Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 704
3 974
113
Tehát 1150Kwh x 34.1 Ft(2021.01.01-től élő KÁT) =39.215.-Ft/Kw/év x 500Kw(kiserőmű) = 19.607.500.-Ft /év/500-as kis erőmű .
Üdv!
Jól értem, hogy 1 kWh áramot egy naperőműtől 34Forint 10 fillérért vesz meg (gondolom a MAVIR) ?
Vagyis, ha én 1kWh áramért manapság 38Ft-ot fizetek, akkor a kettő különbözetéből (ami kevesebb, mint 4Ft) kell az áramszolgáltatónak kibalnszolnia a naperőművek egyenetlen termelését + fenntartani a vezetékeket, alállomásokat, meg még ki tudja mit.... :eek:
Ehhez esetleg még hozzáadhatunk kb 2,5Ft-ot 35Eurós széndioxid kvótaárnál, mint csekély nyereséget... :eek:
( Ha jól tudom, akkor az atomáramot kb 15Ft-ért veszik meg, a hőerőművest meg talán 22 körül... )
Ezek alapján nekem a napáram továbbra is egy olyan nyerőgépnek tűnik, amibe valahonnét lapátolni kell a pénzt, hogy a naperőművek üzemeltetői folyamatosan tudjanak nyerni ... vagy más szóval itt tényleg részrehajló energiakommunizmus van :D

Összegezve ez nekünk „össztársadalmi szinten” pénzben nem éri meg. Jól látom a helyzetet?
Jöhettek az ilyen olyan közgazdasági elemzéseitekkel a valóság az mást mutat ! Annyian akarnak befektetni , hogy csak szédülnétek !
Ezen azért nem csodálkozom, ha nulla kockázattal garantáltan el lehet hordani a mások pénzét. :D
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Üdv!
Jól értem, hogy 1 kWh áramot egy naperőműtől 34Forint 10 fillérért vesz meg (gondolom a MAVIR) ?
Vagyis, ha én 1kWh áramért manapság 38Ft-ot fizetek, akkor a kettő különbözetéből (ami kevesebb, mint 4Ft) kell az áramszolgáltatónak kibalnszolnia a naperőművek egyenetlen termelését + fenntartani a vezetékeket, alállomásokat, meg még ki tudja mit.... :eek:
Ehhez esetleg még hozzáadhatunk kb 2,5Ft-ot 35Eurós széndioxid kvótaárnál, mint csekély nyereséget... :eek:
( Ha jól tudom, akkor az atomáramot kb 15Ft-ért veszik meg, a hőerőművest meg talán 22 körül... )
Ezek alapján nekem a napáram továbbra is egy olyan nyerőgépnek tűnik, amibe valahonnét lapátolni kell a pénzt, hogy a naperőművek üzemeltetői folyamatosan tudjanak nyerni ... vagy más szóval itt tényleg részrehajló energiakommunizmus van :D

Összegezve ez nekünk „össztársadalmi szinten” pénzben nem éri meg. Jól látom a helyzetet?

Ezen azért nem csodálkozom, ha nulla kockázattal garantáltan el lehet hordani a mások pénzét. :D
Olvasd át az elmúlt pár napot ! Nem kezdem előröl ! A különbözetet amit az állam fizet azt a megtakarított CO2 kvótánk eladásából fizeti az állam az nem 2.5 Ft ! A szolgáltató 16-18 Ft-t fizet . De mára már tényleg belefáradtam !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 704
3 974
113
A különbözetet amit az állam fizet azt a megtakarított CO2 kvótánk eladásából fizeti az állam az nem 2.5 Ft !
De hogyan? Az összes létező mindenen megtakarított széndioxid kvótapénzt erre fodítják?
Mert, ha most 35 Euró egy tonna széndioxid ára, az:
  • 200g/kWh széndioxidkibocsátásnál 2Ft és 52 fillér..
  • 500g/kWh-nál pedig 6,3Ft; (Amit levonva a 34,1-ből még mindig 27,8-nál járunk. Honnét pótlódik ki a többi? És ugye mostanában igen megdrágult a CO2 kvóta... régen 27 Euró/tonna volt.)

Tényleg érdekel, de ennyi sz@rt nincs időm végig olvasni. Ha meg olyan egyszerű a matek, akkor két mondatban is meg tudod válaszolni, hogy hogy lesz 16-18Ft a kifizetés.

