A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Még részletesebben a következő:
Nem tudom sehogy máshogy belinkelni, bocs:
https://www.google.com/url?sa=i&url=https://www.panzertruppe.com/detailansicht/gepanzerte-kampftruppen-sachstand-und-perspektiven.html?file=files/pztr/_pdf/das_schwarze_barett/band_4/nr_32_2_struktur_nh.pdf&psig=AOvVaw23Q51mC79RgJ5lHcHbetZT&ust=1605012125985000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCLjUiqK-9ewCFQAAAAAdAAAAABA-

Itt nézd meg a 4. oldal tetején a képet meg a szöveget utána (angolra translate teljesen jó).

Az 5. század az csak "kiképzési" század, nincs saját technikája.

A kép:
Struktur_NEUES_HEER_Panzergrenadiere.png
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
Még részletesebben a következő:
Nem tudom sehogy máshogy belinkelni, bocs:
https://www.google.com/url?sa=i&url=https://www.panzertruppe.com/detailansicht/gepanzerte-kampftruppen-sachstand-und-perspektiven.html?file=files/pztr/_pdf/das_schwarze_barett/band_4/nr_32_2_struktur_nh.pdf&psig=AOvVaw23Q51mC79RgJ5lHcHbetZT&ust=1605012125985000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCLjUiqK-9ewCFQAAAAAdAAAAABA-

Itt nézd meg a 4. oldal tetején a képet meg a szöveget utána (angolra translate teljesen jó).

Az 5. század az csak "kiképzési" század, nincs saját technikája.

A kép:
Struktur_NEUES_HEER_Panzergrenadiere.png

A rajzon Panzegrenadierkompanie alatt 4 Puma van nem csak 3.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
A rajzon Panzegrenadierkompanie alatt 4 Puma van nem csak 3.
Mármint a századon belül 3 szakasz 4-4 járművel, plusz a századparancsnoknál 2 puma, ez össz 14.
A századon belül még némi sallang Dingón meg terepjárón.

A zászlóaljban 3 "harcoló" század (42 Puma) meg még 2 a parancsnoki és ellátó századnál.
Kérdés ugye, mi van még ott, régebben elég sok minden volt:
http://www.panzerbaer.de/units/alt/bw_hstr_5_pzgrenbtl-a.htm

Az 5. század én úgy vettem ki, amolyan alibi, "helyőrségi" század.

Ez még amúgy aranybánya lehet, ha lenne több időm (vagy valaki másnak): https://www.total-lokal.de/city/oberviechtach/data/92526_67_02_16.pdf
itt láttam, amikor átfutottam, a harcoló századnál felderítő szakaszt is emlegettek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
Mármint a századon belül 3 szakasz 4-4 járművel, plusz a századparancsnoknál 2 puma, ez össz 14.
A századon belül még némi sallang Dingón meg terepjárón.

A zászlóaljban 3 "harcoló" század (42 Puma) meg még 2 a parancsnoki és ellátó századnál.
Kérdés ugye, mi van még ott, régebben elég sok minden volt:
http://www.panzerbaer.de/units/alt/bw_hstr_5_pzgrenbtl-a.htm

Az 5. század én úgy vettem ki, amolyan alibi, "helyőrségi" század.

Ez még amúgy aranybánya lehet, ha lenne több időm (vagy valaki másnak): https://www.total-lokal.de/city/oberviechtach/data/92526_67_02_16.pdf
itt láttam, amikor átfutottam, a harcoló századnál felderítő szakaszt is emlegettek.

Arra írtam,hogy a szakaszban nem 3 hanem 4 gép van a feltételezéssel ellentétben.Németről angolra fordítva az 5. századnál ugye az also kifejezest használja ami is szintén magyarul,de még egyszer megjegyzem,hogy nem tudok németül.Szerintem az 5. szd. az egy harctámogato szazad aminek a nyakábavarrták a kiképzést.

A felderítő szakaszt úgy képzeld el,hogy valamelyik lövész szakasz ezt kapta feladatul plusszba.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 112
113
Arra írtam,hogy a szakaszban nem 3 hanem 4 gép van a feltételezéssel ellentétben.Németről angolra fordítva az 5. századnál ugye az also kifejezest használja ami is szintén magyarul,de még egyszer megjegyzem,hogy nem tudok németül.Szerintem az 5. szd. az egy harctámogato szazad aminek a nyakábavarrták a kiképzést.

A felderítő szakaszt úgy képzeld el,hogy valamelyik lövész szakasz ezt kapta feladatul plusszba.
Na magyarul kiszervezték a tűztámogatást külön századba?
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Ha az 5. századot jól értem akkor ogen.
Szerintem nem. A Marderek és a Pumák kapnak ATGM-et, meg szakaszonként egyet a deszant.
Az aknavető tűztámogatást (ami a megszüntetett PzMrsr. század volt) egyszerűen felszámolták, szervezetileg a Pzh 2000 alatt nincs a páncélgránátosoknak semmi.
A tévedés jogát fenntartom :), plusz a források amiket néztem/linkeltem leginkább 2004-2010 köztiek voltak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
Szerintem nem. A Marderek és a Pumák kapnak ATGM-et, meg szakaszonként egyet a deszant.
Az aknavető tűztámogatást (ami a megszüntetett PzMrsr. század volt) egyszerűen felszámolták, szervezetileg a Pzh 2000 alatt nincs a páncélgránátosoknak semmi.
A tévedés jogát fenntartom :), plusz a források amiket néztem/linkeltem leginkább 2004-2010 köztiek voltak.

