[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 408
113
Srácok, én javasolnék egy pöttyöskönyves tesztet! :)
Az feltűnt, hogy a bociban van jó sok barna is? Ezen kívül ez antracit, és nincs benne fekete?
Az eredeti grafikáról beszéltem. Ott valóban barna volt az ami most osztrák csukaszurke, és fekete az, ami most szürkés kék. A tankos honlapon lévő RAL kódok nem stimmelnek, talán csak a zöld az, amit írtak. A többi az teljesen más. Így nehéz belelátni minőséget vagy szakmaiságot. Őszintén szólva igénytelenségnek, hanyagságnak tűnik ez az egész.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A festés mögött láthatóan nincs koncepció. Amit bemutattak számítógépes grafikán az még csak-csak. De ezek el lettek rontva. Sem a színek nem olyanok, mint a grafikán (barna, homok, fekete), sem a foltok formája, elhelyezkedése, arányai.
Hungarian-Defence-Force-New-Leopard-2A7HU.jpg

Az egyértelmű, hogy a 90M gyakorló színeit akarták leutánozni, de azt már mi magunk sem tartottuk jónak.

A ruha camo teljesen máshogy működik, mint a járműé. Egyébként itt egyszerűen megkaptuk a németek négy alapszínét. Ezen a képen meg pont együtt láthatjuk sivatagi camo -val - ugyanaz a "sárga". Egyébként a mi töménytelen mennyiségű, növényzettel szabdalt homokos talajunkhoz megy is. Szerintem még csak nem az akáchoz vagy ilyesmihez - hanem a talajhoz (és mondjuk 200-300 méter távolságtól felfelé) ...

Az a szürke az urbánus környezethez alapszín, a sárga a (homokos szabdalt) alföldhöz, a minden más meg a minden máshoz. Működik a kontraszt, meg a komplementer színek ...

Akik a németek meg a lengyelek színeit favorizálják. Nekem is tetszik. Őrült módon. Náluk tökéletes ... Meg úgy egyébként a fenyves erdőkben stb.

Egyébként meg vegyünk rájuk valami svéd camo -t, ami a hőképet is megfogja, mehet rá évszaknak/műveleti területnek megfelelő lombozat illetve aljnövényzet és még jobb lesz ... :)


Kocsiknál ezt hívják kb. a RAT stílusnak nem? :D:D
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Az eredeti grafikáról beszéltem. Ott valóban barna volt az ami most osztrák csukaszurke, és fekete az, ami most szürkés kék. A tankos honlapon lévő RAL kódok nem stimmelnek, talán csak a zöld az, amit írtak. A többi az teljesen más. Így nehéz belelátni minőséget vagy szakmaiságot. Őszintén szólva igénytelenségnek, hanyagságnak tűnik ez az egész.
A antracit szürke is jól van fent! Az tuti, hogy RAL 7016
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 918
91 557
113
Egy román újság szerint Lance 2-es tornyot kapunk. Általában ezt nem nagyon említi egyik cikk sem, max. a 30-as ágyút, de itt konkrétan ezt írják.
Higyjünk nekik, biztis jól informáltak. :)

"Viitoarele blindate maghiare vor fi echipate fiecare cu un tun de 30 mm, montat pe o turelă Lance 2.0."
https://evz.ro/ungaria-cumpara-218-vehicule-blindate-lynx-din-germania-noi-mai-asteptam.html/amp

