Teljesen off, mert ez az F35 topic, de a feltetelezes, hogy ket QE osztalyu hajo lesz bevetes alatt, az szimplan nem igaz.
Az egyik hajo mindig allni fog: karbantartas, hesszeles, koltsegcsokkentes, egyeb politikusi elkepzelesek miatt (meg egyszeruen nincs eleg kisero hajo a ket kotelekre).
Igazabol amikor megkerdeztek az Alsohazban, hogy akkor miert epul ket hajo, akkor a valasz a per darab ar csokkentese (ket hajora oszlik a fejlesztesi koltseg) es munkaero es epitesi kapacitas megtartasa volt.
Maximum 40 gep a befogadokepesseg, a bekeidos wing az 24 F35B es 4 (amugy meg nem letezo) EH101 Merlin AEW helikopter. Amint partraszallast kell tamogatni, a 40 F35B-bol lesz 24 a maradek helyre meg Chinookot vagy mas szallitohelit kellene begyomoszolni.
Mindez maximum 7 napra elegendo ellatmannyal. (Az ellatohajok epiteserol 2020 oktobereben beszeltek az Alsohazban.)
A kisero kotelek maximum ketto Type 45 D-osztalyu rombolo, es maximum 4 Type-22 fregatt.
SSN kiseret csak haboruban, de mivel a UK-nak osszesen van 7 SSN-je a vilag osszes tengerere, ez elegge nehezkes.
Szoval hianyzik a standoff ASuW es ASW kepesseg a kisero kotelekbol.
Szoval amennyire en latom, az eddig hagyomanyos Royal Navy NATO feladat, a GIUK gap vedelmere, foleg a modernizalt orosz strategiai bombazok ellen edeskeves, foleg az AEW teljes hianya miatt.
De a fentiek fenyeben egy vizonalizalt Falkland szigetek visszafoglalasa is eleg meredek logisztikai feladatnak tunik.
(Mondjuk az, hogy a jelenlegi argentin hadero elfoglalja a Falklandot: inkabb fantasy, mint valosag.)
S mindezt akkora koltsegbol raktak ossze a britek, amibol kijonne egy Nimitz, tokkal, vonoval es flight winggel. Az egyetlen elonye a QE-nek a Nimitz-cel szemben, hogy sokkal kisebb legenyseg kell hozza.
Az F35B ezen nem segit egy cseppet sem. Szerintem a legnagyobb bune az F35B-nek, hogy miatta csuszott tetemesen a teljes F35 program, a B erdekeben tervezesi dontesek hatranyosan befolyasoljak az A es C teljesitmenyet.
(Az meg mar csak hab a tortan, hogy az F35B miatt kell ugye atepiteni a USN LHA-kat, mert a gazsugar szetszedi a fedelzetet, a gep meg tul nehez a fedelzetnek.)
Emelle hatotavban es csapasmero kepessegben is elmarad az osszes tobbi aktiv hordofedelzeti vadaszbombazohoz kepest.
Az meg kulon mokas, hogy UK 138 F35B beszerzeset tervezi 2030-ig a RN es a RAF szamara. Ami 138*20millio USD arkulonbozet F35A es 138*5millio USD az F35C-vel szemben.
(Az angolok azert vettek mindenhova F35B-t, mert akkor a RAF gepek modositas nelkul telepithetoek a hordozokra, mert ez valamiert fontos.)
A potom 2milliard USD aremelkedes koltsege miatt viszont a Typhoon hadrendbe marad, a Tempest fejlesztese meg kesik.