Úgy tudom,hogy jelenleg zajlik a Pumák ATGM integrációja(vagy az már megvan csak eddig a BW nem alakitotta ki ezt a képesseget és ez zajlik most).Milyen ATGM van a rajokban?
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Lehet,hogy igazad van.
Na kimásoltam egy részt, ami röviden leírja, mire van a 122. Páncélgránátos Zászlóalj 5. százada, lassan megy, mert nem lehet a Pdf-ből Ctrl-C-zni:

Im Grundbetrieb ist der Schwerpunktauftrag der Ausbildungsunterstützungskompanie 122 die Durchführung der Grundausbildung für bis zu 96 Rekruten/ Quartal zentral für die Panzerbrgade 12. Die Kompanie hat bei kompletter Aufstellung eine Gesamtstarke von 230 Soldaten, davon 3 Offiziere, 32 Unteroffiziere und 195 Mannschaften.

Mit ihren beiden Sicherungs- und Unterstützungszügen, besetzt durch Soldaten auf Zeit, aber auch durch Kurzdiener (Freiwillig Wehrdienstleistende), unterstützt die Kompanie bei Wach- und Sicherungsaufgaben in den militarischen Liegenschaften und begleitet das Panzergrenadierbataillon 122 bei der Durchführung der umfangreichen Ausbildungsvorhaben als Funktions- und Unterstützungspersonal.

Ez alapján max 96 fő egyidejű kiképzésére, a katonai létesítmények őrzési-védelmi feladataira, és egyéb mókákra az önkéntes tartalékosokkal.
Amolyan "Helyőrségi kiképző és őrzés-biztosító" század..
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 112
113
Na kimásoltam egy részt, ami röviden leírja, mire van a 122. Páncélgránátos Zászlóalj 5. százada:

Im Grundbetrieb ist der Schwerpunktauftrag der Ausbildungsunterstützungskompanie 122 die Durchführung der Grundausbildung für bis zu 96 Rekruten/ Quartal zentral für die Panzerbrgade 12. Die Kompanie hat bei kompletter Aufstellung eine Gesamtstarke von 230 Soldaten, davon 3 Offiziere, 32 Unteroffiziere und 195 Mannschaften.

Mit ihren beiden Sicherungs- und Unterstützungszügen, besetzt durch Soldaten auf Zeit, aber auch durch Kurzdiener (Freiwillig Wehrdienstleistende), unterstützt die Kompanie bei Wach- und Sicherungsaufgaben in den militarischen Liegenschaften und begleitet das Panzergrenadierbataillon 122 bei der Durchführung der umfangreichen Ausbildungsvorhaben als Funktions- und Unterstützungspersonal.

Ez alapján max 96 fő egyidejű kiképzésére, a katonai létesítmények őrzési-védelmi feladataira, és egyéb mókákra az önkéntes tartalékosokkal.
Amolyan "Helyőrségi kiképző és őrzés-biztosító" század..
Akkor törzstámogató század.
 
  • Tetszik
Reactions: Tegin and dudi

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Aknavető kell a századnak,nem elég az ATGM.
Ha megnézed még egyszer, amit leírtam, akkor láthatod, hogy ott van.
A század 4. szakasza lehet 3 járművel a támogató szakasz. Abba lehet 1 raj aknavetős (2db 81-es), 1raj nehézgéppuskás (2db nehéz, vagy 3db közepes géppuska), 1 raj szakasztörzs (8 fő deszant). Már ebbe is lehet mondjuk 2 db ATGM-et betenni, esetleg további DMR-es katonákat, drón operátorokat, stb. Itt nem és, hanem vagy-vagy értendő.
De ne felejtsük, hogy meglegyen a 14 a századba, rendelkezésre áll 2 jármű századtörzsnek. Oda is mehet akár ATGM indító, akár mesterlövész raj. A 2 jármű az összesen 16 fő deszant.
Ebben az esetben a sebesültkihordók, műszaki mentők külön alegységbe - zl. alá - lehetnek szervezve, de a századokhoz leosztva (századonként 1 sebesült kihordó, + 2 műszaki mentő). A műszakiak meg dandár alá közvetlenül század erőben.
Mindenesetre szerintem a 218 járműből szinte biztosan 12-15 járműnek kellene sebesült kihordónak lennie. Ez 3 zl.-ra elegendő mennyiség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
Ha megnézed még egyszer, amit leírtam, akkor láthatod, hogy ott van.
A század 4. szakasza lehet 3 járművel a támogató szakasz. Abba lehet 1 raj aknavetős (2db 81-es), 1raj nehézgéppuskás (2db nehéz, vagy 3db közepes géppuska), 1 raj szakasztörzs (8 fő deszant). Már ebbe is lehet mondjuk 2 db ATGM-et betenni, esetleg további DMR-es katonákat, drón operátorokat, stb. Itt nem és, hanem vagy-vagy értendő.
De ne felejtsük, hogy meglegyen a 14 a századba, rendelkezésre áll 2 jármű századtörzsnek. Oda is mehet akár ATGM indító, akár mesterlövész raj. A 2 jármű az összesen 16 fő deszant.
Ebben az esetben a sebesültkihordók, műszaki mentők külön alegységbe - zl. alá - lehetnek szervezve, de a századokhoz leosztva (századonként 1 sebesült kihordó, + 2 műszaki mentő). A műszakiak meg dandár alá közvetlenül század erőben.
Mindenesetre szerintem a 218 járműből szinte biztosan 12-15 járműnek kellene sebesült kihordónak lennie. Ez 3 zl.-ra elegendő mennyiség.

Mi a szakasztörzsben a 8 fő deszant?Egy gépbe nem fér be 3 géppuska meg a kezelők.