A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 430
113

Túl sok konkrétumról nem tudok még beszámolni, ám néhány ország már biztosan visszajelzett. Ezek alapján az Egyesült Államokból is várható olyan repülőeszközök érkezése, amelyeket még sosem láthatott hazánkban az érdeklődő közönség. SZU-35-ös repülőgépeikkel majdnem biztosan bemutatót tartanak az Orosz Lovagok (Russzkije Vityazi),


Akkor majd Su-35-t fog lehetni fotozni F-35 mellet? :D
 
G

Galthran

Guest
Hát nekem nagyon jó példát hoztál a CREDO buszokkal.

Munkába vagy Credoval vagy Setrával járok.
A credonak olyan kényelmetlen az ülése, azt az 50 percet konkrétan szenvedés végigülni.
Rövid és kemény az ülőlap. Kicsi a lábtér.
A buszon mindenki fészkelődik folyamatosan annyira rossz.
Nekem csak akkor nem faj semmim, ha kb vigyazban ülök azon a retek buszon.
Míg a setran semmi ilyen probléma nincs.
A kocsimban semmi ilyen problémám nincs.
Konkrétan soha semmi hasonló bajom nincs sehol, csak a magyar csodán.
Amit mi magyar emberek hoztunk össze.
jó a komment de ezt nemtudom mire vélni. miylen credoval utaztál te?:D az én 192 centimmel buszhoz mérten kéynelmesen elférek, előtte szarrakás kínai szemétdombok jártak felénk(kingkong), az ülése meg messze kényelmesebb mint a csuklós volvókban amivel pestre járok
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 093
113

Új röppályán a légierő

A kanadai NTFC képzés jövője, idén megszűnik.
Két fő irány jelenleg az olasz és az amerikai képzés. A sok helyszín közül megítélésünk szerint ezek vannak olyan szinten, amelyek hozzák azt a magas színvonalú képzést, amit az NFTC-program biztosított a Magyar Honvédség számára. Ezen szint alá egyszerűen nem mehetünk

NASAMS
A norvég-amerikai NASAMS (National/Norwegian Adcanced Surface to Air Missile System) rendszer viszont megfelelően kielégíti mind a nemzeti, mint a NATO-követelményeket. Más kérdés, hogy az eszköz paraméterei még nem teljesek. Új kihívásként jelentkezik a magasság és a hatótávolság kiterjesztése. Ezzel kapcsolatban is keressük a lehetőségeket.

Hát még messze, de erdemes lesz elmenni.
augusztus 28-29-én tartjuk Kecskeméten a következő nemzetközi repülőnapot, mely egyben haditechnikai bemutató is lesz.


Túl sok konkrétumról nem tudok még beszámolni, ám néhány ország már biztosan visszajelzett. Ezek alapján az Egyesült Államokból is várható olyan repülőeszközök érkezése, amelyeket még sosem láthatott hazánkban az érdeklődő közönség. SZU-35-ös repülőgépeikkel majdnem biztosan bemutatót tartanak az Orosz Lovagok (Russzkije Vityazi),
F-35 lesz az, vagy A-10 amit még nem láttunk? :)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 280
14 193
113
jó a komment de ezt nemtudom mire vélni. miylen credoval utaztál te?:D az én 192 centimmel buszhoz mérten kéynelmesen elférek, előtte szarrakás kínai szemétdombok jártak felénk(kingkong), az ülése meg messze kényelmesebb mint a csuklós volvókban amivel pestre járok
Off

Hát a típusát meg nem mondom.
De ha eszemben lesz megnézem.

A kínai szerintem nem mérce.
A volvó meg ha Pesten jársz vele, gondolom városi használatra van. Annál nem annyira létkérdés az ülés kényelme a rövid utazási idő miatt.

Ez a credo meg távolsági ez csak a biztos az én buszos ismereteimel. :D
Legalábbis állóhely, nincs.
Biztonsági öv van.
Manuális váltó a sofőrnek.

Pár éve elkaptam egy beszélgetést a sofőr és egy utas között.
A sofőr a credo tulajdonosi hátterét taglalta.
Ő úgy vélte nem hiába nyer tendereket:D.

Ja én 175 vagyok. És nekem gáz.
Az ülőlap rövidsége a legnagyobb problémám.


