Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ökölszámítás.

  • Nos, a Hoover gátnál kb. 3,5 m3 betont használtak fel, ez kb. 8 millió tonna.
  • Éves termelt áram 4,2 TWh. Ez amúgy megdöbbentően kevés ez Paks I negyede úgy, hogy ez is 2GWe névlegesen, a load factor csak 0.23...
De még ezzel is, ha veszek 85 évet, akkor ez 22 ezerre jön ki. A nagyságrend stimmel. A beton CO2 lábnyoma elég brutális.
Szintén ökölszám, egy olyasmi számot találtam, hogy 1 tonna beton az 900kg CO2-őt termel.
És ez ma, régen sanszosan több volt. Legyen akkor 1:1 arány.

Ez alapján a Hoover gát betonja 8M tonna CO2.
85 éve megy, az 85*4,2*10^6/8*10^6 = 44,6 gCO/kWh.

Nem rossz.
De ez csak olyan helyen, mint a Hoover gát, ahol sziklás a meder. Ahol vegetációt árasztott el, ott kb. azt hozták ki egyes tanulmányok, hogy a bomlás + metán miatt majdnem olyan, mintha szénerőmű lenne... :(

Na, de akkor az atomenergia? Ez alapján a termelt áramot nézve bakker még a vízierőműhöz képes is szinte nincs lábnyoma. Töredék anyag, az sem beton. A bányászati tevékenysége a ritkaföld fémekhez képest futottak még kategória.
De , hogy bosszantsalak PAKS II-nek is lesz naperőműve !
 
M

molnibalage

Guest
De senki se vonja kétségbe az atomerőművek létjogosultságát ! Ezt csak te képzeled , hogy a gonosz naperőművesek akik ostobák is elítélik az atomerőművet !
Ja persze. Azért folyik a csapból is az, hogy majd az energiatárolás megold mindent és nap/szél kánaán lesz.
Esetleg nézzél már Németországra.

Azon anyagokról szól táblázat, te nagyon te, ami a TÖMEGÜKNÉL fogva okoznak hatalmas lábnyomot. Ha majd sikerülne a táblázat létét megérteni, akkor gyere vissza. Arról szól, te nagyon te, hogy az atomenergiához képest 1/3-ad 1/5-öd élettartamú erőmű mennyivel több anyagot kíván meg. És, hogy az közel sem 0. De a sok balfasz szabályozás gyak annak vissza, ahogy az összes villanybuzuló autós is.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Mert a naperőműveknél láthatólag a 25 éves életkor is mese kategória eddig. A Hoover gát meg 100 éves lesz lassan...
szoval a naperumu erteke 25 ev mulva = 0 az egesz befektetesnek annyi mivel nem mukodik tobbe. Marad a telek, es egy csomo 25 eves panel a nyakadon ami a fenenek sem kell.
Az allami segitseg nelkul, egy ilyen befektetest meg az inflaciokoveto + 0.5% papir is leveri nagyabbol ennyi ido alatt.
De térjünk ki az idiotisztikus táblázatodra ! Mert fémen , üvegen és némi műanyagon kívül semmi más nem kell egy naperőműhöz ! Én az 1 bites IQ-mal nem tudom értelmezni ha már belökted ide . Kérlek segíts ó mester !
akor azt a falu vegen a muhelybe is ossze lehetne barkacsolni egy fasza kis eromuvet...nem kell oda semmi kulonos...csak egy muhely, 2-3 felreszeg mester meg nemi uveg es fem :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

csak ez amit irsz, valahogy nem epp ugy mukodik.
 
S

speziale

Guest
Hát ezt számolgathatod az üzleti valóság más ! Mellesleg az inverteren rugózik mindenki csak jelzem amire 5 vagy 10 év garanciát vállalnak attól még nem kell automatikusan cserélni ! Eddig olyan 9000 db különböző invertert építettünk be és még egy se lett kukás ! Garancián belül automatikusan cseréli a gyártó ha már nincs gyártásba akkor javítja de ez kb 0.5% körül mozog . A 20-30 éve termelő erőművekben is az a valóság , hogy olyan 10% körül ment tönkre inverter amit cserélni kellett !

Tudod az elmélet sokszor nem fedi a valót ! Ha olyan rossz üzlet lenne naperőművet építeni akkor a világ nem pörögne rajta. Az , hogy neked személy szerint bajod van velük az még a te bajod !

