A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
A Brazil légierő most kapta meg a harmadik gépét, 10 hónapja ismerkednek a típussal.
Úgy tűnik hogy kb. 3-4 havonata készülhet el egy brazil gép, ha felfut a gyártás.( Valahol volt egy ütemezés, de most nem találom.)
Te mennyi idő / brazil légierős tapasztalat után mernéd átvenni az első gépet?

Evi 5-6 gepre kepesek az Embraernel, azt mondtak. Most a virus miatt gondolom a fele lesz meg. Ha a portugalokat nem akarjak irgalmatlanul felcseszni idegileg, akkor ugy lehet megoldani gyorsba' ;) az elsot, ha atvesszuk valamelyik meglevo gepuket (praktikusan azutan, hogy egy ujabbat atvettek ill esetleg mar a portugalok is kaptak egyet, fene tudja.)
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Evi 5-6 gepre kepesek az Embraernel, azt mondtak. Most a virus miatt gondolom a fele lesz meg. Ha a portugalokat nem akarjak irgalmatlanul felcseszni idegileg, akkor ugy lehet megoldani gyorsba' ;) az elsot, ha atvesszuk valamelyik meglevo gepuket (praktikusan azutan, hogy egy ujabbat atvettek ill esetleg mar a portugalok is kaptak egyet, fene tudja.)
Amúgy ezzel a brazil gépsorral kapcsolatosan csak nekem vannak fenntartásaim? Most tesztelgetnek még csak, a kapacitásuk is szerény.... Értem én, hogy ez is kéne, de mint látjuk sokkal égetőbb problémák is vannak mint egy rámpás repcsi(k).
1. Ember (minőség és létszám) + fizetés
2. Légvédelem (nem vok NASAMS ellenes de az a 40 km hatótáv nem győzött meg)
3. IFV
4. APC
5. Meglévő technika fejlesztése pl. Meteor, ATGM az új helikre
6. Új vadászrepcsi század
7. És nálam most jön egy rámpás....

A már folyamatban lévő beszerzéseink, vagy már megérkezett eszközökről direkt nem szóltam, csak egy kvazi jövőbeni fontossági sorrendről.

És tudom már-már unalomig ismételt közhely, de az első pont nélkül mégis mit akarunk? 161 ezer Ft/HÓ fizetéssel kit akarnak becsábítani? Az 337 USD/ hó komolyan mondom ennél többet kap egy Dél-amerikai Junta bakája is.....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 983
113
Amúgy ezzel a brazil gépsorral kapcsolatosan csak nekem vannak fenntartásaim? Most tesztelgetnek még csak, a kapacitásuk is szerény.... Értem én, hogy ez is kéne, de mint látjuk sokkal égetőbb problémák is vannak mint egy rámpás repcsi(k).
1. Ember (minőség és létszám) + fizetés
2. Légvédelem (nem vok NASAMS ellenes de az a 40 km hatótáv nem győzött meg)
3. IFV
4. APC
5. Meglévő technika fejlesztése pl. Meteor, ATGM az új helikre
6. Új vadászrepcsi század
7. És nálam most jön egy rámpás....

A már folyamatban lévő beszerzéseink, vagy már megérkezett eszközökről direkt nem szóltam, csak egy kvazi jövőbeni fontossági sorrendről.

És tudom már-már unalomig ismételt közhely, de az első pont nélkül mégis mit akarunk? 161 ezer Ft/HÓ fizetéssel kit akarnak becsábítani? Az 337 USD/ hó komolyan mondom ennél többet kap egy Dél-amerikai Junta bakája is.....
A rendes közkatona fizu jelenleg 174 nettó.
 
K

kamm

Guest
Amúgy ezzel a brazil gépsorral kapcsolatosan csak nekem vannak fenntartásaim? Most tesztelgetnek még csak, a kapacitásuk is szerény.... Értem én, hogy ez is kéne, de mint látjuk sokkal égetőbb problémák is vannak mint egy rámpás repcsi(k).
1. Ember (minőség és létszám) + fizetés
2. Légvédelem (nem vok NASAMS ellenes de az a 40 km hatótáv nem győzött meg)
3. IFV
4. APC
5. Meglévő technika fejlesztése pl. Meteor, ATGM az új helikre
6. Új vadászrepcsi század
7. És nálam most jön egy rámpás....

A már folyamatban lévő beszerzéseink, vagy már megérkezett eszközökről direkt nem szóltam, csak egy kvazi jövőbeni fontossági sorrendről.

