A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
amúgy Gripen unit árral aero vodochody -val a Gripen gyártás akár bele férne a 4,7 billiárdos keretbe , mondjuk 70 de még realisztikusabban 60 darab legyártása , az jó nekünk , svédek is pénzt kapnak ... igaz hogy bombák,rakéták meg kiképzés meg infrastuktúra az új gépekhez még sok extra pénz , de ha a reptér felújítás programot meg az egyébb programokat nézzük , akkor simán keretbe lehet még a repülőkön felül a többi rész , és csak a Gripenekre hazai gyártással 4,7 billiárd
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 144
73 703
113
Értem én, de honnan lesz nekik E/F, mert a mostani C/D-ből ha van is, E-ből pont annyit rendelnek a svédek, amennyire szükségük van. F-ük meg egyáltalán nem lesz. Azt újonnan kell gyártatni a brazilokkal! Szerinted mekkora lesz a lízing díj, ha 10 évre bérelnek ki vadi új gépeket?
A másik opció meg teljesen reális, hogy tovább bérlik. Nekik nem igazán jelent senki környező ország fenyegetést. Azonban egy továbbbérlésre is el kell kötelezniük magukat 5-10 évre, mert 2-3-ra szerintem nem nagyon fognak ajánlatot adni a svédek.
De hangsúlyozom: Mindkettőhöz DÖNTÉS kell. Anélkül ott maradnak a 2 szék között.

Ahogy ez korában is történt: a svéd légierőnek szánt gépek át lesznek adva a cseheknek, így a svédek majd későbbi gyártásból kapják meg a sajátjaikat. Első az üzlet. Azért szerintem a svédek csak össze tudnak szerelni 1-2 F változatot is ha nagyon kell. Épp fejlesztenek valamilyen kétüléses EW változatot. De ha a svédek a D-t tartják meg pilótaképzésre, akkor tehetnek így a csehek is. Az lesz izgalmas a Saabnak, ha nekünk és a cseheknek is kell 14-14 Gripen 2026-2027-re. De lesz két gyártósor, valahogy csak megoldják. Ha nem néztem be valamit, akkor a csehek ugyanannyiért bérelték az első 10 évre az új C/D gépeiket mint amennyiért a magyarok bérelték volna a használt A/B gépeket, átszámolva 160 milliárd forintért. Nem teljesen ugyanazt tartalmazta a két csomag, de nem lett sokkal drágább attól mert újabb változatot kaptak. Nyilván az E/F-re váltás nagyobb ugrás, de talán nem lesz annyival drágább a bérlés. Persze ha fizetni kellene a gép árát is, akkor már nagyobb lenne a különbség.
 
K

kamm

Guest
amúgy Gripen unit árral aero vodochody -val a Gripen gyártás akár bele férne a 4,7 billiárdos keretbe , mondjuk 70 de még realisztikusabban 60 darab legyártása , az jó nekünk , svédek is pénzt kapnak ... igaz hogy bombák,rakéták meg kiképzés meg infrastuktúra az új gépekhez még sok extra pénz , de ha a reptér felújítás programot meg az egyébb programokat nézzük , akkor simán keretbe lehet még a repülőkön felül a többi rész , és csak a Gripenekre hazai gyártással 4,7 billiárd

Egyebkent ez igy van, csak nekunk nincs hozza Embraerunk - de amugy:
- brazilok 36 gepet rendeltek 39.3B SEK azaz $4.7B aron, amiben nemhogy full technology transfer de teljes gyartasatadas es kozos tovabbi fejlesztes, gyartas es eladas van; mondjuk ok tovabbi 36-ra terveznek
- a finneknek $12B alatt ajanlanak 64 E/F w/ a vadiuj EW Jammer Pod & egy decoy missile system (ezt amugy a Saab meglevo finnorszagi fejlesztokozpontjaban fejlesztettek ki) + Globaleye es van benne personnel training, simulators, 5-y in-service support 2025-2030 es egy “substantial weapons package” (!)

A finneknel mar most is benn van a Saab mindenhol, ott nem is kerdes, hogy rengeteg penz megy vissza finn penztarcakba ill tech marad helyben.
A braziloknal ott az Embreaer, kezenfekvo volt full gyartast kerni - es a Saab bele is ment.

Nalunk sem a Saab nincs itt, sem Embraerunk nincs; a Harangozo-fele 1300 milliardos elszolas $4.4B korul jon mar csak ki mai aron.
Ugyanakkor ez meg mindig siman 30-32 E/F ara, azaz kicsivel talan szerenyebb, de azert eleg hasonlo ellentetelezesi igenyeink lehetnek a Saab fele. (En mondjuk inkabb kernek 28-at gepet es ket fullra kipimpelt Globaleyet.)
Az peldaul vilagos, hogy az erkezo KC-390-ek ill. azokba mar most is bedolgozo Aero kapcsan valamit biztos ki lehetne okoskodni, ami mar nemcsak harom kompozitdarab meg egy ajto legyartasat jelentene, hanem valodi tech transfert is, no meg az EW temaban egyaltalan nem ordongosseg sajat kepessegeket fejleszteni a svedekkel, hazai foldon.
Ez persze egyben azt is jelentene, hogy elkotelezzuk magunkat 20-30 evre - de ez mar mas, mint a 20 evvel ezelotti dontes, mert kozben a brazilok, egy 210 millios orszag beallt mogejuk. Ok ugyanugy 30-40 evre elore gondolkodnak, mint a svedek, ma mar sokkal biztosabb a Gripen jovoje, mint korabban valaha. Ha osszeadom a C/D es a jovobeni E/F szallitasokat, (magunknak mondjuk 30 gepet) akkor 350 gepnel jarna valahol a Saab; ha a brazilok kiszornak masik 50-60 gep korul a del-amerikai piacon, akkor 400 felett lenne - osszehasonlitasul a EF valahol 500-600 gep kozott tart feluton, ha jol emlekszem...

Ahogy ez korában is történt: a svéd légierőnek szánt gépek át lesznek adva a cseheknek, így a svédek majd későbbi gyártásból kapják meg a sajátjaikat. Első az üzlet. Azért szerintem a svédek csak össze tudnak szerelni 1-2 F változatot is ha nagyon kell. Épp fejlesztenek valamilyen kétüléses EW változatot. De ha a svédek a D-t tartják meg pilótaképzésre, akkor tehetnek így a csehek is. Az lesz izgalmas a Saabnak, ha nekünk és a cseheknek is kell 14-14 Gripen 2026-2027-re. De lesz két gyártósor, valahogy csak megoldják. Ha nem néztem be valamit, akkor a csehek ugyanannyiért bérelték az első 10 évre az új C/D gépeiket mint amennyiért a magyarok bérelték volna a használt A/B gépeket, átszámolva 160 milliárd forintért. Nem teljesen ugyanazt tartalmazta a két csomag, de nem lett sokkal drágább attól mert újabb változatot kaptak. Nyilván az E/F-re váltás nagyobb ugrás, de talán nem lesz annyival drágább a bérlés. Persze ha fizetni kellene a gép árát is, akkor már nagyobb lenne a különbség.

Addigra siman megoldjak, plane ha ezzel 30 evre megint a platformnal maradunk.
A cseheknel szinte biztos vagyok benne, hogy tovabb fogjak berelni a jelenlegi gepeiket meg par evig, tovabb tokolnek, majd vegul ugyanazt rendelik meg, mint mi, csak joval utanunk kapjak majd es sokkal kevesebb ellentetelezessel. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
A hadipar bevételei szerintem nem a költségvetés 13. fejezetét fogják gazdagítani.
A Honvédség csak olcsóbban és remélhetőleg gyorsabban fog hozzájutni a szükséges eszközökhöz, mintha egy külföldi cégtől rendelné meg. Nem a Honvédség, a hadipar lesz önfenntartó az exportnak köszönhetően.
Kvázi önfenntartót irtam. Az állam szempontjából a végén mind1 melyik zsebébe teszi a pénzt bevételi oldalon, ha a kiadásin marad a 2%, csak bővül a torta.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Elég szerencsétlenül indult idehaza a Gripen rendszeresítése, tekintve az első szerződés megkötését ami kb. semmire nem volt való. Gondolom, annak a felelősei se lettek felelősségre vonva, szánalmas volt az egész. Így nem volt nehéz a cseheknek jobb ajánlatot kapni. De itt van és gyanítom itt is lesz. Érthető az F-35 szimpátia szerintem vagy más 5.generációs típussal való kacérkodás (egyelőre nem nagyon van), meglátjuk mi sül ki az egészből. Nem tudom az összelegózott Gripenekben mennyi tartalék van még, gondolom azért van bőven de ha új gépek lesznek, bízom benne, hogy még egyszer már azt a hibát nem követik el mint anno.
Szerintem itt mindenki megelégedne az E/F vásárlással, ahogy én is. A környező országok meg, hogy reagálnak erre, majd kiderül. Az ellenségkép tömködése a fejekbe tudjátok, hogy képes megnyitni a pénztárcát.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Lejárt a szerkesztési idő.. A jövőbe nézve valóban az F-35 lehet a következő slágertípus az F-16 után, hiába a borsos árcédula de mint írtátok, tud is valamit. A többi leendő 5. generációs típust nézve a Tempest jó volna esetleg egyszer, de kötve hiszem, hogy az európai sebességet nézve egyhamar lesz belőle valami, a japán pedig egyrészt szintén amerikai érdekeltség, másrészt olvasatomban első körben légifölény gépnek készül a kínaiak ellen.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 787
113
Lejárt a szerkesztési idő.. A jövőbe nézve valóban az F-35 lehet a következő slágertípus az F-16 után, hiába a borsos árcédula de mint írtátok, tud is valamit. A többi leendő 5. generációs típust nézve a Tempest jó volna esetleg egyszer, de kötve hiszem, hogy az európai sebességet nézve egyhamar lesz belőle valami, a japán pedig egyrészt szintén amerikai érdekeltség, másrészt olvasatomban első körben légifölény gépnek készül a kínaiak ellen.

Amúgy pont ebben vagyon a japánok igazsága: az emberes gép légifölény gép legyen. A többire ott lesznek körülötte a remote carrierek, meg az azokból eregetett drónok, amiket eltol az anyagép küldetésekre. Földi célok ellen ne pazaroljuk az eröforrásokat emberes lopakodókra.

Off: amúgy Japán annyira amerikai érdekeltség, mint mi meg a németek. Csak öket a US még le is atomozta. Biztosan öszinte a mosolyuk. Ne legyenek kétségeink, az LM azért van ott, hogy rajta tartsa a kezét/szemét a fejlesztéseken.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Gondolkozz egy kicsit! Arról a légierőről beszélünk, ami saját jogon, hazai kivitelezésben rendelkezik az Erieye-jal. Körbe vannak véve az oroszokkal (gyakorlatilag a teljes spektrum meg szokott jelenni a balti tenger felett). A szomszédjaiban F-18-as (finn), F-16-os (lengyel, norvég, dán), Eurofighter (németek, angolok) és most már F-35-ös (dán, norvég). Ezekkel együtt jár gyakorlatokra.
Szerinted milyen plusz információra van még a svédeknek szükségük?:rolleyes:
Bármilyen nem orosz rendszerről honnan lesz információja? pl. Kinai rendszerek? Az amerikaiak az egész világról gyűjtik az infót.

Egyébként @kamm hozzászólását vitattam, aki szerint a svédek jobbak EW -ben, mint az amerikaiak. Erre írtam, hogy sokkal kevesebb információjuk van a különböző rendszerekről.

Mindketten a Erieye -t hozzátok fel példának, pedig az csak egy felderítő rendszer. Az EW -nek fontos része az ellenség kommunikációjának és radarrendszerének a zavarása.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Azt senki sem mondja hogy a Gripen jobb mint az f-35 a kérdés az, hogy jelenleg nekünk megéri-e a csere.
Igazság szerint, - sajnos - el tudok képzelni olyan forgatókönyvet, amikor a Magyar Honvédségnek F-35-je lesz, de kizárólag párhuzamos üzemeltetéssel.
Már most megjegyzem, hogy tudom, hogy @fitom kolléga a troll módszereivel ezt még hónapokig fogja idézgetni: "dehát valaki itt azt mondta, hogy jó ötlet F-35-öt venni"
Nem-nem jó ötlet, mert ha a MH a közeli jövőben F-35-öst rendel, akkor pillanatok alatt feléli az összes tartalékát, és olyan szarba kerül, mint a szlovákok a berendelt F-16-osokkal.
Az F-35 magasabb harcértékét senki nem cáfolja, ugyanakkor ennek olyan ára van, amit "kishazánk" nem biztos, hogy jó ha felvállal. Mert ezt BIZTOSAN egyéb fegyvernemek fogják megsínyleni, de minimum a GDP 3-4% -ára kellene növelni a HM költségvetését. Ezt meg a társadalom fogja rosszul venni.
Elég kétségbeesett helyzetbe kell szerintem ahhoz manővereznie magát a magyar politikai elitnek, hogy egy F-35-ös századra tényleges szükség legyen.
Ha mégis belekényszerülünk a megrendelésükbe, akkor biztosan párhuzamos üzemeltetésben lenne csak lehetséges a dolog, ami már magában egy rémálom egy ekkora légierőnek.
Ebben az esetben az lenne szerintem az egyetlen járható út, ha kármentés képpen csak minimális hajózó állomány lenne kiképezve rájuk, és a flotta felét - a norvégokhoz hasonlóan - letárolnánk. Mondjuk 12-16 repülő beszerzése mellett mondjuk 14-18 pilóta lenne rájuk kiképezve. Ebben az esetben 6-8 használható repülőre jutna a 14-18 pilóta, és mellette ugyancsak 6-8 gép le lenne tárolva.
Csak a miheztartás végett: Ahhoz, hogy 14 pilóta minimum 200 órát repüljön a 6 gépen, maximum 30.000USD/repült óra költséggel (ez az F-35 esetén jelenleg egy igen komolyan irreális álom) drágább lenne költségben, mint az egész jelenlegi Gripen flotta lízingje és reptetése.
És ebben még sehol nincs a beszerzési költség.
És, hogy mire lenne jó a letárolás?
Hát pl. az olyan hibák kivédésére, mint a leváló bevonat. Azaz lenne egy fél századnyi repülő, amit agyonhasználunk, de cserében a másik félszázadot csak elő kell kapni a "naftalinból". Ha helyzet van, akkor elvileg elegendő pilóta állna rendelkezésre az összes bevetésére, viszont nem kellene folyamatosan a bevonatra költeni, csak a gépek felénél.
Szóval ezt a forgatókönyvet én nagyon messziről kerülném, mert akkor "gatya" meg fizetésemelés majd csak jó sokára jönne ki a keretből.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Bármilyen nem orosz rendszerről honnan lesz információja? pl. Kinai rendszerek? Az amerikaiak az egész világról gyűjtik az infót.

Egyébként @kamm hozzászólását vitattam, aki szerint a svédek jobbak EW -ben, mint az amerikaiak. Erre írtam, hogy sokkal kevesebb információjuk van a különböző rendszerekről.

Mindketten a Erieye -t hozzátok fel példának, pedig az csak egy felderítő rendszer. Az EW -nek fontos része az ellenség kommunikációjának és radarrendszerének a zavarása.
A svédek - és egyúttal mi is - letojják a kínai rendszereket. Vagy azt gondolod, hogy lesz olyan szitu, amikor a gépeiket vagy a gépeinket a PRC ellen kellene bevetni, határvillongások kapcsán?:rolleyes: Végülis meggondolandó, hogy mekkora királyság lenne ha Magyarország határait nem 3 tenger, hanem 3 óceán mosná! :hadonaszos:
Viccet félre téve: Nyugodj meg, a svédek kiválló EW könyvtárral rendelkeznek az összes LEHETSÉGES őket veszélyeztető fenygetésről.
Ha nekik, vagy nekünk missióban kellene helyt állni, akkor megkapnánk a teljes NATO EW adathalmot.

A GlobalEye egy multimission rendszer, ami SIGINT és EW képességeket is tartalmaz.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Igazság szerint, - sajnos - el tudok képzelni olyan forgatókönyvet, amikor a Magyar Honvédségnek F-35-je lesz, de kizárólag párhuzamos üzemeltetéssel.
Már most megjegyzem, hogy tudom, hogy @fitom kolléga a troll módszereivel ezt még hónapokig fogja idézgetni: "dehát valaki itt azt mondta, hogy jó ötlet F-35-öt venni"
Nem-nem jó ötlet, mert ha a MH a közeli jövőben F-35-öst rendel, akkor pillanatok alatt feléli az összes tartalékát, és olyan szarba kerül, mint a szlovákok a berendelt F-16-osokkal.
Az F-35 magasabb harcértékét senki nem cáfolja, ugyanakkor ennek olyan ára van, amit "kishazánk" nem biztos, hogy jó ha felvállal. Mert ezt BIZTOSAN egyéb fegyvernemek fogják megsínyleni, de minimum a GDP 3-4% -ára kellene növelni a HM költségvetését. Ezt meg a társadalom fogja rosszul venni.
Elég kétségbeesett helyzetbe kell szerintem ahhoz manővereznie magát a magyar politikai elitnek, hogy egy F-35-ös századra tényleges szükség legyen.
Ha mégis belekényszerülünk a megrendelésükbe, akkor biztosan párhuzamos üzemeltetésben lenne csak lehetséges a dolog, ami már magában egy rémálom egy ekkora légierőnek.
Ebben az esetben az lenne szerintem az egyetlen járható út, ha kármentés képpen csak minimális hajózó állomány lenne kiképezve rájuk, és a flotta felét - a norvégokhoz hasonlóan - letárolnánk. Mondjuk 12-16 repülő beszerzése mellett mondjuk 14-18 pilóta lenne rájuk kiképezve. Ebben az esetben 6-8 használható repülőre jutna a 14-18 pilóta, és mellette ugyancsak 6-8 gép le lenne tárolva.
Csak a miheztartás végett: Ahhoz, hogy 14 pilóta minimum 200 órát repüljön a 6 gépen, maximum 30.000USD/repült óra költséggel (ez az F-35 esetén jelenleg egy igen komolyan irreális álom) drágább lenne költségben, mint az egész jelenlegi Gripen flotta lízingje és reptetése.
És ebben még sehol nincs a beszerzési költség.
És, hogy mire lenne jó a letárolás?
Hát pl. az olyan hibák kivédésére, mint a leváló bevonat. Azaz lenne egy fél századnyi repülő, amit agyonhasználunk, de cserében a másik félszázadot csak elő kell kapni a "naftalinból". Ha helyzet van, akkor elvileg elegendő pilóta állna rendelkezésre az összes bevetésére, viszont nem kellene folyamatosan a bevonatra költeni, csak a gépek felénél.
Szóval ezt a forgatókönyvet én nagyon messziről kerülném, mert akkor "gatya" meg fizetésemelés majd csak jó sokára jönne ki a keretből.
A most meglévő Gripeneket kidobni hatalmas hiba lenne. A kérdés hogy veszünk-e mellé még gépet, vagy sem.

Ha tényleg a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, akkor F35 -kell. :)
Ha beérjük egy használható légierővel, akkor pedig még egy század Gripen. Akár használt, korszerűsített C/D is megteszi, és majd 10 év múlva döntünk, hogy mire cseréljük le.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 090
13 496
113
A románok részéről sem pénz sem akarat nincs. Amikor a magyarok bejelentették a Leo A7+ beszerzést ők is azonnal 57 db beszerzését szellőztették meg. Történt valami ez ügyben? Semmi. F-35 ügyben sem történne semmi, legfeljebb ajvékolnának, hogy miért adnak el ilyen szuper gépeket a a revízionista magyaroknak.
Fordítva tortént - 2018 októberében a románok belengették a beszerzést, november végén konkretizálták, hogy 60 darab L2A5-ost szeretnének, majd decemberben jot a magyar bejelentés a L2A7+ megrendelésérol. A románok még azóta konfroltálva voltak azzal a tényel, hogy nincsen anyi használt A5 kínálat, amenyit szeretnének.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
A svédek - és egyúttal mi is - letojják a kínai rendszereket. Vagy azt gondolod, hogy lesz olyan szitu, amikor a gépeiket vagy a gépeinket a PRC ellen kellene bevetni, határvillongások kapcsán?:rolleyes: Végülis meggondolandó, hogy mekkora királyság lenne ha Magyarország határait nem 3 tenger, hanem 3 óceán mosná! :hadonaszos:
Viccet félre téve: Nyugodj meg, a svédek kiválló EW könyvtárral rendelkeznek az összes LEHETSÉGES őket veszélyeztető fenygetésről.
Ha nekik, vagy nekünk missióban kellene helyt állni, akkor megkapnánk a teljes NATO EW adathalmot.

A GlobalEye egy multimission rendszer, ami SIGINT és EW képességeket is tartalmaz.
Letojjuk a kínai rendszereket?

Szerbia új generációs kínai légvédelmi rakétarendszert vásárolt
https://orientalista.hu/szerbia-uj-generacios-kinai-legvedelmi-raketarendszert-vasarolt/

Kínai drón vásárlásával dicsekszik Aleksandar Vučić
https://delhir.info/2018/09/16/elkepeszto-kinai-dron-vasarlasaval-dicsekszik-aleksandar-vucic-video/
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
.
A most meglévő Gripeneket kidobni hatalmas hiba lenne. A kérdés hogy veszünk-e mellé még gépet, vagy sem.

Ha tényleg a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, akkor F35 -kell. :)
Ha beérjük egy használható légierővel, akkor pedig még egy század Gripen. Akár használt, korszerűsített C/D is megteszi, és majd 10 év múlva döntünk, hogy mire cseréljük le.
Ukrajnát kivéve mindenhol 1 század vadászgép áll rendelkezésre. Illetve a románoknak lassan kettő. 1 század F-16 és egy század MIG 21. Ez utóbbi nemtom meddig.

Ha nekünk az 1 század C mellé jön még 1 század C vagy E, esetleg még 8 L-39NG is, az bőven elégnek tűnik a következő 10-15 évre.
 
W

Wilson

Guest
Letojjuk a kínai rendszereket?

Szerbia új generációs kínai légvédelmi rakétarendszert vásárolt
https://orientalista.hu/szerbia-uj-generacios-kinai-legvedelmi-raketarendszert-vasarolt/

Kínai drón vásárlásával dicsekszik Aleksandar Vučić
https://delhir.info/2018/09/16/elkepeszto-kinai-dron-vasarlasaval-dicsekszik-aleksandar-vucic-video/

Biztos lehetsz benne,hogy a NATO már tűkön ül,hoga rácok mikor fogják élesíteni a kínai rakétákat,hogy aztán ugyanúgy mint a törököknél az S-400 esetében 0-24-n "porszívózzanak".
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Letojjuk a kínai rendszereket?

Szerbia új generációs kínai légvédelmi rakétarendszert vásárolt
https://orientalista.hu/szerbia-uj-generacios-kinai-legvedelmi-raketarendszert-vasarolt/

Kínai drón vásárlásával dicsekszik Aleksandar Vučić
https://delhir.info/2018/09/16/elkepeszto-kinai-dron-vasarlasaval-dicsekszik-aleksandar-vucic-video/
Ugye nem azt akarod mondani, hogy ez a két rendszer akár csak minimális problémát jelentene akár a jelenlegi magyar SIGINT/ELINT képességeknek!?
Ezek nem úgy szoktak megjelenni, hogy hadüzenet után 2 órával előkerülnek a sifonérból. Ezzekel még a szerbeknek is gyakorlatokat kell végezni.
Bármit megemelnek Batajnicából, az azonnal megjelenik a radarjainkon.
Az FK-3-mat meg nehéz lesz radar használat nélkül rendszerbe állítani.
A problémát a kínai eredetű stealth technológiával szerelt rendszerek jelentenék. Az meg nem lesz egy ideig még a szerbeknek. Meg senkinek a kínaiakon kívül.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Fordítva tortént - 2018 októberében a románok belengették a beszerzést, november végén konkretizálták, hogy 60 darab L2A5-ost szeretnének, majd decemberben jot a magyar bejelentés a L2A7+ megrendelésérol. A románok még azóta konfroltálva voltak azzal a tényel, hogy nincsen anyi használt A5 kínálat, amenyit szeretnének.
Én konkrétan arra gondoltam, miután már a magyarok bejelentették a Leo2 A7+ vásárlást. Ez valamikor 2019 júliusában volt. (Romániai lapok írtak erről)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 144
73 703
113
A svédek - és egyúttal mi is - letojják a kínai rendszereket. Vagy azt gondolod, hogy lesz olyan szitu, amikor a gépeiket vagy a gépeinket a PRC ellen kellene bevetni, határvillongások kapcsán?

A thai Gripenek valoszinuleg szorgalmasan gyujtogettek amit tudtak a thai-kinai kozos gyakorlatokon.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
Letojjuk a kínai rendszereket?

Szerbia új generációs kínai légvédelmi rakétarendszert vásárolt
https://orientalista.hu/szerbia-uj-generacios-kinai-legvedelmi-raketarendszert-vasarolt/

Kínai drón vásárlásával dicsekszik Aleksandar Vučić
https://delhir.info/2018/09/16/elkepeszto-kinai-dron-vasarlasaval-dicsekszik-aleksandar-vucic-video/
Érdekes én kívülállóként úgy látom a szerbek igyekeznek, mégis a legutóbbi magyar beszerzések kapcsán több szerb hozzászóló úgy értékelte, hogy Európa egyik legnagyobb haderőfejlesztési programja nálunk zajlik. Szerintük ezzel a magyar lesz a legütőképesebb haderő a térségben.

Persze ezek csak youtube hozzászóló vélemények voltak, de jó volt olvasni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 144
73 703
113
"a Harangozo-fele 1300 milliardos elszolas $4.4B korul jon mar csak ki mai aron."

Nekem egyre valoszinubbnek tunik, hogy ez a teljes Rheinmetall uzlet erteke lehet es nem a vadaszgep beszerzesrol van szo. A jovahagyas idopontja, az RM vezer is emlegetett egy ilyen osszeget a csomaggal kapcsolatban es mintha valami 15 eves idokeretet is mondott volna Harangozo, az is kb. egyezni latszik.