A te felfogásod szerint ugye ezek a beruházók tök hülyék csak te vagy okos ugye ? Akkor kuksizz ide :

Csodálom a kitartásod
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 543
55 979
113

fonak9


Elképesztő mennyiségű f@szság van össze hordva a cikkben!
Viszont az nekem nagyon pozitív, hogy a kuruc olvasóit nem vezette meg a cikk, osszák ám rendesen a hozzászólásokban.
Vad Vérnyúl for Prezident ;)


molnibalage


Azért a sík vízi (run of the river) erőművek ez a Co2/metán képződés túl van gondolva. Nagy hozamú folyóknál annyi vizet engednek át, mint ami beérkezik így nem igazán jellemző az algásodás és a hasonló jelenségek. A víz erőmű = szénerőmű ez egy sötétzöld agitrop.
Hazánk esetén szerencsésebb lenne ezzel számolni:
Ez lényegében a Nagymarosi vízerőmű. Miután mi vissza mondtuk és persze ki is fizettük a fel nem épült erőművet az osztrákoknak azok otthon fölépítették.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Azért a sík vízi (run of the river) erőművek ez a Co2/metán képződés túl van gondolva. Nagy hozamú folyóknál annyi vizet engednek át, mint ami beérkezik így nem igazán jellemző az algásodás és a hasonló jelenségek. A víz erőmű = szénerőmű ez egy sötétzöld agitrop.
Hát, 1-1,5 éve leszedtem egy pdf-et és emlékeim szerint mért eredmények voltak benne Dél-Amerikától Norvégiáig. Az előbbi és utóbbi között elég nagy difi volt. Meg kéne keresnem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 543
55 979
113

ogretankHU


Én böngészem a jogszabályokat de csak annyi jött le, hogy furmányosan lopnak. :)
Szél erőmű se épül mert olyanok a szabályok, hogy nem kapsz rá engedélyt. Vízerőmű dettó.
Összegszerűleg sem találtam a vízre KÁT értéket. Jobb volt eddig a vasárnapom annál, mint, hogy a magyar joggal szúrjam el.
Akinek erre van ingerenciája:
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 543
55 979
113

molnibalage


"Hát, 1-1,5 éve leszedtem egy pdf-et és emlékeim szerint mért eredmények voltak benne Dél-Amerikától Norvégiáig. Az előbbi és utóbbi között elég nagy difi volt. Meg kéne keresnem."


Ez nem véletlen!
Csak logikusan nézve, például az Amazonas az egy nagyon lassú folyó, nagyrészt sekély és trópusi meleg van.
Norvégia, nagy esésű , nagy sebességű, relatív nagy mélységű kis folyók , hideg éghajlatban.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Hát azért ezt egy bolhafasznyit egyszerűbben is lehet számolni mert ugye a Kwp még nem si mértékegység ! Az egyszerűbb verzió szerint a viszonyszám az , hogy 1 Kw napelem(normál minőség semmi extra) mennyi energiát termel egy évben ! Ez sok mindentől függ van ahol tud 1400Kwh van ahol csak 1150 Kwh tud . Ebben a számban már minden csökkentő tényező benne van a legrosszabb forgató könyvvel !
Tehát 1150Kwh x 34.1 Ft(2021.01.01-től élő KÁT) =39.215.-Ft/Kw/év x 500Kw(kiserőmű) = 19.607.500.-Ft /év/500-as kis erőmű . Egy ilyen kis erőmű jelen piaci ára 140-175 millió Ft körül van átlag 157,5 milli Ft . Az önrész 25% tehát a hitel az 118.125millió Ft lesz . Ez 10 évre évi 13 millió Ft-nyi törlesztőt eredményez ! Tehát uszkve 6.6 millió marad a törlesztő felett évente karbantartásra , adókra etc. ! A 10 év után nincs törlesztő de minimum 5 évig még áll a Kát tehát a betermelt évi összeg már tiszta bevétel ezért a 12-13-évre már a saját rész is bőven megtérült ! A 15 év után meg ha lemegy felére a bevétel mert nincs már KÁT és elvisz a rendszer évi 3 milliót akkor is fog hozni 5 milliót évente még vagy 20 évig ! Ha ez nektek kevés az a ti bajotok !

Ha nincs KÁT az elejétől akkor is 20 év alatt nullás bőven utána meg akármennyit hoz is már az csak plusz !

