[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Már elkéstünk a légvédelem fejlesztésével és a saját támadó- és cirkálódrón programmal is!

Amennyiben ügyesek leszünk és nem lustálkodjuk el a történetet ,ebben is szerencsénk lehet. Megint az, hogy nincs, lehet majd előny. Nincs légvédelmünk gyakorlatilag. Tehát nem kell agyalni, mit tartsunk meg és taknyoljunk még évekig, vagy évtizedekig a régiből. Mistral marad, ez logikus. Minden mást újat kell venni. Kezdhetjük. Nagy hatótávolságú eszközöktől, egészen ,a csöves drónvadászokig. Minden kell. A csapatlégvédelem kulcs lesz a jövőben, ráadásul a kombinált csapatlégvédelem. Kell rakétás és csöves, vegyesen. Én, zászlóalj szinten már szervezetbe illesztenék egy légvédelmi szakaszt. Harckocsi, lövész, vagy tüzér osztály esetében mindenképp. Nagy értékű szárazföldi technikáink lesznek, ezeket védeni kell, ráadásul nagyon a légitámadások ellen is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Amennyiben ügyesek leszünk és nem lustálkodjuk el a történetet ,ebben is szerencsénk lehet. Megint az, hogy nincs, lehet majd előny. Nincs légvédelmünk gyakorlatilag. Tehát nem kell agyalni, mit tartsunk meg és taknyoljunk még évekig, vagy évtizedekig a régiből. Mistral marad, ez logikus. Minden mást újat kell venni. Kezdhetjük. Nagy hatótávolságú eszközöktől, egészen ,a csöves drónvadászokig. Minden kell. A csapatlégvédelem kulcs lesz a jövőben, ráadásul a kombinált csapatlégvédelem. Kell rakétás és csöves, vegyesen. Én, zászlóalj szinten már szervezetbe illesztenék egy légvédelmi szakaszt. Harckocsi, lövész, vagy tüzér osztály esetében mindenképp. Nagy értékű szárazföldi technikáink lesznek, ezeket védeni kell, ráadásul nagyon a légitámadások ellen is.
Én meg már század szinten a támogató szakaszba integrálnák egy olyan valamiféle akármit (hogy pontosan mit,arra több ötletem is van,nem tudom,melik is a rosszabb),ami mind földi,mind légi célok ellen hatásos,(de már a szakasz szintjén is lehetne egy járgányt ilyesmiképpen kondicionálni)
Azonkivűl az eszement,és jórészt haszontalan páncélnövelés helyett az egyedi járműveken is EW,felderitő,elháritó,és önlégvédelemre is használható fegyverekre költeném a pénzt és a súlyt.
Nem véletlen mantrázom folyton példul a QBZ-15 hk ngp+agv parancsnoki toronyfegyverzetéhez hasonló eszköz szükségességét......Éppen úgy jó a programozott robbanású 40milis agv lőszer a 1-2km-re kolbászoló felderitó dron lekapására mint az ugyanolyan messziről tüzelő Metisz ATGM inditóállás kipucolására
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Semmivel nem késtünk el. Olyan tempoban fejlődik a technika, hogy jobb, ha az ember kivárja, mi az, ami valóban tartós és jövőbiztos.
40+ éve látható már ez a fejlődési irány.Bekaa völgyben már a dronokrol irányitott messzehordó tüzérségi tűzzel kezdték az izraeliek a szir légvédelem leamortizálását.Már 73ban az arab tankok egy részét felülről támadó lőszer,komkrétan kazettás bombák kumulativ altöltetei lőtték ki.
Mire várjunk még?
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Én meg már század szinten a támogató szakaszba integrálnák egy olyan valamiféle akármit

Zászlóaljnál egy légvédelmi szakasz, annyit tesz, hogy századonként, egy légvédelmi raj. Ez már a 80-as évek Néphadseregében is így volt, több mint 30 éve. Egy lövész századhoz, tartozott egy légvédelmi raj. Vállról indítható Strela, vagy Igla, rakétával. Azonban szervezetileg, a légvédelemhez tartoztak, egy alegységben, dandár szinten. Mert a kiképzésük egyszerűbb volt egy kötelékben, mint ha lövész századonként lettek volna, alapban, külön, külön, rajonként.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Zászlóaljnál egy légvédelmi szakasz, annyit tesz, hogy századonként, egy légvédelmi raj. Ez már a 80-as évek Néphadseregében is így volt, több mint 30 éve. Egy lövész századhoz, tartozott egy légvédelmi raj. Vállról indítható Strela, vagy Igla, rakétával. Azonban szervezetileg, a légvédelemhez tartoztak, egy alegységben, dandár szinten. Mert a kiképzésük egyszerűbb volt egy kötelékben, mint ha lövész századonként lettek volna, alapban, külön, külön, rajonként.
Ez ma már elégtelen.Ráadásul a kisebb dronok ellen hatástalan is.De a nagyobbak ellen is kérdéses hatékonyságú.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ez ma már elégtelen.Ráadásul a kisebb dronok ellen hatástalan is.De a nagyobbak ellen is kérdéses hatékonyságú.

Példa volt, nem azt állítom hogy ma ez kell. csupán azt írtam, hogy 30 éve is így megy már. Más kérdés, hogy ma semmink nincs e téren. A modern csöves légvédelem feltámadása lehet, a drónok elleni harc.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Példa volt, nem azt állítom hogy ma ez kell. csupán azt írtam, hogy 30 éve is így megy már. Más kérdés, hogy ma semmink nincs e téren. A modern csöves légvédelem feltámadása lehet, a drónok elleni harc.
Szerintem nem csak a légvédelem,hanem a támogató tűz végett is szükség van a modern csövesekre,
Szerintem ma,a kicsi hadseregek és a sokkal jobb technológia kora van.A kis haderő méret miatt ma fokozott mozgékonyság kell.Alegység szinten is képesnek kell leni önálló müveleteket végrehajtani.Egyszerűen nem tudunk másképpen területet ellenőrizni,mert nincs meg hozzá a csapatlétszám.Mozgékonysággal,tűzerővel és technológiával kell pótólni a hiányzó létszámot.
Szerintem hiba csak nehézpáncélzatú seregben gondolkodni.Drága.A súly önmagában is csökkenti a mozgékonyságot,de a nehéz járgányokhoz szükséges logisztika és műszaki támogatás nagysága is.Ugyanakkor már most van bőséggel fegyverzet a Kárpát medencében,ami ellen semmit nem ér a nehéz páncél.
Ez nem azt jelenti,hogy nincs szükség nehézpáncélzatú erőre,hanem azt,hogy messze nem csak arra.Kalapácsnak a feje van vasbol.A nyele,vagyis a nagyobbik része,fábol van
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Szerintem nem csak a légvédelem,hanem a támogató tűz végett is szükség van a modern csövesekre,
Szerintem ma,a kicsi hadseregek és a sokkal jobb technológia kora van.A kis haderő méret miatt ma fokozott mozgékonyság kell.Alegység szinten is képesnek kell leni önálló müveleteket végrehajtani.Egyszerűen nem tudunk másképpen területet ellenőrizni,mert nincs meg hozzá a csapatlétszám.Mozgékonysággal,tűzerővel és technológiával kell pótólni a hiányzó létszámot.
Szerintem hiba csak nehézpáncélzatú seregben gondolkodni.Drága.A súly önmagában is csökkenti a mozgékonyságot,de a nehéz járgányokhoz szükséges logisztika és műszaki támogatás nagysága is.Ugyanakkor már most van bőséggel fegyverzet a Kárpát medencében,ami ellen semmit nem ér a nehéz páncél.
Ez nem azt jelenti,hogy nincs szükség nehézpáncélzatú erőre,hanem azt,hogy messze nem csak arra.Kalapácsnak a feje van vasbol.A nyele,vagyis a nagyobbik része,fábol van

Nem is kell területet ellenőrizni.A modern kislétszamú seregek(mint amilyen a magyar is lrsz terv szerint)buborékban harcolnak.A buborékban teljes a kontrolljuk így mindig előnyben vannak a buborékban.A buborekon kívül meg nem nagyon érdekli,hogy mi van mert az úgy sincs rá hatással.
Persze mondhatod,hogy te majd jól elmanőverezel a buborekok közt épp csak annak semmi értelme(azt leszámitva,hogy gyűjtöd a km-eket),mert ha belépsz a buborékba akkor vesztettél.
Még mielőtt jössz a logisztikás mantráddal,az is beletartozik a buborékba.
Úgy nem lehet háborút nyerni ha menden összecsapást elvesztesz ellenben marha jól elmanőverezgetsz.

