A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
Aki nem érti miről van szó az szerintem max képregényt olvasson... :rolleyes::rolleyes:
És akkor a cseh gyárral sem tévedtünk.:hadonaszos:
A jövő szempontjából így tényleg egyre izgalmasabb a cseh gyár. Főleg ha valahogy meg lehetne oldani a Gripen tuningot a brazil E-re.

Igazából ezzel csak 1 bajom van, mikorra lesz gépünk.... Nagyon ördögtől való gondolat, hogy a brazilok egyet lepasszolnak idő előtt nekünk? Mert ha több év az nem tetszik....
A kérdés nekem még a csehek. Ők ugye szándéknyilatkozatot aláírtak a brazil gépre, de azota mintha másfelé....

Nah mind1. Sztem ez a brazil-svéd vonal nem rossz. Kicsit egyedi megoldás, a környéken mki F-16, profibbak F-35. Az USA megint hátraszorulhat a vadászgépeknél. De talán több zsé marad másra.
 
K

kamm

Guest
Te honnan szeded ezeket a számokat? Mi alapján? Hogy lenne 3000 fő egy dandár?? Vagy te most melyik ország haderejéből vetted ezeket????

Ideat az onallo harctevekenysegre kepes US Army brigade tipikusan legalabb 4000 fos, tehat eleg jo a tippje. Amugy azt hiszem, a NATO is legalabb 3000 fot preferal... dandaronkent 5-6 zl/osztaly + a tamogato alegysegek?
Nekem logikusnak hangzik egy ilyen kis hadseregnek, mint a magyar.
Felfele skalazva tutira no a vizfej, de akkor is megszoritanam 30:70 szazalek korul a osszesitett kiszolgalo:harcolo letszamaranyt, azaz abbol a mintegy 37 ezer tervezett fobol bizony legyen 22-25 ezer combat-ready - mondjuk ez mar minden fegyvernem... ezenk logika szerint infantry front dandarbol 3-4-et legalabb illene kiallitani, nem?
 
K

kamm

Guest
A jövő szempontjából így tényleg egyre izgalmasabb a cseh gyár. Főleg ha valahogy meg lehetne oldani a Gripen tuningot a brazil E-re.

Igazából ezzel csak 1 bajom van, mikorra lesz gépünk.... Nagyon ördögtől való gondolat, hogy a brazilok egyet lepasszolnak idő előtt nekünk? Mert ha több év az nem tetszik....
A kérdés nekem még a csehek. Ők ugye szándéknyilatkozatot aláírtak a brazil gépre, de azota mintha másfelé....

Nem tudom. Az Airbusnak is beszallitoja az Aero, nem is kicsiben es mas rendszereket is toluk vannak, SAMOC stb: https://www.airbus.com/newsroom/pre...Operations-Center-to-Hungarian-Air-Force.html

Nah mind1. Sztem ez a brazil-svéd vonal nem rossz. Kicsit egyedi megoldás, a környéken mki F-16, profibbak F-35. Az USA megint hátraszorulhat a vadászgépeknél. De talán több zsé marad másra.

Azzal semmi baj. Siman johetnek akar braziliai gyartasu Gripen E/F-ek, plane, ha abba is belekeveredik az Aero... :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Nem kell annyi legénységi ágy ahány fő legénység van mert a legénység minimum fele nem a laktanyában lakik.

Hát hol?
Szolnokon lehet.
Tatán szinte mindíg tele volt a szálló.
A Borsodi, Szabolcsi, Pesti, Győri katonák nem naponta jártak be.
Erre írtam keleten talán jobb a helyzet.