De eskü nem baszogatni akarlak, csak kíváncsi vagyok.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 104
10 338
113
A napelem hulladék problémára van, - működő- megoldás!! :)
Csereld le a napelemedet, ha már 5-8 %-ot csökkent a hatásfoka, add el raklaptételben a magyaroknak, majd ha végképp bedöglik majd ők kidobják.
Ennyit az ujrahasznosításról.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
De hogyan? Az összes létező mindenen megtakarított széndioxid kvótapénzt erre fodítják?
Mert, ha most 35 Euró egy tonna széndioxid ára, az:
  • 200g/kWh széndioxidkibocsátásnál 2Ft és 52 fillér..
  • 500g/kWh-nál pedig 6,3Ft; (Amit levonva a 34,1-ből még mindig 27,8-nál járunk. Honnét pótlódik ki a többi? És ugye mostanában igen megdrágult a CO2 kvóta... régen 27 Euró/tonna volt.)

Tényleg érdekel, de ennyi sz@rt nincs időm végig olvasni. Ha meg olyan egyszerű a matek, akkor két mondatban is meg tudod válaszolni, hogy hogy lesz 16-18Ft a kifizetés.

De eskü nem baszogatni akarlak, csak kíváncsi vagyok.
Hát erre szvsz csak az ITM-ben tudnának pontos választ adni ! Sok mindenre tudok válaszolni erre pont nem ilyen mélységében még nem firtattam ! Ez van azt is el kell ismerni ha az ember nincs valamivel 100%-osan tisztában !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and vilmoci

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 254
61 807
113

Ez nagyon aranyos. Ez a rész a kedvencem

“...A német napelemes magazin gyorsan felkapta az oxfordi tanulmány megállapításait, ebből tudható, hogy az Aurora a szélsőséges, igen ritkán előforduló, rövid periódusokról azt tartja, hogy bár eddig ezekre a fekete lyukakra nem nagyon figyelt a rendszer,
az Energiewende előrehaladtával, azzal, hogy a nap és a szélenergia aránya az energiamixben túlnyomó többség közelébe kerülhet, ez a tétel is egyre fontosabbá válik...”

Nahát. Ez a bölcsész-jogász alapú zöldmozgalmárok naív rácsodálkozása a texasi esetre. Ki hitte volna?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
hidrogén-előállító megoldás épül a hazai földgázellátás számára

Az Akvamarin pilot projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) egy megközelítőleg 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogén gázelőkészítő technológiát tervez létesíteni a Kardoskúti Földalatti Gáztárolónál.

Az elektrolizáló berendezés működtetésével biztosítható, hogy a megújuló energiaforrás „kikapcsolása" helyett a felesleges többlet villamos energia felhasználásával vízbontáson keresztül hidrogén álljon elő.
Az így előállított hidrogén a tervek szerint FÖLDGÁZZAL KEVERVE A MAGYAR FÖLDGÁZTÁROLÓ ZRT. SAJÁT GÁZZAL MŰKÖDŐ BERENDEZÉSEIBEN KERÜL FELHASZNÁLÁSRA, CSÖKKENTVE EZZEL A SZÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁST.
E mellett szigorúan betartva a gázminőségi előírásokat, a szállítórendszeren keresztül a végfogyasztókhoz is eljuttatható lesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
hidrogén-előállító megoldás épül a hazai földgázellátás számára

Az Akvamarin pilot projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) egy megközelítőleg 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogén gázelőkészítő technológiát tervez létesíteni a Kardoskúti Földalatti Gáztárolónál.

Az elektrolizáló berendezés működtetésével biztosítható, hogy a megújuló energiaforrás „kikapcsolása" helyett a felesleges többlet villamos energia felhasználásával vízbontáson keresztül hidrogén álljon elő.
Az így előállított hidrogén a tervek szerint FÖLDGÁZZAL KEVERVE A MAGYAR FÖLDGÁZTÁROLÓ ZRT. SAJÁT GÁZZAL MŰKÖDŐ BERENDEZÉSEIBEN KERÜL FELHASZNÁLÁSRA, CSÖKKENTVE EZZEL A SZÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁST.
E mellett szigorúan betartva a gázminőségi előírásokat, a szállítórendszeren keresztül a végfogyasztókhoz is eljuttatható lesz.
Pontosan erről beszéltem, hogy amint elkezd jelentkezni a megújulók számottevő (!) túltermelésében rejlő probléma, akkor jönni fognak az energia tárolási megoldások.
Egyszerűen, ebben üzlet van.
Múltkor be lett linkelve a már épülő hálózati akkus megoldás. Most meg ez. De jönnek majd még sorban....
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 1945

Guest
hidrogén-előállító megoldás épül a hazai földgázellátás számára

Az Akvamarin pilot projekt keretében a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) egy megközelítőleg 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló rendszert és a hozzá tartozó hidrogén gázelőkészítő technológiát tervez létesíteni a Kardoskúti Földalatti Gáztárolónál.

