A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 660
46 654
113
RR a hierarchiába elfoglalt helye kora miatt nem illik a képbe. (igen sokat le tett az asztalra ez nem vitás de egy tucat embert ugrott át) ttapasztalati is bár elég szélesek de ezirányba ez nekki egy ngyobb lépés lessz mint másoknak lenne. (ez nem jelenti azt hogy ne lenne képes megugrani csak hogy neki ugani kell és nem lépni) még mielött valaki jönne. nem nem ellenzem apszolute de nem.

Mibe különleges RR. mit tud amit a többiek nem. Különleges Müveleti (Sándorok nagyobb tapasztalattal rendelkeznek e téren) Bocskai dd szinte mindenki volt már ott PK... marad a Humánpolitika (létszámbővítés) és a rakétás tüzér...

Mivel ő rakétás tüzér szakon végzett valoszinűleg érdekli a dolog és mivel érdekli tisztába van jelentőségével. És mivel olyan pozícióba van hogy tegyen az ügy érdekében tenni is fog. És ezt Benkő is tudja. És mivel a MH PK nak bár sok dolga van mindeggyiknek van egy adott cél amit az általános tennivalokón kivűl véghez kell vinnie. Koromnak a közepes dd doktrinái. RR nek nagy valószínüséggel a Rakétás valami lessz.
Igen nekem is az a furcsa, hogy tudtommal az utolsó rendfokozata dandártábornok volt. Most már vezérőrnagyként hívatkoznak rá. Ugyanakkor van több altábornagy, is akinek innentől a felettese lesz.
Eddig Böröndi helyzetéről csak utalás szintjén hallhattunk.
Eszemben sincs senki felett elhamarkodottan pálcát törni.
Az biztos, hogy hadmérnökként, rakétás tüzérként, "humánpolitikusként" elég testhezálló a jelenlegi fejlesztési helyzet.
Mert mindhárom terület erősen fejlesztésre szorul.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 429
34 305
113
Amit Maróthék annyira nem nyomnak,...szóval RR hiába akarja, a legutolsók között lesz az asztalon a rakétás tüzérség újraélesztése...
ha nyomnák Maróték akkor már felesleges lenne RR :D hisz maróték azt szereznek be ami a meghatározott kivánalmaknak megfelel... tehát ha már meglennének a kívánalmak és Maróth rajta lenne az ügyön RR nek már semmi dolga nem lenne ezen a téren.... (Maróth ügyes üzletember és tárgyaló de nem ő dönti el mi kell ő csak beszerzi)
Tehát hogy még nincsenek rajta az ügyön pont nem engem cáfol (nem erősít meg de semmi esetre se cáfol)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 401
14 464
113
Igen nekem is az a furcsa, hogy tudtommal az utolsó rendfokozata dandártábornok volt. Most már vezérőrnagyként hívatkoznak rá. Ugyanakkor van több altábornagy, is akinek innentől a felettese lesz.
Eddig Böröndi helyzetéről csak utalás szintjén hallhattunk.
Eszemben sincs senki felett elhamarkodottan pálcát törni.
Az biztos, hogy hadmérnökként, rakétás tüzérként, "humánpolitikusként" elég testhezálló a jelenlegi fejlesztési helyzet.
Mert mindhárom terület erősen fejlesztésre szorul.

Reméljük a többi tábibá nem akar majd alárugdosni sértődöttségükben.
Nem lessz emiatt széthúzás.

Pl különleges Sándorral csak párszor találkoztam de biztos levert pár kupicával ő is meg a tesó is(ő volt ddpkm) , hogy ne írják meg a felmentési kérelmük aznap este. :rolleyes:
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 452
113
ha nyomnák Maróték akkor már felesleges lenne RR :D hisz maróték azt szereznek be ami a meghatározott kivánalmaknak megfelel... tehát ha már meglennének a kívánalmak és Maróth rajta lenne az ügyön RR nek már semmi dolga nem lenne ezen a téren.... (Maróth ügyes üzletember és tárgyaló de nem ő dönti el mi kell ő csak beszerzi)
Tehát hogy még nincsenek rajta az ügyön pont nem engem cáfol (nem erősít meg de semmi esetre se cáfol)
Maróth amúgy elmondta, hogy már tapogatództak, sőt minősitett adatokat is kértek gyártóktól... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 198
66 951
113
ha nyomnák Maróték akkor már felesleges lenne RR :D hisz maróték azt szereznek be ami a meghatározott kivánalmaknak megfelel... tehát ha már meglennének a kívánalmak és Maróth rajta lenne az ügyön RR nek már semmi dolga nem lenne ezen a téren.... (Maróth ügyes üzletember és tárgyaló de nem ő dönti el mi kell ő csak beszerzi)
Tehát hogy még nincsenek rajta az ügyön pont nem engem cáfol (nem erősít meg de semmi esetre se cáfol)
Ugyanerre gondoltam.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 660
46 654
113
Reméljük a többi tábibá nem akar majd alárugdosni sértődöttségükben.
Nem lessz emiatt széthúzás.

Pl különleges Sándorral csak párszor találkoztam de biztos levert pár kupicával ő is meg a tesó is(ő volt ddpkm) , hogy ne írják meg a felmentési kérelmük aznap este. :rolleyes:
Hogy ki mennyire lesz sértődött, nem tudom, de szerintem a mostani feladat nem az, amit olyan sokan akarnának a magukének.
A "tornásszuk fel a MH létszámát" ügy - de legalább is ne veszítsük el a jelenlegi állomány 20%-át a különleges jogrend megszünésével - egy olyan feladat, amibe szerintem majdnem mindenkinek beletörne a bicskája.
Ha RR-nak sikerül, akkor megdicsőül. Ha nem, akkor a többi tábornok örül, hogy nem ő volt az akinek ebbe kell belebuknia.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 147
13 610
113
ha nyomnák Maróték akkor már felesleges lenne RR :D hisz maróték azt szereznek be ami a meghatározott kivánalmaknak megfelel... tehát ha már meglennének a kívánalmak és Maróth rajta lenne az ügyön RR nek már semmi dolga nem lenne ezen a téren.... (Maróth ügyes üzletember és tárgyaló de nem ő dönti el mi kell ő csak beszerzi)
Tehát hogy még nincsenek rajta az ügyön pont nem engem cáfol (nem erősít meg de semmi esetre se cáfol)
Gondolod ezidáig nem volt ez a meghatározott kivánalmak kozott? Szerintem pedig pont ez lenne a kb egymilliardos LM uzlet és úgy vélem, hogy most politikailag elvérzet és jégre volt téve. Azért magyarázkodot Maróth a HírTVbe, hogy ez a fegyvernem lehet hogy pár év múlva elavult lesz, mert várnak egy republikánus kormányzatra, melynek majd ezzel bizonyítanak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 452
113
Gondolod ezidáig nem volt ez a meghatározott kivánalmak kozott? Szerintem pedig pont ez lenne a kb egymilliardos LM uzlet és úgy vélem, hogy most politikailag elvérzet és jégre volt téve. Azért magyarázkodot Maróth a HírTVbe, hogy ez a fegyvernem lehet hogy pár év múlva elavult lesz, mert várnak egy republikánus kormányzatra, melynek majd ezzel bizonyítanak.
Mondjuk ezt én is le tudnám képzelni, ...vagy ha ekkora pénznél nem sikerült hazai hozzáadott értéket melléteni, gyártást vagy szerelést ahogyan azt a Lynx/Gidrán/Nasams/izraeli radarok tekintetében sikerült,...érthető hogy félretolták az asztalon.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Lehet azért is toltuk el a dolgot, mert a HX3-at rakétatüzérségi platformnak is akarjuk használni. Volt is talán szó róla az RM anyagban, hogy sokféle fegyverrendszer integrációját tervezik a jövőben.

Nem világos nekem, hogy egy HX3 miben lesz előnyösebb platform, mint egy tucat másik lehetőség. A kaszni egy hagyományos teherautó kaszni. Nincs úgy kialakítva, hogy páncél tekintetében majd messze hatékonyabb legyen a többinél. Nem láncos, tehát a terepjáró képessége sem sokkal rendkívülibb, mint bármelyik teherautóé.
Tényleg nem kötekedésből kérdezem, de érdekel, hogy van-e olyan szegmense, amiért érdemes csúsztatni és ezen megvalósítani és nem jönnénk ki jobban, ha egy közel ugyan olyan képességű platformra megrendelnénk most? (Amennyiben van rá pénzünk, persze.)
 
  • Tetszik
Reactions: éber

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 559
74 551
113
Gondolod ezidáig nem volt ez a meghatározott kivánalmak kozott? Szerintem pedig pont ez lenne a kb egymilliardos LM uzlet és úgy vélem, hogy most politikailag elvérzet és jégre volt téve. Azért magyarázkodot Maróth a HírTVbe, hogy ez a fegyvernem lehet hogy pár év múlva elavult lesz, mert várnak egy republikánus kormányzatra, melynek majd ezzel bizonyítanak.

Mondjuk ezt én is le tudnám képzelni, ...vagy ha ekkora pénznél nem sikerült hazai hozzáadott értéket melléteni, gyártást vagy szerelést ahogyan azt a Lynx/Gidrán/Nasams/izraeli radarok tekintetében sikerült,...érthető hogy félretolták az asztalon.

Lehet azért is toltuk el a dolgot, mert a HX3-at rakétatüzérségi platformnak is akarjuk használni. Volt is talán szó róla az RM anyagban, hogy sokféle fegyverrendszer integrációját tervezik a jövőben.

Trump első ciklusára ott voltak a légvédelmi rakéták és a Sentinel radarok, a második ciklusára jöhetett volna a rakétatüzésrség, hogy akkor is meg legen az általa elvárt amerikai fegyvervásárlás. De már nincs Trump, nem kell HIMARS-t venni.

A másik vonal pedig a németek. A Bundeswehr végre eldöntötte hogy merre megy tovább a tüzérségével kapcsolatban. Kerekes sorozatvetőket fognak rendszeresíteni, de azt előtte még valakinek ki kell fejleszteni. Egyik jelölt természetesen a Rheinmetall...

"Col. Schmidt : Divisional Artillery will also be strengthened by further 30 multiple-launch rocket systems, that will add to the 38 MLRS tracked systems currently in service. “Here too we are looking for a wheeled system, and we will start working on the long range issue in two years time,”. No details were therefore provided in terms of type of launcher and munitions."



És van a önjáró tüzérség, ahol szintén kerekesben gondolkodnak, de ott már meg van a két jelölt:

"The German industry is already at work to fulfil Bundeswehr requirements; according to the latest information available, Rheinmetall should propose a system based on its new HX3 truck, unveiled recently, while Krauss-Maffei Wegmann developed years ago a Boxer-based solution, that is probably being adapted to new requirements. “Both will feature an unmanned autonomous turret. The solution based on the Boxer has a higher protection level, while the truck-based solution provides a better visibility for the crew. Another difference will be in the life-cycle cost. All these aspects will be evaluated in a competition.The autonomous turret with autoloader aims at reducing the system crew from five soldiers, needed on the PzH 2000, to a two-three soldiers crew on new wheeled howitzers, the intention being to then reduce manpower also on the tracked SP howitzer. “The overall number of soldiers that form the German Armed Forces is currently limited, therefore with the fielding of additional howitzer systems we have to reduce the crew. We must however consider how long a smaller crew can stand the 24 hours combat day. Will it be necessary to have a second crew in reserve? We are currently working on that issue,”
According to Col. Schmidt the Bundeswehr aims at acquiring 120 new wheeled medium-range howitzers. "
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 452
113
Amit Korom nem tudott ezek szerint megoldani...:
"Rámutatott arra, hogy a vezérezredes irányításával megtörtént a minisztérium és a vezérkar szétválasztása, a parancsnokság létrehozása, valamint a honvédség legnagyobb haderőfejlesztési programja, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program elindítása, amelyben sok technikai eszközt szereztek be és állítottak rendszerbe. Ugyanakkor „kevésbé vagyunk eredményesek” az infrastrukturális fejlesztések terén, valamint a honvédelmi ágat illetően, ami magában foglalja a képzést, felkészítést, a tartalékos katonák állományba helyezését minél nagyobb létszámban, továbbá a társadalmi kapcsolatok fejlesztését - fűzte hozzá. A miniszter reményét fejezte ki, hogy a kitűzött ütemterv szerint tud továbbhaladni a haderőfejlesztés."
 
K

kamm

Guest
Dehogynem:
444: "A lehetséges vevők közt pedig ott van Magyarország is, vagyis ha a NER üzleti körének sikerül a gyárba bevásárolni magát, akkor ahogy a HVG fogalmaz: a magyar gépvásárlások profitja is visszacsorog a kormányzati klubhoz."

...csak hát ők egy sajátos szűrőn keresztül nézik a világot, mindenhol csak azt a fránya mumust keresve,...és ettől olyan szuper "függetlenek-objektivak" szoktak lenni a mindent eltipró "diktatúra" közepette...

De legalább kideritik, hogy az üzlet még mindig nem jött létre, ezt is jó tudni.
A HVG kifejezetten szinvonalas, a 444 meg rendszeresen csinált korrekt oknyomozó sorozatokat.

Amúgy itt a teljes cikk az Aeros buliról: https://m.hvg.hu/360/20210531_Orban_pilotat_valtott_SzalayBobrovniczky_vehet_cseh_vadaszgepgyarat
 
  • Tetszik
Reactions: arcas