De nemrég még te írtad, hogy szellemdandár tatára. Gondolom nem arra írtad ezt mennyire jól fel van töltve.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Te honnan szeded ezeket a számokat? Mi alapján? Hogy lenne 3000 fő egy dandár?? Vagy te most melyik ország haderejéből vetted ezeket????
Több országébol.De csakhogy tudd....A tervezett,de kiépitésre sose került magyar megerősitett összfegyvernemi önálló dd teljes kiépitésben 5000fős lett volna.Az ellátóezred tábori pékségének péklegényétől a dd pk-áig.
Valójában a támogató,kiszolgáló,harctámogató elemekben vannak annyian,mint a manőverszázadokban.És ez nem vizfej.Ezekre szükség van,hogy a dd folyamatosan harcolni tudjon.
Egy amcsi gépesitett ho 10manőver zl-at tartalmaz.És 22000fős.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Ideat az onallo harctevekenysegre kepes US Army brigade tipikusan legalabb 4000 fos, tehat eleg jo a tippje. Amugy azt hiszem, a NATO is legalabb 3000 fot preferal... dandaronkent 5-6 zl/osztaly + a tamogato alegysegek?
Nekem logikusnak hangzik egy ilyen kis hadseregnek, mint a magyar.
Felfele skalazva tutira no a vizfej, de akkor is megszoritanam 30:70 szazalek korul a osszesitett kiszolgalo:harcolo letszamaranyt, azaz abbol a mintegy 37 ezer tervezett fobol bizony legyen 22-25 ezer combat-ready - mondjuk ez mar minden fegyvernem... ezenk logika szerint infantry front dandarbol 3-4-et legalabb illene kiallitani, nem?
alapjáraton értelmetlen ez a dolog mert kb ahány féle dandár annyi féle számok de szerintem félreértesz , az volt az állítása hogy egy feltöltött dandár 3000 fős, bocs de nem, nem tudom hol igen de én most nem arról beszélek hogy NATO szerint mennyinek kéne lennie MINIMUM, hanem arról hogy egy normális NATO dandár ( ilyen amúgy nincs max papíron de kb senki sem használja a strukturális rendszert max a besorolásokat)
ahogy írtad 5/6 zlj + támogatók/kiszolgálók nekem alsó hangon ideális esetben 4-6000 fő között mozog, fura lásd az ami számokat , nekik a minimum a 4000 , régen is ennyi volt , vagy németek, egy elviekben feltöltött panzer brigade 5700 fő , a lövészek sem kevesebb. Áttérve a másik dologra, régen 10/1-hez volt az arány, mára a modern hadseregekben 10/4 de inkább 10/5 höz az arány harcoló/kiszolgálohoz , ha mi eltudnánk érni a az általad említett 30/70 dolgot hatalmas változást hozna az tény és szerintem ideális is lenne de a a ló másik felére sem szabad átesni, van vízfej ez tény, nem vitatom de azért azt is látni kell hogy kiszolgálók kellenek
Több országébol.
milyen országokéból mondjuk pl?
De csakhogy tudd....A tervezett,de kiépitésre sose került magyar megerősitett összfegyvernemi önálló dd teljes kiépitésben 5000fős lett volna.
tisztában vagyok vele, terveztem és láttam már párat köszi, azért lepett meg ez a "teljesen feltöltött dandár 3000 fő" dolog
Egy amcsi gépesitett ho 10manőver zl-at tartalmaz.És 22000fős.
meg még azért van pár komponense, nem véletlen 22.000 fő bár azért amikhoz én már nem mennék így példáért, picivel másabb rendszer van ott
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
-Hány éves vagy királyfi?
-27
-És még hiszel a mesében?
Ami a honvédelem.hu-n van,az banán alakú szar a majmok etetésére.Agitprop.
Nem igazán ment át úgy látom. o_O
Hogy értsd: Neked (nekünk) csak ez jut. Te hiába követelőzöl, hogy márpedig te követeled a hazai csőgyártást. Meg hogy vezessenek körbe a kkfélegyházi Arsenal üzemben, mert nem fognak. A gazdasági érdekek fogják meghatározni, hogy mi legyen. Ígéret van a csőgyártásra is, de ez részletkérdés. Nekünk nem a csőre van szükségünk, hanem kész, működő fegyverekre.
Pattoghatsz a fejeden is, hogy államszervezet-váltást akarsz, meg hogy csak akkor lesz rendes honvédség, stb. stb.
Hidd el nekem, hogy a katonák leszarják, hogy hol készül a cső. /Sőt a korábbi tapasztalatok alapján - szerintem alaptalanul - kicsit félnek is a magyar gyártmánytól/
Ha legyártanak 3-400.000 fegyvert, akkor azzal 20-30 évre le van tudva az ország békebeli és hadi szükséglete. Az már csak gazdasági érdek, hogy minél nagyobb részben hazai hozzáadott érték legyen. Honvédelmi szempontból, - ha már ekkora mennyiség legyártásra kerül - minden további lényegtelen. Úgy sem fogsz tudni még ennyi embert sem összeszedni, ha szükség lenne rá.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Hát hol?
Szolnokon lehet.
Tatán szinte mindíg tele volt a szálló.
A Borsodi, Szabolcsi, Pesti, Győri katonák nem naponta jártak be.
Erre írtam keleten talán jobb a helyzet.

