A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
A legtöbb kilőtt a 90es IIIas tipus volt.És ehez képest a 85ös már fejlesztett A4et a 70es évekbeli Fagot kilőtte.És az Afganisztánban járt Leo2ek oldalán és tornyán se véletlenül lehettek a grillrácsok.
Hogy nem kilőhetetlen?Hát nem az.82ben halomra lőtték a szir 72eket,de volt példa arra is,hogy a 72es lőtte ki a Merkava I-est.Sőt,AMP PG69 gránátjával is semmisetettek meg Merkavát.

Ha már Fagot az bizony tüzijátékot csinált az Abramsböl is Jemenben.




Az A4 csak annyiban vollt fejlesztett a védelem szempontjából,hogy a torony páncélzata titán/wolfram ötvözetből készült.Erről a Fagot kilövésről van esetleg linked?
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 511
113
Huh? Az ausztralok ezzel - Spike LR2 - cserelik a CG M3-at naluk: https://news.defence.gov.au/media/m...-selected-under-lethality-system-project-land

Sot, a szlovakok is a SPike LR2-re szavaztak: https://www.defensenews.com/industr...spike-lr-ii-missile-for-anti-tank-capability/

A romanoknal mar Spike van, azaz tutira az LR2 valtja majd naluk is az RPG-t...

SPIKE-MISSILE-LR2_725.jpg
oké teljesen jogos tényeket sorakoztattál fel viszont, az ausztárloknál ha jól tudom azért lesz a CG helyett mert dedikált páncéltörőseik nagyon nem voltak a CG-n kívül, mosthogy az M3 már csere érett náluk ezért inkább szintet léptek, szlovákoknál még kérdés mit fog váltani a Spike HA az lesz, románok meg kb mindenre rárakják illetve szeretnék integrálni, megértem amit mondasz, jogos is amúgy de attól még egy CG meg egy Spike teljesen más világ, az eegyik mehet akár a rajokba/támogatókhoz, a másik inkább dedikált alegységekbe való meg vasakra, lásd Puma/Lnyx meg ki tudja még mire rakták rá, vagy lásd a románoknál pl helikre rakták
A legtöbb kilőtt a 90es IIIas tipus volt.És ehez képest a 85ös már fejlesztett A4et a 70es évekbeli Fagot kilőtte.És az Afganisztánban járt Leo2ek oldalán és tornyán se véletlenül lehettek a grillrácsok.
Hogy nem kilőhetetlen?Hát nem az.82ben halomra lőtték a szir 72eket,de volt példa arra is,hogy a 72es lőtte ki a Merkava I-est.Sőt,AMP PG69 gránátjával is semmisetettek meg Merkavát.
rendben ez tiszta sor elkanyarodtunk a dologtól csak nem értem most min problémázol? merkava kellett volna leo helyett? (nyilván értem nem ezt mondod csak baszod megvettük a világ legjobb harckocsiját na...) az üzemeltetés meg a tpasztalatok meg amúgy teljesen más kérdés, a dánok ha jól emlékszem kaptak be keleten RPG-t vagy ATGM-et Leoval, javítható maradt ha jól emlékszem, látod ha normálisan vannak használva akkor "menthető" a harckocsi, lásd az érem másik fele : törökök, mint mondtam , kb ők adták az útmutatást hogy hogyan NE használj egy harckcosit, dombra fel minden fedezék és/vagy felderítés nélkül, csodálkoztak is hogy jött az ATGM és persze fel is nyitotta, nyilván, mire számít az ember... de azért ha a merkavát használták volna ilyen balfaszul azt is simán kinyitja egy ezredfordulós ATGM, erről ne legyenek illúzióink, trophy nélkül manapság... mázlival max elkerülhető az ATGM de hát na... ne a mázlira alapozzunk
más: amit mondtál, hogy a leokon volt rács meg minden, persze hogy volt, a merkavan is van, nincs is vele semmi baj, az autóban is van biztonsági öv is meg légzsák meg fék, 3 módja hogy védje az utast, a harkcosi is ilyen, van a páncél, van a rács lehet kiegészítő páncél vagy NERA/ERA és a vége a trophy
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 711
6 511
113
Ha már Fagot az bizony tüzijátékot csinált az Abramsböl is Jemenben.




Az A4 csak annyiban vollt fejlesztett a védelem szempontjából,hogy a torony páncélzata titán/wolfram ötvözetből készült.Erről a Fagot kilövésről van esetleg linked?
erről a vidiről van picivel több infó? illetve pontosabban hogy kinek az abramse? ( első jelenet érdekelne)
(fúú az a cseszett hang amit a fagot kiad....)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 885
113
Ha minden igaz a Szaudiak egyik Abrams-t pukkantották meg a strandpapucsosok Jemenben,hogy melyik változat volt az Abrams arról nincs információm ugye itt vagy az M1A2 vagy az M1A1 lehetett az áldozat.
DU nélküli "export" Abrams volt. Amúgy meg szinte teljesen mindegy. Fagot, Kornet, TOW csak a komolyabb kieg páncélzatok fogják meg részben. DU, ERA, stb.....Lásd Hezbolah 2006 libanon vs izraeli merkava.
Egyébként ha megfigyelted bármilyen mezitlábas felkelőnél, kurd millicia, allah...... kelet ukrajnai millicián át az atgm alap már. Lehetőleg ár/teljesítményben. És ez nem lenne máskép egy európai helyzetnél is. Tehat mara alap lett az atgm és a dron mar kisebb szinteken is.
 
W

Wilson

Guest
DU nélküli "export" Abrams volt. Amúgy meg szinte teljesen mindegy. Fagot, Kornet, TOW csak a komolyabb kieg páncélzatok fogják meg részben. DU, ERA, stb.....Lásd Hezbolah 2006 libanon vs izraeli merkava.
Egyébként ha megfigyelted bármilyen mezitlábas felkelőnél, kurd millicia, allah...... kelet ukrajnai millicián át az atgm alap már. Lehetőleg ár/teljesítményben. És ez nem lenne máskép egy európai helyzetnél is. Tehat mara alap lett az atgm és a dron mar kisebb szinteken is.

Persze,hogy mindegyik export Abrams mezítlábas Sam bácsi nem adja oda senkinek a gyengített urániumos páncélt,hogy ha valaki most akar Abramset venni azért már annyival jobb a helyzet,hogy most már rá lehet rakni az Izraeli Trophy rendszert.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Ocses
T

Törölt tag 1586

Guest
oké teljesen jogos tényeket sorakoztattál fel viszont, az ausztárloknál ha jól tudom azért lesz a CG helyett mert dedikált páncéltörőseik nagyon nem voltak a CG-n kívül, mosthogy az M3 már csere érett náluk ezért inkább szintet léptek,
Szerintem valamit nagyon félreértesz...
Mi az hogy az Ausztrálok a CG helyett?
Az Ausztrálok gyors egymás utánban most vettek CG M4-et ÉS Sipke LR2 est....

Nem helyett hanem egymás mellett, egymást kiegészítve
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Nekem csak két teljesen lényegtelen kérdésem van.
Egyrészt a képeken miért van ennyi takarás (arcok, és alakulati felvarrók)? Amikor nem tűnik a gyakorló alapján különleges műveleti katonának a kitakart arcú 2 katona, valamint hogy az alakulati felvarrók egyeznek a magyar és a holland elöljárókon, de mégis ki van takarva.
Maga a "Force Protection" század titkos? Akkor hogy került fel a honvedelem.hu-ra...Vagy azok valamilyen azonosító kártyák?

Másrészt hogy milyen fegyvernem színe ez a zöldes-szürkés-barna barett? Vagy ez valamilyen afganisztáni harctéri viselet?

ÚÚÚ egyre zavarosabb nekem ez a 2 kép. A kézfogós képen elvileg a háttérben van egy lövész (zöld barettes) katona, de azt megint nem tudom összerakni.
Látványra magyar katona, de a jobb felkarján mintha amerikai felvarrók lennének.

Bogozza ki nekem valaki! :)


A felvarrója alapján a zöld barettes illető az Előretolt Repülésirányitó Csoport állományába tartozik, ami ugye nem a KRDD része.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 052
113
DU nélküli "export" Abrams volt. Amúgy meg szinte teljesen mindegy. Fagot, Kornet, TOW csak a komolyabb kieg páncélzatok fogják meg részben. DU, ERA, stb.....Lásd Hezbolah 2006 libanon vs izraeli merkava. Egyébként ha megfigyelted bármilyen mezítlábas felkelőnél, kurd millicia, allah...... kelet ukrajnai milícián át az atgm alap már. Lehetőleg ár/teljesítményben. És ez nem lenne máskép egy európai helyzetnél is. Tehát mára alap lett az atgm és a drón mar kisebb szinteken is.


Egyetértek!

Kivéve bennünket ! ! ! :( :( :(

Ezeken viszont rövidtávon/sürgősen kellene változtatni ! ! !
...elkezdeni nem is nagy összeg!
...és végre nem csak venni kellene -és "tejelni" számolatlanul-, hanem saját alapokat kellene elkezdeni lerakni.
Akkor is ha politikailag nem olyan gyors/látványos, de ez
- ad biztonságot,
- hosszútávon,
- saját-erőt,
- bármikor,
-nem csak ha/esetleg/éppen a partner/"szövetséges"/USA(AMRAAM/F-35/...)/... is úgy gondolja.

Kiegészítő-páncélzat: alapvető, minden -a közeljövőben beszerzendő- technikához kell. Ezt szerintem hazai gyártásban kell megvalósítani.
...már csak azért is, mert ha háború lesz -majd, egyszer-, az aktív rendszereket javítani/pótolni/megvenni -azonnal/tegnapra kell- szinte mindig "lehetetlen", qrvq drága...

Ezeket akkor -rövidtávon- ki lehet váltani.
Ez egy adott pillanatban a túlélést jelenti!
A haderő/hazai hadi-ipar fejlesztésben ezt az egyik legfontosabbnak tartom!
Szűkség esetén akár civil járműveket lehet rövid idő alatt felpáncélozni...
(Gyengébbek és amerikai költségvetéssel tervezők kedvéért kiemelem: ...szűkség esetén..." ! ! ! )



Egy olyan haderőnek, amelyiknek a másodvonalas technikáit NULLA -az az nulla/0- szint közelébe "fejlesztették", ez a lehetőség égető szükséglet!

...én erősssssen közölném a török(Elder/...)/német(Puma/Lynx/...) felekkel, hogy "...ide vele!"(ezzel a technikával), vagy jön más.


..."amúgy": a BDD kompozit páncél nem jelentősen gyengébb/és nehezebb mint amivel a török/német gépeket adják.
...ismert felépítésű, 1-2 év fejlesztéssel -ha van akarat- itthon is ki lehet fejleszteni, majd gyártani.
...itt írta vki korábban (többen, bocs tőlük, hogy "nemtomki" ;) ), hogy sz@rrá van misztifikálva a haditechnika, hogy "fussa" a politikusoknak/lobby-ra/...( :mad: ), de valójában a "szerzódéses" ár 15-35%-ába kerül.
A Z2026-ban 500 ( ! ! ! ) körüli pót-páncélozott eszköz jón.!

Ennyi pót-páncél kb. 10 év alatti legyártása már eléri a gazdaságos mennyiséget, ..."fogyóeszköz"!
...ha van akarat hozzá.
Legyen már végre B@ssza meg...




u.i: Szerintem nem vezet jóra a túl sok "jóindulat-vásárlás" önmagában, "jóindulat" amivel "asszem" pl. a pokolba vezető út is ki van kövezve!
 
K

kamm

Guest
A Hirtenbergernek nagyon nem ez a profilja. Ők nagyon aknavetőre szakosodtak. Náluk a fejlesztések abból indultak ki, hogy van egy nagyon jó robbanó repesz rendszerük. Elmentek hagyományos ágyúk lövedéke irányba is, de azt utóbb hanyagolták.
A rakétát olyan cégnek kell gyártania, akinek különben is ez a profilja. Pl az EdePro a szerbeknél (most csak példának hoztam fel).

A current product portfolio tokmindegy, mert loszert is gyart, siman fel tudna venni.
No meg teljesen mindegy is, a lenyeg, hogy a Hirtenbergnel vagy mas, letezo cegnel megvan az infra, ha alajuk teszel egy telepet odahaza, amelyik csak ezt csinalja, akkor legalabb profi mgmt alatt lesznek, nem vmi Meszaros Lolo & Lolo Rt fogja elcseszni az egeszet.
Egy biztos, a sorozatvetohoz a raketat sajat gyartasba kell hozni, akar belevasarolni a cseheknel-szlovakoknal valamibe es ugy telepiteni haza, akar lincenszelni, ez fogyoeszkoz.

ATACMS-t szerintem nem nagyon adták még el másnak. (de ezt úgy is javítja, akinek olyanja van! :rolleyes:)

Azt nem is licenszelnem, mert parszaz darabnal (mondjuk 200-300 eles meg ugyanannyi gyakorlo) tobb ugysem kellene belole, egyszerubb megvenni es eltarolni..

De Pl. ha nagy távolságra akarsz csapást mérni, akkor ott a GLSDB, az is szabványos kazettából indul.
Hja és a RM-70/85-nek nem német a tűzvezető, és ballisztikai rendszere, hanem szlovák. Ugyan az, mint az EVA-nak, meg a Zuzannanak. A rakéta a német.
Ez meg egy elég jó összeállítás az MLRS rendszerről.

Ehh, no thank you, hacsak nincs referencia errol a szlovak elektronikarol. :D
 
K

kamm

Guest
oké teljesen jogos tényeket sorakoztattál fel viszont, az ausztárloknál ha jól tudom azért lesz a CG helyett mert dedikált páncéltörőseik nagyon nem voltak a CG-n kívül, mosthogy az M3 már csere érett náluk ezért inkább szintet léptek, szlovákoknál még kérdés mit fog váltani a Spike HA az lesz, románok meg kb mindenre rárakják illetve szeretnék integrálni, megértem amit mondasz, jogos is amúgy de attól még egy CG meg egy Spike teljesen más világ, az eegyik mehet akár a rajokba/támogatókhoz, a másik inkább dedikált alegységekbe való meg vasakra, lásd Puma/Lnyx meg ki tudja még mire rakták rá, vagy lásd a románoknál pl helikre rakták

Err, no, a Spike egy csalad, ez nem teljesen ugyanaz: amirol te beszelsz, az a mounted verzio - ER ill jon az ER2 is ugy remlik -, ezek meg a man-portable verziok (SR, LR, LR2) - konretan a zsidok az utobbira mentek ra jobban, csak felenk az ER terjedt el gyorsabban (mert ugye a CG meg RPG ott volt mindenhol.)
Elvileg a man-portable verziok ugyanazt tud(hat)ja, mint a CG, csak ugye - es ezt hozza is tettem - a CG-hez sokkal tobbfele loszer van, igy aztan valoban, a sved tenyleg mindenfele helyre ill helyzethez hasznalhato.
 
  • Tetszik
Reactions: Autodidaktakatona

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 215
73 901
113
Annegret Kramp-Karrenbauer Prágában is megragadta a lehetőséget, hogy rámutasson arra, hogy a jövőbeli fenyegetések leküzdésének legjobb módja az együttműködés. Megemlítette a Franciaországgal folytatott kétoldalú projekteket, amelyek más európai országok számára is nyitva állnak. Kifejezetten megnevezte a jövőbeli harci repülőgépet, az FCAS-t, amelyhez Spanyolország is csatlakozott.
 
K

kamm

Guest
Annegret Kramp-Karrenbauer Prágában is megragadta a lehetőséget, hogy rámutasson arra, hogy a jövőbeli fenyegetések leküzdésének legjobb módja az együttműködés. Megemlítette a Franciaországgal folytatott kétoldalú projekteket, amelyek más európai országok számára is nyitva állnak. Kifejezetten megnevezte a jövőbeli harci repülőgépet, az FCAS-t, amelyhez Spanyolország is csatlakozott.

Ez nagyon jol hangzik, de az EF alapjan szerintem abbol vagy husz evig nem lesz meg normalis, hadrafoghato termek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 828
113
Annegret Kramp-Karrenbauer Prágában is megragadta a lehetőséget, hogy rámutasson arra, hogy a jövőbeli fenyegetések leküzdésének legjobb módja az együttműködés. Megemlítette a Franciaországgal folytatott kétoldalú projekteket, amelyek más európai országok számára is nyitva állnak. Kifejezetten megnevezte a jövőbeli harci repülőgépet, az FCAS-t, amelyhez Spanyolország is csatlakozott.
Momdtam en hogy a vegen 5gen vadaszba is beallunk :D