A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Miért pont 46? Logikus lenne, hogy egy teljes zászlóaljra valót kérünk, hogy gyorsan meglegyen.

Ellene szól viszont, hogy a csomagban 9 műszaki páncélos is van, amit nehéz ugye 4 felé osztani, illetve, hogy van egy konszenzus, hogy a Bocskai, mint közepes dandár kerekes alapjárművet kap.

Logikusan egy zaszloalj, a 2023-ra kiallitandoba. A 9 muszaki meg nagyon specko, sosem fogjak Zalaban gyartani es gondolom a nemetek azt mondtak az is elo tudjak allitqani addigra, akkor meg miert ne, ugyis kelleni fog belole mar az elso KF41HU melle is..
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Hódmezőn 2 zászlóalj van, Debrecenben egy.
Igazából vagy tatát tolják fel háromra (az nehéz szülés lesz, tatai kollégák szerint 300 nettó fölött adnak a tatabányai és az oroszlányi ipari parkban a kezdő melósnak akkora a munkaerőhiány)
Jó lenne már a struktúrát látni, mi, hol és mennyi lesz. Fogalmunk sincs, hogy oszlik meg a 218 Hiúz és hogy lesz-e és melyik, mennyi PSZH a BTR-ek helyett.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Hódmezőn 2 zászlóalj van, Debrecenben egy.
Igazából vagy tatát tolják fel háromra (az nehéz szülés lesz, tatai kollégák szerint 300 nettó fölött adnak a tatabányai és az oroszlányi ipari parkban a kezdő melósnak akkora a munkaerőhiány)
Úgy jönne ki nekem a 4 zászlóalj, hogy Tatán maradna 2 ZA (Hivatalosan, papíron most is annyi van, nem?)
És Hódmezőn a másik kettő kapna még Lynx-et.
Debrecenben az ottani 1 zászlóalj egyelőre? nem kapna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Amúgy a 46-al úgy jön ki ha borítjuk a jelenlegi struktúrát és átvesszük a németet meg lesz benne 2 egyéb gép. De azt pl nem tudom, hogy a németeknek van-e benne felderítő szakasz satöbbi. Mert a felderítő szakasszla együtt jön ki a 64 gép.
 
K

kamm

Guest
Ha esetleg valaki azt gondolna, hogy esni fog az "erdeklodes" Orban irant Bidennel: https://nepszava.hu/3098412_biden-lantos-es-a-balaton

Ehhez meg annyit, hogy futolag ismertem Lantost, komoly befolyasa volt a hatterben - konkretan o intezte el Bushnal a vizumrendszer megszunteteset (cserebe hozta az iraki haboruhoz a tamogatast.)

Ezt mondogattam eddig is, hogy Biden foreign policy tapasztalata igen gyengecske, tanacsadokra fog hagyatkoizni es szerintem eros kulugyminisztere lesz - egyik sem valoszinu, hogy tul baratsagosan allna majd Orbanhoz.
Viszont mivel okosan kizarolag AMRAAMot meg (gondolom a NASAMShoz) nemi radart veszunk toluk, igy nincs igazan mivel erolkodniuk, ezeket meg igy is-ugy is leszallitjak, ha fizetnuk ertuk.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Amúgy a 46-al úgy jön ki ha borítjuk a jelenlegi struktúrát és átvesszük a németet meg lesz benne 2 egyéb gép. De azt pl nem tudom, hogy a németeknek van-e benne felderítő szakasz satöbbi. Mert a felderítő szakasszla együtt jön ki a 64 gép.
Nincsen. Gondolom arra kizárólag a Jägerek vannak a dandáron belül.
De még a támogatókat is teljesen kivezették 2005/2006-ban, az M113 PanzerMörserek is csak addig voltak náluk, úgy látom.

Amúgy a régebbi RM prezentációkban szerepelt a 220 körüli darabszám, mellette az, hogy IFV wheeled/tracked.
Lehet, hogy eredetileg a 218 darabra vegyes Lynx-Boxer rendelésként kezdtünk el tárgyalni, csak evés közben megjött az étvágy és Lynx lett az összes??
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Nincsen. Gondolom arra kizárólag a Jägerek vannak a dandáron belül.
De még a támogatókat is teljesen kivezették 2005/2006-ban, az M113 PanzerMörserek is csak addig voltak náluk, úgy látom.

Amúgy a régebbi RM prezentációkban szerepelt a 220 körüli darabszám, mellette az, hogy IFV wheeled/tracked.
Lehet, hogy eredetileg a 218 darabra vegyes Lynx-Boxer rendelésként kezdtünk el tárgyalni, csak evés közben megjött az étvágy és Lynx lett az összes??
Nem hinném. Ami leírtam leosztást az a jelenlegi szervezeti felépítés megerőszakolása nélkül a leglogikusabban összehozható, úgy hogy amit érdemes azt lynx alapra raksz.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Tegin
W

Wilson

Guest
Ha esetleg valaki azt gondolna, hogy esni fog az "erdeklodes" Orban irant Bidennel: https://nepszava.hu/3098412_biden-lantos-es-a-balaton

Ehhez meg annyit, hogy futolag ismertem Lantost, komoly befolyasa volt a hatterben - konkretan o intezte el Bushnal a vizumrendszer megszunteteset (cserebe hozta az iraki haboruhoz a tamogatast.)

Ezt mondogattam eddig is, hogy Biden foreign policy tapasztalata igen gyengecske, tanacsadokra fog hagyatkoizni es szerintem eros kulugyminisztere lesz - egyik sem valoszinu, hogy tul baratsagosan allna majd Orbanhoz.
Viszont mivel okosan kizarolag AMRAAMot meg (gondolom a NASAMShoz) nemi radart veszunk toluk, igy nincs igazan mivel erolkodniuk, ezeket meg igy is-ugy is leszallitjak, ha fizetnuk ertuk.

Te ott élsz látod milyenek az amerikai viszonyok,de szerintem egy két demokratikus maszlagon és ejnyebejnyén kívül itt nem lesz más hatása a demokraták győzelmének,a Natoban jó szövetségeseik vagyunk a nálunk lévő amcsi cégek jó pénzt keresnek nálunk Orbánék nem csesztetik őket,vesszük tőlük az LNG-t,sokkal nagyobb nyomás van Viktoron Brüsszel részéről.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Freki zavarás mennyire hatja meg vajon, mert ha egy zavarórendszerrel leszállítod az egész drónrajt akkor sokra nem mész vele, és az a kérdés, hogy mennyire megoldható a zavarvédelem.

Amúgy az APS elfedés jól hangzik, elektromágneses álcázás drónokkal.

Korábbi, olcsóbb drónjai a cégnek is már tudták, hogy hosszabb jelszünet(zavarás) esetén leszáll, vagy visszatér a kiindulási helyre, vagy akár jel nélkül is oda, ami programozva van.

(Csöndben jegyzem meg, hogy a home o̶f̶f̶i̶c̶e̶ pub alatt a zavarás mellékterméke ötleteként még a passzív radaros APS ötlete is felmerült, ha már úgyis zavarni kell az ellent, legyen duplán hasznos hasznos ;) ! )


A gond ezzel, hogy nincs teljesítményed. Zavaráshoz meg az kell. Ezen drónok aksija arra elég, hogy 30 percig maga a drón a levegőben legyen.
Elektronikus hókuszpókuszra már nem.

Ezt a viszonylag széles sebesség/manőver tartományra készült drónt lehet a katonai alkalmazás nem sokkal lassabb követelményeire optimalizálni --ami ugye akkor is négyzetesen számít(teljesítmény igény), mikor csökkentjük( a sebességet, ...), az meg már döntés, programozás kérdése, hogy a megtakarításból plusz üzemidő, vagy plusz teher-cipelés(zavaró teljesítmény, időtartam, ...) lesz, vagy ezek keveréke.

Ezen méretű drónok sokkal hasznosabbak észrevétlen megfigyelőként. Ahogy @DINAMO annak idején leírta a USMC alaposan kidolgozta a velük kapcsolatos harcászatot. A 30 perces repülési időt jóval meg lehet hosszabbítani, ha olyan megfigyelőpontokon leteszik a kezelők a gépet, és motorokat ki lehet kapocsolni.

Sajnos DINAMO-t sikerült innen kiutálni, pedig szerintem az egyik leghasznosabb tagja volt a közösségnek. Elég komoly belső infókkal tudott szolgálni.

Háát az APS maszkirovka nem válna be, de azért elég sok másra használható lenne.
Az elektronikai rész gyakorlatilag szabadon átalakítható. Ha már egy korlátozott hopping belekerül a rendszerbe, már nagyobb az esélye.
Gyakorlatilag szabadon fejleszthető. Olyan funkciókat kaphat, amilyeneket akarunk.

Így van, a lehetőségek: bőség zavara a gyártónak/alkalmazónak, hajtépés a másik-/ellen-félnek !




Ezt a kis valamit egy felerősített/fókuszált mikró ledobat a saját wifi jeléről

programozható, hogy mi történjen jelkiesés/zavarás/egyebekkor.


Ezek a DJI drónok csak nagyon korlátozottan alkalmasak katonai célra.
A probléma az autonómia...
A drónok autonómiájának öt szintje van:
Picture-2-4.jpg

A DJI drónok a 2. szinten vannak a Török drónok meg a korai 4-es szinten (az önvezető autókhoz pl. majd az 5-ös szint kell)
Az autonómia szintje azt is jelenti hogy milyen és mennyi információ áramlik a drón és annak a kezelője között.
Minél alacsonyabb a szint a drón sorsa annál inkább függ a kezelőjétől és annál könnyebb kívülről megzavarni a drónt.
Egy 4-es szintű drónnál pl. semmi olyan információ csere nincs ami befolyásolhatná a drón biztonságát, míg egy 2.es szintű drónt még földre lehet kényszeríteni azzal ha megszakítják a kapcsolatot a kezelővel.
Egy 2-es szintű DJI drón jó volt az ISIS-nak, tudott vele meglepetést okozni, de pl. most a Kaukázusban már kinevetnék aki ezzel próbálkozna.


Évekkel ezelőtti drónok is tudtak ilyeneket: Korábbi, olcsóbb drónjai a cégnek is már tudták, hogy rövidebb/hosszabb jelszünet(zavarás) esetén leszáll, vagy visszatér a kiindulási helyre, vagy ami programozva van. Akku-merülés esetén leszállás/lepotty után hívójelre választ ad (külön kis aksi+adó, jól jön küldetés végén keresni/összeszedni őket. Az ELTE (asszem') fejleszt valami drón-raj szoftvert.

De a főnyeremény itt is egy "kis" tulajdonosi szelet lenne egy élvonal közeli gyártónál, annak összes előnyével. Korlátlan lehetőségek a fejlesztésben. katonai ágon, gazdaságos darabszám a kettős felhasználás miatt.

Magánvéleményem, hogy én kicsivel nagyobbat tartok optimálisnak, és még egy olyan opcióval. hogy Pl. 3-t, 4-t és 6-t --akár a "fronton"-- össze lehessen építeni egy nagyobb teherbírású géppé.


De tényleg a bőség zavara áll fenn. De ez az "ellen"-nél hatványozottan fog jelentkezni, mint azt a Karabah-i eseményekben is látjuk.
Ez még további előnyt jelent, ha ún. nyilt("végű) technikákat vásárolunk, ahol az adott haditechnikai eszköz fejlesztése, integrálása a felhasználó által lehetséges, míg sok professzionális "zárt" rendszer elveszti addig kiemelkedő hatékonyságát a körülmények változásakor. Napjainkban ez a "körülmények váltzása" szinte mindennapos, látványos példák erre => Karabah (ismét), Líbia/Szíria/Csád...

A rugalmasság jobb lehet mint a merev specializált csúcsteljesítmény.
...ami High-Tech ráadásul qrva drága szokott lenni, ezért kevés van belőle. Ezért általában nem-használják és nem-győznek vele. hanem vigyáznak rá és
Veszítenek !

A végén kicsit elkanyarodtam egy koncepció felé, a nyílt-végű technikák felé, ezen könnyen továbbfejleszthető, sok eszközre a felhasználó(magunk) által integrálható haditechnika felé, melynek előnyei, rugalmassága számunkra ugyanúgy kiemelten fontosak lennének mint a koncepció napjainkban élenjáró alkalmazójának Izraelnek.
E]
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Nem hinném. Ami leírtam leosztást az a jelenlegi szervezeti felépítés megerőszakolása nélkül a leglogikusabban összehozható, úgy hogy amit érdemes azt lynx alapra raksz.

Akkor lehet az vinne közelebb a megfejtéshez, ha megnéznénk, mit terveznek a csehek a 210 darabos tenderükkel.
Hátha náluk nem titok, nagyjából hogyan osztanák el. Egyelőre én még nem jutottam semmire a nyomozásban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akkor lehet az vinne közelebb a megfejtéshez, ha megnéznénk, mit terveznek a csehek a 210 darabos tenderükkel.
Hátha náluk nem titok, nagyjából hogyan osztanák el. Egyelőre én még nem jutottam semmire a nyomozásban.
A cseheknél többféle verzióra oszlik a megrendelendő állomány.
210 darabot rendelnek, 7 verzióban:
7 variants: combat, command, reconnaissance, engineer, medevac, artillery reconnaissance and recovery
Ugyebár ezekben már most látszik a különbség. Nálunk nem lesznek műszaki verziók. Ugyebár arra lesznek a Büffelek. Viszont nálunk lesznek aknavetősök is. És nem gyalogsági verzióban, hanam SPG jellegel.
A Nehéz dandárjuk pedig 3 zászlóaljból fog állni, zászlóaljanként 56 járműből. A 210-be náluk belefér majd némi tartalék és kiképzési jármű is.
De tudtommal náluk a szakasz is csak 3 jármű.
Ugyanakkor fontos, hogy ők elsősorban az angol iskolát tolják...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Tegin

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Nálunk a harckocsiknál átvettük a BW megoldását, 1 zl. 44 jármű.
Elképzelhető szerintetek, hogy a többi zl. esetében nem a német mintát követjük? IFV, ráadásul ha német, nem 44 db-os zl. lesz?

Én négy Hiúz-zászlóaljjal számolnék, 4x44 az 176. Ehhez jönnek még a támogató stb. változatok. Az 42 db.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nálunk a harckocsiknál átvettük a BW megoldását, 1 zl. 44 jármű.
Nem vettünk most át semmit!

magyar század = 3x4 hk + pk és pkh
magyar zlj = 3xszd + pk és pkh

Ez nem a német struktúra, bár az is hatott rá a nyolcvanas években, amimor kitalálták, hogy így legyen a jövőben!
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 427
33 706
113
Te ott élsz látod milyenek az amerikai viszonyok,de szerintem egy két demokratikus maszlagon és ejnyebejnyén kívül itt nem lesz más hatása a demokraták győzelmének,a Natoban jó szövetségeseik vagyunk a nálunk lévő amcsi cégek jó pénzt keresnek nálunk Orbánék nem csesztetik őket,vesszük tőlük az LNG-t,sokkal nagyobb nyomás van Viktoron Brüsszel részéről.

Hát azért nem egészen, biztos lesznek még kívánságaik: Paks2 azoonali törlése, kínaiakkal való minden üzlet azonnali felmodása (Bp-Belgrád vasút), Fegyőr ügynök valami "kínai kémgyárat" is emlegetett, nem tudom mit érthett alatta konkrétan, de akkor nyilván annak is mennie kell, Hüvely kitiltása stb.
Persze ezeket csak kezdetnek, ezekért még nem várhatnak Orbánék semmilyen számottevő gesztust cserébe, legfeljebb haladékot '22-ig. Egy belső válsággal küszködő birodalom minden eddiginél agresszíven próbálja majd a "szövetségeseit" (vazallusait) "rendbe szedni". Az otthoni jobboldal-üldözést, ami várható, exportálják a külpolitikába is, nem szuverén entitásnak kezelnek minket, vagy bármelyik EU-s és NATO-tagországot, hanem kb. mint az USA tagállamait és csatolt függőségeit.