A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Nekem ehhez nincs hatterem, de azert kerdeznek: azt azert remelhetjuk, hogy mindenfele kiszolgalo alakulatok max 25-30% a letszamnak, ugye? Azaz a "tamogato elemek", felderitok stb vs front zaszloaljak letszamban legalabb 1:4-hez, mondjuk 600:2400...?
Simán, de én nem tudok pontos számokat az állománytábla ismerete nélkül, erre vannak felkent posztolóink, akik mindennel is tisztában vannak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 179
113
Nekem ehhez nincs hatterem, de azert kerdeznek: azt azert remelhetjuk, hogy mindenfele kiszolgalo alakulatok max 25-30% a letszamnak, ugye? Azaz a "tamogato elemek", felderitok stb vs front zaszloaljak letszamban legalabb 1:4-hez, mondjuk 600:2400...?
Amiu azt illeti,egy önálló műveletre alkalmas dd nem kevés támogató elemmel bir.Hanem sokkal.Nincs ho struktúrába illesztve,ezért mindenféle támogató elemre szüksége van,és vastagon
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Nem KC-390 lesz... Neeeem. :D

Bemutatkozó látogatásra érkezett a brazil nagykövet
20200630-miniszter-brazil-nagykovet-1-768x512.jpg

https://honvedelem.hu/cikk/honvedelmi_miniszter/bemutatkozo-latogatasra-erkezett-a-brazil-nagykovet/
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Nem KC-390 lesz... Neeeem. :D

Bemutatkozó látogatásra érkezett a brazil nagykövet
20200630-miniszter-brazil-nagykovet-1-768x512.jpg

https://honvedelem.hu/cikk/honvedelmi_miniszter/bemutatkozo-latogatasra-erkezett-a-brazil-nagykovet/
A felek kitértek arra is, hogy a védelmi kérdések területén is időszerű lenne egy védelmi miniszteri szintű megbeszélés. Benkő Tibor honvédelmi miniszter a találkozó során kifejezte, hogy szívesen látja brazil kollégáját Budapesten, amint a pandémiás helyzet ezt lehetővé teszi.

Szó volt arról is, hogy a jelenlegi helyzetben felértékelődtek a stratégiai szállítási lehetőségek. Magyarország jelenleg is vizsgálja a lehetőségét olyan szállítási képességek megteremtésének, amelyek megfelelnek a NATO követelményeinek.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország nyitott mindazon országok védelmiipari beszállítói irányába, amelyek a hazai igényeknek megfelelő eszközökkel tudják ellátni az eszközeiben és képességeiben folyamatosan megújuló Magyar Honvédséget
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A felek kitértek arra is, hogy a védelmi kérdések területén is időszerű lenne egy védelmi miniszteri szintű megbeszélés. Benkő Tibor honvédelmi miniszter a találkozó során kifejezte, hogy szívesen látja brazil kollégáját Budapesten, amint a pandémiás helyzet ezt lehetővé teszi.

Szó volt arról is, hogy a jelenlegi helyzetben felértékelődtek a stratégiai szállítási lehetőségek. Magyarország jelenleg is vizsgálja a lehetőségét olyan szállítási képességek megteremtésének, amelyek megfelelnek a NATO követelményeinek.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország nyitott mindazon országok védelmiipari beszállítói irányába, amelyek a hazai igényeknek megfelelő eszközökkel tudják ellátni az eszközeiben és képességeiben folyamatosan megújuló Magyar Honvédséget
Aki nem érti miről van szó az szerintem max képregényt olvasson... :rolleyes::rolleyes:
És akkor a cseh gyárral sem tévedtünk.:hadonaszos:
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Egy feltöltött dd 3000fős......

A pontos hadrend nélkül csak becsülni.Egy átlagos gépesitett zl 600fő körüli(karcsú 450fő,4százados amcsi viszont több mint ezer)3000 is egy átlagszám.De a legvékonyabb,önálló műveletre már alkalmatlan dd struktúra is 1500fő legalább.
Te honnan szeded ezeket a számokat? Mi alapján? Hogy lenne 3000 fő egy dandár?? Vagy te most melyik ország haderejéből vetted ezeket????
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Akkor elég jó véleménye lehetett valamiről.
Hát megcsinálta a tervet, aztán kinevezték a Bocskai élére! ;)

Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség, Budapest
2017.08.01 – 2019.01.15. Hadműveleti Tervező Osztály, osztályvezető
--> go to
MH 5. Bocskai István Lövészdandár, Debrecen
2019.01.15.- dandárparancsnok
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Aki nem érti miről van szó az szerintem max képregényt olvasson... :rolleyes::rolleyes:
És akkor a cseh gyárral sem tévedtünk.:hadonaszos:
A jövő szempontjából így tényleg egyre izgalmasabb a cseh gyár. Főleg ha valahogy meg lehetne oldani a Gripen tuningot a brazil E-re.

Igazából ezzel csak 1 bajom van, mikorra lesz gépünk.... Nagyon ördögtől való gondolat, hogy a brazilok egyet lepasszolnak idő előtt nekünk? Mert ha több év az nem tetszik....
A kérdés nekem még a csehek. Ők ugye szándéknyilatkozatot aláírtak a brazil gépre, de azota mintha másfelé....

Nah mind1. Sztem ez a brazil-svéd vonal nem rossz. Kicsit egyedi megoldás, a környéken mki F-16, profibbak F-35. Az USA megint hátraszorulhat a vadászgépeknél. De talán több zsé marad másra.
 
K

kamm

Guest
Te honnan szeded ezeket a számokat? Mi alapján? Hogy lenne 3000 fő egy dandár?? Vagy te most melyik ország haderejéből vetted ezeket????

Ideat az onallo harctevekenysegre kepes US Army brigade tipikusan legalabb 4000 fos, tehat eleg jo a tippje. Amugy azt hiszem, a NATO is legalabb 3000 fot preferal... dandaronkent 5-6 zl/osztaly + a tamogato alegysegek?
Nekem logikusnak hangzik egy ilyen kis hadseregnek, mint a magyar.
Felfele skalazva tutira no a vizfej, de akkor is megszoritanam 30:70 szazalek korul a osszesitett kiszolgalo:harcolo letszamaranyt, azaz abbol a mintegy 37 ezer tervezett fobol bizony legyen 22-25 ezer combat-ready - mondjuk ez mar minden fegyvernem... ezenk logika szerint infantry front dandarbol 3-4-et legalabb illene kiallitani, nem?
 
K

kamm

Guest
A jövő szempontjából így tényleg egyre izgalmasabb a cseh gyár. Főleg ha valahogy meg lehetne oldani a Gripen tuningot a brazil E-re.

Igazából ezzel csak 1 bajom van, mikorra lesz gépünk.... Nagyon ördögtől való gondolat, hogy a brazilok egyet lepasszolnak idő előtt nekünk? Mert ha több év az nem tetszik....
A kérdés nekem még a csehek. Ők ugye szándéknyilatkozatot aláírtak a brazil gépre, de azota mintha másfelé....

Nem tudom. Az Airbusnak is beszallitoja az Aero, nem is kicsiben es mas rendszereket is toluk vannak, SAMOC stb: https://www.airbus.com/newsroom/pre...Operations-Center-to-Hungarian-Air-Force.html

Nah mind1. Sztem ez a brazil-svéd vonal nem rossz. Kicsit egyedi megoldás, a környéken mki F-16, profibbak F-35. Az USA megint hátraszorulhat a vadászgépeknél. De talán több zsé marad másra.

Azzal semmi baj. Siman johetnek akar braziliai gyartasu Gripen E/F-ek, plane, ha abba is belekeveredik az Aero... :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 649
15 049
113
Nem kell annyi legénységi ágy ahány fő legénység van mert a legénység minimum fele nem a laktanyában lakik.

Hát hol?
Szolnokon lehet.
Tatán szinte mindíg tele volt a szálló.
A Borsodi, Szabolcsi, Pesti, Győri katonák nem naponta jártak be.
Erre írtam keleten talán jobb a helyzet.

De nemrég még te írtad, hogy szellemdandár tatára. Gondolom nem arra írtad ezt mennyire jól fel van töltve.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 179
113
Te honnan szeded ezeket a számokat? Mi alapján? Hogy lenne 3000 fő egy dandár?? Vagy te most melyik ország haderejéből vetted ezeket????
Több országébol.De csakhogy tudd....A tervezett,de kiépitésre sose került magyar megerősitett összfegyvernemi önálló dd teljes kiépitésben 5000fős lett volna.Az ellátóezred tábori pékségének péklegényétől a dd pk-áig.
Valójában a támogató,kiszolgáló,harctámogató elemekben vannak annyian,mint a manőverszázadokban.És ez nem vizfej.Ezekre szükség van,hogy a dd folyamatosan harcolni tudjon.
Egy amcsi gépesitett ho 10manőver zl-at tartalmaz.És 22000fős.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Ideat az onallo harctevekenysegre kepes US Army brigade tipikusan legalabb 4000 fos, tehat eleg jo a tippje. Amugy azt hiszem, a NATO is legalabb 3000 fot preferal... dandaronkent 5-6 zl/osztaly + a tamogato alegysegek?
Nekem logikusnak hangzik egy ilyen kis hadseregnek, mint a magyar.
Felfele skalazva tutira no a vizfej, de akkor is megszoritanam 30:70 szazalek korul a osszesitett kiszolgalo:harcolo letszamaranyt, azaz abbol a mintegy 37 ezer tervezett fobol bizony legyen 22-25 ezer combat-ready - mondjuk ez mar minden fegyvernem... ezenk logika szerint infantry front dandarbol 3-4-et legalabb illene kiallitani, nem?
alapjáraton értelmetlen ez a dolog mert kb ahány féle dandár annyi féle számok de szerintem félreértesz , az volt az állítása hogy egy feltöltött dandár 3000 fős, bocs de nem, nem tudom hol igen de én most nem arról beszélek hogy NATO szerint mennyinek kéne lennie MINIMUM, hanem arról hogy egy normális NATO dandár ( ilyen amúgy nincs max papíron de kb senki sem használja a strukturális rendszert max a besorolásokat)
ahogy írtad 5/6 zlj + támogatók/kiszolgálók nekem alsó hangon ideális esetben 4-6000 fő között mozog, fura lásd az ami számokat , nekik a minimum a 4000 , régen is ennyi volt , vagy németek, egy elviekben feltöltött panzer brigade 5700 fő , a lövészek sem kevesebb. Áttérve a másik dologra, régen 10/1-hez volt az arány, mára a modern hadseregekben 10/4 de inkább 10/5 höz az arány harcoló/kiszolgálohoz , ha mi eltudnánk érni a az általad említett 30/70 dolgot hatalmas változást hozna az tény és szerintem ideális is lenne de a a ló másik felére sem szabad átesni, van vízfej ez tény, nem vitatom de azért azt is látni kell hogy kiszolgálók kellenek
Több országébol.
milyen országokéból mondjuk pl?
De csakhogy tudd....A tervezett,de kiépitésre sose került magyar megerősitett összfegyvernemi önálló dd teljes kiépitésben 5000fős lett volna.
tisztában vagyok vele, terveztem és láttam már párat köszi, azért lepett meg ez a "teljesen feltöltött dandár 3000 fő" dolog
Egy amcsi gépesitett ho 10manőver zl-at tartalmaz.És 22000fős.
meg még azért van pár komponense, nem véletlen 22.000 fő bár azért amikhoz én már nem mennék így példáért, picivel másabb rendszer van ott