A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Több ilyen rendezvényen esett meg, hogy megpróbáltak tárat lopni kiállított éles fegyverekből.
Háát mondjuk az itt is simán előfordulhatott volna. A KRD sátrában a tárak benne volta hagyva a fegyverekben. Agyvérzést is kaptam, amikor a kölyök mellettem rámszól, hogy "nézd csak, apa!", majd kioldotta a tárat, és azzal hadonászott. (Két fiúgyereket még akkor sem könnyű egyedül pásztorítani egy ilyen szituban, ha magad nem is érdeklődsz a program témája iránt. Ráadásul a kisebbik 4 éves, és Hudini a beceneve.)


A tataiak sátrában azért jobban ismerték a magyar néplelket, meg a pannini gyűjtőfüzetek hatását a morálra... :D
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Kicsit elbeszélés van itt úgy érzem egymás mellett.
Tehát összefoglalva a problémát:
Ez a felderítési távolság onnan jött elő, hogy én behoztam infóként, hogy a britek is elkezdtek alternatív (országúti) leszállókon gyakoroltatni a pilótáikat, az orosz fegyverek veszélyességei miatt.
Erre jött elő, hogy ennek márpedig nincs értelme, mert a felderítő drónok miatt nem lehet elrejteni a gépeket a földön feltöltés alatt.
Namost erre írtam, hogy mélységbe nem tudnak hatékony felderítést végezni az ellenséges drónok, mert nem tudnak büntetlenül mélységben behatolni (márpedig egy ilyen szükség leszállót nem a frontra fognak telepíteni, hanem többszáz kilométerrel beljebb. Ahhoz, hogy ezeket felderítsék, mélyen az ellenséges radarok zónájába kell bemennie a drónnak. Erre elsősorban a MALE drónok képesek. Azok mérete miatt pedig viszonylag könnyű őket felderíteni. A sebességük miatt meg könnyű elkapni.
Ebben az esetben a drón korlátozott hatósugarú SAR radarral tud csak dolgozni. Ugyanis egy UAV közel sem tud olyan teljesítményű, és méretű SAR radart magával vinni, mint egy hagyomanyos gép. Egy földi telepítérű MMR-ről már nem is beszélve.
Az Elta specifikus radarja valahol 10+km-t tud befogni egy MALE UAV-n.
Ha azóta fejlesztettek is a dolgon, akkor is a teljesítmény és a földháttér komoly korlátozó tényező. Ezzel szemben maga az UAV viszonylag messziről látszik (pláne égháttér mellett), és le is szedhető. Mi több, akár egy AMRAAM-ot is simán rá lehet indítani, mivel gazdaságilag is vállalható a dolog. Egy SAR radarral felszerelt MALE UAV biztosan 15M USD felett kell legyen. Egy AMRAAM meg megáll 1,5-2M USD magasságában.
Nem tudom, hogy miért húztad rá a @Hpasp által betett kalkulációt erre az esetre, de nagyon nem azonos dologról van szó.
Itt a leendő felszíni radarjaink vs 5-10ezer méter között repülő UAV meccset kell lejátszani. Nekem a kalkulátorban kb.:350km-re jött radar horizont.
Max egyetértek...MMR radart hoztad fel példának, amire kamm írta hogy drónokat tud felderíteni 400km távolságból AS módban. Illetve Te írtad hogy 155-ös lövedékek 100km-ről.
Erre fel volt a válaszom az ami.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Persze nem csapkodtam a sátorrúdnak.
Mivel ismerem a dolog pénzügyi vonzatát, had ne mondjam, hogy úgy nyúltam hozzá, mintha valódi tojasokkal lett volna körbetekerve.
Akkor láttam, hogy kicsit felment a vérnyomas a helyieknél, amikor megpróbáltam letenni. Kicsit háklis a dolog, mert az optika asszimetrikussá teszi, és semmiképp nem akartam, hogy ne stabilan hagyjam az asztalon.
Persze az óvatos mozdulataimat kicsit félreértették...
Mindenesetre az nekem meglepő volt, hogy mennyire könnyű volt maga a cső az optikával.
Szerintem mindent elmond a helyiek óvatosságáról/fikszációjáról, hogy amikor megjegyeztem, hogy milyen könnyű, és ezután egyből megkérdeztem, hogy "mennyi a gránát?" (gondoltam megbecsülöm, hogy milyen nehéz töltve)
A válasz egy kicsit fenyegető "- 1,5 millió!!!" volt. :D :D :D
 