A kalapács lényege a feje nem pedig a nyele.A nyél ahoz kell,hogy ne kelljen nehéz fej.Nyél nélkül van kalapács de fej nélkül nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Az üllőről megfeledkeztetek a példabeszédeitekben, pedig az a nehéz vas is kell, amin össze lehet törni az ellent. A nehéz páncél ugyanúgy kell, mert attól még, hogy a drónok és atgm-ek tömegesen ilyen veszélyesek, a többi fegyver ami ellen páncéloztunk eddig is, nem múlt el ugyanolyan veszélyesnek lenni. Ahhoz, hogy hogy ne tudják lemészárolni az erőnlét, kell a nem csak parádés nehéz technika. Az első hullámban érkező technika ismert, a védelmet kell ezellen az újdonsült veszedelem ellen kialakítani.

Ez állhat a gyártók ismert légvédelmi eszközeiből, illetve állhat összekopácsolt dolgokból, illetve ezek kombinációjából. Ezen felül ahogy írtam rc fegyverállvány minden harcjárműre amit nem csak gyalogság elleni harcra, hanem az apa szenzorokra kötve légvédelmi célra is lehet akár automatizálni. Végülis a tetőgéppuska mindig erre volt, csak nem tudta jól betölteni eddig ezt a szerepet.

Mindenképp hálózatban kell gondolkodni a légvédelmi eszköztárban, adatmegosztással, célmegjelöléssel. Kellenek előrelátó fejlesztések, ahogy írtam, nagy érzékenységű radarok a tüzérségiek mintájára, hogy indítás után egyből megsemmisíthető legyen az indító osztag.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Nem volt annyira rég, a szovjet szarok kopcsolásának pro és kontra vitája közben, hogy felhoztam a régi szar Gepard légvédelmi egységek román rendszeresítését, hogy hiába nem újak, a helikoptereink mennyire szeretnének vajon a hatótávjukba kerülni? Amije van egy haderőnek, az van egy haderőnek. Amije meg nincs, az konkrét hiány. A 23 mm légvédelem meg már rég le lett írva, mint elavult. Mennyire is lenne megnyugtatóbb érzés ha a kidobott Shilkáink ma megvanak? Persze ez csak a kesergő, ez van.

A lényeg, hogy most nullán állunk, ez hátrány, mert nincs semmink, előny, mert azt szerzünk be amit tudunk/akarunk. A török Korkut csöves rendszer nem rossz darab például 35 mm-esnek. Persze ha már RM együttműködők vagyunk, lehet az eredeti Skyguard koncepció járműveken. Kérdés, hogy melyiket tudjuk mennyi pénzért beszerezni? A Korkut kész rendszer alapjárművel, ami még egy logisztikai jelentene, viszont úszóképes, nagy tűzgyorsaságú, jól kialakított. Ha az RM koncepciót választjuk, arra építjük rá, amire akarjuk a saját járműveink közül.

562


530



A drónfenyegetés ellen, főleg az öngyilkos drón, kisebb kaliberű csöves egységek is hatékonyan képesek lennének harcolni megfelelő infromációs bázissal ellátva. Olcsó, ezáltal nagyobb mennyiségben besuerezhető fegyverrendszerek, amik kifutottak már, de a jelen körülmények miatt szükség lesz rájuk a jövőben. Ilyenek, csak persze új köntösben, vagy ezekből a mások által kidobottat beszerezve ami van:

9b9922526492ed064eb321380953ca69.jpg


M163_VADS.JPEG


M113_with_ZU-23-2_tracked_armoured_vehicle_personnel_carrier_Lebanon_Lebanese_army_001.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Egészen géppuska szintig biztosítani kell a védelmet, akár újonnan is gyártva, modern formában ilyeneket:

main-qimg-80ce3e3e5563d2c67de97eb101414538


Érzékeny szenzorokkal felszerelt saját drónokkal kell felderíteni az ellenséges drónokat és a kapott információ alapján levadászni mindet, hogy mozoghasson a haderő. Persze alapveően ez a tervek között van mindenhol, így nálunk is szerencsére.

Szóval ahogy rétegezném a csöves légvédelmet:

-A védendő járműveink saját védelmi képességeit kiterjeszteni, kerül amibe kerül, ez kell hogy a legalsó rövidtávú védelem legyen. Hard és Soft kill rendszerek, minden harcjárműre, rc géppuskák automatizált légvédelmi képességével adatkapcsolati információk és saját szenzoros képességgek alapján.

-Századszinten géppuskás és/vagy kiskaliberű gépűgyús nagy tűzgyorsaságú védelmi eszközök beszerzése, automatizálása, hálózatba kötése. Saját és/vagy külső radaros rávezetéssel, célmegjelölő és megosztó képességgel.

-Zászlóalj szinten 35 mm AHEAD valamilyen konfigurációban, itt elérhető modern eszközökben nincs hiány. Egy teljes üteggel számolva jelentős rövid és középtávú lefedettséget jelentene a zászlóaljak szintjén felderítő egységgel és saját rávezetéses automata eszközökkel, célmegosztó képességgel.

-Dandár szinten megjelenhet a 76 mm önállóan, vagy kombinálva a fenti 35 mm-es egységekkel. Ennek a hordozására LYnx alvázon, vagy a T-72 alvázon kaphatunk normális védelmű és mozgékonyságú járműveket, nagyobb lőtávra kiterjesztve a védelmi zónát, legalább három üteggel.

Persze ez mind-mind pénz, és mind-mind akarat kérdése. Na meg a szükségszerűségé.

És ettől függetlenül még mindig ott van, hogy nincs elégséges számú harckocsink, tehát @Negan a veszteségtűrő képességünket is ki kell terjeszteni, különben hamar elfogyhat az eszköz és a morál.
 
S

speziale

Guest
Nem volt annyira rég, a szovjet szarok kopcsolásának pro és kontra vitája közben, hogy felhoztam a régi szar Gepard légvédelmi egységek román rendszeresítését, hogy hiába nem újak, a helikoptereink mennyire szeretnének vajon a hatótávjukba kerülni? Amije van egy haderőnek, az van egy haderőnek. Amije meg nincs, az konkrét hiány. A 23 mm légvédelem meg már rég le lett írva, mint elavult. Mennyire is lenne megnyugtatóbb érzés ha a kidobott Shilkáink ma megvanak? Persze ez csak a kesergő, ez van.

Semmivel nem lennénk beljebb, mert a Silka drónok ellen használhatatlan (kb. véletlenszerűen tudná eltalálni)


A drónfenyegetés ellen, főleg az öngyilkos drón, kisebb kaliberű csöves egységek is hatékonyan képesek lennének harcolni megfelelő infromációs bázissal ellátva. Olcsó, ezáltal nagyobb mennyiségben besuerezhető fegyverrendszerek, amik kifutottak már, de a jelen körülmények miatt szükség lesz rájuk a jövőben. Ilyenek, csak persze új köntösben, vagy ezekből a mások által kidobottat beszerezve ami van:

Ez sajnos megint nem igaz. 30mm alatt nincs ABM lőszer, márpedig drónra csak olyannak tudsz vadászni...különben a szóráskép miatt csak véletlenszerűen fogsz eltalálni egy drónt
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and Negan
S

speziale

Guest
egyébként a Puma topikban volt már egy hosszabb értekezés arról, hogy a Puma az ABM lőszerével képes lehet-e drónvadászatra...a lynx-en elvileg ugyanaz az ágyú és ugyanazok az érzékelők lesznek...szerintem inkább ez lenne a jó irány
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Semmivel nem lennénk beljebb, mert a Silka drónok ellen használhatatlan (kb. véletlenszerűen tudná eltalálni)




Ez sajnos megint nem igaz. 30mm alatt nincs ABM lőszer, márpedig drónra csak olyannak tudsz vadászni...különben a szóráskép miatt csak véletlenszerűen fogsz eltalálni egy drónt

Viszont a nagy tűzgyorsaság/sok szállított lőszer megfelelő célravezetés mellett elégséges lehet és ez olcsóbb. És a fentiekben nem ezt írtam az egyetlennek, hanem kombinált alkalmazásról van szó.

egyébként a Puma topikban volt már egy hosszabb értekezés arról, hogy a Puma az ABM lőszerével képes lehet-e drónvadászatra...a lynx-en elvileg ugyanaz az ágyú és ugyanazok az érzékelők lesznek...szerintem inkább ez lenne a jó irány

Ez persze ki lett ott vesézve sokak által, csak olvastam. Ezzel ugye az a gond, hogy bemálházott lőszer ha elmegy légvédelemre, mi marad a rendeltetés szerinti harcra? Persze mindenképpen jó, ha be tud kapcsolódni az egész dandár a saját légvédelmébe, csak egyből a logisztika és készletfelhalmozás duplájával kell számolni az ellátás miatt, ha erre tömeges támadás esetén szükség van, illetve a kitárazás aztán szépen meg is akaszthatja a saját műveleteket(ez már csak szerintem). Elég kellemetlen amikor nem nyomulhatsz egy muszáj helyzetben, hogy elérj egy hídfőállást, vagy biztosíthasd a hk-k oldalát, mert a melletted levők leszakadnak készletfeltöltésre. Oké, hogy normális vezetés biztosít tartalékot, de kérdés, hogy mennyi idő ketyeg el a beérkezésig?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
"Miért nem a BTR-el hasonlítod össze a Lynxet? Mert nem ugyanaz a kategória, igaz? "

Egy btr-t tudnál bevetni mgs szerepkörben? Egy T-72-őt, vagy Lynx bázisú járművet? Miért is nem volt ez alajpján, kimondottan ezzel kapcsolatban megfelelő a Lynx-hez hasonlításom? Miért kellett volna hát bevonnom a btr-t? Mert nem ugyanaz a kategória? Igen. Viszont egy T-72 mint mgs, illetve az esetleges Lynx mgs felhasználási területe ugyanaz. Miért ne lehettek volna összehasonlíthatóak? Szóval hát miben hibázott az érvelésem?
 
S

speziale

Guest
Viszont a nagy tűzgyorsaság/sok szállított lőszer megfelelő célravezetés mellett elégséges lehet és ez olcsóbb. És a fentiekben nem ezt írtam az egyetlennek, hanem kombinált alkalmazásról van szó.



Ez persze ki lett ott vesézve sokak által, csak olvastam. Ezzel ugye az a gond, hogy bemálházott lőszer ha elmegy légvédelemre, mi marad a rendeltetés szerinti harcra? Persze mindenképpen jó, ha be tud kapcsolódni az egész dandár a saját légvédelmébe, csak egyből a logisztika és készletfelhalmozás duplájával kell számolni az ellátás miatt, ha erre tömeges támadás esetén szükség van, illetve a kitárazás aztán szépen meg is akaszthatja a saját műveleteket(ez már csak szerintem). Elég kellemetlen amikor nem nyomulhatsz egy muszáj helyzetben, hogy elérj egy hídfőállást, vagy biztosíthasd a hk-k oldalát, mert a melletted levők leszakadnak készletfeltöltésre. Oké, hogy normális vezetés biztosít tartalékot, de kérdés, hogy mennyi idő ketyeg el a beérkezésig?

nem érted a problémát...
hiába tudod a drón helyét tűpontosan mérni (erre a sokkal újabb Pantsir sem képes, látogasd meg azt a topikot) a lövegnek van egy természetes szórása; és azért azok a Silka ágyúk eleve nem a legkifinomultabb cuccok, nincsen rajtuk lőszer sebesség mérő, amiből a csőkopásra lehet következtetni, stb...magyarán az a szórás jó nagy..hiába a nagy tűzgyorsaság meg a sok lőszer csak véletlenszerűen fogod vele eltalálni a célt...javaslom Molni HTÖ-s írását a témában

a Puma azt hiszem, hogy valami 400 lőszert visz magával...az ABM lőszer lényege meg pont az, hogy a célpont közelében képzett repeszfelhővel kompenzálja a fenti problémát...3-4 lövésből ABM lőszerrel olyan repeszsűrűséget tudsz elérni a célpontnál, ami szinte biztosan leszed még egy kisméretű drónt is....egyetlen harceszközre meg nem fognak 100sával drónt eregetni
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Nem is kell területet ellenőrizni.A modern kislétszamú seregek(mint amilyen a magyar is lrsz terv szerint)buborékban harcolnak.A buborékban teljes a kontrolljuk így mindig előnyben vannak a buborékban.A buborekon kívül meg nem nagyon érdekli,hogy mi van mert az úgy sincs rá hatással.
Persze mondhatod,hogy te majd jól elmanőverezel a buborekok közt épp csak annak semmi értelme(azt leszámitva,hogy gyűjtöd a km-eket),mert ha belépsz a buborékba akkor vesztettél.
Még mielőtt jössz a logisztikás mantráddal,az is beletartozik a buborékba.
Úgy nem lehet háborút nyerni ha menden összecsapást elvesztesz ellenben marha jól elmanőverezgetsz.

