Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Mert szabályozhatatlan. Úgy várnám ennek balfasznak a magyarázatát arra, hogy hogyan akarja kiszabályozni ezt...

A szutyok téli termeléséhez képest sem termelt semmit 12 napig. Ez a 47. szélességi kör.


ZqA4VSh.png


Ez meg nyári termelés. Totálisan más mennyiséget termel a rendszer, de nyáron is be tud esni. Tehát még nyáron is muris a tároló kapacitás 2-3 napos csökkenéssel nézve. Télen meg simán annyit sem termel, hogy a fogyasztásban is számítson, nemhogy tároljon.

Ha letesznek 5-ször Paks mennyiséget, akkor sem termel eleget télen, nyáron meg semmit sem lehet tenni a sok árammal.
Ez a realitás. Csak ezt ezek a f*szok képtelenek megérteni. Inkább bannolják azt, aki nem hülye az gimis fizikához és ált. iskolás matekhoz.

qOrxm8f.png


Okos ember vagy csak qrva elfogult ! A naperőművek jelen állás szerint akár 40-50év múlva is fogják tudni a beépített teljesítmény 85-90%-t , tehát ne számolj a hitelből építettek megtérülésével (13év) ! Egy naperőmű nem arra hivatott , hogy csúcserőműveket váltson ki az év minden napján és minden órájában ! Sokkal inkább arra , hogyha tud termelni akkor ne kelljen fosszilis/szennyező erőművet üzemeltetni így csökkentve a légköri szennyezést + az erőmű is kevésbé "használódik" . Való igaz , hogy előrébb lennénk ha a tároló technológia lehetővé tenné a "feles" energia eltárolását (majd valamikor elérünk oda is ) . Az energia igény amúgy is nyáron a rohamosan terjedő klímák miatt egyre nő ezen berendezések nagy részét az év hidegebb felében nem használják (tehát nem gond ha télen kevesebb a napenergia) . A korszerű irodaházak , csarnokok úgyis vegyes rendszert használnak a nyári hűtést légkondicionálóval a téli fűtést gázzal oldják meg tehát itt is nyáron van az igény ! De említhetném a szerver parkokat is ott is ez a szitu , nyáron kell a hűtés de télen a saját veszteséghője fűti ! Tehát ha a te nézeted szerint közelítjük meg a kérdést akkor tényleg baromság a naperőművi fejlesztés ha viszont az általam leírtak irányából akkor teljesen jogos . Ráadásul a mi széndioxid kvótánk nagy minél kevesebbet használunk fel belőle annál többet tudunk eladni igen jó pénzért (pl a hülye Németeknek akik lelövöldözték az atomerőműveiket most meg szenessel pótolják) arról nem beszélve , hogy azért ez a környezetünknek is jót tesz !
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
A szabályozásról meg csak annyit , hogy akár streamenként és szektoronként is le/fel kapcsolhatóak a nagyobb parkok . Alap feltétel , hogy feszültség ingadozás esetén a hálózaton lévő naperőművi egységeket szabályozzák ha kell le is kapcsolják ! Természetesen ha nincs kellő fény akkor nem tudod termelésbe állítani . Na ilyenkor kellenek a csúcserőművek !
 
M

molnibalage

Guest
Okos ember vagy csak qrva elfogult !
Röhögök. Az összehasonlítások során n+1 hátrányát még nem is vettem figyelembe a naperőműveknek.

A naperőművek jelen állás szerint akár 40-50év múlva is fogják tudni a beépített teljesítmény 85-90%-t
Jelen állás szerint erre 20 évre sem vállalnak garanciát és az inverternél még 10 évre sem.

Paks építése után 30 évvel meg +10% teljesítmény ér el és a load factor is nő az átrakás és fűtőelem elrendezés emiatt 12-ről 18 hónapra.
Ez összességében egy ciklusban majdnem +20% termelt áram.

Szóval ez a bugyuta rész megint mire akart év lenni?

, tehát ne számolj a hitelből építettek megtérülésével (13év) !
Folyamatosan ezzel bombáz a net, hogy hitelre, vedd vedd vedd öcsém. Átadom a lehetőséget a megvezetett hülyéknek, akiknek pénzük is van.
Főleg annak fényében, hogy végre megszűnik az ingyenebéd napenergia terén.

Egy naperőmű nem arra hivatott , hogy csúcserőműveket váltson ki az év minden napján és minden órájában ! Sokkal inkább arra , hogyha tud termelni akkor ne kelljen fosszilis/szennyező erőművet üzemeltetni így csökkentve a légköri szennyezést + az erőmű is kevésbé "használódik" .
  1. A baj az, hogy az ökobarmok nem ezt mantrázzák.

  2. A félkövér részre nem tudok mást mondani, minthogy nettó téveszme és ehhez nagyon sokszor kellett húszig elszámolnom.

Mert pl. fent linkeltem, hogy németeknél úgy kell rángatni emiatt az erőműveket, hogy évi 250 óra felett van már a negatív áramár és a kényszerexport. Alig pár hsz-szel fentebb a diagram.

Tudod te, hogy az élettartamban mekkora szorzó az, hogy leáll vagy a fel-re rángatás? Én tudom, mert láttam egy konkrét CCGT erőmű egyenletét erre. A probléma az, hogy a túltolt szél és nap miatt pont, hogy durván előbb rongyolódik le egy erőmű, amit összevissza rángatnak. Persze az ökobarmok erről is kussolnak, ennek a költségét is viselje csak a gridben más...

Egy ponton a realitás meg lassan az ideges mérnök is pofánveri ezeket a marhákat.

Semmi nem rémlik az F-14 és F-15 hajtómű ciklusidő terheléséről az F-111-gyel összevetve és annak következményéről...? Vagy a longhaul airlinerek iszonyatosan alacsony hajtómű terhelése? Egy vadászgép egy demo alatt annyi ciklusterhelést tesz egy hajóműbe 5 perc alatt, mint sok sok sok órányi útvonalrepülés.

Való igaz , hogy előrébb lennénk ha a tároló technológia lehetővé tenné a "feles" energia eltárolását (majd valamikor elérünk oda is ) .
Ez a rész is bicskanyitogató.

Miért akarunk infrastruktúrát építeni tárolásra a drága intermittensen termelő erőműhöz tovább rontva annak hatásfokát (!) és tovább emelve az áram árát, amikor simán olyan erőművet kell építeni, ami követi a terhelés. Ennyi.

Ez lehet ma már atomerőmű vagy CCGT erőmű is. Az is javulás, hogy egy régi szar szutyok szénerőmű helyett építesz egy olyat, aminek átlag hatásfoka 60% és nem 33% és a tüzelőanyag miatt kevesebb CO2 kell 1 kg földgázhoz. -60% emissziót is lehet így elérni 1 kWh áramra fajlagosan.

Ehelyett olyan baromságokat erőltetnek egyesek, ami:
  • nem is létezik még
  • ha létezne is, marha drága lenne
  • és, ha kiszámolná az externáliát kijönne az, hogy CO2 spórolás közelében nincs a -60%-nak sem, csak szegényként síkhülye ezt belátni

Az energia igény amúgy is nyáron a rohamosan terjedő klímák miatt egyre nő ezen berendezések nagy részét az év hidegebb felében nem használják (tehát nem gond ha télen kevesebb a napenergia) .
De, mert akkor is termelnie kell valaminek. Aminek ára van és lábnyoma van. De akkor lásd fent. Miért legyen két erőmű, amikor egy is elég lenne?
Tudod, az nem környezetvédelem, hogy kettő autót van és amiből az egyik szintén környezetszennyező gyártáskor.

A korszerű irodaházak , csarnokok úgyis vegyes rendszert használnak a nyári hűtést légkondicionálóval a téli fűtést gázzal oldják meg tehát itt is nyáron van az igény !
Ennek semmi köze az villamosáram termeléshez és nem is leng nagy gradienssel a rendszer. Irreleváns a példa.

De említhetném a szerver parkokat is ott is ez a szitu , nyáron kell a hűtés de télen a saját veszteséghője fűti !
Lásd fent.

Tehát ha a te nézeted szerint közelítjük meg a kérdést akkor tényleg baromság a naperőművi fejlesztés ha viszont az általam leírtak irányából akkor teljesen jogos.
Én nem azt mondom, hogy felesleges. A beépített kapacitás maximumát az határozza meg, hogy soha ne kelljen kényszerexportálni és nem kelljen soha 50% alá terhelni CCGT erőműveket, nemhogy leállítani azokat a szutyok intermittens termelők miatt.

Ez miből jön ki? Az átlagos csúcskapacitás, a max. zsinórtermelés közötti difiből figyelembe véve a szabályzó erőművek min. teljesítményét is.

Tehát, ha pl. itthon mondjuk 6,5GW lenne az átlagos csúcs és van 2,8GW zsinór és a szabályzó kapacitás 50% teljesítményen mondjuk 1,2GW akkor a difi 2,5GW.
Ebbe férjen bele az, ha éppen süt a Nap és fúj a szél.

Ha fúj a szél és a kevés szélerőmű termel, akkor marad úgy 1,8GW. A naperőművek szikrázó napsütésben délen is talán 60%-át adják le a névlegesnek. Nézd meg németeknél nyáron a beépített kapacitás és termelés max. arányát. 32GW a csúcsa nyáron az 52GW beépítettnek. Ez 60%

Tessék, számok.
https://energy-charts.info/charts/p...g=stacked_absolute_area&timezone=user&week=24
https://energy-charts.info/charts/i...ted&expansion=installed_power&sum=0&partsum=0

Ez azt jelenti, hogy akkor itthon mivel délebbre vagyunk ez úgy 50%, tehát kb. 3,5-4GW naperőműnél többet eszébe ne jusson lerakni senkinek, mert akkor jön a kényszerexport és igencsak letérdelő erőművek.

31194367_3cb29db7e22e4fae2ae472da4a118171_wm.png


Ez meg az igény idén nyáron.
n4DF5Qo.png

Ebbe hol férne el 6GW naperőmű termelés, ami reggel 3-kor 0-át termel, de 11-okr meg 5,5GW táját...?

És egyesek képesek voltak olyan faszságot leírni, hogy 12GWe naperőművet kell letenni.
De még a kiegyensúlyozott mennyiség is azt eredményezi, hogy itt kényszerexport és import lesz, ha megcsinálják ezt.

Ah a 12GW ez megtörténne, akkor egy nyári napon Paksot is le kellene állítani, a meg nem, akkor 2GW feletti kényszerexport lenne. Gazdasági csőd.

EZT
HOGY
A
BÚBÁNATOS
F*SZBA
KÉPZELIK EL...???????


Ameddig egy ennyire kurva egyszerű dolgot nem képes belátni a sok "energetikai szakember" és ökobarom, addig inkább kussolnának a vérbe, Mert amit tesznek az nettó rombolás. Ilyen faszságokat rajzolnak fel, ha megkérném, hogy ebből a mixből akkor rajzolja fel a téli és napi mix terhelési görbét, akkor szerintem csak pislogna, mint hal a szatyorban.
Ameddig egyes emberek képesek teljes fizikai képtelenséget felrajzolni és ezzel kapányolni, akkor ott ökölbe szorul a kezem.

Elnézést, de a hülyeség pufferem felmondta a szolgálatot. Mindennek van határa.
Elegem van az ökobarom és zöldbalfasz bullshittekből, amikor LÁTOM A SZÁMOKAT.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Jelen állás szerint erre 20 évre sem vállalnak garanciát és az inverternél még 10 évre sem.

Paks építése után 30 évvel meg +10% teljesítmény ér el és a load factor is nő az átrakás és fűtőelem elrendezés emiatt 12-ről 18 hónapra.
Ez összességében egy ciklusban majdnem +20% termelt áram.

Szóval ez a bugyuta rész megint mire akart év lenni?


Pont arra , hogy az első erőművek már bizony 40-50 évesek és még ketyegnek 85-90%-on ! Az autókra is általában 3 év garanciát adnak oszt mégis futnak akár 10x többet is ! Örökélet, örökenergia csak a hekkelt játékokban vannak !
Ennek semmi köze az villamosáram termeléshez és nem is leng nagy gradienssel a rendszer. Irreleváns a példa.

Biztos mindent tudsz ? Mert ha ezt hiszed akkor baj van ! https://www.napi.hu/tech/legkondicionalo-klima-eghajlat.715765.html
 
M

molnibalage

Guest
Ez meg a "zöld fordulat utáni Németország.
Ide vezet az, amikor zavar eszmék és 0 természettudományos realitás alapján elbasznak 1000 mrd EUR-t a "zöldítésre" és a sok gyökér miatt bezárják a valóban tisztán termelő atomenergiát. A napenergia meg 1%-on van. Cserébe ez a "tiszta" áram a magyar kb. háromszorosába kerül.

Magyarország meg 250-260 gCO/kWh úgy, hogy most a naperőmű, ami van kvázi nem termel. 16% -on lötyög.

FZbd4gU.png


LYcivbR.png


Vastaps.
Ha majd sikerülne a sok döntéshozónak legalább a négy alapműveletet és a középiskolás fizikát megérteni, akkor az mondanám, hogy döntsenek.

És a fenteik tények. Nincs min vitatkozni, hogy "de hát". Nem, nincs semmi de.
Egy valag pénzért az eredmény

N-U-L-L-A

És mi ezt akarjuk másolni?
Elmentek otthonról...?

Remélem az is feltűnik, hogy ki a valóban tisztán termelő országok most.
Svédek, franciák, norvégok. Ebből kettő atom nagyhatalom.

A dánok is csak azért narancsosak, mert brutális mennyiségű norvég áramot importálnak.

Megkérhetném ezek után az összes analfabétát, hogy más fárasszanak a baromságaikkal vagy kussoljanak a faszba...?
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Én nem azt mondom, hogy felesleges. A beépített kapacitás maximumát az határozza meg, hogy soha ne kelljen kényszerexportálni és nem kelljen soha 50% alá terhelni CCGT erőműveket, nemhogy leállítani azokat a szutyok intermittens termelők miatt.

Ez miből jön ki? Az átlagos csúcskapacitás, a max. zsinórtermelés közötti difiből figyelembe véve a szabályzó erőművek min. teljesítményét is.

Tehát, ha pl. itthon mondjuk 6,5GW lenne az átlagos csúcs és van 2,8GW zsinór és a szabályzó kapacitás 50% teljesítményen mondjuk 1,2GW akkor a difi 2,5GW.
Ebbe férjen bele az, ha éppen süt a Nap és fúj a szél.

Ha fúj a szél és a kevés szélerőmű termel, akkor marad úgy 1,8GW. A naperőművek szikrázó napsütésben délen is talán 60%-át adják le a névlegesnek. Nézd meg németeknél nyáron a beépített kapacitás és termelés max. arányát. 32GW a csúcsa nyáron az 52GW beépítettnek. Ez 60%

Tessék, számok.
https://energy-charts.info/charts/p...g=stacked_absolute_area&timezone=user&week=24
https://energy-charts.info/charts/i...ted&expansion=installed_power&sum=0&partsum=0

Ez azt jelenti, hogy akkor itthon mivel délebbre vagyunk ez úgy 50%, tehát kb. 3,5-4GW naperőműnél többet eszébe ne jusson lerakni senkinek, mert akkor jön a kényszerexport és igencsak letérdelő erőművek.


Nem akarod érteni amit mondok . A naperőmű nem váltja ki a fosszilis erőműveket hanem csak helyettesíti akkor amikor naperőmű termel ! A jelenleg általam ismert cél 4-4.5 GW naperőmű kapacitás számolva a jövőbeni magasabb igényekkel !

A szélerőművet idehaza nettó faszságnak tartom én is !
 
M

molnibalage

Guest
Nem akarod érteni amit mondok . A naperőmű nem váltja ki a fosszilis erőműveket hanem csak helyettesíti akkor amikor naperőmű termel ! A jelenleg általam ismert cél 4-4.5 GW naperőmű kapacitás számolva a jövőbeni magasabb igényekkel !

A szélerőművet idehaza nettó faszságnak tartom én is !
De, megértem.

De olyan nevetséges mennyiségű naperőművet lehet csak letenni a szabályozás miatt, ami azon az áron csökkenti a gáz vagy a szén felhasználást, hogy az erőmű hamarabb rongyolódik le.

A közbeszéd meg arról meg, hogy akkor 4,6, 10 meg 12 GW. Amikor a 4GW beépítettnél is a MAVIR szeme majd kerekedni fog, hogy hova exportálja majd az áramot, télen meg termelik majd a nagy semmit.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Ez meg a "zöld fordulat utáni Németország.
Ide vezet az, amikor zavar eszmék és 0 természettudományos realitás alapján elbasznak 1000 mrd EUR-t a "zöldítésre" és a sok gyökér miatt bezárják a valóban tisztán termelő atomenergiát. A napenergia meg 1%-on van. Cserébe ez a "tiszta" áram a magyar kb. háromszorosába kerül.

Magyarország meg 250-260 gCO/kWh úgy, hogy most a naperőmű, ami van kvázi nem termel. 16% -on lötyög.

FZbd4gU.png


LYcivbR.png


Vastaps.
Ha majd sikerülne a sok döntéshozónak legalább a négy alapműveletet és a középiskolás fizikát megérteni, akkor az mondanám, hogy döntsenek.

És a fenteik tények. Nincs min vitatkozni, hogy "de hát". Nem, nincs semmi de.
Egy valag pénzért az eredmény

N-U-L-L-A

És mi ezt akarjuk másolni?
Elmentek otthonról...?

Remélem az is feltűnik, hogy ki a valóban tisztán termelő országok most.
Svédek, franciák, norvégok. Ebből kettő atom nagyhatalom.

A dánok is csak azért narancsosak, mert brutális mennyiségű norvég áramot importálnak.

Megkérhetném ezek után az összes analfabétát, hogy más fárasszanak a baromságaikkal vagy kussoljanak a faszba...?


Ezzel egyetértek a Német példa az elrettentőek közé tartozik de ott a sötétzöld libernyákok írják a kottát mindenféle észerűséget mellőzve !
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
De, megértem.

De olyan nevetséges mennyiségű naperőművet lehet csak letenni a szabályozás miatt, ami azon az áron csökkenti a gáz vagy a szén felhasználást, hogy az erőmű hamarabb rongyolódik le.

A közbeszéd meg arról meg, hogy akkor 4,6, 10 meg 12 GW. Amikor a 4GW beépítettnél is a MAVIR szeme majd kerekedni fog, hogy hova exportálja majd az áramot, télen meg termelik majd a nagy semmit.

Hidd el elég közvetlenek az információim és szarok a közbeszédre mert az is az információs háború része ! A 4GW a cél 2030-ra addigra biztos helye lesz ennek az energiának idehaza is . De a Magyar-Szlovén hálózatot tudtommal most kapcsolták össze !
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
A naperőművek jelen állás szerint akár 40-50év múlva is fogják tudni a beépített teljesítmény 85-90%-t.
Pont arra , hogy az első erőművek már bizony 40-50 évesek és még ketyegnek 85-90%-on

- Mutass már néhány napelemes technológiájú, érdemi méretű naperőművet, ami 40-50 éve termel! Nagyon kíváncsi lennék rájuk. Még a 25 éves is olyan ritka. mint a fehér holló. Mármint világszinten, mert Magyarországon például ha jól emlékszem 2009-es, vagy 2010-es az első nem háztartási méretű apró naperőművecske. Az első 0,5 MW-os (ami még mindig röhejes méret), a sellyei, az 2013-ban kezdett termelni.
- Ha megnézed a gyártók marketing számokkal feltöltött adatlapjait, akkor is a tartósság tekintetében ma csúcskategóriás napelemtáblák a beépítéskor 1,5-2,0%-ot "degradálódnak", utána pedig évente 0,5%-0,6%-ot. Az átlag pedig beépítéskor 2,5-3,0%-ot és utána évente 0,7%-ot. De ezt csak a degradáció és távolról sem jelenti hogy 30-40 év múlva működnek is a napelem táblák. Jelenleg a gyártók által között élettartam általában 25 év, egyes merészek gyártók 30, kivételes esetben 35 évet is leírnak. De persze garanciát termékgaranciát (csere garanciát, meghibásodásra vonatkozó garanciát) jellemzően 10 évre, ritkábban 12 évre, a legbátrabb gyártók 15 évre adnak. De persze ez is feltételekhez kötött és értelemszerűen nem vonatkozik a káreseményekre, mint jégeső, nagy szélvihar, tűzkár, stb.... A biztosítók pedig szintén nem vállalnak sok évtizedes biztosításokat.
- De a naperőműben nem a napelem tábla élettartama a meghatározó, hanem az inverterek élettartama. Ezekből a költséghatékonyak átlag 10-12 évet bírnak, míg a legjobbak típusok akár 15 évnél kicsivel többet is. Ez persze az átlag és lehet mutatni kivételesen olyan invertereket is, amik több, mint 20 éve működnek, de ez az adott típusból legyártott példányok kis hányada. A gyártói garanciák pedig 5-7 évtől 10-12 évig szórnak. Persze lehet venni külön kiterjesztett garanciát 15, vagy 20 évre is. De nagyon drágán, mert eleve belekalkulálják az inverterek egyre nagyobb hányadának a cseréjét. Szóval még 2 teljes inverter garnitúrával is jó ha elmegy 25 évet egy naperőmű, de a 30 év már extrán kivételes.
- Ráadásul a maximális műszaki élettartamhoz képest korlát a gazdaságos termelési élettartam. Ezt pedig a kötelező, támogatott áras átvétel időszaka határozza meg. Magyarországon az elmúlt évtized első felében még 25 év volt a kötelező átvétel a KÁT rendszerben, amit 2017-re már 20 évre, majd évről évre lépcsőzetesen, fix telepítésű naperőművek esetében 14 év 4 hónapig csökkentettek a 2019-ben engedélyezett METÁR-KÁT-os (0,5 MW alatti) és adminisztratív prémiumos (0,5-1,0 MW közti) erőműveknél, miközben a nagyobb erőművek engedélyezésre már kötelező átvétel nélküli pályázati prémium vonatkozott. Idén januártól pedig megszüntették az új engedélyezéseknél a METÁR-KÁT-ot és az adminisztratív prémiumot. Csak a pályázati prémium maradt. Úgyhogy nincs kötelező átvétel és a támogatás összege is lecsökkent és még a csökkentett maximumon belül is pályázaton dől el. A támogatás időtartama pedig 15 év. Ha pedig kifut a támogatott időszak, akkor a lecsökkent teljesítményű, piaci áras termelés érdekében már nem éri meg a fenntartási költségek mellett még a tönkre menő napelemek, inverterek, transzformátorok és egyéb drágább részegységek cseréjét is kifizetni, mert már nem hozzák be az árukat. Ezért a gazdaságos működés időtartama nem sokkal (néhány évvel) haladja meg a támogatás időtartamát, miközben egyre kevesebbet termel az erőmű a degradáció mellett a kieső részegységek miatt.
- És akkor még ott van egy finanszírozási korlát is. A naperőműveket finanszírozó bankhitelek csak kivételes esetben hosszabbal 15 évnél. De akkor már kiterjesztett garanciákat szoktak kérni a bankok, vagy előgyűjtetnek a garanciális időszakon túli inverter, napelem tábla és egyéb részegység cserékre óvadékot a futamidő első fele, 2/3-a alatt, amíg a gyártói garanciák tartanak. + biztosítással fedezik magukat. Mert mindenki azzal számol, hogy a realitás nem a brosúrában meghatározott maximális élettartam, problémamenetes kihasználása.

Egy naperőmű nem arra hivatott , hogy csúcserőműveket váltson ki az év minden napján és minden órájában ! Sokkal inkább arra , hogyha tud termelni akkor ne kelljen fosszilis/szennyező erőművet üzemeltetni így csökkentve a légköri szennyezést

Csak ezzel van egy pár probléma:
- Mivel nem lehet előre tudni, hogy mikor méltóztatik termelni a naperőműnek, meg kell tartani mögötte a hagyományos erőművi kapacitást, aminek viszont a naperőművi termelés csökkenti a kapacitás kihasználtságát és ezáltal a gazdaságossági mutatóit. Fizetni kell a hagyományos erőművek értékcsökkenését/tőkeköltségét, fenntartási/üzemeltetési költségét akkor is, amikor azok a naperőművek miatt épp nem termelnek. Hiszen ha nincs a naperőhöz építve kellő tároló kapacitás, akkor a pufferelő szerepet a teljes villamosenergia rendszer szabályozási tartaléka, rugalmassága játssza. Márpedig hagyományos alaperőműveket kényszerűségből akkumulátor szerepben használni elképesztően rossz ötlet.
- Az alaperőművek többsége (atom, szén) nem szabályozható olyan sebességgel, ahogy a naperőművi termelés ugrál. Illetve egészségtelen lenne az erőműveknek, ha megpróbálnának velük szabályozni. Ezért a szabályozáshoz gázerőműveket használnak. (Mivel Magyarországon nagyon kevés az erre még szintén alkalmas vízerőmű.) De a gázerőművek drágán termelnek
- Ha alaperőművel próbálnak szabályozni az úgy történik, hogy nem a kazánt fojtják le. Műszakilag nem oldható meg, hogy megkérjék a kazánban izzó néhány tonnányi lignitet, hogy most csendesedjen el és tartalékolja a hőtermelését akkora, amikor szükség lesz rá, majd megkérik hogy azonnali hatállyal legyen szíves újra felizzani, ha elbújik a napocska. Meg a vizet sem lehet megkérni hogy ne buzogjon már annyira és ne alakuljon gőzzé, meg ne növelje a nyomását kazánrobbanásig, ha közben alatta szorgalmasan termeli a hőt a fűtőanyag. A megoldás, hogy a hanem a generátort kapcsolják le, amikor épp a naperőmű termel, a gőzt meg eleresztik/lecsapatják. Ezért az üresen járó hőerőmű ugyanúgy elhasználja a fűtőanyagot is és ugyanúgy kibocsájtja a légszennyezést is, mintha terhelve lenne. Csak közben áramtermelés helyett a környezetet fűti.
- Azzal azonban egész egyszerűen nem tud mit kezdeni a villamosenergia rendszer, hogy a naperőművek éves átlagos kapacitás kihasználtsága Magyarországon új állapotban 12-13%, 20 évesen már csak 10% körüli. Ahhoz, hogy mondjuk az éves villamosenergia igény 20%-át naperőművek termeljék meg, akkora névleges csúcsteljesítményt kell beépíteni, ami szép napsütéses időben tavasztól őszig meghaladja az aktuális fogyasztást, még akkor is, ha minden más erőmű áll. Ez persze csak elméleti eset. A gyakorlatban a szabályozhatatlan kapacitás korlátját a villamosenergia rendszer rendszerszintű szabályozási tartaléknak kellene jelentenie, ami az összetermelés legfeljebb pár 10%-a. Azaz ha akkora naperőművi kapacitás kerül beépítésre, ami még nem fenyegeti összeomlással a villamosenergia rendszert, akkor az éves termelés legfeljebb néhány százaléka lehet időjárás függő, vagy egyéb okból nem szabályozható. Magyarul egy nagyon drága bohóckodás az egész. Viszont ha ezen a szinten túl mennek - és sajnos Magyarországon az engedélyezett kapacitással már túl mentünk a szabályozási kapacitással kezelhető szinten - akkor már csak abban lehet bízni, hogy a külföld majd segít nekünk szabályozni és átveszi a fölös áramunkat. Persze fillérekért azt az áramot, amit mi agyontámogatva, nagyon drágán termelünk. Meg elad nekünk áramot este, télen, felhős időben. És persze csak akkor, ha külföldön nem ugyanazt az őrületet tolják, mint nálunk és van egyáltalán lehetőségük nekünk pufferelni.
- Naperőművet építeni csak agyontámogatott, nagyon magas, garantált átvételi ár és esetleg beruházáshoz adott támogatás mellett éri meg. Jelenleg a naperőművekben termelt áram 3-szor annyiba kerül, mint a Pakson termelt. átvételt

+ az erőmű is kevésbé "használódik"

Tévedés. Pont az a rossz műszakilag is az alaperőművek többségének, ha fel-le rángatják a teljesítményét. A gazdaságossági szempontokról már nem is beszélve. Még a gyors indítású gázerőműveknek sem használ igazán a sok leállítás-felpörgetés. Csak legfeljebb belekalkulálják a költségeikbe, hogy úgyis ezt fogják csinálni velük és ez csökkenti az élettartamukat. De az az ideges teljesítmény rángatózás, amit a naperőművek előadnak az sem a többi erőműnek, sem a hálózat egyéb elemeinek nem használ.

Való igaz , hogy előrébb lennénk ha a tároló technológia lehetővé tenné a "feles" energia eltárolását (majd valamikor elérünk oda is ) . Az energia igény amúgy is nyáron a rohamosan terjedő klímák miatt egyre nő ezen berendezések nagy részét az év hidegebb felében nem használják (tehát nem gond ha télen kevesebb a napenergia).

Csak az a kár, hogy a tények nem támasztják alá az elképzeléseidet. Nem ártana ismerni a fogyasztás éves lefutását:
2017_aramcsucs_evek.png
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
A korszerű irodaházak , csarnokok úgyis vegyes rendszert használnak a nyári hűtést légkondicionálóval a téli fűtést gázzal oldják meg tehát itt is nyáron van az igény !

Ezt te így szépen elképzelted, csak az a baj, hogy az okos EU végtelen bölcsességében előírta, hogy az új építésű épületeknél mennyinek kell lenni a magújuló energia arányának. Ezzel rákényszerítik a beruházókat például a geotermikus fűtésre. Márpedig a téli fűtési energiaigény sokkal magasabb, mint a nyári hűtési, hiszen többszörös az áthidalandó hőlépcső a kint és a bent között.

A szabályozásról meg csak annyit , hogy akár streamenként és szektoronként is le/fel kapcsolhatóak a nagyobb parkok. Alap feltétel, hogy feszültség ingadozás esetén a hálózaton lévő naperőművi egységeket szabályozzák ha kell le is kapcsolják !

Persze. Műszakilag az inverter vissza tudja szabályozni a napelem táblákat a munkapont eltolásával. Csak az a gond, hogy jelenleg a MAVIR nem tudja közvetlenül szabályozni az invertereket. Mármint műszakilag sem. Azért nem került ez kiépítésre, mert jogilag a kötelező átvétel pont azt jelenti, amiről az elnevezése is szól. A MAVIR-nak kötelező átvennie a termelt áramot. Akár szükség van rá, akár nincs. És azért van kötelező átvétel, mert ha a naperőműveket le lehetne szabályozni, akkor az éves kapacitás kihasználtságuk nem 10-13% lenne, hanem ennek is csak töredéke. Márpedig a naperőművek költségei elenyésző mértékbe függnek attól, hogy épp mennyit termelnek. A költségek túlnyomó része a beruházási költség és az ebből adódó amortizáció, tőkeköltség (adósságszolgálat). De még a fenntartási költségek is lényegében termelés függetlenek. Tehát nem 3-szoros, hanem legalább 5-8-szoros áron kellene átvenni a napáramot Pakshoz képest, ahhoz hogy megérje naperőművet építeni, ha rendszerirányító leszabályozhatná a termelést. Vagy nem építene senki naperőművet.
Szóval amit írtál az gazdaságilag működésképtelen, illetve irreálisan drága. Jogilag tilos. És jelenleg műszakilag sem megoldott.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
- Mutass már néhány napelemes technológiájú, érdemi méretű naperőművet, ami 40-50 éve termel! Nagyon kíváncsi lennék rájuk. Még a 25 éves is olyan ritka. mint a fehér holló. Mármint világszinten, mert Magyarországon például ha jól emlékszem 2009-es, vagy 2010-es az első nem háztartási méretű apró naperőművecske. Az első 0,5 MW-os (ami még mindig röhejes méret), a sellyei, az 2013-ban kezdett termelni.
- Ha megnézed a gyártók marketing számokkal feltöltött adatlapjait, akkor is a tartósság tekintetében ma csúcskategóriás napelemtáblák a beépítéskor 1,5-2,0%-ot "degradálódnak", utána pedig évente 0,5%-0,6%-ot. Az átlag pedig beépítéskor 2,5-3,0%-ot és utána évente 0,7%-ot. De ezt csak a degradáció és távolról sem jelenti hogy 30-40 év múlva működnek is a napelem táblák. Jelenleg a gyártók által között élettartam általában 25 év, egyes merészek gyártók 30, kivételes esetben 35 évet is leírnak. De persze garanciát termékgaranciát (csere garanciát, meghibásodásra vonatkozó garanciát) jellemzően 10 évre, ritkábban 12 évre, a legbátrabb gyártók 15 évre adnak. De persze ez is feltételekhez kötött és értelemszerűen nem vonatkozik a káreseményekre, mint jégeső, nagy szélvihar, tűzkár, stb.... A biztosítók pedig szintén nem vállalnak sok évtizedes biztosításokat.
- De a naperőműben nem a napelem tábla élettartama a meghatározó, hanem az inverterek élettartama. Ezekből a költséghatékonyak átlag 10-12 évet bírnak, míg a legjobbak típusok akár 15 évnél kicsivel többet is. Ez persze az átlag és lehet mutatni kivételesen olyan invertereket is, amik több, mint 20 éve működnek, de ez az adott típusból legyártott példányok kis hányada. A gyártói garanciák pedig 5-7 évtől 10-12 évig szórnak. Persze lehet venni külön kiterjesztett garanciát 15, vagy 20 évre is. De nagyon drágán, mert eleve belekalkulálják az inverterek egyre nagyobb hányadának a cseréjét. Szóval még 2 teljes inverter garnitúrával is jó ha elmegy 25 évet egy naperőmű, de a 30 év már extrán kivételes.
- Ráadásul a maximális műszaki élettartamhoz képest korlát a gazdaságos termelési élettartam. Ezt pedig a kötelező, támogatott áras átvétel időszaka határozza meg. Magyarországon az elmúlt évtized első felében még 25 év volt a kötelező átvétel a KÁT rendszerben, amit 2017-re már 20 évre, majd évről évre lépcsőzetesen, fix telepítésű naperőművek esetében 14 év 4 hónapig csökkentettek a 2019-ben engedélyezett METÁR-KÁT-os (0,5 MW alatti) és adminisztratív prémiumos (0,5-1,0 MW közti) erőműveknél, miközben a nagyobb erőművek engedélyezésre már kötelező átvétel nélküli pályázati prémium vonatkozott. Idén januártól pedig megszüntették az új engedélyezéseknél a METÁR-KÁT-ot és az adminisztratív prémiumot. Csak a pályázati prémium maradt. Úgyhogy nincs kötelező átvétel és a támogatás összege is lecsökkent és még a csökkentett maximumon belül is pályázaton dől el. A támogatás időtartama pedig 15 év. Ha pedig kifut a támogatott időszak, akkor a lecsökkent teljesítményű, piaci áras termelés érdekében már nem éri meg a fenntartási költségek mellett még a tönkre menő napelemek, inverterek, transzformátorok és egyéb drágább részegységek cseréjét is kifizetni, mert már nem hozzák be az árukat. Ezért a gazdaságos működés időtartama nem sokkal (néhány évvel) haladja meg a támogatás időtartamát, miközben egyre kevesebbet termel az erőmű a degradáció mellett a kieső részegységek miatt.
- És akkor még ott van egy finanszírozási korlát is. A naperőműveket finanszírozó bankhitelek csak kivételes esetben hosszabbal 15 évnél. De akkor már kiterjesztett garanciákat szoktak kérni a bankok, vagy előgyűjtetnek a garanciális időszakon túli inverter, napelem tábla és egyéb részegység cserékre óvadékot a futamidő első fele, 2/3-a alatt, amíg a gyártói garanciák tartanak. + biztosítással fedezik magukat. Mert mindenki azzal számol, hogy a realitás nem a brosúrában meghatározott maximális élettartam, problémamenetes kihasználása.



Csak ezzel van egy pár probléma:
- Mivel nem lehet előre tudni, hogy mikor méltóztatik termelni a naperőműnek, meg kell tartani mögötte a hagyományos erőművi kapacitást, aminek viszont a naperőművi termelés csökkenti a kapacitás kihasználtságát és ezáltal a gazdaságossági mutatóit. Fizetni kell a hagyományos erőművek értékcsökkenését/tőkeköltségét, fenntartási/üzemeltetési költségét akkor is, amikor azok a naperőművek miatt épp nem termelnek. Hiszen ha nincs a naperőhöz építve kellő tároló kapacitás, akkor a pufferelő szerepet a teljes villamosenergia rendszer szabályozási tartaléka, rugalmassága játssza. Márpedig hagyományos alaperőműveket kényszerűségből akkumulátor szerepben használni elképesztően rossz ötlet.
- Az alaperőművek többsége (atom, szén) nem szabályozható olyan sebességgel, ahogy a naperőművi termelés ugrál. Illetve egészségtelen lenne az erőműveknek, ha megpróbálnának velük szabályozni. Ezért a szabályozáshoz gázerőműveket használnak. (Mivel Magyarországon nagyon kevés az erre még szintén alkalmas vízerőmű.) De a gázerőművek drágán termelnek.............................1000 karakter miatt .



Én ebben a témában bocs de nem az internetről tájékozódom ! Villamosenergia ipari technikusként és az ország egyik legnagyobb naperőmű építő cégének munkatársaként van közvetlen rálátásom és napi tapasztalatom tehát nem kell "gugliznom" , mint egyeseknek !

A napelemek valóban veszítenek hatékonyságukból de közel nem annyit mint az "urban legend" állítja , a gyártók pont ezért adnak meg olyan értéket amit max fog produkálni a rendszer de a döntő esetekben ezen belül marad . Sokat számít persze az elemek minősége és pl a tisztításuk szakértelme !
Igenis vannak 40 évet megközelítő parkok amik termelnek , természetesen gondos karbantartás mellett és nem occó összetevőkből építve (mondjuk azok még pont jó minőségűek voltak mert ott még nem zavart be az occó kínai gagyi elemek -tudom mindent ott gyártanak csak minőségben vannak szakadékok -) .

A gyártói garanciát meg a valós élettartamot ne keverd már mert nagyon más dolgok !

A gazdaságos termelés taglalásánál látszik , hogy a gugliból dolgozol . Kevered a szezont a fazonnal , az ha valaki hitelből épít napelem parkot az pont nem azt jelenti , hogy csak 13-15 évben kell gondolkozni(amíg vissza fizeti a hitelt ) hanem amíg működik az erőmű és nincs olyan , hogy elmúlik 20-25 év és vége ! Amikor a megtérülést eléri onnantól kezdve pont mindegy mennyiért adja el az áramot mert minimális a fenntartás de a hagyományos erőműhöz képest elenyésző . Mellesleg egy hagyományos gáz erőmű mennyi idő múlva térül meg ? Miért lenne vége amikor még 80-90%-on elketyeg szinte akár meddig . Az invertereknek sincs üzemóra limitjük ! Ha valamire vállalnak 10-12 év garit az simán tudhatja a dupláját is ! KÁT meg a METÁR KÁT és társai csak kisbefektetői ösztönzők voltak szerinted ki építi az ország legnagyobb naperőműveit ? Megsúgom maga az MVM ! Kérdés ?

A bankhiteles hülyeségedet meg ne haragudj de nem kommentelem mert leragadtál 1-2MW-os kis erőművek szintjén , persze tudom mert erről van adat a gugliban a nagyok játékterébe onnan már nem kapsz betekintést !



Az energia termelésnél bukik ki , hogy fingod nincs az erőművi rendszereinkről ! Csak szólok az atom és a víz erőmű az alaperőmű ! A fosszilis erőműveink meg mind csúcs erőművek nagyon gyors reakció idővel ! A gázerőművel reakció ideje szinte percekben mérhető ! Nem baj ülj le egyes !

Te tényleg ott tartasz , hogy a kazánokat teli tömik szénnel/lignittel etc? És én veled vitázok ne már !

Legalább olvasd már el Molni írásait ő legalább érveket hoz fel de te hülyeségeket firkálsz ! Bazzeg a MAVIR az pillanatnyi és programozott igényeket figyel és szolgál ki ennek megfelelően az energia görbéhez igazodva ad utasítást a rendszernek az erőművek be illetve kikapcsolására ! Bazzeg legalább egy alap szintű villamosenergetikai írást olvass már el !

A naperőmű ha termel a legegyszerűbben szabályozható mert ha lekapcsolod akkor nem táplál be semmit csak van magának ! Persze éjszaka nem tudod utasítani , hogy adjon energiát !

Az uccsó bekezdésed az i-re a pont ! Mondom én , hogy a gugli nem tud mindent !

Azzal az energia táblával meg mi a faxomat akarsz ? Azt , hogy a bázis időben még voltak energia nyelő gyáraink ? Vagy azt , hogy azóta már egy jó pár erőművet bezártak(Tisza I-II , Borsodi hőerőmű etc) de az igény évről évre nagyobb .

Máskor kicsit légy felkészültebb mert ez kritikán aluli hülyeség ami hemzseg a dilettantizmustól !
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Ezt te így szépen elképzelted, csak az a baj, hogy az okos EU végtelen bölcsességében előírta, hogy az új építésű épületeknél mennyinek kell lenni a magújuló energia arányának. Ezzel rákényszerítik a beruházókat például a geotermikus fűtésre. Márpedig a téli fűtési energiaigény sokkal magasabb, mint a nyári hűtési, hiszen többszörös az áthidalandó hőlépcső a kint és a bent között.


Ez mekkora hülyeség hát tanítani kellene ! Voltál már új építésű helyen ahol korszerű gépészet van ? A téli fűtési igény sokkal hatékonyabban oldható meg mint a nyári hűtési és főleg kevesebb villamosenergiával !


Persze. Műszakilag az inverter vissza tudja szabályozni a napelem táblákat a munkapont eltolásával. Csak az a gond, hogy jelenleg a MAVIR nem tudja közvetlenül szabályozni az invertereket. Mármint műszakilag sem. Azért nem került ez kiépítésre, mert jogilag a kötelező átvétel pont azt jelenti, amiről az elnevezése is szól. A MAVIR-nak kötelező átvennie a termelt áramot. Akár szükség van rá, akár nincs. És azért van kötelező átvétel, mert ha a naperőműveket le lehetne szabályozni, akkor az éves kapacitás kihasználtságuk nem 10-13% lenne, hanem ennek is csak töredéke. Márpedig a naperőművek költségei elenyésző mértékbe függnek attól, hogy épp mennyit termelnek. A költségek túlnyomó része a beruházási költség és az ebből adódó amortizáció, tőkeköltség (adósságszolgálat). De még a fenntartási költségek is lényegében termelés függetlenek. Tehát nem 3-szoros, hanem legalább 5-8-szoros áron kellene átvenni a napáramot Pakshoz képest, ahhoz hogy megérje naperőművet építeni, ha rendszerirányító leszabályozhatná a termelést. Vagy nem építene senki naperőművet.
Szóval amit írtál az gazdaságilag működésképtelen, illetve irreálisan drága. Jogilag tilos. És jelenleg műszakilag sem megoldott.

A sötétség ne továbbja ! Csatlakozási engedélyt se adnak ki ha nem tudja vezérelni a parkot a szolgáltató ! Feszültség növekedéskor az első amit lekapcsolnak az a napelempark és ezt alá is íratják a tulajdonos cég ügyvezetőjével !

Gugliz többet mert ez itt kevés !
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 778
18 026
113
hát igen, érdekes projekt, köszönöm :) Írtam is pár gondolatot a videóhoz.

@ogretankHU

És a kérdésre a válasz, hogy mikor lesz ebből ipari szintű cucc? Igazából már van.

A grafit hőcserélők valahol - és szerencsésnek mondhatom magam - valahol már nem sci-fi. Rengeteg SiC-t kell gyártani a kémiai katalizátorokhoz és a gyártástechnológia magas hőmérsékletű sóolvadékok fűtését/hűtését igényli, ezeket grafit alapú hőcserélőkkel oldják meg. Évente 3-4 ilyen gyártásában vagyok benne. Létező technika, nagyon speciális.

Reaktoranyagok. A videónál leírtam a hasfájásaim, A Hastelloy N úgy 40 éve ismert anyag. Az 1970-es években az ORNL-ben még mai szemmel is felfoghatatlan mélységű és mennyiségű fejlesztést indítottak el. Ennek a jelen hozzászólás szempontjából fontos része a sóolvadékos reaktorok legyártásához szükséges anyagok létrehozása volt. A reaktor-oldali gondot a videó nagyon jól bemutatja, ez pedig a króm reakciója magas hőmérsékleten a fluorral. A magas hőmérsékleten a szilárd só megolvad, folyadék lesz, ettől a hőátadási és tárolási képessége brutálisan megnő - ez pl. az alapja a sóágyas reaktorokban, ami lehetővé teszi, hogy a polipropilénből akrilsavat gyárts, ami az alapja rengeteg mai high-tech polimernek. A különbség annyi, hogy a vegyiparban ez 550-fokon megy.

Akkoriban az összes nikkel-ötvözet a repülőgép-iparból jött, ahol a nikkel-króm-molibdén tercier rendszerből állt. Akkoriban úgy képzelték, hogy az egész folyamatban az UF4-es só lesz csak, amit felolvasztanak. Az UF4 olvadáspontja úgy 1050 fok, de úgy voltak vele, hogy nem gond, mert a turbinában is van ilyen hőmérséklet, másrészt a sóban nincs kén, ami az ilyen nikkel-ötvözeteket kinyírná (a kén és a nikkel egymással reakcióba lép és az anyag olvadáspontja lokálisan leesik néhány száz Celsius fokot - kínos, így adott esetben a szilárdsága=0). Kezdetben még nem volt ismert, hogy a fluor a krómmal reakcióba lép 700 fok felett, ami miatt mind a korrózióállósága, mind a szilárdsága erőteljesen lecsökken a nikkel-ötvözetnek. Az akkori anyagszerkezeti kutatás tehát elindult ezen az irányon, mit és hogyan lehetne javítani. Ennek egyik eredménye lett a Hastelloy N, ahol a krómtartalmat erőteljesen le tudták csökkenteni - így, bár a reakció az UF4-miatt jelentkezik, de a hatása már nem lesz annyira erős. Emiatt tudtak a kísérleti reaktorok évtizedeken át elketyegni.

A videóban említett LiF ezt abban fejeli meg, hogy az LiF-só lenne a hőátadóközeg, amiben az UF4 bele van keverve, emiatt az olvadáspont lejön 500 fok környékére, ahol a flour-króm reakció már nem játszik. A videónál kérdeztem Kirk-et, hogy van-e gyártási tapasztalat nagyméretű hegesztett szerkezetekkel az N-jelű ötvözetekkel kapcsolatban. A B3, C4, C2000, 625-ös ötvözetekkel van tapasztalatom, ott kritikus esetekben hőkezelni kell a hegesztést követően. Itt adódik a probléma, hogy mondjuk egy iboprofén-reaktor akkora, mint egy Trabant, egy nukleáris reaktor már jóval nagyobb. A hőkezeléskor az egész reaktort úgy 1150 fokra kell melegíteni inert atmoszférában, majd azonnal vízben lehűteni.

LiF miatt a rendszer hőmérséklete alacsony lesz, emiatt az élettartam jelentősen kitolható. Mivel a sóolvadék nem igényel nyomást, a reaktor felépítése is jóval egyszerűbb, plusz a klasszikus reaktorok rákfenéi - pl. PWSCC sem jön elő. Ez a primerköri vizes hűtőközeg által okozott feszültségkorróziós repedés, ami a belső nyomás és a bórsav miatt jön létre főként a hegesztett csonkokat érinti. Javítani rendkívül nehéz, egyedül azt lehet csinálni, hogy kívülről kell a csonkra még annyi anyagot ráhegeszteni, hogy csővezetékről érkező terhelés kritikus pontja a repedés csúcsánál legyen, hanem valamennyivel távolabb.

Az amerikai szabályozásban - ASME BPVC - ezek az anyagok már benne vannak és 705 fokig engedélyezettek, viszont néhány anyagvizsgálati mérőszám még hiányzik. A rendszer előnyei óriásiak. A sóolvadékos primer kör mellé be lehet tenni egy másik kört, ami már nem tartalmaz uránt, thoriumot és így egy extra kör hőcserélővel direktben, megfelelően választott katalizátorral hidrogént lehet gyártani a "veszteséghőből".

Erről a módszerről már évek óta beszélek a süket németeknek - akik ráadásul a korabeli EVA-reaktorokban már ezt csinálták, úgy 35 éve. Ezzel meg lehetne valósítani az elektromos autózást meg a hidrogéngazdaságot.

A thorium használata óriási ugrás lenne, gyakorlatilag zárójelbe tenne mindent, amit eddig csináltak. A thorium-nak van egy olyan bomlási sorozata, amivel alfa-sugárzó izotópot lehet előállítani. Ennek a gyógyászati jelentősége hatalmas - jelenleg béta-sugárzó anyagokat használnak. A thorium-só egy körfolyamat, ahol a reprocesszálás a folyamat része.

Mondjuk úgy, ha holnap azt mondanák, hogy kezdhetek, akkor gondolkodás nélkül mondanék fel és ülnék fel az Asszonnyal a következő gépre. Nem hiszem, hogy a fúziós reaktor belátható időn belül megvalósul, addig áthidalásnak kell valami, és ez szerintem nem lehet más, mint a GEN IV reaktorok - kiegészítve offline nap- és szélerőművekkel.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
hát igen, érdekes projekt, köszönöm :) Írtam is pár gondolatot a videóhoz.

@ogretankHU

És a kérdésre a válasz, hogy mikor lesz ebből ipari szintű cucc? Igazából már van.

A grafit hőcserélők valahol - és szerencsésnek mondhatom magam - valahol már nem sci-fi. Rengeteg SiC-t kell gyártani a kémiai katalizátorokhoz és a gyártástechnológia magas hőmérsékletű sóolvadékok fűtését/hűtését igényli, ezeket grafit alapú hőcserélőkkel oldják meg. Évente 3-4 ilyen gyártásában vagyok benne. Létező technika, nagyon speciális.