Jöhettek az ilyen olyan közgazdasági elemzéseitekkel a valóság az mást mutat ! Annyian akarnak befektetni , hogy csak szédülnétek !

Jó nyavalygást ! Jó étvágyat !



Kinek térül meg ?
Ez egy alapellátás egy társadalmi rendszerben.
Egy társadalomban áramtermelésnek nem az extraprofit a lényege, hanem a társadalmat az optimális keretek között alacsony áron ellátni elektromos árammal.

Ez a napelem biznisz az árakat nézve egy öngerjesztő folyamat, minél több van belőle, annál inkább szükség van az akkumulátoros szabályzó telepekre, és tartalék hőerőművekre, melyek még feljebb emelik az áram árát, persze hogy megéri befektetni, ha társadalmat letojja az ember és csak a saját és befektetők profitját nézed.

Hogy mindezt letudják tolni a társadalom torkán jött a "zöld tiszta energia" szlogen.

Itt jön a poén, hogy nem vagyok a napenergia ellen, de van egy észszerű határ ami fölé nem kell menni, mert csak a többiek iszák meg a levét.

Az állam meg jó hülye volt megint, mert ha nem adja ki kezéből ezt a lehetőséget, akkor olyan ipari nappali nagyfogyasztók, és gerincvezetékek közelébe telepíthette volna rendszereket aminek nagyon jó kihasználtsága, ehelyett ami most van.
Az állam az optimális alacsony árból, a kiadások után fennmaradó összegből tud tartalékot képezni, ellenben a magánbefektetős napelem biznisszel, ahol ki garantálja, hogy az élettartam végén majd elbontja valaki és megy az újrahasznosító sorra.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Kinek térül meg ?
Ez egy alapellátás egy társadalmi rendszerben.
Egy társadalomban áramtermelésnek nem az extraprofit a lényege, hanem a társadalmat az optimális keretek között alacsony áron ellátni elektromos árammal.

Ez a napelem biznisz az árakat nézve egy öngerjesztő folyamat, minél több van belőle, annál inkább szükség van az akkumulátoros szabályzó telepekre, és tartalék hőerőművekre, melyek még feljebb emelik az áram árát, persze hogy megéri befektetni, ha társadalmat letojja az ember és csak a saját és befektetők profitját nézed.

Hogy mindezt letudják tolni a társadalom torkán jött a "zöld tiszta energia" szlogen.

Itt jön a poén, hogy nem vagyok a napenergia ellen, de van egy észszerű határ ami fölé nem kell menni, mert csak a többiek iszák meg a levét.

Az állam meg jó hülye volt megint, mert ha nem adja ki kezéből ezt a lehetőséget, akkor olyan ipari nappali nagyfogyasztók, és gerincvezetékek közelébe telepíthette volna rendszereket aminek nagyon jó kihasználtsága, ehelyett ami most van.
Az állam az optimális alacsony árból, a kiadások után fennmaradó összegből tud tartalékot képezni, ellenben a magánbefektetős napelem biznisszel, ahol ki garantálja, hogy az élettartam végén majd elbontja valaki és megy az újrahasznosító sorra.
Az eddigi kisparkok is oda csatlakozhattak és annyival amennyit a szolgáltató megengedett ! Az MGT nélkül el se indulhattál az úton ! A jelenleg tervezési és előkészítési fázisban lévő több 10MW-os sőt 200MW parkok már az szerint a rendező elv szerint lettek elindítva amit te is megfogalmaztál ! A lakosságiakat én se preferálom annyira de óriási az igény rá ! Sőt vannak a vállalati/telephelyi erőművek ezek most gomba mód szaporodnak amik a nappali igényük kiváltására készülnek nem is termelhetnek a hálózatra (de nem sziget üzeműek) !
 
M

molnibalage

Guest

molnibalage


"Hát, 1-1,5 éve leszedtem egy pdf-et és emlékeim szerint mért eredmények voltak benne Dél-Amerikától Norvégiáig. Az előbbi és utóbbi között elég nagy difi volt. Meg kéne keresnem."