A kalapács lényege a feje nem pedig a nyele.A nyél ahoz kell,hogy ne kelljen nehéz fej.Nyél nélkül van kalapács de fej nélkül nincs.
Aha.Vagyis a buborékodban korlátlan mennyiségű hadtápot viszel magaddal.
És mi lesz a buborékokon kivűli térrel?Mert az ország 90%ka kivűl marad a buborékokon.
Egészen géppuska szintig biztosítani kell a védelmet, akár újonnan is gyártva, modern formában ilyeneket:

main-qimg-80ce3e3e5563d2c67de97eb101414538


Érzékeny szenzorokkal felszerelt saját drónokkal kell felderíteni az ellenséges drónokat és a kapott információ alapján levadászni mindet, hogy mozoghasson a haderő. Persze alapveően ez a tervek között van mindenhol, így nálunk is szerencsére.

Szóval ahogy rétegezném a csöves légvédelmet:

-A védendő járműveink saját védelmi képességeit kiterjeszteni, kerül amibe kerül, ez kell hogy a legalsó rövidtávú védelem legyen. Hard és Soft kill rendszerek, minden harcjárműre, rc géppuskák automatizált légvédelmi képességével adatkapcsolati információk és saját szenzoros képességgek alapján.

-Századszinten géppuskás és/vagy kiskaliberű gépűgyús nagy tűzgyorsaságú védelmi eszközök beszerzése, automatizálása, hálózatba kötése. Saját és/vagy külső radaros rávezetéssel, célmegjelölő és megosztó képességgel.

-Zászlóalj szinten 35 mm AHEAD valamilyen konfigurációban, itt elérhető modern eszközökben nincs hiány. Egy teljes üteggel számolva jelentős rövid és középtávú lefedettséget jelentene a zászlóaljak szintjén felderítő egységgel és saját rávezetéses automata eszközökkel, célmegosztó képességgel.

-Dandár szinten megjelenhet a 76 mm önállóan, vagy kombinálva a fenti 35 mm-es egységekkel. Ennek a hordozására LYnx alvázon, vagy a T-72 alvázon kaphatunk normális védelmű és mozgékonyságú járműveket, nagyobb lőtávra kiterjesztve a védelmi zónát, legalább három üteggel.

Persze ez mind-mind pénz, és mind-mind akarat kérdése. Na meg a szükségszerűségé.

És ettől függetlenül még mindig ott van, hogy nincs elégséges számú harckocsink, tehát @Negan a veszteségtűrő képességünket is ki kell terjeszteni, különben hamar elfogyhat az eszköz és a morál.
Ngp ma már alkalmatlan légvédelemre.Ami ellen hatásos lehetne,az nem fog olyan közel menni hozzá,ami meg közel megy,azt max véletlenszerűen találja el.A PSZH fő fegyverének kell alkalmasnak lennie a légvédelemre.
Veszteségek mindig lesznek.A cél azonben az,hogy azok az ellenség soraiban legyenek
Modernizált 72 nem azért kell,hogy jobban türjük a veszteségeket.Az csak járulékos hatás.A cél,hogy minnél nagyobb legyen a veszteség okozási képességünk.
egyébként a Puma topikban volt már egy hosszabb értekezés arról, hogy a Puma az ABM lőszerével képes lehet-e drónvadászatra...a lynx-en elvileg ugyanaz az ágyú és ugyanazok az érzékelők lesznek...szerintem inkább ez lenne a jó irány
Csehek egyik problémája a Lynxel,hogy alacsony a főfegyver függőleges emelhetősége.Korlátozott emiatt a dronvadász/légoltalmi képessége,és városharcban/hegyvidéken nem tudja tűz alá venni a magasabban lévő célokat/lőállásokat
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Na akkor ismét. Kezdem megrteni molnit, amikor dühöngeni kezd, hogy ezerszer leírt mondatokat kell újra és újra leírnia pár holdkóros kedvéért. Nem akartam hozzászólni, mert elég csak olvasni ezt a "regényfolyamot", de most muszály. Mi az, hogy a románok elkezdenek egy drón gyártást - ha elkezdenek, ne feledjük mennyi mindent kezdtek már el román barátaink, ja nem - ráadásul román minőségben, és ebből azt a következtetést vonják le egyesek, hogy jajj istenem, holnap támad az ellen, és nekünk meg nincs semmink amivel visszaverjük a "hurrááááá" kiáltással rohamozó román, ukrán, szerb hadakat.

Túl sok filmet néztek kedveseim.

Akkor sorban a tények: a Román állam jelenleg jobban kitett az USA és IMF és EU kénye kedvének, mint bárki más a környékünkön. A kisujjukat sem mozdítják meg, ha csak a szemét bármelyik üsszehúzza. Márpedig egyik sem kezdene örömtáncba, ha Magyarországot megtámadnák. Miért? Mert itt van kibaszott sok befektetésük. Jelesül lassan Németország többet ruház be itt, mint otthon. A román gazdaság valahol a béka segge alatt muzsikál, az életszínvonal meg sehol, a "tömegek" hogy egy a szoclizmusban kedvelt fordulattal éljek csak egy lépésre vannak a nyomortól, ha nem már benne. https://index.hu/mindekozben/poszt/2020/10/14/romaniaban_mar_az_autopalyat_is_lopjak/ ez nem egy távoli kiragadott példa itt a linkelt cikkben, hanem a román valóság. Ilyen szekérerl simán találkozol az autópályájukon (forgalommal szemben persze), amin amúgy sem érdemes nagyon szégudloznod, mert simán lehet, hogy 15 centi mélyen fel van marva valahol a burkolat, mindenféle jelzés nélkül. Na ez az átlag román színvonal. Majd ők fognak támadni? Miből, hogyan? Nem fognak törődni azzal, hogy gyakorlatilag azt a pénzt amit eddig kaptak nyugatról azzal a mozdulattal húzhatják is le a wc-n? Hogy az oroszok, akiknek szintán van itt némi érdekeltségük, majd tétlenül fogják mindezt nézni? Akikkel viszont a románok nem, hogy jóban nincsenek, de konkrét területi vitáik vannak velük? Még ha csak a nagyromán piagózös képzelgések szintjén is, de az oroszok nem igazán szeretik, ha húzogatják a bajszukat.

Ukrajna? Aki gyakorlatilag önként letérdel az USAnak és az EUnak, csak, hogy megvédjék őt az oroszok ellen? Támadást készít elő a NATO ellen? Romnia kapcsán még csak csak lehetne azzal érvelni, hogy de hát NATO tagállam, az meg nem avatkozik be a tagállamok közti csetepatákba, de Ukrajna? Vagy Szerbia? Elég röhejes lenne, ha kijelentené a NATO, hogy bocsi, most eltekintünk a közös védelemtől, mert nem szeretünk titeket. Másnap a NATO fel is bomlana. Ráadásul erről meg kellene győzni a Németeket is, hogy üljenek otthon, és hagyják veszni az összes itteni érdekeltségüket, és hagyják bedőlni az EU-t. Mert azt azért el tudjátok képzelni, hogy egy ilyen húzás, amikor Magyarországot gyakorlatilag a NATO és az EU cserbenhagyja, mekkora kilépési hullámot indítana el már másnap? Mekkora támadási felületet kapna ezzel, nmondjuk a Spanyol, Francia, pláne Olasz euroszkeptikusok ellen?

Akkor majd Ukrajna belefog egy minimum két frontos háborúba? Egyik oldalon Magyarország, a másikon meg Oroszország? Sőt tovább megyek, vajon a lengyelek mit lépnének egy ilyen helyzetben? Merthogy az ellentét Ukrajna és Lenygelország közt sokkal nagyobb, mint Magyarország és Ukrajna közt. Na abból lenne csak szép leosztás. Azért az ukránok sem hülyék, hogy belemenjenek egy három frontos háborúba.

Szerbia, aki konkrétan a teljes balkánnal "majdnem" háborúban áll, és még bevállana egy északi kalandtúrát is? Ja, és abban a pillanatban szembenézhetne nem csak a nyugat haragjával - lásd fent - hanem a hátában lévő össze balkán potentát azonnali akciójával is. Azok csak a kedvező alkalomra várnak. Vajon mi történne abban a pillanatban a koszovói szerbekkel? Ki védené meg őket?

Magyarországnak kell egy erős hadsereg. Egy modern és erős hadsereg. Ez idő és pénz. Időnk van, pénz kevesebb, de jelenleg valahogy kiszorítják. Nem kell kapkodni, nem kell szutyok szovjet technikákat sufnituningolni, mert nincs rá szükség. A politika és a gazdaság sokszor jobb fegyver, mint a vas. Nekünk bele kell fogni - ami már megtörtént - egy szisztematikus hadseregfejlesztésbe és hadiipar fejlesztésbe. Azt már többször leírtam, hogy miért és mi végre.

Amikor van egy házad, ami romos, a tetejét elvitte a legutóbbi vihar és te úgy határozol, hogy akkor most már ideje építeni egy újat. Akkor úgy kezded, hogy hívsz egy földgyalut, és letolod vele a régi romosat, majd elkezded a tervezéssel, anyagbeszerzéssel, kivitelezéssel. Ha nincs sok pénzed, akkor ez időbe is fog kerülni. Addig laknod kell valahol, tehát kibérelsz egy lakást. Majd jön valaki, és előadja, hogy de ott egy adag bontott tégla, ami ugyan szar, mert a hőszigetelése nulla, mert porlad és mert kismáretű téglával már a kutya nem tud dolgozni, de mi lenne ha raknánk rá hatvan centi hungarocellt így rádrótozva e, és akkor abból felhúznánk egy sufnit, akkor milyen jó lenne, mert ott is lakhatnánk addig a bérelt lakás helyett. Mindez nem is kerülne többe, mint az új ház fele. Ha te erre azt mondod, hogy de van egy bérelt lakásom, összességében kevesebb mint a ház tizede, ott elvagyok addig amíg megépül az új, akkor erre jönne a válasz, hogy de a pirézek is ezt csinálták 1955-ben, és nekik is jó volt ez, és még állatólag a mínusz huszat is kibírták benne. Ráadsául mi van ha a tulaj, akitől bérled a lakást, az kidob az utcára, mert a tulajok már csak ilyenek? És hiába ismátled el neki százszor, hog yde nem fog kidobni, mert tőled kapja a pénzt, de nem, csak azért is ujra és ujra elökerül, hogy de pedig milyen jó ötlet a hungarocell sufni, kis kihajtogatott olajoshordó erősítéssel, a porladó, szar bontott téglából, és a pirézek is... és egyébkánt is ők kiszámolták a kocsmai sztaltársasággal, hogy milyen jó is lenne ez. Ja, hogy egy megveszekedett ápítászmárnük nincs köztük, és nagyjából annyi tudásuk van az építészetről, mint tyúknak az ABC-ről? Ja az nem számít, mi magyarok mindig is jók voltunk a mindenhez IS értésben. Na attól IS ilyen mai napig az ország. Mert mindenki mindenhez IS ért. Mindenki jogász, orvos, hadmérnök, gépészmérnök, geológus, pszichológus, focista (ki ne hagyjam), tanár és autószerelő egy személyben, és ráadásul minezekhez jobban is ért mint azok akik az adott szakmákat tanulták. Aztán persze nem fogadja el, hogy azért dül össze a háza, mert ő jobban tudta, és fordítva építette be az alfa blokkot, vagy ő jobban tudta, és C vitamint szedett a gyormorrákra, vagy ő jobban tudta, és nem kell fékfolyadék az autóba, elég egy kis vízzel utántölteni, vagy, hogy a földelést azt nem kell ténylegesen földelésnek kialakítani, elég ha egy sárga-zöld kábel elmegy a konnektortól az első elosztó dobozig, vagy, hogy nem kell támfalat építeni, hülye az a geológus+statikus, elég ide egy lapát föld és még hosszan sorolhatnám. Legalább olvasnának irodalmat, SZAK irodalmat, nem népszerű ismeretterjesztőt, de nem, ők látnak egy videót a jutubon Győzikétől a hiteles disznópásztor irodalmártól, és mindjárt evolúcióbiológusok lesznek.