Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Lehet, hogy építenek egy SR-71-et (vagy SR-72-őt??) és annak a hátáról indítják a saját X-37B-jüket.
Hát, pár év és többet tudunk majd. Lehet valamivel nagyott taktikai rugalmasság van a dologban, mint hagyományos rakétával.
???
De értelmezhető méretű ursiklohoz hatalmas hordozó kellene, az meg hogyan lenne gazdasagosan hiperszonikus sebessegre gyorsithato? Egyaltalan en ketlem, hogy ez az egesz rendszer mukodhetne.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 462
113
De értelmezhető méretű ursiklohoz hatalmas hordozó kellene, az meg hogyan lenne gazdasagosan hiperszonikus sebessegre gyorsithato? Egyaltalan en ketlem, hogy ez az egesz rendszer mukodhetne.
De lehet, hogy olyan picit akarnak, mint az amerikai.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 351
113
Sosem értettem, hogy miért akarnak egyben felküldeni "mindent", ami utána tovább megy egy távoli küldetésre. 50 éve tudnak kb. űreszközök egymáshoz csatlakozni.
Ezeknek nem volt Lego-juk gyerekkorukban? Nem volt gyerekkoruk? Nem voltak? Nem? ? ;)

Komolyra fordítva, az oroszok is a méretes hordozórakéta sikertelensége miatt bukták el, majd fújták le a "Hold-versenyfutást".4-5 korben is osszerakhattak volna földkörüli pályán. Azt kifejleszteni én -utólag- kevésbé kockázatosnak tartom.
Semmiből nem tanul az ember, ismét???

Majd megint jön Musk, és (ismét) feltalálja a tányérban a mélyedést. ...pár milliárdért. ...de bevasalom rajta az ötlet-díjat !!! :D
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 912
13 700
113
Kína Long March 4B rakéta első fokozata egy iskola közelében csapódott a földbe.


Nem is szokatlan, hogy lakott területen ér földet egy indító fokozat vagy booster. Kilövés előtt azért szólnak az érintett terület lakosainak, hogy mire számíthatnak. ;)
Éljen a párt!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 462
113
Sosem értettem, hogy miért akarnak egyben felküldeni "mindent",
De lehet az a "minden" egy kicsi automatizált labor, amit nem akarnak fenthagyni az űrben. Lehet, hogy elég drága és szeretnék többször is felhasználni. Ez nem lehet elég indok egy ilyen járgyán kifejlesztésére?
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 395
4 392
113
Kína Long March 4B rakéta első fokozata egy iskola közelében csapódott a földbe.


Nem is szokatlan, hogy lakott területen ér földet egy indító fokozat vagy booster. Kilövés előtt azért szólnak az érintett terület lakosainak, hogy mire számíthatnak. ;)
Éljen a párt!
Én a közelébe nem mennék annak a mérgező szarnak. Egy egész rakétacsalád épül erre a hipergolikus üzemanyagra, de legalább már elkezdték a leváltását kerozinos hajtóműre. Xichangot is be kellene már zárni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 462
113
Amúgy vegyük az amerikai példát. Ugyebár van képességünk, hogy "dolgokat" fellőjenek az űrbe. Fellőhetik úgy is, hogy "ottmaradnak" és fellőhetik úgy is, hogy biztonságosan visszatérjenek (X-37).
Ugyebár az X-37-nek van egy rakománya is, ami "csinál valamit". Sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne, ha az a "csinál valamit" dolog egy műhold lenne. Fellőnék és kész. Viszont valamilyen oknál fogva az amerikaiak szeretnék, ha az a "dolog" visszatérne a földre. Ezért egy jóval bonyolultabb utat választanak és egy pici űrrepülőbe építik bele.
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 395
4 392
113
lm3a_07.jpg


Ez Dél-Kínában

vs

ez Amerikában:

x37b-otv4-landing.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 912
13 700
113
Amúgy vegyük az amerikai példát. Ugyebár van képességünk, hogy "dolgokat" fellőjenek az űrbe. Fellőhetik úgy is, hogy "ottmaradnak" és fellőhetik úgy is, hogy biztonságosan visszatérjenek (X-37).
Ugyebár az X-37-nek van egy rakománya is, ami "csinál valamit". Sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne, ha az a "csinál valamit" dolog egy műhold lenne. Fellőnék és kész. Viszont valamilyen oknál fogva az amerikaiak szeretnék, ha az a "dolog" visszatérne a földre. Ezért egy jóval bonyolultabb utat választanak és egy pici űrrepülőbe építik bele.
Az X37 kifejezetten hardver tesztelésre lett kifejlesztve, Még a hajtómű beépítése is ennek lett alárendelve, így elég hatékonyan tudJák tesztelni az új fejlesztéseket valós körülmények között.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Az X37 kifejezetten hardver tesztelésre lett kifejlesztve, Még a hajtómű beépítése is ennek lett alárendelve, így elég hatékonyan tudJák tesztelni az új fejlesztéseket valós körülmények között.
Igen, pontosan ezt akartam mondani, de megelőztél. Az X-37 nem egy "production" platform. Az egy teszt eszköz. Ami viszont ezt a kínai "csodát" illeti az szerintem nem több mint a szokásos maszkirovka része, ráadásul jórászt belföldi fogyasztásra. Ezt jól eltanulta Mao elvtárs a Szovjetúniótól. Egyáltalán kételkedem - de ezt már nem először írom itt - a tényleges minőségében a kínai cuccoknak, legyen az hadi vagy sem. Most persze erre az jön, hogy de fellőttek már embert is, meg a hold túloldala, de ez sem változtat feltétlenül az elmondottakon. Iszonyatos pénzeket ölnek a hadsereg fejlesztésébe, és mindezt miért? Azon kívül, hogy Kína legyen a legerősebb, valami kézzelfogható indok is kellene. Japán már nem akarja lerohanni őket, és ezt ők is tudják. Az oroszoknak kisebb gondjuk is nagyobb ennél jelenleg, a Tajvani, meg Indiai, Vietnami problémák és viták meg vihar a biliben jelentőségűek. De nem, ők az USA és szövetségesei ellen izmoznak. Ami egy vicc kategória. Rengeteg pénzt elvernek miközben ténylegesen lenne jobb helye is annak országon belül. A keleti sáv nagyvárosait leszámítva még mindig gyalázatos ami ott életszínvonalként van. Csodálatos ország, hihetetlen történelemmel, rengeteg látnivalóval, de ezt a fajta csodálatot ne vigyük már át a jelenlegi egypártrendszer dicsőitésébe. Hogy elmennék e újra Kínába? Hogyne, imádom Kelet-Ázsiát. Angolul hihetetlen gazdag történelmi anyagot lehet összeszedni, kínaiul meg aztán pláne, igaz itt kell egy kis szelekció. Ám én elválasztom a történelmet, a hagyományokat a jelen Kínától.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember
M

molnibalage

Guest
igen, mert a tengely körüli forgás precessziós gyorsulást hoz létre, ami pedig egy erőkomponenst hoz létre a deviációs síkok mentén. Ilyenkor a pörgettyű-mozgás látszólagos erőket hoz létre. Ezt össze kell hangolni a pillanatnyi gravitációs erővel + testre ható erőkkel. Ezeket az erőkomponenseket a test helyzetével is lehet változtatni. Ha a lencserendszer a Hubble-on szintén 3 síkban stabilizált, akkor eszméletlenül pontossá lehet tenni a rendszert - csak kell pár elvetemült mechanikász, akik a mozgásfüggvényeket előállítják. Innen csak be kell vágni Matlab-ba, és kész az átviteli függvény. Már csak a vezérlést kell kisimítani és mehet a menet :)
Asszem akkor ezek lesznek a hasznos videók.



 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 462
113
Az X37 kifejezetten hardver tesztelésre lett kifejlesztve, Még a hajtómű beépítése is ennek lett alárendelve, így elég hatékonyan tudJák tesztelni az új fejlesztéseket valós körülmények között.
Ok, de ez miben mond ellen annak, amit én írtam?
Ami viszont ezt a kínai "csodát" illeti az szerintem nem több mint a szokásos maszkirovka része, ráadásul jórászt belföldi fogyasztásra.
Szerintem ne lássunk bele többet, mint ami. Egy magaslégköri leválási kísérlet történt.
Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 822
31 824
113
Igen, pontosan ezt akartam mondani, de megelőztél. Az X-37 nem egy "production" platform. Az egy teszt eszköz. Ami viszont ezt a kínai "csodát" illeti az szerintem nem több mint a szokásos maszkirovka része, ráadásul jórászt belföldi fogyasztásra. Ezt jól eltanulta Mao elvtárs a Szovjetúniótól. Egyáltalán kételkedem - de ezt már nem először írom itt - a tényleges minőségében a kínai cuccoknak, legyen az hadi vagy sem. Most persze erre az jön, hogy de fellőttek már embert is, meg a hold túloldala, de ez sem változtat feltétlenül az elmondottakon. Iszonyatos pénzeket ölnek a hadsereg fejlesztésébe, és mindezt miért? Azon kívül, hogy Kína legyen a legerősebb, valami kézzelfogható indok is kellene. Japán már nem akarja lerohanni őket, és ezt ők is tudják. Az oroszoknak kisebb gondjuk is nagyobb ennél jelenleg, a Tajvani, meg Indiai, Vietnami problémák és viták meg vihar a biliben jelentőségűek. De nem, ők az USA és szövetségesei ellen izmoznak. Ami egy vicc kategória. Rengeteg pénzt elvernek miközben ténylegesen lenne jobb helye is annak országon belül. A keleti sáv nagyvárosait leszámítva még mindig gyalázatos ami ott életszínvonalként van. Csodálatos ország, hihetetlen történelemmel, rengeteg látnivalóval, de ezt a fajta csodálatot ne vigyük már át a jelenlegi egypártrendszer dicsőitésébe. Hogy elmennék e újra Kínába? Hogyne, imádom Kelet-Ázsiát. Angolul hihetetlen gazdag történelmi anyagot lehet összeszedni, kínaiul meg aztán pláne, igaz itt kell egy kis szelekció. Ám én elválasztom a történelmet, a hagyományokat a jelen Kínától.

Nem lehet mondani, hogy csak a fegyverkezésre költenek, nem tudom mikor voltál utoljára Kínában, de nekem a "keleti sáv nagyvárosait leszámítva még mindig gyalázatos ami ott életszínvonalként van" szövegből az jön le, hogy talán 20 éve (bár én személyesen nem láttam Kínát), A hadseregnél sokkal nagyobb pénzeket költöttek a civil infrastruktúrára az elmúlt 20-25 évben. Volt elkölthető pénzük a hadsereg fejlesztésére is, amely 25 éve még igen elmaradott volt. A kínai vezetés természetesen szuverén akar lenni, nem olyan másodrendű hatalom, amelynek parancsolgathatnak, ez érthető. A nacionalista érzelmekre apellálás is hatékonyabb, mint a komcsi eszme, amit csak azért nem hagynak el, mert az egész legitimációjuk abból származik. Hosszú távon gondolkodnak, nem 4 években, mint a nyugati kormányok. A terv a "békés felemelkedés", miközben katonailag is felhozzák magukat az USA szintjére. A Nyugat pedig szépen beledugta a fejét a hurokba, nyilván arra számított, hogy a nyugati hatások előbb-utóbb úgyis új 1989-hez vezetnek, most pedig fájdalmas lesz "szétkapcsolódni" gazdaságilag, ha egyáltalán lehetséges. Nyilvánvaló, hogy a milliárdos elit és a multicégek nem nagyon lelkesednek ezért, amíg az oroszok az ügyeletes főgonosz, addig nem vesztenek sokat, de ha tényleg Kínát nevezik ki annak, akkor elesnek ők is egy hatalmas piactól és olcsó gyártóbázistól. Szerintem Kína "felhozása" része kellett legyen a "globalista" agendának, egyszerűen nem akartak egypólusú világot a SZU összeomlása után, még tartottak egy nacionalista fordulattól az USA-ban (végül valami ilyesmi Trumppal meg is történt, vagy legalábbis igazolta a félelmeiket), mással nem magyarázható, hogy 1989 után sem változtattak lényegében a Kína-politikájukon a nyugati államok, pedig 91-től az sem volt már érv, hogy ellensúlyt képeznek a szovjetekkel szemben. Vannak kétségeim, hogy pl. India a helyébe tudna-e lépni Kínának. A "demokratikus" India a diktatórikus Kínával ellentétben tényleg egy putri minden értelemben. Bár ők is költenek a hadseregre szépen.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Nem lehet mondani, hogy csak a fegyverkezésre költenek, nem tudom mikor voltál utoljára Kínában, de nekem a "keleti sáv nagyvárosait leszámítva még mindig gyalázatos ami ott életszínvonalként van" szövegből az jön le, hogy talán 20 éve (bár én személyesen nem láttam Kínát), A hadseregnél sokkal nagyobb pénzeket költöttek a civil infrastruktúrára az elmúlt 20-25 évben. Volt elkölthető pénzük a hadsereg fejlesztésére is, amely 25 éve még igen elmaradott volt. A kínai vezetés természetesen szuverén akar lenni, nem olyan másodrendű hatalom, amelynek parancsolgathatnak, ez érthető. A nacionalista érzelmekre apellálás is hatékonyabb, mint a komcsi eszme, amit csak azért nem hagynak el, mert az egész legitimációjuk abból származik. Hosszú távon gondolkodnak, nem 4 években, mint a nyugati kormányok. A terv a "békés felemelkedés", miközben katonailag is felhozzák magukat az USA szintjére. A Nyugat pedig szépen beledugta a fejét a hurokba, nyilván arra számított, hogy a nyugati hatások előbb-utóbb úgyis új 1989-hez vezetnek, most pedig fájdalmas lesz "szétkapcsolódni" gazdaságilag, ha egyáltalán lehetséges. Nyilvánvaló, hogy a milliárdos elit és a multicégek nem nagyon lelkesednek ezért, amíg az oroszok az ügyeletes főgonosz, addig nem vesztenek sokat, de ha tényleg Kínát nevezik ki annak, akkor elesnek ők is egy hatalmas piactól és olcsó gyártóbázistól. Szerintem Kína "felhozása" része kellett legyen a "globalista" agendának, egyszerűen nem akartak egypólusú világot a SZU összeomlása után, még tartottak egy nacionalista fordulattól az USA-ban (végül valami ilyesmi Trumppal meg is történt, vagy legalábbis igazolta a félelmeiket), mással nem magyarázható, hogy 1989 után sem változtattak lényegében a Kína-politikájukon a nyugati államok, pedig 91-től az sem volt már érv, hogy ellensúlyt képeznek a szovjetekkel szemben. Vannak kétségeim, hogy pl. India a helyébe tudna-e lépni Kínának. A "demokratikus" India a diktatórikus Kínával ellentétben tényleg egy putri minden értelemben. Bár ők is költenek a hadseregre szépen.
Hát egyrészt nem húsz éve, másrészt van egy pár kolléga Kínából, harmadrészt, ha nem is voltál soha Kínában, akkor honnan tudod, hogy mi van ott vidéken? A civil infrastruktórára amit elköltöttek az pontosan a kelti part nagyvárosaira ment el. A "békés felemelkedés" meg a hét vicce. Nem ismered Kínát. Kína a vilg közepe a mai napig a gondolkodásukban, ők az erőközpont a távolkeleten, mindig is azok voltak, kisebb megszakításokkal, de minden esetben újra és újra ők lettek azok. Ez része a filozófiájuknak. Ebben a tekintetben semmi nem változott a császárság óta, csak most a párt főtitkárának hívják a császárt. A világ többi része számukra csak a barbárok. Ne hidd azt, hogy nem, mert de. Ellopnak amit csak lehet, de ez az ő szemükben nem lopás, a saját felsőbbrendűségük biztos tudatában ezeket felhasználják. Kérdezz meg egy tetszőleges kínait, azzal fog kezdődni a mondandója, hogy a kultúrájuk 5000 éves, régebbi mindenkinél, ők a bölcsesség. Az olcsó gyártóbázis meg már nme igaz Kínára, fokozatosan veszíti el ezt a pozícióját Afrikával és Délkelet-Ázsiával szemben. Ma Vietnam pl. a fő beruházási célpont a térségben. Kína mint felvevőpiac sokkal fontosabb, de az is pontosan a "keleti part nagyvárosait" jelenti, a kínai vidék még mindig alíg lát ebből valamit. A "kínai vidék" éhbérért dolgozik a nagyvárosokban, ahol tömegszálláson laknak, és minden holdújévkor tömegesen indulnak haza vidékre. Te még olyat nem láttál. És ez az éhbér is még sokkal jobb perspektíva mint az otthoni lét.
Az űrporgram, az "erős hadsereg" természetesen az USA ellenében van felutatva, de minimum ugyan akkora szerepe van a polgárok büszkeségének fenntartásában. Büszke kínaiak dolgoznak a nagy gyárakban, aki meg nem, azt elviszi a fekete autó - ha csak nem tudod korrumpálni a megfelelő vezetőket. Sok negatív hír meg nem jut be belföldre, mert elég komolyan blokkolják a szabad internet hozzáférést. Akik meg külföldön dolgoznak, azok miatt fáj is a fejük, mert ugyan rengeteg pénzt jelentenek a gazdaságnak, de pont a hír blokádot nem lehet velük kellő hatékonysággal fenntartani. Indiát meg ne keverjük ide, mert az tényleg mindennek az alja.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Asszem akkor ezek lesznek a hasznos videók.



Érdekes videók. Az első típus nálam a mesevideók kategória - és igazából ez a bajom a "tudományos csatornákkal", hogy mese, animáció, nulla mérnöki háttér.

A második kettőben meg valaki beszélt róla, aki csinálja - azért a táblára felírt térbeli Euler-egyenletet nem sok egyetemen láttam eddig. A durva az egészben, hogy akkoriban már meg tudták oldani ezt a térbeli feladatot. Van három giroszkópod, darabjában 3 tehetetlenségi főirány és 3 deviációs sík, ez összesen 6, szorozva hárommal, vagyis egy 18 paraméteres bemeneti mátrix plusz az erő hozza létre a stabilitást. Erre azt mondom, hogy állat.

Előző munkahelyemen kellett csinálnom kinematikai és kinetikai számolást ehhez:


ez egy butított pörgettyű - igazából a 6 szabadsági fok itt is megvan, csak a gondolák (amiben az emberek ülnek) teszi az egészet súllyal rendelkező pörgettyűvé és a fogaskoszorún meg karok bekötésén ébred ébrednek ezek a sebesség és terhelésfüggő nyomatékok. Erre kellett felvennem egy eloszlás-függvényt (mondjuk egy gondolában gyerekek ülnek, egy másikban meg két 90 kg-s ember) és ezek kombinációja, figyelembe venni a gyorsuláskor meg lassuláskor keletkező tranzienseket. Közben kiderült, hogy a gondolák kezdetben lenyomják a karokat, de előállhat egy olyan terhelési mód is, amikor a saját tengelye körül gyorsuló gondola gyorsulásához hozzáadódik a középrész szállítógyorsulása, így ott már a gravitációs erőt legyőző felfelé ható erőt hoz létre a rendszer - így a gondolát tartó karok extrán vannak terhelve.

A legnagyobb szívás akkor is a fogaskoszorúra ható erők meghatározása volt, mert az összes lengés, gyorsulás a szerkezetből rámegy a fogaskoszorúra, plusz még ott van meghajtás fogaskereke is. Kb. 3 hónap számolás után készen voltam, mire kimentünk az Oktoberfest-re és megállapítottam, hogy az egész számolásomat dobhatom ki a kukába, mert:
- Hans-nak feltűnt, hogy a meghajtó fogaskerekek idő előtt törnek, ezért cselesen 2 vagy 3 fogaskerekes meghajtást eszkábáltak rá (persze nem voltak összehangolva, így ezek pluszban még egy nyomatéklengést is előállítottak)
- Hans-t nem zavarja, hogy a komplett játék ferdén áll (szerinte a 2-3 fokos eltérés a merőleges tengelyhez képest nem sok. Igaz, hogy ez az eltérés a teljes rendszerre jutó látszólagos erőket új dimenzióba helyezte...)

Amikor ezt elmondtam az akkori főnökömnek, ő annyival rakott helyre, hogy ha annyi mechanikát tanultam volna, mint ő, akkor tudnám, hogy mit lehet elhagyni és mit nem - mondta az építőmérnök, akik a mechanikát abbahagyják az F=m*a=0, ahol a=0 helyzetben. miközben itt a móka a F=m*a= zérusvektor és itt az egyensúly úgy jön létre, hogy a keletkező erők fogják majd a rendszert egyensúlyba hozni...

(Maradjunk annyiban, hogy én egyik ilyen forgó/pörgő szarságra sem ülnék fel...)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
  • Tetszik
Reactions: jani22