Egyébként ez a cím :D
Magyarország 218 Lynx páncélozott járművet vásárol Németországból. Még mindig várunk…
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Hát én is beszéltem egypár tankossal, hogy milyen meg hogy rejt. Ezek szerint náluk is megoszlanak a vélemények.
A katonák annak is örülnek hogy lyuk van a seggükön, a Leopard 2 önmagában egy hihetetlen és örvendetes dolog számukra. Láttátok, hogy néznek ki a T-72-eseik. Ahhoz képest tökéletes az új tank, panaszt biztos, hogy nem fogsz hallani egyiktől sem.
A festés kérdése nem a legénység dolga, bár véleményük nyilván nekik is van, de nem hiszem, hogy értenék ezeket a kérdéseket, ha a 72-hez semmilyen festéket nem kapnak. Amiket festegetnek azt sokszor saját zsebből. Ilyen szempontból tökéletes a Leopard 2 festése. o_O
Én azt hallottam a MÁV-nál. hogy a szakmabeli tisztek azonban tanácstalanok és értetlenek, megkérdezve nem voltak, ez úgymond "ilyen lett." Én nem találkoztam olyan "vasutassal", akit megkérdeztek volna ilyen témában és ez a másik két fegyvernemre is igaz (lövész, tüzér).
Mindenkinek" k." az anyja, aki nem tud örülni az új technikának, kb. ilyen reakciókra számíthatsz, ha kérdezni mersz. Amúgy a színek RAL kódját kb. két katona tudja, meg néhány makettező, annyira magas szakmai munka van mögötte, KOMPLEMENTER színek ide, álcázóképesség oda, sokat ne várjatok. :D
Így megy ez a MÁV-nál, de gondolom ez Te is tudod. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 565
77 411
113
A katonák annak is örülnek hogy lyuk van a seggükön, a Leopard 2 önmagában egy hihetetlen és örvendetes dolog számukra. Láttátok, hogy néznek ki a T-72-eseik. Ahhoz képest tökéletes az új tank, panaszt biztos, hogy nem fogsz hallani egyiktől sem.
A festés kérdése nem a legénység dolga, bár véleményük nyilván nekik is van, de nem hiszem, hogy értenék ezeket a kérdéseket, ha a 72-hez semmilyen festéket nem kapnak. Amiket festegetnek azt sokszor saját zsebből. Ilyen szempontból tökéletes a Leopard 2 festése. o_O
Én azt hallottam a MÁV-nál. hogy a szakmabeli tisztek azonban tanácstalanok és értetlenek, megkérdezve nem voltak, ez úgymond "ilyen lett." Én nem találkoztam olyan "vasutassal", akit megkérdeztek volna ilyen témában és ez a másik két fegyvernemre is igaz (lövész, tüzér).
Mindenkinek" k." az anyja, aki nem tud örülni az új technikának, kb. ilyen reakciókra számíthatsz, ha kérdezni mersz. Amúgy a színek RAL kódját kb. két katona tudja, meg néhány makettező, annyira magas szakmai munka van mögötte, KOMPLEMENTER színek ide, álcázóképesség oda, sokat ne várjatok. :D
Így megy ez a MÁV-nál, de gondolom ez Te is tudod. ;)

A szinkódokat beraktam a makettes topikba,csak meg kell nézni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 740
113
A katonák annak is örülnek hogy lyuk van a seggükön, a Leopard 2 önmagában egy hihetetlen és örvendetes dolog számukra. Láttátok, hogy néznek ki a T-72-eseik. Ahhoz képest tökéletes az új tank, panaszt biztos, hogy nem fogsz hallani egyiktől sem.
A festés kérdése nem a legénység dolga, bár véleményük nyilván nekik is van, de nem hiszem, hogy értenék ezeket a kérdéseket, ha a 72-hez semmilyen festéket nem kapnak. Amiket festegetnek azt sokszor saját zsebből. Ilyen szempontból tökéletes a Leopard 2 festése. o_O
Én azt hallottam a MÁV-nál. hogy a szakmabeli tisztek azonban tanácstalanok és értetlenek, megkérdezve nem voltak, ez úgymond "ilyen lett." Én nem találkoztam olyan "vasutassal", akit megkérdeztek volna ilyen témában és ez a másik két fegyvernemre is igaz (lövész, tüzér).
Mindenkinek" k." az anyja, aki nem tud örülni az új technikának, kb. ilyen reakciókra számíthatsz, ha kérdezni mersz. Amúgy a színek RAL kódját kb. két katona tudja, meg néhány makettező, annyira magas szakmai munka van mögötte, KOMPLEMENTER színek ide, álcázóképesség oda, sokat ne várjatok. :D
Így megy ez a MÁV-nál, de gondolom ez Te is tudod. ;)
A sztorit is tudom a festés mögött. De azt mondják a gazosban nem lett rossz.
 
W

Wilson

Guest
Ez a cseh cikk az emberes torony használatát szeretné igazolni, de engem véglegesen meggyőzött a taviranyitottról.
:)
Még a szaglást is az emberes előnyeként tünteti fel, igazán mindent megtett az írója.
Talán csak a top attack fegyverek elleni védelem maradt ki.

Friss info egyenesen a "kályhától" a Lance 2 torony úgy van kialakítva,hogy egy kaliberváltásnál 40 mm-g bármilyen kalibert a torony érdemleges átalakítása nélkül minden gond nélkül bele lehet rakni a torony maximuma 50 mm de az már nagyobb átalakítással jár.

Ime egy kép(ha már szó volt róla) az emberes és az ember nélküli tornyoknál a személyzet elhelyezkedéséről.