És tudom már-már unalomig ismételt közhely, de az első pont nélkül mégis mit akarunk? 161 ezer Ft/HÓ fizetéssel kit akarnak becsábítani? Az 337 USD/ hó komolyan mondom ennél többet kap egy Dél-amerikai Junta bakája is.....

Akkor nem világos neked a Z2026 koncepció: a folyamatosan emelkedő honvedelmi budzsebol mindig kb egyharmad megy fejlesztesre, az onmagaban is toborzo ereju, mig szinten hasonlo osszeg megy berfejlesztesre is, felteve hogy a vizfejet kozben meg is csapoljak... eloszor vegyek csak meg a technikat par ev alatt, akkor az mar itt van, utana mar van mire jol megfizetni az arra betanitando okosabbjat, nincs ezzel semmi baj.

A rampas pedig abszolút a legelső most már, hogy az utolsó régi gépet is nyugdíjaztak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
Amúgy ezzel a brazil gépsorral kapcsolatosan csak nekem vannak fenntartásaim? Most tesztelgetnek még csak, a kapacitásuk is szerény.... Értem én, hogy ez is kéne, de mint látjuk sokkal égetőbb problémák is vannak mint egy rámpás repcsi(k).
1. Ember (minőség és létszám) + fizetés
2. Légvédelem (nem vok NASAMS ellenes de az a 40 km hatótáv nem győzött meg)
3. IFV
4. APC
5. Meglévő technika fejlesztése pl. Meteor, ATGM az új helikre
6. Új vadászrepcsi század
7. És nálam most jön egy rámpás....

A már folyamatban lévő beszerzéseink, vagy már megérkezett eszközökről direkt nem szóltam, csak egy kvazi jövőbeni fontossági sorrendről.

És tudom már-már unalomig ismételt közhely, de az első pont nélkül mégis mit akarunk? 161 ezer Ft/HÓ fizetéssel kit akarnak becsábítani? Az 337 USD/ hó komolyan mondom ennél többet kap egy Dél-amerikai Junta bakája is.....
Lehet hogy ez keményen fog hangzani, de per pillanat annyi minden technikát kell lecserélni, hogy - a hangzatos szlogenek ellenére - még mindig nem az ember az első a rendszerben.
A MH egy foglalkoztató, amelyik saját költségvetési keretből dolgozik. Ha a reformok, újrafegyverzés elején megemeli a fizetéseket az égbe, akkor olyan mennyiségű ember kerülhet a rendszerbe, ami elvihetné a dologi fejlesztésekre szánt keretet is.
Úgy járnánk, mint a csehek.
Szóval látszik, hogy emelik a fizukat, de per pillanat erre a nyomott létszámra van szerintem szüksége a seregnek, azért hogy meg tudják valósítani az eszközfejlesztéseket.
Az az igazság, hogy ez a válsághelyzet nem is biztos, hogy túl rosszkor érte a Honvédséget, mivel a kormányzat látványosan kiáll a korábbi tervek mellett.
Jelenleg nagyon kellemes feltételek mellett tud emberanyaghoz jutni. Ha nem is a "krém" kerül be, de később majd lehet válogatni.
És hogy mindezt miből gondolom?
Az egészségügyben, ahol tényleg nagy a baj, különböző pótlékos rendszert dolgoztak ki a hiányágazatok feltöltésére. Ez jelenleg - tudtommal - nem létezik a MH-n belül.
Mondjuk "harcoló" alegységi pótlék: nettó 80.000Ft
Különleges műveleti pótlék nettó 120.000 Ft.
Gépkocsivezetői pótlék: nettó 40.000Ft
Ezek csak ex has dolgok, és fingom sincs a prioritásokról a szervezeten belül. :)
Az alap juttatások is nőni fognak, de ez a differenciálás elkerülhetetlen, mert különben nehezen veszel rá embereket, hogy kimozduljanak a konfortzónából. Gondolom a katonazenekari újonc ugyan annyit kap, mint egy lövész...:cool:
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Lehet hogy ez keményen fog hangzani, de per pillanat annyi minden technikát kell lecserélni, hogy - a hangzatos szlogenek ellenére - még mindig nem az ember az első a rendszerben.
A MH egy foglalkoztató, amelyik saját költségvetési keretből dolgozik. Ha a reformok, újrafegyverzés elején megemeli a fizetéseket az égbe, akkor olyan mennyiségű ember kerülhet a rendszerbe, ami elvihetné a dologi fejlesztésekre szánt keretet is.
Úgy járnánk, mint a csehek.
Szóval látszik, hogy emelik a fizukat, de per pillanat erre a nyomott létszámra van szerintem szüksége a seregnek, azért hogy meg tudják valósítani az eszközfejlesztéseket.
Az az igazság, hogy ez a válsághelyzet nem is biztos, hogy túl rosszkor érte a Honvédséget, mivel a kormányzat látványosan kiáll a korábbi tervek mellett.
Jelenleg nagyon kellemes feltételek mellett tud emberanyaghoz jutni. Ha nem is a "krém" kerül be, de később majd lehet válogatni.
És hogy mindezt miből gondolom?
Az egészségügyben, ahol tényleg nagy a baj, különböző pótlékos rendszert dolgoztak ki a hiányágazatok feltöltésére. Ez jelenleg - tudtommal - nem létezik a MH-n belül.
Mondjuk "harcoló" alegységi pótlék: nettó 80.000Ft
Különleges műveleti pótlék nettó 120.000 Ft.
Gépkocsivezetői pótlék: nettó 40.000Ft
Ezek csak ex has dolgok, és fingom sincs a prioritásokról a szervezeten belül. :)
Az alap juttatások is nőni fognak, de ez a differenciálás elkerülhetetlen, mert különben nehezen veszel rá embereket, hogy kimozduljanak a konfortzónából. Gondolom a katonazenekari újonc ugyan annyit kap, mint egy lövész...:cool:

Van km pótlek.Nem igy tervezik átalakítanibaz illetményrendszert.A zenekarokban mindenki altiszt szoval többet keres egy kopasz zenesz mint egy kompasz legénységi lövész.
 
K

kamm

Guest
Mondjuk ha a zeneszt nem betanitjak, hanem egy képzett szakember (pl Konziba jart), akkor bizony tobbet is kell keressen...
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Lehet hogy ez keményen fog hangzani, de per pillanat annyi minden technikát kell lecserélni, hogy - a hangzatos szlogenek ellenére - még mindig nem az ember az első a rendszerben.

Mindég az embernek kell az elsőnek lenni! Emberek nélkül minden eszköz csak egy raklap ócskavas.

A MH egy foglalkoztató, amelyik saját költségvetési keretből dolgozik. Ha a reformok, újrafegyverzés elején megemeli a fizetéseket az égbe, akkor olyan mennyiségű ember kerülhet a rendszerbe, ami elvihetné a dologi fejlesztésekre szánt keretet is.

Mi van akkor, ha túljelentkezés van? Felveszem a legalkalmasabbat. Nem a maradékot mert csak az van, hanem a megfelelő embert. Sőt mondok durvábbat, ha több a jó ember mint amennyit fel szándékozok venni, akkor a rendszerben lévő gyengébb képességűeknek bizony lapát.

Az az igazság, hogy ez a válsághelyzet nem is biztos, hogy túl rosszkor érte a Honvédséget, mivel a kormányzat látványosan kiáll a korábbi tervek mellett.
Jelenleg nagyon kellemes feltételek mellett tud emberanyaghoz jutni. Ha nem is a "krém" kerül be, de később majd lehet válogatni.

Felveszed most nem a krémet, öt év múlva meg kirúgod, hogy legyen hely a jobb embereknek, vagy lenyeled a dolgot és bent marad a rendszerben a "nem krém". Ki tudja mi lesz 5 év múlva, lehet akkor a mostani fizetés kétszereséért sem találsz már épkézláb embert. Ez nem jó stratégia. 5 év alatt egy normális ember iszonyat mennyiségű tapasztalatot gyűjt.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
???
Nem igy tervezik átalakítanibaz illetményrendszert.A zenekarokban mindenki altiszt szoval többet keres egy kopasz zenesz mint egy kompasz legénységi lövész.
Na és melyik hasznosabb a MH szempontjából? :rolleyes:
Tudok olyan országról, ahol egyenesen károsak! :D
De ha jobban belegondolsz azzal a pótlékrendszerrel el lehetne érni, hogy OK, hogy a kopasz zenész gerendát is kap a csillag mellé, de azért lehet hogy félredobja a rezet egy jókötésű muzsikus is megpróbálja a felvételit a lövészekhez! :)
Nem igy tervezik átalakítanibaz illetményrendszert.
De most már kíváncsivá tettél!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
???