De nemrég még te írtad, hogy szellemdandár tatára. Gondolom nem arra írtad ezt mennyire jól fel van töltve.
Tatán jártam egy párszor az elmúlt 8 évben de a szálló inkább volt üres mint tele.
 
W

Wilson

Guest
Ez gyakorlatilag NASAMS vs SAMP/T-Aster 30 volt mindig is, de abban lehet valami, hogy kivarjak az elnokvalasztast...
Ha Trump bukik, akkor felesleges D.C. valagaba bujni es csak amerikai raketakra $230M kolteni a NASAMS $500M+ mellett, mert sokkal messzebb jutunk az ABM-re is kepes europai, legfokeppen franciak-olaszok altal gyartott SAMP/T-vel mondjuk $800M korul, joval atfogobb es bar a NASAMS is fejlodik, de az Aster kepessegeit nagyon komolyan fejlesztik (a next-gen Aster mar hypersonic vedelmet is hoz.) A Gripenekre meg majd vesznek par AMRAAMot vagy atallnak Meteorra...

A SAMP/T nekem is nagy kedvencem amúgy erről jut eszemben a svédek is ügyködnek valamin:


According to a statement released on June 22, 2020, the Swedish army has conducted final test firing qualification of its new short-range air defense missile system RBS98 Robotsystem 98 which is a ground-launched version of the IRIS-T air-to-air missile mounted on a trailer unit of BvS 10 All-Terrain tracked amphibious vehicle, called Bandvagn 410 in the Swedish army.


Swedish_army_conducts_test_firing_qualification_of_new_RBS98_Robotsystem_98_air_defense_missile_system_925_001.jpg

New Swedish army RBS98 Robotsystem 98 mobile air defense missile system performs the final live firing qualification test. (Picture source Swedish Army Anders Åberg/Försvarets materielverk FMV)

The RBS98 Robotsystem 98 is designed to protect soldiers and infrastructure against aerial threats as missile, aircraft and helicopters. Sweden is the first country to benefit from the open system design of the newly developed GBAD* family IRIS-T SLM/SLS, combining and integrating system elements (sensors/radars, command and control systems, communications systems) from various manufacturers into a single powerful weapon system.

The system will employ Diehl Defence's IRIS-T air-to-air missiles, which are already in service with the Norwegian Air Force. Similar to the IRIS-T SLS air defense system, which is just brought into service in the Swedish Army, the IRIS-T missile can be used both in air-launched and ground-launched applications.

The RBS98 Robotsystem 98 (RBS 98) is based on the Bandvagn 410 (BvS 10), a fully amphibious all-terrain armored vehicle designed and manufactured by the British Company BAE Systems, in collaboration with the Swedish Company Land Systems Hagglunds. The vehicle consists of two tracked units linked by a steering mechanism. For the RBS 98, the front vehicle is used to carry the crew while the rear vehicle is fitted with four ready to launch missiles IRIS-T.

The IRIS-T (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) is a German program led by the company Dhiel to develop a short-range infrared homing air-to-air missile to replace the AIM-9 Sidewinder found in some NATO member countries. The surface-to-air missile IRIS-T SLM/SLS is an upgraded version of the IRIS-T built in two versions SLS (short-range) and SLM (medium-range). An entire IRIS-T SLM system was tested successfully for the first time in 2014.

The IRIS-T SL missile is equipped with a global positioning system (GPS) / inertial navigation system (INS) technology for autonomous navigation. A Radio Frequency (RF) data link is incorporated to transmit virtual target data from external radar to the missile during the flight. A high-precision passive infrared seeker is incorporated to provide missile guidance, increased countermeasure resistance, and high target accuracy. It can engage targets flying at an altitude of around 20 km.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Tatán jártam egy párszor az elmúlt 8 évben de a szálló inkább volt üres mint tele.

De gondolom a dd vagy 80%os feltöltöttséggel rendelkezik jól képzett legénységből.;)
Arról nem is beszélve, hogy kforos képeket nézve most sokszor több az örvezető mint a szakszi. Ami megintcsak gáz.

Lassan 7 éve, hogy leszereltem. És az 1glz 2százada volt feltöltve. A 3. vegetált.
De a szállón még a tatabányaiaknak is volt ágyuk, mert ha pl biztonsági őrségbe mentél reggel 3 kor nem biztos hogy volt vonatod. És nem volt kedvük a laktanyában aludni.
Ebből egy időben ügyészségi ügy is volt. Amit persze elvesztett a sereg.

De az utolsó évben 4 emberre emlékszem aki nem a szállón lakott.

A lényeg, hogy amikor 1 lz volt tatán akkor is 408 embernek volt hely, meg most is amikor 2db van.

De most biztos mindenki 70000 forintos albérletben lakik. Vagy hirtelen mindenki környékbeli lett.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 516
113
Igazából ezzel csak 1 bajom van, mikorra lesz gépünk.... Nagyon ördögtől való gondolat, hogy a brazilok egyet lepasszolnak idő előtt nekünk? Mert ha több év az nem tetszik....

A Brazil légierő most kapta meg a harmadik gépét, 10 hónapja ismerkednek a típussal.
Úgy tűnik hogy kb. 3-4 havonata készülhet el egy brazil gép, ha felfut a gyártás.( Valahol volt egy ütemezés, de most nem találom.)
Te mennyi idő / brazil légierős tapasztalat után mernéd átvenni az első gépet?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Több országébol.De csakhogy tudd....A tervezett,de kiépitésre sose került magyar megerősitett összfegyvernemi önálló dd teljes kiépitésben 5000fős lett volna.Az ellátóezred tábori pékségének péklegényétől a dd pk-áig.
Valójában a támogató,kiszolgáló,harctámogató elemekben vannak annyian,mint a manőverszázadokban.És ez nem vizfej.Ezekre szükség van,hogy a dd folyamatosan harcolni tudjon.
Egy amcsi gépesitett ho 10manőver zl-at tartalmaz.És 22000fős.

Ez mondjuk meg is latszik az amerikaiak ellatottságán(szebbszoval logisztikai támogatotttságán).
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A SAMP/T nekem is nagy kedvencem amúgy erről jut eszemben a svédek is ügyködnek valamin:


According to a statement released on June 22, 2020, the Swedish army has conducted final test firing qualification of its new short-range air defense missile system RBS98 Robotsystem 98 which is a ground-launched version of the IRIS-T air-to-air missile mounted on a trailer unit of BvS 10 All-Terrain tracked amphibious vehicle, called Bandvagn 410 in the Swedish army.


Swedish_army_conducts_test_firing_qualification_of_new_RBS98_Robotsystem_98_air_defense_missile_system_925_001.jpg

New Swedish army RBS98 Robotsystem 98 mobile air defense missile system performs the final live firing qualification test. (Picture source Swedish Army Anders Åberg/Försvarets materielverk FMV)

The RBS98 Robotsystem 98 is designed to protect soldiers and infrastructure against aerial threats as missile, aircraft and helicopters. Sweden is the first country to benefit from the open system design of the newly developed GBAD* family IRIS-T SLM/SLS, combining and integrating system elements (sensors/radars, command and control systems, communications systems) from various manufacturers into a single powerful weapon system.

The system will employ Diehl Defence's IRIS-T air-to-air missiles, which are already in service with the Norwegian Air Force. Similar to the IRIS-T SLS air defense system, which is just brought into service in the Swedish Army, the IRIS-T missile can be used both in air-launched and ground-launched applications.

The RBS98 Robotsystem 98 (RBS 98) is based on the Bandvagn 410 (BvS 10), a fully amphibious all-terrain armored vehicle designed and manufactured by the British Company BAE Systems, in collaboration with the Swedish Company Land Systems Hagglunds. The vehicle consists of two tracked units linked by a steering mechanism. For the RBS 98, the front vehicle is used to carry the crew while the rear vehicle is fitted with four ready to launch missiles IRIS-T.

The IRIS-T (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) is a German program led by the company Dhiel to develop a short-range infrared homing air-to-air missile to replace the AIM-9 Sidewinder found in some NATO member countries. The surface-to-air missile IRIS-T SLM/SLS is an upgraded version of the IRIS-T built in two versions SLS (short-range) and SLM (medium-range). An entire IRIS-T SLM system was tested successfully for the first time in 2014.

The IRIS-T SL missile is equipped with a global positioning system (GPS) / inertial navigation system (INS) technology for autonomous navigation. A Radio Frequency (RF) data link is incorporated to transmit virtual target data from external radar to the missile during the flight. A high-precision passive infrared seeker is incorporated to provide missile guidance, increased countermeasure resistance, and high target accuracy. It can engage targets flying at an altitude of around 20 km.

A bal alsó sarokban a porral-oltóra gondolsz? ;) Hát amennyiben ott elpukkadna valami, akkor az kb. a "halottnak a csók" kategória ... :)

Komolyra fordítva a szót a szöveget is elolvastam. A kérdés az, hogy ez milyen módon illeszkedhet(ne) az éppen most (át)alakuló rétegzett légvédelmi rendszerünkbe. Az világos, hogy a NASAMS -nak semmilyen módon nem alternatívája (ez az IRIS-T miatt is rövidhatótávú). Csapatlégvédelemre nem jó - szerintem ez a BvS 10 kb. semmivel sem tudná a lépést tartani (de lehet a svédeknél sem - ott persze a tundrán elmegy). Nálunk még esetleg kebabos kocsin elmenne, de a lényegen az sem változtatna. Plussz írják is, hogy elsősorban katonák védelmére (jelentsen ez bármit) illetve inkább infrastruktúra védelemre szolgál.

Valahogy van egy olyan sejtésem is, hogy nem a Mistral -ok leváltása lenne a cél. Esetleg annak "kiegészítése"? Avagy Te hol tudod ezt elképzelni? Illetve további érdekes kérdés lehet, hogy mikorra lenne ebből valami és mennyire potens a rendszer? Ez ugye nemcsak rakétafüggő is, hanem pl. mihez lehet és milyen szinten integrálni (csak egy hülye példa - NASAMS -hoz nem feltétlenül) ...
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Az Asterrôl jutott az eszedbe az Iris-T? Vagy a SampT-rôl egy kvázi-Manpads rendszer?
Milyen kontextusban?

A SAMP/T nekem is nagy kedvencem amúgy erről jut eszemben a svédek is ügyködnek valamin:


According to a statement released on June 22, 2020, the Swedish army has conducted final test firing qualification of its new short-range air defense missile system RBS98 Robotsystem 98 which is a ground-launched version of the IRIS-T air-to-air missile mounted on a trailer unit of BvS 10 All-Terrain tracked amphibious vehicle, called Bandvagn 410 in the Swedish army.


Swedish_army_conducts_test_firing_qualification_of_new_RBS98_Robotsystem_98_air_defense_missile_system_925_001.jpg

New Swedish army RBS98 Robotsystem 98 mobile air defense missile system performs the final live firing qualification test. (Picture source Swedish Army Anders Åberg/Försvarets materielverk FMV)

The RBS98 Robotsystem 98 is designed to protect soldiers and infrastructure against aerial threats as missile, aircraft and helicopters. Sweden is the first country to benefit from the open system design of the newly developed GBAD* family IRIS-T SLM/SLS, combining and integrating system elements (sensors/radars, command and control systems, communications systems) from various manufacturers into a single powerful weapon system.

The system will employ Diehl Defence's IRIS-T air-to-air missiles, which are already in service with the Norwegian Air Force. Similar to the IRIS-T SLS air defense system, which is just brought into service in the Swedish Army, the IRIS-T missile can be used both in air-launched and ground-launched applications.

The RBS98 Robotsystem 98 (RBS 98) is based on the Bandvagn 410 (BvS 10), a fully amphibious all-terrain armored vehicle designed and manufactured by the British Company BAE Systems, in collaboration with the Swedish Company Land Systems Hagglunds. The vehicle consists of two tracked units linked by a steering mechanism. For the RBS 98, the front vehicle is used to carry the crew while the rear vehicle is fitted with four ready to launch missiles IRIS-T.

The IRIS-T (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) is a German program led by the company Dhiel to develop a short-range infrared homing air-to-air missile to replace the AIM-9 Sidewinder found in some NATO member countries. The surface-to-air missile IRIS-T SLM/SLS is an upgraded version of the IRIS-T built in two versions SLS (short-range) and SLM (medium-range). An entire IRIS-T SLM system was tested successfully for the first time in 2014.

The IRIS-T SL missile is equipped with a global positioning system (GPS) / inertial navigation system (INS) technology for autonomous navigation. A Radio Frequency (RF) data link is incorporated to transmit virtual target data from external radar to the missile during the flight. A high-precision passive infrared seeker is incorporated to provide missile guidance, increased countermeasure resistance, and high target accuracy. It can engage targets flying at an altitude of around 20 km.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
A Brazil légierő most kapta meg a harmadik gépét, 10 hónapja ismerkednek a típussal.
Úgy tűnik hogy kb. 3-4 havonata készülhet el egy brazil gép, ha felfut a gyártás.( Valahol volt egy ütemezés, de most nem találom.)
Te mennyi idő / brazil légierős tapasztalat után mernéd átvenni az első gépet?
Háát azért szerintem elég szépen gyűlhet a repült óra! 2018 novemberéig 2200 repült órát teljesítettek. Úgy hogy közben majdnem egy fél évig csak 1 gép repült.
Azóta meg tesztelésre újra 2 megy, de ezen kívül 3 széria gépet is elég intenzíven használnak. Ha tippelnem kellene, akkor jelenleg már túl vannak az 4-5000 órán.
És ne legyenek kétségeid, szerintem a tesztelésekben is aktívan részt vesz a Brazil Légierő.
 
W

Wilson

Guest
A bal alsó sarokban a porral-oltóra gondolsz? ;) Hát amennyiben ott elpukkadna valami, akkor az kb. a "halottnak a csók" kategória ... :)

Komolyra fordítva a szót a szöveget is elolvastam. A kérdés az, hogy ez milyen módon illeszkedhet(ne) az éppen most (át)alakuló rétegzett légvédelmi rendszerünkbe. Az világos, hogy a NASAMS -nak semmilyen módon nem alternatívája (ez az IRIS-T miatt is rövidhatótávú). Csapatlégvédelemre nem jó - szerintem ez a BvS 10 kb. semmivel sem tudná a lépést tartani (de lehet a svédeknél sem - ott persze a tundrán elmegy). Nálunk még esetleg kebabos kocsin elmenne, de a lényegen az sem változtatna. Plussz írják is, hogy elsősorban katonák védelmére (jelentsen ez bármit) illetve inkább infrastruktúra védelemre szolgál.

