Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
T

Törölt tag 1586

Guest
Több vasat tartunk a tűzben szerintem és a Miniszterelnök jó szokásához híven, megversenyezteti a résztvevőket, a magyar üzletért. Helyes. Az ilyen kiszivárogtatások is ezt a célt szolgálják.
Amíg nem nyilvános tendereken születnek dòntések egy-egy beszerzésről hanem minden OV (vagy egy hozzá nagyon szűk belső kör) kénye-kedve szerint történik, addig soha nem lesz világos mi alapján választották X technikát Y helyett.

Fèlek, ha van is bármilyen versenyeztetés, ott nem azok a szempontok lesznek (voltak?) a döntőek amikről itt ezen a fórumon a szállító repülőgépek váltása kapcsán eddig a legtöbb szó esett és valóban fontosak (ár, megbízhatóság, teherbírás, stb..) hanem a Jogalappal cikkben is említett egyebek (politikai előnyök, kenőpénz, stb..)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 508
72 504
113

Furcsa, hogy a szerző nem emlékszik arra, hogy az általa "elfelejtett közbeszerzési eljárásnak" nevezett Állami Légiszállító Flottára vonatkozó 2013-as beszerzést 3 db BAe-146-ra "írták ki".

A magyarok által nem kért régi C-130asokat végül a románok kapták meg.

Cornstein idő előtti lemondása utalhat inkább arra, hogy nem sikerült neki tető alá hozni a Trumpnak/Pompeonak beígért/elvárt 2 milliárd dolláros szerződést, csak egy részét. December 31-én egyébként is lejárt volna a megbizatása. Így meg két hónappal hamarabb megy haza. 15 nappal az általa szabott szerződéskötési határidő előtt mondott le. Persze ez mind csak összeesküvéselmélet, lehet hogy szeptember végéig mindent aláírnak, októberben jól megünneplik, hazamegy és 2021-től valamelyik amerikai cég tiszteletbeli elnökségi tagja lesz.

Kicsit furcsa az a megállapítás is, hogy a nagykövet nem képviselheti amerikai cégek érdekeit...

A szállítógépek számáról már a múltkor megállapitottuk hogy az egy elírás volt a Felderítő szemlében.

Esetleg a Falcon és a TLVS légvédelmi rendszerek is szóba jöhetnek a Lockheeddel kapcsolatban...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 508
72 504
113
Ezt a rész törölve: "Esetleg a Falcon és a TLVS légvédelmi rendszerek isszóba jöhetnek a Lockheeddel kapcsolatban..."

Csak lejárt az időkorlát a módosításra.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
Furcsa, hogy a szerző nem emlékszik arra, hogy az általa "elfelejtett közbeszerzési eljárásnak" nevezett Állami Légiszállító Flottára vonatkozó 2013-as beszerzést 3 db BAe-146-ra "írták ki".

A magyarok által nem kért régi C-130asokat végül a románok kapták meg.

Cornstein idő előtti lemondása utalhat inkább arra, hogy nem sikerült neki tető alá hozni a Trumpnak/Pompeonak beígért/elvárt 2 milliárd dolláros szerződést, csak egy részét. December 31-én egyébként is lejárt volna a megbizatása. Így meg két hónappal hamarabb megy haza. 15 nappal az általa szabott szerződéskötési határidő előtt mondott le. Persze ez mind csak összeesküvéselmélet, lehet hogy szeptember végéig mindent aláírnak, októberben jól megünneplik, hazamegy és 2021-től valamelyik amerikai cég tiszteletbeli elnökségi tagja lesz.

Kicsit furcsa az a megállapítás is, hogy a nagykövet nem képviselheti amerikai cégek érdekeit...

A szállítógépek számáról már a múltkor megállapitottuk hogy az egy elírás volt a Felderítő szemlében.

Esetleg a Falcon és a TLVS légvédelmi rendszerek is szóba jöhetnek a Lockheeddel kapcsolatban...
Én azt hittem Cornstein papa nyugdíjas lesz, de állítólag van ambíció az Öregben. Ha Trump marad ő lehet az USA izraeli nagykövete.
(nagyon érdekes, higy az arab-izraeli békeszerződésre csak Mo-t hívták meg. Esetleg volt fű alatt vmilyen szintű közvetítő szereoünk??)
Sztem ő egyértelműen sikeres nagykövet volt mindkét fél szempontjából és nem azért lép vissza 2 hónappal a megbizatása lejárta előtt, mert vmi balul sült el, hanem amennyiben Trump marad helyezkedni akar, a tűz közelében akar lenni, amikor az új posztokat osztják. Ha Trump bukik, akkor vesz egy házat Floridában és élvezi a new yorkii volt gyémánrkereskedő nyugdíjas zsidók életét.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
Amíg nem nyilvános tendereken születnek dòntések egy-egy beszerzésről hanem minden OV (vagy egy hozzá nagyon szűk belső kör) kénye-kedve szerint történik, addig soha nem lesz világos mi alapján választották X technikát Y helyett.

Fèlek, ha van is bármilyen versenyeztetés, ott nem azok a szempontok lesznek (voltak?) a döntőek amikről itt ezen a fórumon a szállító repülőgépek váltása kapcsán eddig a legtöbb szó esett és valóban fontosak (ár, megbízhatóság, teherbírás, stb..) hanem a Jogalappal cikkben is említett egyebek (politikai előnyök, kenőpénz, stb..)

Ezek a szempontok.
Maróth
"Fontos leszögezni, hogy mire hozzám eljutnak a folyamatok, már döntések egész sorozatán vagyunk túl. Például az, hogy a haderőfejlesztésnek melyek a stratégiai elemei vannak, és azok milyen szempontok szerint valósulnak meg, rendkívül komoly katonai tervező munka előzi meg. Ez számomra már kész keretrendszert biztosít. Amit az én csapatom ehhez hozzá tud tenni, az az, hogy ezeket a beszerzéseket hozzáigazítjuk a legmodernebb ipari, szövetségi és nemzetközi, stratégiai környezethez."

Sztem ez a szemléletet tükröződik a beszerzések kapcsán. Csak politikai alapon nem vettünk semmit.

A nyilvános tendereztetés tényleg átlátgatóbb, néha már az elején látszik melyik cégre írták ki. :)

Most 3 ilyet picit szorosabban követek finn, horvát vadászgép, cseh IFV.

Ebből a cseheknél trükköznek folyamatosan az Ascod javára, a KMW már vissza is lépett a menet közbeni módosítások miatt, úgy hogy az első teszteken ők voltak a legjobbak. Az orruk elől meg elhoztuk az RM gyárat, mert ők is pályáztak rá, de eltenderezték az időt

A horvátoknak ugye újrázni kellett. Eldöntötték, hogy használt izraeli F-16-ost vesznek, aztán az USA megfúrta. Most újraindult a beszerzés.

Szóval a nyilvános pályázat átláthatóbb, de nem biztos hogy tisztább. Eddig szemben ezekkel a magyar beszerzések gyorsabbak és botránymentesebbek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
Hát visszaolvasva a cikket egy LM szerződés békekötésnek érne fel. Már sok mindenre nem is így emlékeztem. Durván befolyásolni akarta az LM a magyar döntéshozatalt, mindent bevetettek anno, megvoltak az embereik a tűzvonalban, csak azt nem tudták, higy OV erre allergiás és elvágta az összes szálat. Így lett Gripen. Maguk alatt vágták el a fát. Kíváncsi lennék mi lett a magyar projekt LM vezetőinek sorsa.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ezek a szempontok.


A nyilvános tendereztetés tényleg átlátgatóbb, néha már az elején látszik melyik cégre írták ki. :)

Most 3 ilyet picit szorosabban követek finn, horvát vadászgép, cseh IFV.

Ebből a cseheknél trükköznek folyamatosan az Ascod javára, a KMW már vissza is lépett a menet közbeni módosítások miatt, úgy hogy az első teszteken ők voltak a legjobbak. Az orruk elől meg elhoztuk az RM gyárat, mert ők is pályáztak rá, de eltenderezték az időt

A horvátoknak ugye újrázni kellett. Eldöntötték, hogy használt izraeli F-16-ost vesznek, aztán az USA megfúrta. Most újraindult a beszerzés.

Szóval a nyilvános pályázat átláthatóbb, de nem biztos hogy tisztább. Eddig szemben ezekkel a magyar beszerzések gyorsabbak és botránymentesebbek.

A tendereztetés, laikusok számára lehet szebben hangzik, de nem előnyösebb, inkább hátrány. Eddig kizárólag szakmainak tűnő döntések születtek fegyverbeszerzés területén. Nyilván gazdasági és politikai szempontok is szerepet játszottak, de elsősorban szakmaiak. Sehol sem tartanánk tenderek esetén. Minden eredmény kihirdetést megtámadna a vesztes fél. A tender a legnagyobb korrupciós melegágy, ebben biztos vagyok. Tender esetében a gyártók keresnek meg, a kiírás okán, több is. Itt mi keresünk meg, de csak egy gyártót. Megkockáztatom, a német bevásárlásokban, egy peták kenőpénz sincs.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
A tendereztetés, laikusok számára lehet szebben hangzik, de nem előnyösebb, inkább hátrány. Eddig kizárólag szakmainak tűnő döntések születtek fegyverbeszerzés területén. Nyilván gazdasági és politikai szempontok is szerepet játszottak, de elsősorban szakmaiak. Sehol sem tartanánk tenderek esetén. Minden eredmény kihirdetést megtámadna a vesztes fél. A tender a legnagyobb korrupciós melegágy, ebben biztos vagyok. Tender esetében a gyártók keresnek meg, a kiírás okán, több is. Itt mi keresünk meg, de csak egy gyártót. Megkockáztatom, a német bevásárlásokban, egy peták kenőpénz sincs.
Sztem a korrupció ugyanúgy benne lehet így is a sztoriban, csak kicsit más formában.
Sztem ugyanúgy több gyártót keresünk meg, csak az információs csatornák zártabbak. Ehhez alkalmazkodtak a cégek is, amelyik nem, annak az esélyei könnyen elszállhatnak.

A magyar beszerzéseknél a fent idézett Maróth interjú szempontjai látszanak érvényesülni ott a szakmai szempont egy döntő tényező, de a cég kiválasztásánál mar 4-5 más szempontot is felhozott.

Azt a direkt árukapcsolást tartom végtelenül leegyszerűsítőnek, ami a mainstream médiában és a nyilvános kommentek alapján a közvélemény egy részénél átjön.

"Júliusban nyilvánosan bírált minket a német külügyi államtitkár, augusztusban a Lynx beszerzéssel befogtuk a száját."
Ez nem igy megy, totál hülyeség.
Ha decemberben újra bírál, mert ugye fog (hisz neki ez a dolga) , akkor 3 hónapra fogtuk be a száját??
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 431
113
Én azt hittem Cornstein papa nyugdíjas lesz, de állítólag van ambíció az Öregben. Ha Trump marad ő lehet az USA izraeli nagykövete.
(nagyon érdekes, higy az arab-izraeli békeszerződésre csak Mo-t hívták meg. Esetleg volt fű alatt vmilyen szintű közvetítő szereoünk??)
Sztem ő egyértelműen sikeres nagykövet volt mindkét fél szempontjából és nem azért lép vissza 2 hónappal a megbizatása lejárta előtt, mert vmi balul sült el, hanem amennyiben Trump marad helyezkedni akar, a tűz közelében akar lenni, amikor az új posztokat osztják. Ha Trump bukik, akkor vesz egy házat Floridában és élvezi a new yorkii volt gyémánrkereskedő nyugdíjas zsidók életét.
Én azt olvastam, hogy Corstein a Covid miatt pánikolt be. Állítólag a lemondása előtt már 2 hete nem is volt az országban. Ahogy elszálltak itthon a megbetegedési számok, már nem is jött vissza. 82 éves a pali. Én sem nagyon ugrálnék!
Ugye úgy nehéz nagykövetnek lenni, hogy nincs is az országban.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 508
72 504
113
Hát visszaolvasva a cikket egy LM szerződés békekötésnek érne fel. Már sok mindenre nem is így emlékeztem. Durván befolyásolni akarta az LM a magyar döntéshozatalt, mindent bevetettek anno, megvoltak az embereik a tűzvonalban, csak azt nem tudták, higy OV erre allergiás és elvágta az összes szálat. Így lett Gripen. Maguk alatt vágták el a fát. Kíváncsi lennék mi lett a magyar projekt LM vezetőinek sorsa.

Egyebkent ez egy jo leiras, hogy mennek a dolgok. A másik oldalon meg ott volt Alfons Mensdorff-Pouilly gróf... ha jol emlekszem az Eurofighter topkban volt tema a tevekenysege nehany hete.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
Én azt olvastam, hogy Corstein a Covid miatt pánikolt be. Állítólag a lemondása előtt már 2 hete nem is volt az országban. Ahogy elszálltak itthon a megbetegedési számok, már nem is jött vissza. 82 éves a pali. Én sem nagyon ugrálnék!
Ugye úgy nehéz nagykövetnek lenni, hogy nincs is az országban.
Nem mintha Amerikában, pont New Yorkban, kevésbé tombolna a Covid....persze ha van vidéki birtoka.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát visszaolvasva a cikket egy LM szerződés békekötésnek érne fel. Már sok mindenre nem is így emlékeztem. Durván befolyásolni akarta az LM a magyar döntéshozatalt, mindent bevetettek anno, megvoltak az embereik a tűzvonalban, csak azt nem tudták, higy OV erre allergiás és elvágta az összes szálat. Így lett Gripen. Maguk alatt vágták el a fát. Kíváncsi lennék mi lett a magyar projekt LM vezetőinek sorsa.
A Gripen azért lett, mert az utólsó pillanatban a Saab magasabb kenőpénzt tett le az aszralra mint a LM (lsd.: Alfons Mensdorff-Pouilly ügy)
Ennek semmi köze nem volt az USA és LM nyomás gyakorlàshoz
OV előszeretettel hangsúlyozza hogy a külpolitikáját a Berlin (Eu.), Moszkva, Isztanbul viszonyrendszerben képzeli el. Ebbe a képletbe az USA legfeljebb annyiban fér bele amennyire a gazdasági súlya miatt muszály.
Ehhez igazodnak a fegyver beszerzések is.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 784
113
A Gripen azért lett, mert az utólsó pillanatban a Saab magasabb kenőpénzt tett le az aszralra mint a LM (lsd.: Alfons Mensdorff-Pouilly ügy)
Ennek semmi köze nem volt az USA és LM nyomás gyakorlàshoz
OV előszeretettel hangsúlyozza hogy a külpolitikáját a Berlin (Eu.), Moszkva, Isztanbul viszonyrendszerben képzeli el. Ebbe a képletbe az USA legfeljebb annyiban fér bele amennyire a gazdasági súlya miatt muszály.
Ehhez igazodnak a fegyver beszerzések is.
Ha csak ennyi lett volna, akkor nem repül mki akit az LM megkörnyékezett és nem lett volna az USA szemoontjából kedvezőtlenebb gazdaságpolitikai iránymódosítás sem. Sztem az volt a baj, hogy hátulról a környezetén keresztül próbálták befolyásolni. Igy azok az emberek nem az ő, hanem az USA emberei lettek volna. A Saab OV-t, meg az ő általa kijelölt emeberekkel egyeztetett, nem hátulról mellbe. Az LM nem ismerte, nem tudta, hogy erre a függetlenségre allergiás. Már megtanulták.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
A nyílt közbezerzési tender nagyon szép, de lehet még gázosabb, mint egy tárgyalásos beszerzés, amit nyilvánosan meg sem hirdetnek, de van felette parlamenti kontroll.
Az az LM ügy a "szenátorokkal" nagyon gáz volt, politikai öngyilkosság lett volna tartania a hátát a hülyékért.