Na és melyik hasznosabb a MH szempontjából? :rolleyes:
Tudok olyan országról, ahol egyenesen károsak! :D
De ha jobban belegondolsz azzal a pótlékrendszerrel el lehetne érni, hogy OK, hogy a kopasz zenész gerendát is kap a csillag mellé, de azért lehet hogy félredobja a rezet egy jókötésű muzsikus is megpróbálja a felvételit a lövészekhez! :)
De most már kíváncsivá tettél!

Sajnos nem mondhatok többet de ha elfogadják az biztosan nem lesz titok hisz nem is lehet titok.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
Mindég az embernek kell az elsőnek lenni! Emberek nélkül minden eszköz csak egy raklap ócskavas.
Dehogy!
Ha egy privát cégnél felveszel valakit, annak azonnal biztosítani kell a munkafeltételeket.
Mondjuk egy építőipari cég szerinted hogyan vesz fel egy nehézgépkezelőt? Először felveszi az embert, majd megveszi hozzá valahonnan, meg valahogyan a markolót? :rolleyes:
Nem! Először megveszi a gépet és utána keres rá kezelőt.
Ne nagyon akarjunk már plusz embereket bezupálni, amikor - annak ellenére hogy állítólag gyakorlóból már van elég - a szentesiek múltkori gyakorlatán az egész állomány en block a bociban feszített. A mostani tartalékos rendszer is inkább csak a merítés növelésére jó. Mintegy opcióként megjelenik a Honvédség, mint munkaadó.
Ha nem ilyen lenne az érdeklődési köröm, nagyon kellene keresnem az emlékeim között, hogy bármilyen toborzással kapcsolatos rendezvényt, személyes találkozást felidézzek. A civil világ 80-90-ának egyszerűen a Honvédség fel sem merül, mint opció. Nem ismeri, nem jut el hozzá ez a lehetőség. (És innen üzenem az utóbbi 1-2 hadkieg.-eseinek, hogy csak így tovább!!! )
Mi van akkor, ha túljelentkezés van? Felveszem a legalkalmasabbat. Nem a maradékot mert csak az van, hanem a megfelelő embert. Sőt mondok durvábbat, ha több a jó ember mint amennyit fel szándékozok venni, akkor a rendszerben lévő gyengébb képességűeknek bizony lapát.
Ezzel teljesen egyetértek. Ehhez kell eljutni. De per pillanat felesleges a legjobbakat felvenni (sok pénzért), ha a legjobbaknak a kezébe odateszed az AK63D-t, meg felülteted a BTR-80-ra, meg nem tudsz neki legénységi szállást biztosítani, ha igényli. Mert ha most az égbe emeled az illetményt akkor bemegy a "legjobb", majd mivel később már nem tudod megtartani 3 év múlva leszerel, mire a rendes technika már rendelkezésre állna.
A jelenlegi cél az inkább, hogy az eddig összegyűlt tapasztalatot jó részét bent tudják tartani a rendszerben. Én arra tippelek, hogy olyan '23-'24 környékén kezdenek el majd komolyabbat emelni a béreken, hogy elkezdhessék a legjobbakat bevonzani.
Mi sem jelzi jobban az MH és a HM ilyen irányú szándékát, mint a 3 évenkénti fegyverpénz. Gyanítom aki most jelentkezik, annak nem a 3év múlva esedékes következő fegyverpénz lebeg a szeme előtt. :rolleyes:
Felveszed most nem a krémet, öt év múlva meg kirúgod, hogy legyen hely a jobb embereknek, vagy lenyeled a dolgot és bent marad a rendszerben a "nem krém". Ki tudja mi lesz 5 év múlva, lehet akkor a mostani fizetés kétszereséért sem találsz már épkézláb embert. Ez nem jó stratégia. 5 év alatt egy normális ember iszonyat mennyiségű tapasztalatot gyűjt.
Ha most (prompt, azonnal ) egy olyan fizetésemelést eszközölnének, amivel elindulna a tömeges jelentkezés (mondjuk +nettó 100.000), és elkezdhetnék a szelektált felvételt, az annyi pénzt vinne el a HM költségvetéséből, hogy nemhogy 1/3-ad nem maradna beszerzésekre, de 1/6-se!
Ne felejtsd el, hogy nem lehet, csak a komplett állomány bérének megemelésével operálni. Itt nem csak a per pillanat hiányzó 6-8-10ezer ember emelt fizetését kellene kigazdálkodni, hanem a jelenleg rendszerben lévő majd 20.000 emberét is!
Az előbb említett differenciált pótlékrendszer mondjuk ebben tudna segíteni, hogy olyan területen legyen csak jelentős bérköltség növekmény, ahol tényleg szükség is van rá!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2822