Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A mátrai erőműben ugye lignittel tüzelnek, a kiáramló gázokat mészkőőrleménnyel kezelik (vagy mi).
A kérdésem az a hozzáértőkhöz, hogy ha átállítják biomassza- és gázüzemre (ezek a tervek), akkor főleg az előbbinél szükséges-e az őrlemény használata?
Köszönöm.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Hú, vajon mit nem vettem észre?
Hasonlítsd már össze a 3.-ai és a 4.-ei termelési értékeket.
Állítólag 4-én azért kellett visszavenni Paks teljesítményét, mert a megújulók túl sokat termeltek. De majdnem pont ugyan annyival lett kevesebb a teljes termelés, mint a 3.-ai csúcs, amennyivel csökkentették a paksi termelést. Akkor ennek mi értelme volt?
Különben nagyon kíváncsi lennék, hogy mennyi a vezérelt áram kapacitása a magyarországi szolgáltatóknak.


780
 
T

Törölt tag 4082

Guest
T

Törölt tag 1711

Guest
Más téma után kutakodva véletlenül futottam bele ebbe, Afrikában atomerőművet építő országok, az elsőt Ruandában kezdik 2024-ben (debt-for-development program keretében, nem kell fizetni érte, cserébe az oroszok szabadon kitermelhetik az ország ásványkincseit).


50873731_7.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

fulcrum11

Well-Known Member
2015. április 17.
246
293
63
https://g7.hu/penz/20201009/aki-edd...uzzon-bele-mert-megszunik-a-szaldoelszamolas/

A szaldóelszámolás azonban 2023 végén megszűnik, és helyette a bruttó elszámolás jön.
Az ITM azt mondja, hogy az új rendszerben “a hálózatból vételezett energia árát az ellátási szerződés szerint számolják el, az lakossági fogyasztóknál tehát az egyetemes szolgáltatás egységárával egyezhet meg. A napelemes termelő által a hálózatba táplált energia átvételi árát szintén a későbbiekben szabják majd meg.”
Ez azt jelenti, hogy ezentúl nem éves egyenleget néznek majd, hanem külön-külön a termelést és a fogyasztást. A fogyasztást az éppen aktuális áramárral számolják ki, azt viszont nem tudjuk (még), hogy a termelést milyen áron veszik át.
A lényeg, hogy ha a háztartás szempontjából a fogyasztás és a termelés ezentúl nem ugyanazon a tarifán számolódik el, akkor a különbözetet meg kell fizetni.
 
M

molnibalage

Guest
100%-ban igaz a napmarhulása. És mégis, egyesek szerint ez jó? Meg a jövő?
Csak ott a "befektető" helyett, mindenki más befizetéséből dobják ezt össze...
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93


devil.gif
Van egy olyan érzésem, hogy Balázsra hivatkoznak egy cikkben, de nem jelölték
lol.gif
flowers.gif

Figyelem, a cikk és a kommentszekció olvasása erős érzelmeket válthat ki egyesekből,
heves szívdobogás, lila fej és szokatlan tünetek észlelése során ne olvassa tovább !
Link
Nincs rajtam sapka, de én már feltoltam a homlokomon
biggrin.gif
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11
M

molnibalage

Guest
devil.gif
Van egy olyan érzésem, hogy Balázsra hivatkoznak egy cikkben, de nem jelölték
lol.gif
flowers.gif

Figyelem, a cikk és a kommentszekció olvasása erős érzelmeket válthat ki egyesekből,
heves szívdobogás, lila fej és szokatlan tünetek észlelése során ne olvassa tovább !
Link
Nincs rajtam sapka, de én már feltoltam a homlokomon
biggrin.gif
Ez a passzív házas izé itthon micsoda?
Jól értem, hogy ma nem lehet olyan új családi házat építeni napbuzulás és az összes méregdrága hülyeség nélkül..?
A cikk muris, hogy hol a PV-ről, hol a sóolvadékos erőműről beszél és aztán mixelgetni a számokat.
Ha 0 üzemeltetési költsége lenne a 2,2 mrd-os erőműnek és az eladási ár 100%-as profit lenne, akkor is kb. 13 éves megtérülés jön ki. Csak ezek közül egyik sem igaz.

Az is igen homályos, hogy a 200 MWh akku kapacitás hogyan fog éjszakai áramot jelenteni.
  • Nyáron a 2,2GWe-s erőmű ennél többet termel egy nap, tehát a teljes napi termelést nem tudja beletolni, ha valóban el is akar adni áramot...
  • Télen meg azért nem tud tölteni, mert kisebb a termelés...
Tehát az a kijelentés, hogy ez a nappali termeléssel éjszakai is áramot ad és ellátás biztonság van engem inkább csak röhögésre késztet. Még egy sivatagban is van néha eső és felhő és senkit nem érdekel a kínai sivatag, amikor már oda extrapolál Manfred (mert őp a Sol Invictus szerényen...) meg sok hülye a kommentek között, hogy Paks 2 hazaárulás. Múlt évben is volt kb. 10 nap egymás után, amikor lényegében télen semmit nem termeltek a naperőművek itthon. Ja, meg mi a 47 szélességi körön vagyunk én Nem Indiában...

Kurvára nem számít, hogy mekkora akksipark van emellett.

Ez a Manfred egy hívő közösségnek ír cikkeket. Itt tart.

Ja, és természetesen ki vagyok tiltva onnan. Itt tart meg jelenleg a zöldpropi...
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Ez a passzív házas izé itthon micsoda?
Jól értem, hogy ma nem lehet olyan új családi házat építeni napbuzulás és az összes méregdrága hülyeség nélkül..?
A cikk muris, hogy hol a PV-ről, hol a sóolvadékos erőműről beszél és aztán mixelgetni a számokat.
Ha 0 üzemeltetési költsége lenne a 2,2 mrd-os erőműnek és az eladási ár 100%-as profit lenne, akkor is kb. 13 éves megtérülés jön ki. Csak ezek közül egyik sem igaz.

Az is igen homályos, hogy a 200 MWh akku kapacitás hogyan fog éjszakai áramot jelenteni.
  • Nyáron a 2,2GWe-s erőmű ennél többet termel egy nap, tehát a teljes napi termelést nem tudja beletolni, ha valóban el is akar adni áramot...
  • Télen meg azért nem tud tölteni, mert kisebb a termelés...
Tehát az a kijelentés, hogy ez a nappali termeléssel éjszakai is áramot ad és ellátás biztonság van engem inkább csak röhögésre késztet. Még egy sivatagban is van néha eső és felhő és senkit nem érdekel a kínai sivatag, amikor már oda extrapolál Manfred (mert őp a Sol Invictus szerényen...) meg sok hülye a kommentek között, hogy Paks 2 hazaárulás. Múlt évben is volt kb. 10 nap egymás után, amikor lényegében télen semmit nem termeltek a naperőművek itthon. Ja, meg mi a 47 szélességi körön vagyunk én Nem Indiában...

Kurvára nem számít, hogy mekkora akksipark van emellett.

Ez a Manfred egy hívő közösségnek ír cikkeket. Itt tart.

Ja, és természetesen ki vagyok tiltva onnan. Itt tart meg jelenleg a zöldpropi...


A "hivatkozást" megtaláltad ? A baris kép alatti vicc után.

Ha jól olvastam a kínai az még csak hálózati minőség szabályzó, és Hawaii-ban építgetnek akkorát ami képes már a 24órára akár.

A kínai kép se semmi, az elválasztó mezsgye után a háttérben még folytatódik, "madár szomjan hal míg átrepüli".
K-pk1.jpg


Engem talán az zavar, hogy ők így elfogadják, nem számolgatnak utána még kíváncsiságból sem,
egy csomó dolgot ignorálnak, nekik az elég "ha működik", hogy milyen áron az már mindegy.

Azzal, hogy onnan kitiltottak nem vesztettél semmit, a kommentekből az jött le, hogy szinte csak "rajongók" beszélgetnek egymással.
 
M

molnibalage

Guest
A "hivatkozást" megtaláltad ? A baris kép alatti vicc után.
Nem értem mire gondolsz itt. Magára a viccre?
Mondjuk a SG.hu napenergia topikban is ami zajlik egy vicc.
https://sg.hu/forum/uzenet/1289995014/1300

Kizsákmányolás az, hogy ezentúl nincs dotáció és az árban megjelenik az, hogy más szabályoz helyettük? Oh, micsoda "kizsákmányolás".

XUeuHMc.png


Mondjuk az SG-n is kaptam 1 hónap bant. A moderálás "színvonala" ott is érződik. Simán lehet lehülyézni a másikat, nem számít, csak ha nem vagy villanybuzi és naphívő. Akkor valahogy rájuk nem vonatkoznak a moderációs elvek. Még egy ejnyebejnye sem.
https://sg.hu/forum/tema/1204025639

És mindez nevében egy tudományos fórumon. Nevetséges.
 
  • Tetszik
Reactions: Kiebra
T

Törölt tag 1711

Guest
Kína energiaéhségére minden (rész)megoldás jó megoldás.
Utcai kamionkaravánok hordják a bányákból az erőművekbe a szenet...
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Nem értem mire gondolsz itt. Magára a viccre?

"el fogja magyarázni a legtöbb energetikai szakértő, hogy a napenergia szabályozhatatlan, a hálózati méretű energiatárolás pedig nem megoldott, vagy ha mégis, akkor megfizethetetlenül drága, így naperőművek soha nem válthatnak ki olyan alaperőműveket, mint például egy szénerőmű."
 
M

molnibalage

Guest
"el fogja magyarázni a legtöbb energetikai szakértő, hogy a napenergia szabályozhatatlan, a hálózati méretű energiatárolás pedig nem megoldott, vagy ha mégis, akkor megfizethetetlenül drága, így naperőművek soha nem válthatnak ki olyan alaperőműveket, mint például egy szénerőmű."
Mert szabályozhatatlan. Úgy várnám ennek balfasznak a magyarázatát arra, hogy hogyan akarja kiszabályozni ezt...

A szutyok téli termeléséhez képest sem termelt semmit 12 napig. Ez a 47. szélességi kör.


ZqA4VSh.png


Ez meg nyári termelés. Totálisan más mennyiséget termel a rendszer, de nyáron is be tud esni. Tehát még nyáron is muris a tároló kapacitás 2-3 napos csökkenéssel nézve. Télen meg simán annyit sem termel, hogy a fogyasztásban is számítson, nemhogy tároljon.

Ha letesznek 5-ször Paks mennyiséget, akkor sem termel eleget télen, nyáron meg semmit sem lehet tenni a sok árammal.
Ez a realitás. Csak ezt ezek a f*szok képtelenek megérteni. Inkább bannolják azt, aki nem hülye az gimis fizikához és ált. iskolás matekhoz.

qOrxm8f.png