Reaktoranyagok. A videónál leírtam a hasfájásaim, A Hastelloy N úgy 40 éve ismert anyag. Az 1970-es években az ORNL-ben még mai szemmel is felfoghatatlan mélységű és mennyiségű fejlesztést indítottak el. Ennek a jelen hozzászólás szempontjából fontos része a sóolvadékos reaktorok legyártásához szükséges anyagok létrehozása volt. A reaktor-oldali gondot a videó nagyon jól bemutatja, ez pedig a króm reakciója magas hőmérsékleten a fluorral. A magas hőmérsékleten a szilárd só megolvad, folyadék lesz, ettől a hőátadási és tárolási képessége brutálisan megnő - ez pl. az alapja a sóágyas reaktorokban, ami lehetővé teszi, hogy a polipropilénből akrilsavat gyárts, ami az alapja rengeteg mai high-tech polimernek. A különbség annyi, hogy a vegyiparban ez 550-fokon megy.

Akkoriban az összes nikkel-ötvözet a repülőgép-iparból jött, ahol a nikkel-króm-molibdén tercier rendszerből állt. Akkoriban úgy képzelték, hogy az egész folyamatban az UF4-es só lesz csak, amit felolvasztanak. Az UF4 olvadáspontja úgy 1050 fok, de úgy voltak vele, hogy nem gond, mert a turbinában is van ilyen hőmérséklet, másrészt a sóban nincs kén, ami az ilyen nikkel-ötvözeteket kinyírná (a kén és a nikkel egymással reakcióba lép és az anyag olvadáspontja lokálisan leesik néhány száz Celsius fokot - kínos, így adott esetben a szilárdsága=0). Kezdetben még nem volt ismert, hogy a fluor a krómmal reakcióba lép 700 fok felett, ami miatt mind a korrózióállósága, mind a szilárdsága erőteljesen lecsökken a nikkel-ötvözetnek. Az akkori anyagszerkezeti kutatás tehát elindult ezen az irányon, mit és hogyan lehetne javítani. Ennek egyik eredménye lett a Hastelloy N, ahol a krómtartalmat erőteljesen le tudták csökkenteni - így, bár a reakció az UF4-miatt jelentkezik, de a hatása már nem lesz annyira erős. Emiatt tudtak a kísérleti reaktorok évtizedeken át elketyegni.

A videóban említett LiF ezt abban fejeli meg, hogy az LiF-só lenne a hőátadóközeg, amiben az UF4 bele van keverve, emiatt az olvadáspont lejön 500 fok környékére, ahol a flour-króm reakció már nem játszik. A videónál kérdeztem Kirk-et, hogy van-e gyártási tapasztalat nagyméretű hegesztett szerkezetekkel az N-jelű ötvözetekkel kapcsolatban. A B3, C4, C2000, 625-ös ötvözetekkel van tapasztalatom, ott kritikus esetekben hőkezelni kell a hegesztést követően. Itt adódik a probléma, hogy mondjuk egy iboprofén-reaktor akkora, mint egy Trabant, egy nukleáris reaktor már jóval nagyobb. A hőkezeléskor az egész reaktort úgy 1150 fokra kell melegíteni inert atmoszférában, majd azonnal vízben lehűteni.

LiF miatt a rendszer hőmérséklete alacsony lesz, emiatt az élettartam jelentősen kitolható. Mivel a sóolvadék nem igényel nyomást, a reaktor felépítése is jóval egyszerűbb, plusz a klasszikus reaktorok rákfenéi - pl. PWSCC sem jön elő. Ez a primerköri vizes hűtőközeg által okozott feszültségkorróziós repedés, ami a belső nyomás és a bórsav miatt jön létre főként a hegesztett csonkokat érinti. Javítani rendkívül nehéz, egyedül azt lehet csinálni, hogy kívülről kell a csonkra még annyi anyagot ráhegeszteni, hogy csővezetékről érkező terhelés kritikus pontja a repedés csúcsánál legyen, hanem valamennyivel távolabb.

Az amerikai szabályozásban - ASME BPVC - ezek az anyagok már benne vannak és 705 fokig engedélyezettek, viszont néhány anyagvizsgálati mérőszám még hiányzik. A rendszer előnyei óriásiak. A sóolvadékos primer kör mellé be lehet tenni egy másik kört, ami már nem tartalmaz uránt, thoriumot és így egy extra kör hőcserélővel direktben, megfelelően választott katalizátorral hidrogént lehet gyártani a "veszteséghőből".

Erről a módszerről már évek óta beszélek a süket németeknek - akik ráadásul a korabeli EVA-reaktorokban már ezt csinálták, úgy 35 éve. Ezzel meg lehetne valósítani az elektromos autózást meg a hidrogéngazdaságot.

A thorium használata óriási ugrás lenne, gyakorlatilag zárójelbe tenne mindent, amit eddig csináltak. A thorium-nak van egy olyan bomlási sorozata, amivel alfa-sugárzó izotópot lehet előállítani. Ennek a gyógyászati jelentősége hatalmas - jelenleg béta-sugárzó anyagokat használnak. A thorium-só egy körfolyamat, ahol a reprocesszálás a folyamat része.

Mondjuk úgy, ha holnap azt mondanák, hogy kezdhetek, akkor gondolkodás nélkül mondanék fel és ülnék fel az Asszonnyal a következő gépre. Nem hiszem, hogy a fúziós reaktor belátható időn belül megvalósul, addig áthidalásnak kell valami, és ez szerintem nem lehet más, mint a GEN IV reaktorok - kiegészítve offline nap- és szélerőművekkel.

Köszönöm !
Respect1.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 867
5 412
113
https://www.origo.hu/itthon/20201016-a-zoldenergia-minden-csak-nemtiszta.html
"A világ fejlettebb részében, így Európában is, a megújuló iparág fizetett szószólói a klímaválság megoldására egyetlen üdvözítő megoldásként hirdetik a szél- és napenergia minél nagyobb arányú használatát. Az e-mobilitás felfutó, sokmilliárdos üzletéből hasznot húzó autógyártókkal együtt áldásosként beállított tevékenységük árnyoldalairól nem szeretnek beszélni. Pedig lenne miről."
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and laiki

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 778
18 026
113
https://www.origo.hu/itthon/20201016-a-zoldenergia-minden-csak-nemtiszta.html
"A világ fejlettebb részében, így Európában is, a megújuló iparág fizetett szószólói a klímaválság megoldására egyetlen üdvözítő megoldásként hirdetik a szél- és napenergia minél nagyobb arányú használatát. Az e-mobilitás felfutó, sokmilliárdos üzletéből hasznot húzó autógyártókkal együtt áldásosként beállított tevékenységük árnyoldalairól nem szeretnek beszélni. Pedig lenne miről."
Így van. Érdemes felmenni mondjuk a LinkedIn-re, fullba nyomják a zöldkretén szöveget. Érdekes látni amúgy azt is, hogyan tették a világ legfontosabb kérdésévé az -e-mobilitást, miközben évente még ma is 11 millió ember hal éhen...

Sokan rástartoltak ezekre a milliárdokra, sokan lettek hirtelen automotive influencer meg hasonló debil címek birtokosai.