Remote%2BTur.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 740
113
A katonák annak is örülnek hogy lyuk van a seggükön, a Leopard 2 önmagában egy hihetetlen és örvendetes dolog számukra. Láttátok, hogy néznek ki a T-72-eseik. Ahhoz képest tökéletes az új tank, panaszt biztos, hogy nem fogsz hallani egyiktől sem.
A festés kérdése nem a legénység dolga, bár véleményük nyilván nekik is van, de nem hiszem, hogy értenék ezeket a kérdéseket, ha a 72-hez semmilyen festéket nem kapnak. Amiket festegetnek azt sokszor saját zsebből. Ilyen szempontból tökéletes a Leopard 2 festése. o_O
Én azt hallottam a MÁV-nál. hogy a szakmabeli tisztek azonban tanácstalanok és értetlenek, megkérdezve nem voltak, ez úgymond "ilyen lett." Én nem találkoztam olyan "vasutassal", akit megkérdeztek volna ilyen témában és ez a másik két fegyvernemre is igaz (lövész, tüzér).
Mindenkinek" k." az anyja, aki nem tud örülni az új technikának, kb. ilyen reakciókra számíthatsz, ha kérdezni mersz. Amúgy a színek RAL kódját kb. két katona tudja, meg néhány makettező, annyira magas szakmai munka van mögötte, KOMPLEMENTER színek ide, álcázóképesség oda, sokat ne várjatok. :D
Így megy ez a MÁV-nál, de gondolom ez Te is tudod. ;)
A katonák mindig panaszkodnak, főleg a lövészkatonák ha valami nem tetszik egymás közt. De eddig arra sem a tisztek (elsősorban őket kérdeztem mert a fiatalabbját ismerem személyesen) sem a legénység (ott is van ismerős) de nem mondták, hogy nem effektív a minta. A sztori tényleg vicces mondjuk ami van hozzá. Nem értem egyébként miért ebbe az irányba mentek amikor tavaly készült egy tanulmány, hogy milyen szín kéne és ott egy pasztellesebb zöldet jelöltek (adaptive green néven fut ) ami természetes álcával mindegyik évszakban jól álcázhatóvá tette volna a gépeket természetes álcával kiegészítve.
 
W

Wilson

Guest
Nekem elég lenne a monitorokon (vagy, horribilie dictu, akár VR-szemüvegen) keresztül látni a környéket 360 fokban (igen, kamerákkal simán megoldható, hogy nem szűk réseken kukucskálsz, szűk látómezővel, hanem úgy látod a környezeted, mintha kint ülnél a jármű tetején).
Pláne abban a tudatban, hogy így sokkal nagyobb biztonságban is vagyok, mint egy toronyban ülve.

Na kb. ennyire akartam reagálni.

Megmozgatva egy kicsit a Renk-s vonalat ma érdekes választ kaptam a témában jelenleg a már említett helyzettudatossággal kapcsolatban a jelenlegi legjobb érzékelőkkel,kamerákkal felszerelt távirányítós tornyok még hátrányban vannak az emberes tornyokkal szemben ez akkor fog megváltozni amikor ebbe a szegmensbe is eljut az F-35-l már működő technológia .Ezt a szöveget a Renk,Rheinmetall vonalról kaptam nem a legjobb magyarsággal van lefordítva németről de a lényeg remélem érthető amúgy ez irányban eléggé intenzív kutatásokat folytatnak a németek.

" A jövőbeli IFV / Tank legénység olyan VR fejhallgatóval fog rendelkezni, amely lehetővé teszi számukra, hogy a jármű burkolata körül elhelyezett kamerák sokaságán keresztül "átlássanak" a harckocsi falain (ugyanaz a technika, amelyet az F-35 használ). Ha valami érdekeset látnak, megnézik az esetleges célpontot , és egy gombra kattintva egy nagyobb teljesítményű optikával megtudják figyelni. Ha meg akarják semmisíteni a célpontot, akkor megnézik azt az objektumot, és egy újabb gombra kattintanak a kilövéséhez. A járművek C4I rendszere össze van kötve a VR fejhallgatóval A C4I rendszer megjeleníti a baráti egységeket, és így segít elkerülni a baráti tüzet".
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 084
12 070
113
Igen és szállít embereket? Te ifv-ről beszélsz, ha pedig azt akarod, hogy a járműben ember is legyen akkor akkora tornyot kell ráraknod mint ami az otomaticon van, nem akkorát mint a rooikaton.....
Egyáltalán nem.
AZ OTOMATIC és a Draco tornya azért akkora, mert egy revolvertárat foglalnak magukba
Megmozgatva egy kicsit a Renk-s vonalat ma érdekes választ kaptam a témában jelenleg a már említett helyzettudatossággal kapcsolatban a jelenlegi legjobb érzékelőkkel,kamerákkal felszerelt távirányítós tornyok még hátrányban vannak az emberes tornyokkal szemben ez akkor fog megváltozni amikor ebbe a szegmensbe is eljut az F-35-l már működő technológia .Ezt a szöveget a Renk,Rheinmetall vonalról kaptam nem a legjobb magyarsággal van lefordítva németről de a lényeg remélem érthető amúgy ez irányban eléggé intenzív kutatásokat folytatnak a németek.

" A jövőbeli IFV / Tank legénység olyan VR fejhallgatóval fog rendelkezni, amely lehetővé teszi számukra, hogy a jármű burkolata körül elhelyezett kamerák sokaságán keresztül "átlássanak" a harckocsi falain (ugyanaz a technika, amelyet az F-35 használ). Ha valami érdekeset látnak, megnézik az esetleges célpontot , és egy gombra kattintva egy nagyobb teljesítményű optikával megtudják figyelni. Ha meg akarják semmisíteni a célpontot, akkor megnézik azt az objektumot, és egy újabb gombra kattintanak a kilövéséhez. A járművek C4I rendszere össze van kötve a VR fejhallgatóval A C4I rendszer megjeleníti a baráti egységeket, és így segít elkerülni a baráti tüzet".
Engem csak az zavar az "embertelen" tornyot illetően, hogy mi van akkor, ha jön a programozott repeszgránát és leviszi a hiperszuper érzékelőket.
Akkor mi van?
Megvakult az IFV?
Az elég kellemetlen lenne.
Szerintem bármilyen kütyüket, kijelzőket is aggatunk a harcjárművekre, mindig kell lehetőséget adni rá, hogy manuálisan is lehessen működtetni a dolgokat, hogy a harcképességet az elektronika/elektro-optika tönkremenetele esetén is fenn tudjuk tartani, még ha csökkentett hatékonysággal is.
Szóval legyen panorámás periszkóp, legyen kurbli, toronyfordító kerék meg ilyesmi.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Egyáltalán nem.
AZ OTOMATIC és a Draco tornya azért akkora, mert egy revolvertárat foglalnak magukba

Engem csak az zavar az "embertelen" tornyot illetően, hogy mi van akkor, ha jön a programozott repeszgránát és leviszi a hiperszuper érzékelőket.
Akkor mi van?
Megvakult az IFV?
Az elég kellemetlen lenne.
Szerintem bármilyen kütyüket, kijelzőket is aggatunk a harcjárművekre, mindig kell lehetőséget adni rá, hogy manuálisan is lehessen működtetni a dolgokat, hogy a harcképességet az elektronika/elektro-optika tönkremenetele esetén is fenn tudjuk tartani, még ha csökkentett hatékonysággal is.
Szóval legyen panorámás periszkóp, legyen kurbli, toronyfordító kerék meg ilyesmi.

Az a baj, hogy a nagyon modern emberes tornyoknál is egy ilyen után "kb. 50 évet repülsz vissza az időben". És még jó, ha ennyivel megúsztad harcképesség terén, mert inkább valószínű, hogy a főfegyverzet irányzása is ment a lecsóba (mondjuk marad egy koax. géppuska - esetleg egy független is, ha éppen nem távírányított volt az is).

Ezeket igen magas redundanciával tudják csökkenteni. Rengeteg párhuzamos illetve tartalék optika és érzékelő. Annak idején a Puma -nal is arra voltak büszkék (az "embertelen"), hogy ki-kinek tudja átadni venni az irányzást vagy csak addicionális tájékozódás terén, ha valami kiesik. Voltak mindenféle kombinációk, hát fel nem sorolnám fejből.

Ugyanakkor a Lynx emberes tornyánál is kénytelenek valami hasonló irányba elmenni, hogy akár, ha csökkent harckészséggel is, de maradjon mindig valami, ha egy-egy érzékelő kiesik.

Azaz, ha egy emberes torony kap egy ilyen találatot (egy ilyen modern gépnél), akkor sem ugrik ki az egyik kolléga felállva a torony tetejére vadul "Rambo-stílusban" géppuskázni vagy hasonló ...
 
W

Wilson

Guest
Egyáltalán nem.
AZ OTOMATIC és a Draco tornya azért akkora, mert egy revolvertárat foglalnak magukba

Engem csak az zavar az "embertelen" tornyot illetően, hogy mi van akkor, ha jön a programozott repeszgránát és leviszi a hiperszuper érzékelőket.
Akkor mi van?
Megvakult az IFV?
Az elég kellemetlen lenne.
Szerintem bármilyen kütyüket, kijelzőket is aggatunk a harcjárművekre, mindig kell lehetőséget adni rá, hogy manuálisan is lehessen működtetni a dolgokat, hogy a harcképességet az elektronika/elektro-optika tönkremenetele esetén is fenn tudjuk tartani, még ha csökkentett hatékonysággal is.
Szóval legyen panorámás periszkóp, legyen kurbli, toronyfordító kerék meg ilyesmi.

Ez tény egy 30mm g.á. ha megsorozzák a szemből az ifv-t még ha esetleg nem is lövi át,de leborotválja az optikákat és az érzékelőket is.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram