A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
a kiépülőben lévő "nehéz"(régi nevén gépesitett) dd túl gyönge lesz önálló dd-nak."Közepesnek" nincs semmilyen megerősitő eleme.Se dd tüzérsége
A közepes dandár elvi felépítése kiépítése után:
dd-k-zepes.jpg


Tehát tüzérosztály és páncéltörő tüzérosztály 8x8 bázison is tervben van a három gépesített lövészzászlóalj megerősítésére.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Szerintem is ez a pontos megfogalmazás, mert bármelyik országtól is veszünk fegyvert, azt automatikusan túlgondoljuk politikailag. Leo2, Pzh 2000 ezek kiváló harceszközök, tök mindegy, hogy a németektől vesszük. Ha francia, ha török, ha amerikai stb a beszerzés, mindig lehetne mondani, hogy ennek a politikai haszon az oka, pedig pl a svéd vad. gépeknek vagy pánc. törőknek ilyen aspektusa meg nincs. (tudom, a Gripen korábbi vétel). Az IFV-nél pl melyik országtól kellene vennünk, hogy ne legyen indok arra, hogy ezt is csak a haszonszerzés céljából vásároltuk?
SilvioD posztjára


A többszáz török vas mögött sem látod a politikát?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
A közepes dandár elvi felépítése kiépítése után:
dd-k-zepes.jpg


Tehát tüzérosztály és páncéltörő tüzérosztály 8x8 bázison is tervben van a három gépesített lövészzászlóalj megerősítésére.
Ez egy elméleti tanulmánybol van.Nem tudjuk,hogy ez lesz e megvalósitva.
Majd ha kifut a program,meglátjuk mi lesz a vége.
ez a titkolózás csak arra jó,hogy minket bosszantson.....
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
A többszáz török vas mögött sem látod a politikát?
Ha valóban ugye más országban a teszteken a legjobbat nyújtotta, akkor mi okom lenne rá? Veszünk máshonnan, az mitől kevésbé politikai döntés? De az átláthatóság, az árak stb ismerete nélkül, elég nehéz ítéletet hozni erről. Mondj jobbat, ami olcsóbb lett volna. Még a pontos darabszámot sem tudjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Tegin

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Ez egy elméleti tanulmánybol van.Nem tudjuk,hogy ez lesz e megvalósitva.
Majd ha kifut a program,meglátjuk mi lesz a vége.
ez a titkolózás csak arra jó,hogy minket bosszantson.....
Ezt az elméleti tanulmányt a Bocskai mostani dandárparancsnoka írta, amikor még a Zrínyi2026-ot tervezte. Azért az mégiscsak valami, szóval ha majd menet közben eltérés mutatkozna ettől, akkor kezdjünk kételkedni abban, hogy a tanulmányban leírt tervezetek nem képezték alapját a valóság haderőfejlesztésnek!
 
  • Tetszik
Reactions: endre and SilvioD

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Ezt az elméleti tanulmányt a Bocskai mostani dandárparancsnoka írta, amikor még a Zrínyi2026-ot tervezte. Azért az mégiscsak valami, szóval ha majd menet közben eltérés mutatkozna ettől, akkor kezdjünk kételkedni abban, hogy a tanulmányban leírt tervezetek nem képezték alapját a valóság haderőfejlesztésnek!
Nekem is megvan
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Ha valóban ugye más országban a teszteken a legjobbat nyújtotta, akkor mi okom lenne rá? Veszünk máshonnan, az mitől kevésbé politikai döntés? De az átláthatóság, az árak stb ismerete nélkül, elég nehéz ítéletet hozni erről. Mondj jobbat, ami olcsóbb lett volna. Még a pontos darabszámot sem tudjuk.

Volt olyan cikk is ami azt taglalta, hogy nekik lejtett a teszt.
Persze ezt nem tudom, hogy így van e.

A teszt 7 járműve meg nem túl széleskörű verseny.

Mivel ahogy írod semmit nem tudunk, így nehéz ítéletet hozni. Nem tudjuk mi volt fontos a szlovák teszten.

Mondjak jobbat ami olcsóbb?
Nem tudjuk mi mennyi.
És ha jobb miért kellene olcsóbbnak lennie?
Ha vezető haderő akarunk lenni környéken akkor viszont nem mrap járműből kell páncéltörőt csinálni (ha úgy lessz).

Egy 14t-ás mrap jármű 4 keréken viszont gyök kettővel tud haladni terepen.
Felázotton meg annyira sem.

Ha veszünk máshonnan abban is van politikaika.
Engem addig nem zavar amíg jó dolgokat vásárolunk.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Volt olyan cikk is ami azt taglalta, hogy nekik lejtett a teszt.
Persze ezt nem tudom, hogy így van e.

A teszt 7 járműve meg nem túl széleskörű verseny.

Mivel ahogy írod semmit nem tudunk, így nehéz ítéletet hozni. Nem tudjuk mi volt fontos a szlovák teszten.

Mondjak jobbat ami olcsóbb?
Nem tudjuk mi mennyi.
És ha jobb miért kellene olcsóbbnak lennie?
Ha vezető haderő akarunk lenni környéken akkor viszont nem mrap járműből kell páncéltörőt csinálni (ha úgy lessz).

Egy 14t-ás mrap jármű 4 keréken viszont gyök kettővel tud haladni terepen.
Felázotton meg annyira sem.

Ha veszünk máshonnan abban is van politikaika.
Engem addig nem zavar amíg jó dolgokat vásárolunk.
Már leírtam, hogy mit gondolok erről, nem akarom ragozni. Az utolsó mondatod, pedig pont az, amit én is gondolok erről, annyi finomítással amit SilvioD is leírt: inkább geopolitikai stratégia, mint politika áll a döntések hátterében. Ha lengyel Rosomak érkezik mondjuk akkor azért, ha német cucc vagy más, akkor meg azért fogunk elméleteket gyártani.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
K

kamm

Guest
.

Időhiány miatt egyelőre csak a Z2026 részt olvastam el. Sztem egy nagyon frankó kis összefoglaló, főleg az új eszközök képességeinek bemutatása és összevetése a korábban használt technikával. A kritikai megjegyzések 90%-val vagy egyetértek, vagy meggyőztek.

Annyi kis kiegészítés, hogy az ősz folyamán további 4 Zlin kiképzőgép érkezik, igy 8 fősre bővül idén a Zlin flotta. Az utóbbi egy hónapban a tavaszi Covid-19 pause után eléggé felgyorsultak az események.

Ami még engem személyesen érdekelne, ha egyszer vki a Z2026 eddigi fejlesztéseit, jövőbeli lehetséges további lépéseit, összevetné a többi kelet-közép európai haderőfejlesztéssel. Honnan indultunk, hova érkezünk és jelenleg hol tartunk. Mik a Z2026 előnyei, hátrányai a többi haderőfejlesztéshez képest.

Mint irtam, nem olvasva a teljes írást, de már igy is elég hiánypótló összefoglaló elemzésnek tűnik! Gratulálok!

Feljebb linkeltem a romanokerol a cikket, tavalyi, egeszen friss, itt van újra: https://www.roec.biz/project/the-known-unknowns-of-romanias-defense-modernization-plans/
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 161
113
A közepes dandár elvi felépítése kiépítése után:
dd-k-zepes.jpg


Tehát tüzérosztály és páncéltörő tüzérosztály 8x8 bázison is tervben van a három gépesített lövészzászlóalj megerősítésére.
Ezt ezen az ábrán hol látod?
Ezen egy kerekes tank zl. (Amolyan AMV alapú tűztámogató jármű), 2 kerekes gépesített lövész zl., egy kerekes páncéltörő tüzérosztály/zászlóalj, egy vontatott tüzér osztály, 1 rakétás légvédelmi tüzér üteg, egy harctámogató műszaki zl. , egy logisztikai/CSS zl. meg a szokásos támogató alegységek láthatóak.
Tehát az ábra szerint a tüzér osztály egyáltalán nem önjáró, a páncéltörő tözérosztály meg nem biztos, hogy 8x8. Tehát akár lehet még török 4x4 alapú is.

Én mindenképpen @Negan -nek értek egyet, ez egy olyan tanulmány, ami 100%, hogy nem így fog megvalósulni.
Radar nélküli rakétás tüzérség? Vontatott tüzérség? A gyalogsági jármű alapú tűztámogató járművön ekkora mennyiségben szerintem nem nagyon fogunk tudni spórolni. Akkor inkább egy második harckocsi zászlóalj.
Szóval ez még akkor készült, amikor már ugyan volt Z2026, de a tanulmány írójának akkor még fogalma sem volt a léptékről. Ez nyilvánvaló a tanulmány több részéből.
Hozzátenném, hogy a lépték szerintem nagyjából Benkő papa érkezésével - a nemzetközi események hatására - nagyjából egyidőben ugrott vagy 1 nagyságrendet. :rolleyes:
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Hát ez az.Több száz viszont már egy dd-nyi mennyiség.....
A könnyűdandár így nézett volna ki, de azt ugye lefújták. Ez alapvetően egy 4x4-es és légimozgékony alakulat lett volna:
dd-k-nny.jpg


Namost, ehhez nincs elég helikopterünk.
lmozg01.png

Itt látható, hogy a mi 12 darab H225M TTH (a négy SOF-al itt ne számoljunk, ha jól tudom négy!) egy megerősített századot tud, csakhogy, egyidejűleg több feladat is lehetséges:
lmozg02.png

Ebben a példában szereplőket a H145M gépekkel együtt tudná csak megvalósítani már (MEDEVAC menne a könnyű helikopterekkel)! És az országvédelmi alapfeldatat esetében pedig már látható, hogy a jelenlegi szállítóhelikopter erőnkkel csak egy megerősített századot tudunk légimozgékony módon harcba vetni, de légitámogatni már azt sem!
lmozg03.png

Orosz Zoltán altábornagy, A Magyar Honvédség szállítórepülő- és helikopter-alegységek alkalmazási lehetőségei a NATO szövetségi rendszerében; Doktori (PhD) értekezés, 2011

Szóval a könnyűdandár biztos el van engedve. Hiszen a beszerzett helikopterek alacsony száma egyértelműen arra utal, hogy nincs és nem is lesz olyan erő, ami dandárszinten akarná művelni a könnyű műfajt. Maximum lesz valahol egy könnyű szászlóalj ilyen feladatokra (milyen jó lenne, ha meglennének a 88-asok!).
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
A könnyűdandár így nézett volna ki, de azt ugye lefújták. Ez alapvetően egy 4x4-es és légimozgékony alakulat lett volna:
dd-k-nny.jpg


Namost, ehhez nincs elég helikopterünk.
lmozg01.png

Itt látható, hogy a mi 12 darab H225M TTH (a négy SOF-al itt ne számoljunk, ha jól tudom négy!) egy megerősített századot tud, csakhogy, egyidejűleg több feladat is lehetséges:
lmozg02.png

Ebben a példában szereplőket a H145M gépekkel együtt tudná csak megvalósítani már (MEDEVAC menne a könnyű helikopterekkel)! És az országvédelmi alapfeldatat esetében pedig már látható, hogy a jelenlegi szállítóhelikopter erőnkkel csak egy megerősített századot tudunk légimozgékony módon harcba vetni, de légitámogatni már azt sem!
lmozg03.png

Orosz Zoltán altábornagy, A Magyar Honvédség szállítórepülő- és helikopter-alegységek alkalmazási lehetőségei a NATO szövetségi rendszerében; Doktori (PhD) értekezés, 2011

Szóval a könnyűdandár biztos el van engedve. Hiszen a beszerzett helikopterek alacsony száma egyértelműen arra utal, hogy nincs és nem is lesz olyan erő, ami dandárszinten akarná művelni a könnyű műfajt. Maximum lesz valahol egy könnyű szászlóalj ilyen feladatokra (milyen jó lenne, ha meglennének a 88-asok!).
Na,pont ezért aggasztó,hogy több száz db kebaboskocsi van emlitve.Hova?Azok fogják alkotni a kerekes dd-t?
És pont ez mutatja,hogy nem mérvadó a tanulmány.
de legyek csak károgó vészmadár,kinek végül nem lesz igaza....Jobb volna az úgy,mert ha bejön a megérzésem,akkor a kerekes dd csak egy török páncélos csendőrezred erejű valami lesz
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 161
113
A könnyűdandár így nézett volna ki, de azt ugye lefújták. Ez alapvetően egy 4x4-es és légimozgékony alakulat lett volna:
dd-k-nny.jpg


Namost, ehhez nincs elég helikopterünk.
lmozg01.png

Itt látható, hogy a mi 12 darab H225M TTH (a négy SOF-al itt ne számoljunk, ha jól tudom négy!) egy megerősített századot tud, csakhogy, egyidejűleg több feladat is lehetséges:
lmozg02.png

Ebben a példában szereplőket a H145M gépekkel együtt tudná csak megvalósítani már (MEDEVAC menne a könnyű helikopterekkel)! És az országvédelmi alapfeldatat esetében pedig már látható, hogy a jelenlegi szállítóhelikopter erőnkkel csak egy megerősített századot tudunk légimozgékony módon harcba vetni, de légitámogatni már azt sem!
lmozg03.png

Orosz Zoltán altábornagy, A Magyar Honvédség szállítórepülő- és helikopter-alegységek alkalmazási lehetőségei a NATO szövetségi rendszerében; Doktori (PhD) értekezés, 2011

Szóval a könnyűdandár biztos el van engedve. Hiszen a beszerzett helikopterek alacsony száma egyértelműen arra utal, hogy nincs és nem is lesz olyan erő, ami dandárszinten akarná művelni a könnyű műfajt. Maximum lesz valahol egy könnyű szászlóalj ilyen feladatokra (milyen jó lenne, ha meglennének a 88-asok!).
o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 161
113
Na,pont ezért aggasztó,hogy több száz db kebaboskocsi van emlitve.Hova?Azok fogják alkotni a kerekes dd-t?
És pont ez mutatja,hogy nem mérvadó a tanulmány.
de legyek csak károgó vészmadár,kinek végül nem lesz igaza....Jobb volna az úgy,mert ha bejön a megérzésem,akkor a kerekes dd csak egy török páncélos csendőrezred erejű valami lesz
Szerintem ma már többet ne vezess! :cool::):D