K

kamm

Guest
Nana...
Már tisztázva lett hogy dombtetőröl, bazi nagy radarokkal nem látják Kecsót. ( max ~160km amit látnak. Grippenekről beszélek.) Az adatok fel voltak töltve.
Akkor most meg 400km egy drón?
Egyrészt ott a meglévő long-wave radarokrol szolt a sztori, másrészt azokkal is valami 200-300 meter utan latjak az F-35 is, ha jol emlekszem a chartokra, harmadrészt most a britekrol van szó és állítólagos ellenséges felderítő dronokrol, semmi sansza nincs egy szigetorszagok megkozeliteniuk észrevétlenül annyira, hogy barmit eszlelhessenek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 372
113
Persze nem csapkodtam a sátorrúdnak.
Mivel ismerem a dolog pénzügyi vonzatát, had ne mondjam, hogy úgy nyúltam hozzá, mintha valódi tojasokkal lett volna körbetekerve.
Akkor láttam, hogy kicsit felment a vérnyomas a helyieknél, amikor megpróbáltam letenni. Kicsit háklis a dolog, mert az optika asszimetrikussá teszi, és semmiképp nem akartam, hogy ne stabilan hagyjam az asztalon.
Persze az óvatos mozdulataimat kicsit félreértették...
Mindenesetre az nekem meglepő volt, hogy mennyire könnyű volt maga a cső az optikával.
Szerintem mindent elmond a helyiek óvatosságáról/fikszációjáról, hogy amikor megjegyeztem, hogy milyen könnyű, és ezután egyből megkérdeztem, hogy "mennyi a gránát?" (gondoltam megbecsülöm, hogy milyen nehéz töltve)
A válasz egy kicsit fenyegető "- 1,5 millió!!!" volt. :D :D :D
A sima HEAT 3,2kg.
 
W

Wilson

Guest
Persze nem csapkodtam a sátorrúdnak.
Mivel ismerem a dolog pénzügyi vonzatát, had ne mondjam, hogy úgy nyúltam hozzá, mintha valódi tojasokkal lett volna körbetekerve.
Akkor láttam, hogy kicsit felment a vérnyomas a helyieknél, amikor megpróbáltam letenni. Kicsit háklis a dolog, mert az optika asszimetrikussá teszi, és semmiképp nem akartam, hogy ne stabilan hagyjam az asztalon.
Persze az óvatos mozdulataimat kicsit félreértették...
Mindenesetre az nekem meglepő volt, hogy mennyire könnyű volt maga a cső az optikával.
Szerintem mindent elmond a helyiek óvatosságáról/fikszációjáról, hogy amikor megjegyeztem, hogy milyen könnyű, és ezután egyből megkérdeztem, hogy "mennyi a gránát?" (gondoltam megbecsülöm, hogy milyen nehéz töltve)
A válasz egy kicsit fenyegető "- 1,5 millió!!!" volt. :D :D :D
Mindig így csínálják elsőre mindig egy hajmeresztő összeget mondanak de ha ügyes vagy és kitartó akkor a végén lealkudhatod az árat a töredékére:):)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 980
113
Interjú Benkő Tiborral...

"Fontos, hogy saját hadiiparunk legyen, mert így nem leszünk kiszolgáltatottak.

Mire beindul a termelés, addigra a piackutatást is el kell végezni, hogy ezekkel a harceszközökkel meg tudjunk jelenni a nemzetközi piacokon. Az eladásokból befolyó pénz a magyar gazdaságot fogja erősíteni.

... a hazai lőpor és lőszergyártó üzemek: ezekre pillanatnyilag még nincs megállapodásunk.

...vannak rövid távú terveink, amely a közeljövőbeli kihívásokat hivatott kezelni, de a tudományos területeken, vagyis az innováció, kutatás-fejlesztés területén viszont jóval előrébb kell járnunk, ezen a területen hosszabb távra tervezünk.