De mivel írtad jó a comment így gondolom a lényeg azért átjött. ;)

On
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
A-10 mar volt. Vszinu F-35 lesz, a Raptoron meglepodnek.
Reapereket mennyire szoktak mutogatni? Gyeresrol atrepulhetne egy a statikus sorra:)
Ugye kérdés, hogy az amerikaiak számítanak e versenyre 2026 után, hogy esetleg promózzanak egy típust? Vagy akár a Dassault vagy Eurofighter.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 972
113
jó a komment de ezt nemtudom mire vélni. miylen credoval utaztál te?:D az én 192 centimmel buszhoz mérten kéynelmesen elférek, előtte szarrakás kínai szemétdombok jártak felénk(kingkong), az ülése meg messze kényelmesebb mint a csuklós volvókban amivel pestre járok
Üdv!
Kb. 13 éve dolgoztam a kravtexnél. Az üléskiosztás a megrendelőtől függ. Hány ülést szeretne, milyen típusút, mennyi állóhellyel stb-stb. Van egy minimum méret mindenre a szabványban, de az éppen csak elviselhető. Az volt a bibi, hogy a Credo busz igazából nem teljes méretű, hanem, úgynevezett, midibusz. A volán társaságok meg ua. ülést akartak belezsúfolni, mint a normál Ikarus-ba. A kollégám csinálta akkoriban az üléselrendezési rajzokat, hát vért izzadott, mire a megrendelő igényét meg a szabványt összehozta.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 399
113
Ugye kérdés, hogy az amerikaiak számítanak e versenyre 2026 után, hogy esetleg promózzanak egy típust? Vagy akár a Dassault vagy Eurofighter.
Mindegyik itt lesz! Mindenki el akarja nekünk adni a portékáját. Ez meg nekik szinte semmibe nem kerül.
Idén, de legkésőbb jövőre döntés lesz a '26 utáni időkről.
Nekünk meg jó, mert egy igen magas színvonalú haditechnikai fesztivál kerekedhet belőle, ami megint igen komoly PR értékű lehet.

Ami szerintem biztosan ott lesz szárazföldről:
  • a teljes jelenlegi technika mint a Budaörsi happeningen. (T-72, BTR, PTSZ, MAN-ok, Rába-H-k, Mistrál rendszer, BAT-2 stb)
  • Leo 2 A4
  • demó Lynx
  • Gidrán, meg esetleg egy NMS
  • ha van egy kicsit szerencsénk, akkor esetleg egy már saját PZH is beeshet.
  • meg talán egy Büffel
  • Ha szerencsénk lesz, akkor valamelyik frissen bejelentett kerekes tüzérségi jármű (Caesar/EVA/ATMOS/MAN-Archer?)

És a levegőből:
- itthonról: H145M, , Mi-24, Mi-17, Zlinek, Mókus, szállítógépek, esetleg megreptetnek pár kivont gépet (AN-26), Gripenek valami nagyot fognak villantani
tiszteletét teszi áthúzással egy C-17
  • szerintem jön egy brazil KC-390, egy vendég PUMA
  • külföldről F-35, Gripen E, Rafale, EF2000, A400M, NG
  • statikus sorra: Chinook, Apache, stb.
  • bemutató csapatok közül jönnek a Su-35-ösök, a Breitling csapat L-39-cel, török/holland F-16-os bemutató?, olasz/lengyel M346 gépek,
  • magyar és külföldi drón bemutató

Ez a késő nyári időpont már csak azért is szerencsés lehet, mert talán addigra lesz olyan vírushelyzet, hogy Európa talán idén első igazán nagy haditechnikai seregszemléje lehet.
Még arra is tudok gondolni, hogy olyanok fognak eljönni, akik még csak el akarják adni a rendszereiket.
Meg lesz hívva ide mindenki a szomszédból. Szerintem biztosan lesz RM pavilon, Arzenal pavilon, Elbit System, FN Herstal/Unique Alpine, CZ termékbemutató,
HM EI. Reméljük a nagyközönség is megkapja a Digitális katona bemutatót. Meg lehet tapogatni majd a felszereléseket.

Legalábbis én ennél a programnál lejjebb nem adnám! :rolleyes: :D :hadonaszos:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 135
73 675
113
A-10 mar volt. Vszinu F-35 lesz, a Raptoron meglepodnek.
Reapereket mennyire szoktak mutogatni? Gyeresrol atrepulhetne egy a statikus sorra:)

F-35 lesz, annak kellett átépíteni Kecskemétet ;-) (DCA...)

Kíváncsi vagyok hogy a (K) C-390 lesz-e? F-22 nem lesz az tuti! A románok hogyha jönnek tuti hogy az F-16 lesznek!

Biztos hogy a román MiG-21-es fogják kérni a szervezők és ha lehet repüljön demót. Erős a nosztalgia és jobban vonzza a közönséget is mint az n+1 F-16os.

Szerintem lesz KC-390 is.

A legfontosabb hogy a parkolást és a ivóvízellátást jobban szervezzék meg, mint legutóbb...


Azért ne nagyon éljük bele még magunkat, mert a Vezér azt mondta tegnap hogy őszig harcolni kell hogy nálunk ne legyen harmadik hulláma a vírusnak.



Egyébként meg eddig ezekre sikerült rászervezni a kecskeméti repülőnapot:

22 Aug 2021 (Sun) - 28 Aug (Sat) Russian Federation - Kubinka ARMY International Military-Technical Forum
26 Aug 2021 (Thu) - 27 Aug (Fri) United Kingdom - Clacton-on-Sea Air Show
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Switzerland - Dittingen Flugtage
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Germany - Zwickau Flugplatzfest
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) United Kingdom - Rhyl Air Show
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Poland - Radom-Sadkow AB Air Show


Meglepne, ha nem otthon Kubinkában repülnének azon a hétvégén az Orosz Vitézek. Ha vasárnapra átugranak, akkor mikor lesz idejük egyet gyakorolni?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 135
73 675
113
a Breitling csapat L-39-cel, török/holland F-16-os bemutató?, olasz/lengyel M346 gépek

A Breitling-nek nincs már szponzora. A Baltic Bees esélyesebbnek tűnik. De a legvalószínűbb hogy az Aero vonul fel mindennel.
Holland F-16 demó már évek óta nincs. Ahogy holland Apache demó sincs.
Chinokk és Apache leginkább csak amerikai lehet, ha ráérnek 3 napra megállni és engedélyezik nekik.
A lengyeleknél olyan repülőnap van azon a hétvégén, ahol típusonként 6 gépes kötelékek szoktak áthúzni a Lengyel légierő.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 830
30 454
113
A Breitling-nek nincs már szponzora. A Baltic Bees esélyesebbnek tűnik. De a legvalószínűbb hogy az Aero vonul fel mindennel.
Holland F-16 demó már évek óta nincs. Ahogy holland Apache demó sincs.
Chinokk és Apache leginkább csak amerikai lehet, ha ráérnek 3 napra megállni és engedélyezik nekik.
A lengyeleknél repülőnap van azon a hétvégén.
Itten vannak romulániában és polóniában, csak beugranak csevegni egymásal. :D
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Mindegyik itt lesz! Mindenki el akarja nekünk adni a portékáját. Ez meg nekik szinte semmibe nem kerül.
Idén, de legkésőbb jövőre döntés lesz a '26 utáni időkről.
Nekünk meg jó, mert egy igen magas színvonalú haditechnikai fesztivál kerekedhet belőle, ami megint igen komoly PR értékű lehet.

Ami szerintem biztosan ott lesz szárazföldről:
  • a teljes jelenlegi technika mint a Budaörsi happeningen. (T-72, BTR, PTSZ, MAN-ok, Rába-H-k, Mistrál rendszer, BAT-2 stb)
  • Leo 2 A4
  • demó Lynx
  • Gidrán, meg esetleg egy NMS
  • ha van egy kicsit szerencsénk, akkor esetleg egy már saját PZH is beeshet.
  • meg talán egy Büffel
  • Ha szerencsénk lesz, akkor valamelyik frissen bejelentett kerekes tüzérségi jármű (Caesar/EVA/ATMOS/MAN-Archer?)

És a levegőből:
- itthonról: H145M, , Mi-24, Mi-17, Zlinek, Mókus, szállítógépek, esetleg megreptetnek pár kivont gépet (AN-26), Gripenek valami nagyot fognak villantani
tiszteletét teszi áthúzással egy C-17
  • szerintem jön egy brazil KC-390, egy vendég PUMA
  • külföldről F-35, Gripen E, Rafale, EF2000, A400M, NG
  • statikus sorra: Chinook, Apache, stb.
  • bemutató csapatok közül jönnek a Su-35-ösök, a Breitling csapat L-39-cel, török/holland F-16-os bemutató?, olasz/lengyel M346 gépek,
  • magyar és külföldi drón bemutató

Ez a késő nyári időpont már csak azért is szerencsés lehet, mert talán addigra lesz olyan vírushelyzet, hogy Európa talán idén első igazán nagy haditechnikai seregszemléje lehet.
Még arra is tudok gondolni, hogy olyanok fognak eljönni, akik még csak el akarják adni a rendszereiket.
Meg lesz hívva ide mindenki a szomszédból. Szerintem biztosan lesz RM pavilon, Arzenal pavilon, Elbit System, FN Herstal/Unique Alpine, CZ termékbemutató,
HM EI. Reméljük a nagyközönség is megkapja a Digitális katona bemutatót. Meg lehet tapogatni majd a felszereléseket.

Legalábbis én ennél a programnál lejjebb nem adnám! :rolleyes: :D :hadonaszos:
Hát ha ez mind lesz statikus soron, én már azzal is elégedett leszek. Főleg az F-35-ben bízom statikuson, jó lenne már látni testközelből.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 830
30 454
113
Mindegyik itt lesz! Mindenki el akarja nekünk adni a portékáját. Ez meg nekik szinte semmibe nem kerül.
Idén, de legkésőbb jövőre döntés lesz a '26 utáni időkről.
Nekünk meg jó, mert egy igen magas színvonalú haditechnikai fesztivál kerekedhet belőle, ami megint igen komoly PR értékű lehet.

Ami szerintem biztosan ott lesz szárazföldről:
  • a teljes jelenlegi technika mint a Budaörsi happeningen. (T-72, BTR, PTSZ, MAN-ok, Rába-H-k, Mistrál rendszer, BAT-2 stb)
  • Leo 2 A4
  • demó Lynx
  • Gidrán, meg esetleg egy NMS
  • ha van egy kicsit szerencsénk, akkor esetleg egy már saját PZH is beeshet.
  • meg talán egy Büffel
  • Ha szerencsénk lesz, akkor valamelyik frissen bejelentett kerekes tüzérségi jármű (Caesar/EVA/ATMOS/MAN-Archer?)

És a levegőből:
- itthonról: H145M, , Mi-24, Mi-17, Zlinek, Mókus, szállítógépek, esetleg megreptetnek pár kivont gépet (AN-26), Gripenek valami nagyot fognak villantani
tiszteletét teszi áthúzással egy C-17
  • szerintem jön egy brazil KC-390, egy vendég PUMA
  • külföldről F-35, Gripen E, Rafale, EF2000, A400M, NG
  • statikus sorra: Chinook, Apache, stb.
  • bemutató csapatok közül jönnek a Su-35-ösök, a Breitling csapat L-39-cel, török/holland F-16-os bemutató?, olasz/lengyel M346 gépek,
  • magyar és külföldi drón bemutató

Ez a késő nyári időpont már csak azért is szerencsés lehet, mert talán addigra lesz olyan vírushelyzet, hogy Európa talán idén első igazán nagy haditechnikai seregszemléje lehet.
Még arra is tudok gondolni, hogy olyanok fognak eljönni, akik még csak el akarják adni a rendszereiket.
Meg lesz hívva ide mindenki a szomszédból. Szerintem biztosan lesz RM pavilon, Arzenal pavilon, Elbit System, FN Herstal/Unique Alpine, CZ termékbemutató,
HM EI. Reméljük a nagyközönség is megkapja a Digitális katona bemutatót. Meg lehet tapogatni majd a felszereléseket.

Legalábbis én ennél a programnál lejjebb nem adnám! :rolleyes: :D :hadonaszos:
Remélem lesz egy HTKA stand is, egy T-72/Pogány moddal, és Kim Philby powerpointos védelmivonal kiépítési tanulmánnyal.
(Lassan a "troll" becenevet is elérem.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 399
113
A Breitling-nek nincs már szponzora. A Baltic Bees esélyesebbnek tűnik. De a legvalószínűbb hogy az Aero vonul fel mindennel.
Holland F-16 demó már évek óta nincs. Ahogy holland Apache demó sincs.
Chinokk és Apache leginkább csak amerikai lehet, ha ráérnek 3 napra megállni és engedélyezik nekik.
A lengyeleknél repülőnap van azon a hétvégén
Szerintem egész nyáron nagyüzem lesz hadgyakorlatokban. Az amerikaiak ki sem fognak mozdulni innen.
Egyébként meg eddig ezekre sikerült rászervezni a kecskeméti repülőnapot:

22 Aug 2021 (Sun) - 28 Aug (Sat) Russian Federation - Kubinka ARMY International Military-Technical Forum
26 Aug 2021 (Thu) - 27 Aug (Fri) United Kingdom - Clacton-on-Sea Air Show
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Switzerland - Dittingen Flugtage
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Germany - Zwickau Flugplatzfest
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) United Kingdom - Rhyl Air Show
28 Aug 2021 (Sat) - 29 Aug (Sun) Poland - Radom-Sadkow AB Air Show
Szerintem most még lehetne tolni a magyar dátumon előre is hátra is!
Ha kicsit lett volna vér a pucában, akkor az aug. 20-22-es hétvégét lőtték volna be.
Nemzeti ünnep miegymás! Lenne ott akkora tömeg, hogy nagykanállal válogathatnak a toborzók! :hadonaszos:
Meg pláne megelőznék a fenti programtumultust.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and kaktusz