Valahogy van egy olyan sejtésem is, hogy nem a Mistral -ok leváltása lenne a cél. Esetleg annak "kiegészítése"? Avagy Te hol tudod ezt elképzelni? Illetve további érdekes kérdés lehet, hogy mikorra lenne ebből valami és mennyire potens a rendszer? Ez ugye nemcsak rakétafüggő is, hanem pl. mihez lehet és milyen szinten integrálni (csak egy hülye példa - NASAMS -hoz nem feltétlenül) ...

Én szerintem nekünk jó lenne csapatlégvédelemre,a hordozó jármű (BvS 10) pedig nagyon pöpec kis gép szinte bárhol elmegy kétéltű és simán tartja a lépést a modern IFV-l.

BVS10_Viking_amphibious_all-terrain_armoured_vehicle_BAE_Systems_VHM_vehicule_haute_mobilite_British_army_United_kingdom_640.jpg


DescriptionBack to top
Armament
The roof of the cabin for the front vehicle is fitted with a ring mount for a 12.7 mm calibre Browning heavy machine gun or a 7.62 mm calibre general purpose machine gun. To increase his protection, the BvS10 Viking is also equipped with two groups of 4 smoke-grenades discharger, mounted to the front of the vehicle, on the top of each front window. The driver or vehicle commander can operate smoke dischargers, which can fire smoke or white phosphorous grenades.

Design and protection
The hull of the BvS10 Viking is made up of steel armor-plates, which give protection against 7.62mm armour-piercing rounds and 152mm artillery shell fragments from a range of more than 10m. The vehicle is rated to protect against 0.5kg charge anti-personnel mines. The British version of the BvS10 Viking is equipped with a mine protection kit and armour cage. The BvS10 Viking design allows for upgrades and for the installation of modular subsystems to suit specific operational requirements, including add-on armour, a range of weapon mounts, load changers, and standard platforms. British BvS10 Viking crews are usually armed with the SA80A2K carbine, a shortened version of the standard assault rifle, designed for carry within cramped compartments.
Propulsion
The newly developed chassis, power train and steering units gives the vehicle speed and comfort on road and in terrain comparable with modern IFV´s. The front vehicle is equipped with a 5.9l in-line six-cylinder turbo diesel engine designed by Cummins and producing 250bhp (183kW at 2,600rpm), more than twice the power of the Bv206. The maximum torque is 840Nm at 1,600rpm. The Allison MD3560 six forward plus one reverse speed automatic transmission has differentials and final drives on both the rear and front cabins. The suspension of BvS10 Viking is composed with 6 small road wheels on each side of the chassis, there is no track-return rollers. Only one idler wheel is mounted at the front. Thee suspension is the same for the front and rear vehicles.
Accessories
The BvS 10 Viking can ford through water up to a depth of 1.5m without preparation. The vehicle is fully amphibious, being able to swim in deeper water with less than two minutes preparation including closing holes and fitting a front vane to prevent a bow wave washing over the front windows. The water speed is 5km/h.

Specifications Back to top
Armament

One machine gun 7.62 mm or 12,7 mm calibre
a
a
Country users
Austria, United Kingdom, Netherlands, and France.
a
Designer Company
BAE Systems, Land Systems Hagglunds
Accessories
Standard equipment: NBC protection system, winch, and air conditionning.
In option: Weapon station, Smoke grenade launcher, wire cutter, night vision, reverse camera, extra tank fuel.
Crew
2 + 2 seats for front vehicle and 8 seats for the rear vehicle
Armor
Direct fire 7,62 AP up to STANAG level 4 with add-on protection, add-on mine protection STANAG level 2a/2b, CE protection RPB armour cage
Weight
Front vehicle: 5,100 kg
Rear vehicle: 3,500 kg
Speed
65 km on road, 5 km on water
Range
500 km
a
a
a
a
Dimensions
Length, 7,6 m; Width, 2,2 m; Height, 2,2 m