Az elektrolizáló berendezés működtetésével biztosítható, hogy a megújuló energiaforrás „kikapcsolása" helyett a felesleges többlet villamos energia felhasználásával vízbontáson keresztül hidrogén álljon elő.
Az így előállított hidrogén a tervek szerint FÖLDGÁZZAL KEVERVE A MAGYAR FÖLDGÁZTÁROLÓ ZRT. SAJÁT GÁZZAL MŰKÖDŐ BERENDEZÉSEIBEN KERÜL FELHASZNÁLÁSRA, CSÖKKENTVE EZZEL A SZÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁST.
E mellett szigorúan betartva a gázminőségi előírásokat, a szállítórendszeren keresztül a végfogyasztókhoz is eljuttatható lesz.

@molnibalage
Mennyire lehet egyáltalán (ezek szerint lehet) a földgázt keverni az hidrogénnel?
Laikusként tudom hogy mindkettő gyúlékony gáz, de azért érzésre, nagyobb arányban vajon mennyire lehet a kettőt keverni?
Vajon mennyire lehet a meglévő földgáz infrastruktúrát (tárolók, csővezetékek, szivattyú állomások, ipari/lakossági felhasználás) erre t;nylegesen felhasználni?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 1711

Guest
@molnibalage
Mennyire lehet egyáltalán (ezek szerint lehet) a földgázt keverni az hidrogénnel?
Laikusként tudom hogy mindkettő gyúlékony gáz, de azért érzésre, nagyobb arányban vajon mennyire lehet a kettőt keverni?
Vajon mennyire lehet a meglévő földgáz infrastruktúrát (tárolók, csővezetékek, szivattyú állomások, ipari/lakossági felhasználás) erre t;nylegesen felhasználni?
Szerintem hülyén van megfogalmazva, a hidrogént utána még átalakítják szénhidrogénné úgy tárolják.
Igazából csinálnak egy qva nagy beruházát aminek a végén ugyanúgy kijön a co2 a kéményen, de a zöld kvóta papíron teljesítve van.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 4082

Guest
@molnibalage
Mennyire lehet egyáltalán (ezek szerint lehet) a földgázt keverni az hidrogénnel?
Laikusként tudom hogy mindkettő gyúlékony gáz, de azért érzésre, nagyobb arányban vajon mennyire lehet a kettőt keverni?
Vajon mennyire lehet a meglévő földgáz infrastruktúrát (tárolók, csővezetékek, szivattyú állomások, ipari/lakossági felhasználás) erre t;nylegesen felhasználni?
Szerintem nem kifejezetten. De @molnibalage a mérnök, és őt szólítottad meg.
Viszont az én kémiai ismereteim szerint bár elegyedik, de annyira másak a fizikai/kémiai tulajdonságai, hogy nem látom be, hogy ez hogy lenne valóban használható.
Olyan mint a benzin+EtOH, elvileg elegyedik, de a sűrüségkülönbség miatt mégsem igazi. Ezt mindenki látja is. Ott a butanol lenne a megoldás, csak nehezebb fermentálni, drágább, és ezért nem nagyon foglalkozunk vele.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Szerintem hülyén van megfogalmazva, a hidrogént utána még átalakítják szénhidrogénné úgy tárolják.
Igazából csinálnak egy qva nagy beruházát aminek a végén ugyanúgy kijön a co2 a kéményen, de a zöld kvóta papíron teljesítve van.

Több P2G (áramból gáz) project is van ezek szerint, van amelyik:
Az öt támogatott projekt közül három zöld hidrogénnel foglalkozik, kettő pedig biometán előállítására és felhasználására összpontosít.

A Magyar Földgáztároló Zrt. Akvamarin nevű projektjét ismertette, melynek keretében az MVM Csoporthoz tartozó vállalat a kardoskúti földgáztároló létesítménye mellett fog napenergiából származó hidrogént előállítani, amelyet azután kazánokba, gázmotorokba és regenerálókban saját maga is hasznosítani fog. A projektnek fontos eleme, hogy a Földgáztároló a hidrogént a besajtolt és kitermelt földgázáramba is bekeveri, elvégezve az ehhez kapcsolódó anyagtechnológiai kutatásokat is.

A Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. pedig a hidrogén előállítása révén elsősorban saját villamosenergia-termelését tenné tervezhetőbbé, a hidrogént pedig palackozva értékesíti majd.

A BIOGÁZ UNIO Zrt., a BAKONY BIO Zrt. és a Szegedi Biológia Kutatóközpont 1,6 milliárd forinttal támogatott közös fejlesztése a biogáz és a power-to-gas technológiák összekapcsolásán alapul. A Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt., a Pannon Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem konzorciuma pedig szezonális energiatárolásra alkalmas metanizáló berendezést fejlesztészt.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Több P2G (áramból gáz) project is van ezek szerint, van amelyik:
Az öt támogatott projekt közül három zöld hidrogénnel foglalkozik, kettő pedig biometán előállítására és felhasználására összpontosít.

A Magyar Földgáztároló Zrt. Akvamarin nevű projektjét ismertette, melynek keretében az MVM Csoporthoz tartozó vállalat a kardoskúti földgáztároló létesítménye mellett fog napenergiából származó hidrogént előállítani, amelyet azután kazánokba, gázmotorokba és regenerálókban saját maga is hasznosítani fog. A projektnek fontos eleme, hogy a Földgáztároló a hidrogént a besajtolt és kitermelt földgázáramba is bekeveri, elvégezve az ehhez kapcsolódó anyagtechnológiai kutatásokat is.

A Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. pedig a hidrogén előállítása révén elsősorban saját villamosenergia-termelését tenné tervezhetőbbé, a hidrogént pedig palackozva értékesíti majd.

A BIOGÁZ UNIO Zrt., a BAKONY BIO Zrt. és a Szegedi Biológia Kutatóközpont 1,6 milliárd forinttal támogatott közös fejlesztése a biogáz és a power-to-gas technológiák összekapcsolásán alapul. A Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt., a Pannon Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem konzorciuma pedig szezonális energiatárolásra alkalmas metanizáló berendezést fejlesztészt.

Majd molni megmondja, de az én kevéske tudásom szerint a belekevert hidrogén megbontja a nagyobb molekulákat és kisebbeket hoz létre, beépülve a láncba.
 
M

molnibalage

Guest
@molnibalage
Mennyire lehet egyáltalán (ezek szerint lehet) a földgázt keverni az hidrogénnel?
Laikusként tudom hogy mindkettő gyúlékony gáz, de azért érzésre, nagyobb arányban vajon mennyire lehet a kettőt keverni?
Vajon mennyire lehet a meglévő földgáz infrastruktúrát (tárolók, csővezetékek, szivattyú állomások, ipari/lakossági felhasználás) erre t;nylegesen felhasználni?
A hogy a link is mondja, ezt nem keverik be a földgázhálózatba, saját felhasználású lesz. Tehát az országos hálózatba nem került be.
Valószínűleg néhány százalékot esetleg elbírna a rendszer, de még ezzel sem akarnak kockáztatni, mert bármilyen hiba esetén sanszosan szénné perelnék őket, hogy a H2 tartalom miatt volt.

A gázturbina gyártók már most elkezdték marketingelni, hogy hogy hány H2 mehet a metán mellett (a földgáz 95-98%-ban metán). Néhány gyártó már 30%-os értéket ad meg. Ez szép és jó a gépet nézve, de az, hogy ez a keverék viszont hogyan jutna el oda, az vicces kérdés.

Egyesek arról fantáziálnak, hogy simán a hidrogén gazdaság használja a földgázvezetékeket és ennyi. Ami, ha engem kérdezel nettó hülyeség. Még a kevert arányt se nagyon tudom elképzelni. Nagyon nagy H2 tartalom szerintem soha nem fog földgázzal együtt menni, mert a földgázvezetéken földgázfogyasztók lógnak...
Majd molni megmondja, de az én kevéske tudásom szerint a belekevert hidrogén megbontja a nagyobb molekulákat és kisebbeket hoz létre, beépülve a láncba.

Ehhez én már nem értek. Pusztán a fogyasztók, amik a rendszeren vannak nem bírnák el egy ponton túl a túl sok H2-őt. Pl. kíváncsi vagyok, hogy a nyomásfokozó kompresszorokat hajtó turbinákat is hogyan kéne átszabályozni egy ponton túl, hogy ne károsodjon, hiszen a H2 fűtőértéke magasabb...
 
W

Wilson

Guest
Szerintem nem kifejezetten. De @molnibalage a mérnök, és őt szólítottad meg.
Viszont az én kémiai ismereteim szerint bár elegyedik, de annyira másak a fizikai/kémiai tulajdonságai, hogy nem látom be, hogy ez hogy lenne valóban használható.
Olyan mint a benzin+EtOH, elvileg elegyedik, de a sűrüségkülönbség miatt mégsem igazi. Ezt mindenki látja is. Ott a butanol lenne a megoldás, csak nehezebb fermentálni, drágább, és ezért nem nagyon foglalkozunk vele.