Ez nem véletlen!
Csak logikusan nézve, például az Amazonas az egy nagyon lassú folyó, nagyrészt sekély és trópusi meleg van.
Norvégia, nagy esésű , nagy sebességű, relatív nagy mélységű kis folyók , hideg éghajlatban.
Naná, de maga a mért adat és a szám volt megdöbbentő, hogy miket mértek ki.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azon anyagokról szól táblázat, te nagyon te, ami a TÖMEGÜKNÉL fogva okoznak hatalmas lábnyomot. Ha majd sikerülne a táblázat létét megérteni, akkor gyere vissza. Arról szól, te nagyon te, hogy az atomenergiához képest 1/3-ad 1/5-öd élettartamú erőmű mennyivel több anyagot kíván meg. És, hogy az közel sem 0. De a sok balfasz szabályozás gyak annak vissza, ahogy az összes villanybuzuló autós is.
A táblázat írja ugye a betont amiből szinte egy dekát se építenek be egy naperőműbe ! Egy naperőmű ha elbontódik az utolsó acélcölöpöt is ki lehet húzni és ellehet szállítani újrahasznosításra utána egy tárcsázás és újból szántó vagy legelő lehet megint ! Ezt egy Tisza I-el vagy Borsodi Hőerőművel mikor csinálják meg és kik ?
Ne akard már azt a faszságot egy 2015-ös idióta ábra alapján bemagyarázni , hogy bármelyik erőműnél nagyobb egy naperőmű ökológiai lábnyoma ! Menj le Berentére vagy Tiszapalkonyára és meglátod mi az az ökológiai lábnyom amit soha senki nem fog eltüntetni !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Elképesztő mennyiségű f@szság van össze hordva a cikkben!
Viszont az nekem nagyon pozitív, hogy a kuruc olvasóit nem vezette meg a cikk, osszák ám rendesen a hozzászólásokban.
Vad Vérnyúl for Prezident ;)
Azért a PAKS I bezárási költsége nem apró pénz lesz . Úgy , hogy az infrastruktúra úgy marad ott ahogy van egy letűnt kor ipari torzója ként !
Vérnyúl semmi újat nem mond ! Én is egyet értek vele kell az atomerőmű ez tény , de kellenek a csúcserőművek és bizony kellenek a naperőművek ! Én a szélenergiát nem erőltetném .

A borsodi szénvagyon még sok 100 évre elég lenne , eljön majd az ideje , hogy majd elgondolkodunk a hasznosításán !

A Német példa meg legyen elrettentő és kijózanító ! Tanuljunk belőle , ne kövessük el azt a hibát .
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 543
55 979
113

ogretankHU


Mitől lenne sok Paks I bezárási költsége?
Azonos telephelyen van PAKS II-vel! :cool:
A transzformátorok, vezetékek, turbinák, generátorok , a csőrendszer jelentős része mind újrahasznosíthatóak!
A beton épület meg a radioaktív primer kör meg elvan ott magában amíg PAKS II üzemel. Az laza 50-60 év. Addigra már a primer kör sem sugároz, elvileg az is bontható ha van rá igény.
De eleve nem értem, hogy a központi beton épületet meg a primer kört miért is kellene lebontani, kutyát nem zavarja.
Helyet se sokat foglal, útban sincs senkinek, nem értem mitől lenne nagy cucc PAKS I. lekapcsolása.... egy tovább működő telephelyen két használaton kívüli épület azt ennyi.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 400
27 586
113
De eleve nem értem, hogy a központi beton épületet meg a primer kört miért is kellene lebontani, kutyát nem zavarja.
Helyet se sokat foglal, útban sincs senkinek, nem értem mitől lenne nagy cucc PAKS I. lekapcsolása.... egy tovább működő telephelyen két használaton kívüli épület azt ennyi.
Paks III. helyét foglalja majd.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113

ogretankHU


Mitől lenne sok Paks I bezárási költsége?
Azonos telephelyen van PAKS II-vel! :cool:
A transzformátorok, vezetékek, turbinák, generátorok , a csőrendszer jelentős része mind újrahasznosíthatóak!
A beton épület meg a radioaktív primer kör meg elvan ott magában amíg PAKS II üzemel. Az laza 50-60 év. Addigra már a primer kör sem sugároz, elvileg az is bontható ha van rá igény.
De eleve nem értem, hogy a központi beton épületet meg a primer kört miért is kellene lebontani, kutyát nem zavarja.
Helyet se sokat foglal, útban sincs senkinek, nem értem mitől lenne nagy cucc PAKS I. lekapcsolása.... egy tovább működő telephelyen két használaton kívüli épület azt ennyi.
Ez így a dolgok elég nagy vonalú kezelése !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár