A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Hát ez az!!!És honnan tudjuk hogy romániát az usa 10-15 éven belűl nem fegyverzi fel úgy mint ahogy most törökország áll??Patriot,Himars,stb!És ki tudja mit vetetnek velük még ha lesz rá pénzük( de tegyük fel hogy lesz)!Rémlik esetleg!!!ÉN A LEHETŐSÉGRŐL BESZÉLEK.....!
A lehetőség megvan a kérdés mennyire reális fenyegetés? ÉN nem tartom egyelőre annak meg a katonai és politikai döntéshozók sem.
 
W

Wilson

Guest
Most őszintén? Szerinted mikor lesz a románoknak F-35 flottája?
Ez kezd arra hasonlítani, hogy miért kell nekünk a T 72-eseinket modernizálni, mert a románok modernizálták az T 55-ösöket.

2ms51w4cwtwcs49712q6.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
Kvázi önfenntartó honvédséget írtam. Persze hogy nincs önfenntartó. De a folyamatos fejlesztések egy részét fedezhetik az export- és adóbevételek. Varga nem véletlenül szemlézte az Arzenált a hadiipari együttműködések bejelentése előtt. ( Unique Alpine, DND, folyt. köv. FN Herstall )


A hadipar bevételei szerintem nem a költségvetés 13. fejezetét fogják gazdagítani.
A Honvédség csak olcsóbban és remélhetőleg gyorsabban fog hozzájutni a szükséges eszközökhöz, mintha egy külföldi cégtől rendelné meg. Nem a Honvédség, a hadipar lesz önfenntartó az exportnak köszönhetően.
 
W

Wilson

Guest
Hát ez az!!!És honnan tudjuk hogy romániát az usa 10-15 éven belűl nem fegyverzi fel úgy mint ahogy most törökország áll??Patriot,Himars,stb!És ki tudja mit vetetnek velük még ha lesz rá pénzük( de tegyük fel hogy lesz)!Rémlik esetleg!!!ÉN A LEHETŐSÉGRŐL BESZÉLEK.....!

Ha Románia F-35-t akar azért kőkeményen ki kell nekik csengetni a zsét,nemrég az amcsik azt a román puhatolózást,hogy nem-e lehetne-e ,hogy csak úgy "puszira" kapjanak (a sivatagból előkapart eddig csőrgőkígyó tanyának használt) Abrams-t,egy igen csak komoly árcédulával hárították el,Romániának csak akkor lesz F-35e a közeljövőben ha mi vesszünk.akkor nyugodt lehetsz még a puliszkaadót is kivetik,hogy összekaparják rá a pénzt.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
A lehetőség megvan a kérdés mennyire reális fenyegetés? ÉN nem tartom egyelőre annak meg a katonai és politikai döntéshozók sem.
Igen...egyenlőre.. persze!Én arról beszélek hgy 10-12-15 év múlva mi lesz,mert mi itt fogunk állni a gripenekkel
Ha Románia F-35-t akar azért kőkeményen ki kell nekik csengetni a zsét,nemrég az amcsik azt a román puhatolózást,hogy nem-e lehetne-e ,hogy csak úgy "puszira" kapjanak (a sivatagból előkapart eddig csőrgőkígyó tanyának használt) Abrams-t,egy igen csak komoly árcédulával hárították el,Romániának csak akkor lesz F-35e a közeljövőben ha mi vesszünk.akkor nyugodt lehetsz még a puliszkaadót is kivetik,hogy összekaparják rá a pénzt.
Így legyen...!
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Más téma: Azt azért meg kérdezhetem hogy ha valaki ill. valakik már egyszer kibeszélték ezt a témát akkor már mások nem beszélhetnek róla??hm??Nem tudom egyesek kinek képzelik magukat!
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 059
32 547
113
Félreértések elkerülése végett a J-20-at csak azért írtam, mert ettől tartok, hogy az egyre kiszámíthatatlanabb politikai helyzetben nehogy prioritássá váljon.
Ne felejtsük el azonban, hogy még nem derült fény arra az ominózus horribilis költségvetési tételre, amiről korábban sokat vitatkoztunk, az nagyobb légierő-fejlesztést sejtetett, pusztán az összeg nagysága okán. Igaz többször nyilatkozták már, hogy a program végrehajtása közben változhatnak a célok is, de ott lopakodó vadászgép beszerzést gyanítottam.

J-20 beszerzésének semmi realitása nincsen. Kína nem adná el egy NATO-tagállamnak, de egyáltalán exportálni sem fogja nagy valószínűséggel senkinek. Exportra a J-31-et fogják feltehetően kínálni (emlegetik J-35 néven is újabban), de ez még messze van a sorozatgyártástól.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Igen...egyenlőre.. persze!Én arról beszélek hgy 10-12-15 év múlva mi lesz,mert mi itt fogunk állni a gripenekkel
A románok részéről sem pénz sem akarat nincs. Amikor a magyarok bejelentették a Leo A7+ beszerzést ők is azonnal 57 db beszerzését szellőztették meg. Történt valami ez ügyben? Semmi. F-35 ügyben sem történne semmi, legfeljebb ajvékolnának, hogy miért adnak el ilyen szuper gépeket a a revízionista magyaroknak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
Csak azért kérdeztem, mert egyesek szerint a Gripen jobb gép mint az F35.

Azzal nincs problémám ha valaki azt mondja hogy nincs pénzünk F35-re, de ne képzeljük már hogy a két gép egy kategória.
Be tudsz olyan commentet quotolni, ahol bárki ilyet állított, vagy ezzel egyenértékűt?
Tehát még egyszer:
Hiába kurv@ jó autó a Ferrari, de te a 3 gyerekes családdal átlagfizetésből maximum a kirakatban nézegetheted. Illetve megveheted 720 hónapos részletre, de akkor sem fogod tudni azokat a kölköket a hátsóülésre beszuszakolni.
Hogy emellett az első kötelező szervizbe nem tudod elvinni, abba senki nem.gondol bele.
A dánok (!!!) már megbánták, hogy nem F16V-t vettek. A lengyelek is igen csínján rendelik. A norvégok konkrétan a rendelt mennyiség 1/3-adát letárolják, mert nincs pénzük reptetni! Az angolok úgy néz ki megvágják a B rendelésüket.

Ehhez képest ha rárendelünk 14db Gripent a jelenlegi mennyiségre - mégpedig bérletbe - akkor '26 után max. az új század bérletét kellene fizetnünk, míg a jelenlegiből csak a karbantartási szerződést kellene fizetni.
Azaz még annyi sem lenne mint a jelenlegi század költségének a duplája. Tippem szerint megállhatna bőven 40Mrd HUF/év alatt. '26-ra ez aprópénz lesz a HM költségvetésben. És lenne 10 évünk, hogy egy újabb géptípust megszüljünk, a meglévőekkel készség szinten használjuk a legmodernebb fegyverrendszereket, valamint elkezdeni dobálni az aprót a malacperselybe, hogy a 10 év letelte után másik típusra váltsunk.
Én úgy tudom hogy az EW -hez fontos hogy legyenek valós adataid az ellenség rendszereiről. Az amerikaiak ehhez hozzájutnak a világ minden részéről. Vagy a saját felderítésüktől, vagy a szövetségeseiktől. A svédek honnan jutnak hozzá? Elkérik az oroszoktól meg a kínaiaktól?
Gondolkozz egy kicsit! Arról a légierőről beszélünk, ami saját jogon, hazai kivitelezésben rendelkezik az Erieye-jal. Körbe vannak véve az oroszokkal (gyakorlatilag a teljes spektrum meg szokott jelenni a balti tenger felett). A szomszédjaiban F-18-as (finn), F-16-os (lengyel, norvég, dán), Eurofighter (németek, angolok) és most már F-35-ös (dán, norvég). Ezekkel együtt jár gyakorlatokra.
Szerinted milyen plusz információra van még a svédeknek szükségük?:rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
A cseheknél még jobban "ketyeg a bomba", mivel náluk szó sincs a konstrukcióban tulajdonjog átruházasról. Bár 1 évvel tovább vakarózhatnak, de ennél olcsóbban semmivel nem jönnek ki. Náluk ez meg még komolyabb létkérdés, mint nálunk, amekkora haláltánc megy folyamatosan a védelmi költségvetés.
De '27-től jelen állás szerint semmilyük sem lesz!
Szóval elemi érdekük, hogy létrejöjjön egy cseh-magyar-horvát program. Kiképzési szinten pedig a szlovákok is beszállhatnak, mert az F-16 alá is megfelelő lehet az NG.
Az biztos, hogy mi vagyunk a legkényelmesebb helyzetben azzal, hogy itt maradnak a Gripenek.

Eleve kevesebbet fizetnek az egész lízingért. Ők simán átülnek C/D-ről E/F-re, mint egy rendes céges autó lízingnél 3 év után: új autó, közel azonos lízing díjjal, újabb 3 év lízinget vállalva. Ha meg nem akarnak váltani, akkor megy tovább a jelenlegi gépek "bérlése", mert ennél olcsóbban nem lesz gépük.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 731
6 572
113
Más téma: Azt azért meg kérdezhetem hogy ha valaki ill. valakik már egyszer kibeszélték ezt a témát akkor már mások nem beszélhetnek róla??hm??Nem tudom egyesek kinek képzelik magukat!
Te vmi ami Karen vagy? vagy mi? nem azzal van baj hogy beszélsz róla, hanem az hogy terjeszted a hülyeséget és még el sem ismered ha tévedtél, helyett gyors javítasz aztán hülyézel hogy hát nem is azt mondtad ....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
A hadipar bevételei szerintem nem a költségvetés 13. fejezetét fogják gazdagítani.
A Honvédség csak olcsóbban és remélhetőleg gyorsabban fog hozzájutni a szükséges eszközökhöz, mintha egy külföldi cégtől rendelné meg. Nem a Honvédség, a hadipar lesz önfenntartó az exportnak köszönhetően.
De nem is a XIII. fejezet keretét költik most sem a beszerzésekre! Tehát amit jelenleg is hozzácsapnak a XIII. fejezethez, az később is könnyebben fog a rendelkezésre állni.
Igazság szerint lesz a MH-nak is plusz bevétele, mivel a hadi fejlesztésekhez általában csapatpróba, de minimum lőtér kell, ahol ki lehet az eszközöket próbálni.
Nagy méretűből meg csak a HM rendelkezik ilyenekkel. Ergo lesz a HM-nek is direkt bevétele a fejlesztésekből.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Be tudsz olyan commentet quotolni, ahol bárki ilyet állított, vagy ezzel egyenértékűt?
Tehát még egyszer:
Hiába kurv@ jó autó a Ferrari, de te a 3 gyerekes családdal átlagfizetésből maximum a kirakatban nézegetheted. Illetve megveheted 720 hónapos részletre, de akkor sem fogod tudni azokat a kölköket a hátsóülésre beszuszakolni.
Hogy emellett az első kötelező szervizbe nem tudod elvinni, abba senki nem.gondol bele.
A dánok (!!!) már megbánták, hogy nem F16V-t vettek. A lengyelek is igen csínján rendelik. A norvégok konkrétan a rendelt mennyiség 1/3-adát letárolják, mert nincs pénzük reptetni! Az angolok úgy néz ki megvágják a B rendelésüket.

Ehhez képest ha rárendelünk 14db Gripent a jelenlegi mennyiségre - mégpedig bérletbe - akkor '26 után max. az új század bérletét kellene fizetnünk, míg a jelenlegiből csak a karbantartási szerződést kellene fizetni.
Azaz még annyi sem lenne mint a jelenlegi század költségének a duplája. Tippem szerint megállhatna bőven 40Mrd HUF/év alatt. '26-ra ez aprópénz lesz a HM költségvetésben. És lenne 10 évünk, hogy egy újabb géptípust megszüljünk, a meglévőekkel készség szinten használjuk a legmodernebb fegyverrendszereket, valamint elkezdeni dobálni az aprót a malacperselybe, hogy a 10 év letelte után másik típusra váltsunk.

Gondolkozz egy kicsit! Arról a légierőről beszélünk, ami saját jogon, hazai kivitelezésben rendelkezik az Erieye-jal. Körbe vannak véve az oroszokkal (gyakorlatilag a teljes spektrum meg szokott jelenni a balti tenger felett). A szomszédjaiban F-18-as (finn), F-16-os (lengyel, norvég, dán), Eurofighter (németek, angolok) és most már F-35-ös (dán, norvég). Ezekkel együtt jár gyakorlatokra.
Szerinted milyen plusz információra van még a svédeknek szükségük?:rolleyes:
Illetve a svédek kiemelt NATO partnerország egy raklap közös fejlesztésben nemzetközi haditechnikai konglomerátumokkal, amit a NATO megkap infót annak a nagy részét ők is megkapják, főleg mivel be akarják őket édesgetni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 598
46 692
113
Eleve kevesebbet fizetnek az egész lízingért. Ők simán átülnek C/D-ről E/F-re, mint egy rendes céges autó lízingnél 3 év után: új autó, közel azonos lízing díjjal, újabb 3 év lízinget vállalva. Ha meg nem akarnak váltani, akkor megy tovább a jelenlegi gépek "bérlése", mert ennél olcsóbban nem lesz gépük.
Értem én, de honnan lesz nekik E/F, mert a mostani C/D-ből ha van is, E-ből pont annyit rendelnek a svédek, amennyire szükségük van. F-ük meg egyáltalán nem lesz. Azt újonnan kell gyártatni a brazilokkal! Szerinted mekkora lesz a lízing díj, ha 10 évre bérelnek ki vadi új gépeket?
A másik opció meg teljesen reális, hogy tovább bérlik. Nekik nem igazán jelent senki környező ország fenyegetést. Azonban egy továbbbérlésre is el kell kötelezniük magukat 5-10 évre, mert 2-3-ra szerintem nem nagyon fognak ajánlatot adni a svédek.
De hangsúlyozom: Mindkettőhöz DÖNTÉS kell. Anélkül ott maradnak a 2 szék között.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 304
93
Ma azon tanakodtam hogy mi a túrónak nekünk Carl Gustaf páncéltörő??? Nem is kellett volna megvenni.. Mikor ott a Flak 88 as!
Annál több tankot semmivel sem lőttek ki,az már bizonyított,és olcsón le is tudnánk gyártani a Dunaferrbe...
Szerintetek?? ;)