... a légierőnél a Gripen jövőbeni sorsával is foglalkoznunk kell. 2026-ban jár le az a szerződés, amely jelenleg biztosítja Magyarországnak ezeket a gépeket. A jövőre vonatkozó legfontosabb kérdés most az, mi kerüljön a svéd gépek helyére.

A NATO nem fejezett be minden feladatot Afganisztánban, így nem kizárt, hogy a közeljövőben nemzetközi koalíciós művelet induljon...

A koszovói parancsnokváltással együtt jár, hogy növeljük a misszióban szolgáló katonáink létszámát, ezen felül itthon is készenlétben áll majd mintegy hétszáz fő, akiket szükség esetén nagyon gyorsan át lehet vezényelni harceszközökkel és felszereléssel együtt. "
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 911
91 533
113
Interjú Benkő Tiborral...

"Fontos, hogy saját hadiiparunk legyen, mert így nem leszünk kiszolgáltatottak.

Mire beindul a termelés, addigra a piackutatást is el kell végezni, hogy ezekkel a harceszközökkel meg tudjunk jelenni a nemzetközi piacokon. Az eladásokból befolyó pénz a magyar gazdaságot fogja erősíteni.

... a hazai lőpor és lőszergyártó üzemek: ezekre pillanatnyilag még nincs megállapodásunk.

...vannak rövid távú terveink, amely a közeljövőbeli kihívásokat hivatott kezelni, de a tudományos területeken, vagyis az innováció, kutatás-fejlesztés területén viszont jóval előrébb kell járnunk, ezen a területen hosszabb távra tervezünk.

... a légierőnél a Gripen jövőbeni sorsával is foglalkoznunk kell. 2026-ban jár le az a szerződés, amely jelenleg biztosítja Magyarországnak ezeket a gépeket. A jövőre vonatkozó legfontosabb kérdés most az, mi kerüljön a svéd gépek helyére.

A NATO nem fejezett be minden feladatot Afganisztánban, így nem kizárt, hogy a közeljövőben nemzetközi koalíciós művelet induljon...

A koszovói parancsnokváltással együtt jár, hogy növeljük a misszióban szolgáló katonáink létszámát, ezen felül itthon is készenlétben áll majd mintegy hétszáz fő, akiket szükség esetén nagyon gyorsan át lehet vezényelni harceszközökkel és felszereléssel együtt. "
Most már folyamatosan szóba hozza Benkő a Gripen ügyet. Vagy lobbizik, hogy előmozdítsa, vagy fókuszban van. Most is kérdés nélkül
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 102
13 522
113
... a légierőnél a Gripen jövőbeni sorsával is foglalkoznunk kell. 2026-ban jár le az a szerződés, amely jelenleg biztosítja Magyarországnak ezeket a gépeket. A jövőre vonatkozó legfontosabb kérdés most az, mi kerüljön a svéd gépek helyére.
Ez akarva vagy akaratlanul úgy van fogalmazva, mindha a szerzodés lejártával már nem lennének biztosítva ezek a gépek (persze, folyamatossan kell nekik a szervisz) és mindenképpen valami más kel majd a helyettesítésukre ... de monjuk Benkó szinte folyamatosan így nyilatkozik a Gripenekról.
 
K

kamm

Guest
Most már folyamatosan szóba hozza Benkő a Gripen ügyet. Vagy lobbizik, hogy előmozdítsa, vagy fókuszban van. Most is kérdés nélkül
Szerintem az utobbi es errol nagyon nincs mit titkolniuk, ez koztudott, igy aztan vegre mondhat valamit o is, nemcsak a Gazsi. :D

Ez akarva vagy akaratlanul úgy van fogalmazva, mindha a szerzodés lejártával már nem lennének biztosítva ezek a gépek (persze, folyamatossan kell nekik a szervisz) és mindenképpen valami más kel majd a helyettesítésukre ... de monjuk Benkó szinte folyamatosan így nyilatkozik a Gripenekról.

Ezt mar korabban is igy mondta, konkretan hogy "a Gripenben" gondolkoznak, de "nem ezekkel a tipusokkal, hanem modernebbel" stb, lasd azt a teveinterjut, amit mar ronggya ideztunk...