A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 583
46 657
113
azt a "csak 25-30.000"-et sem tudjuk normálisan ellátni , akkor meg mit akarunk ? :D
Eddig mivel nem voltak normális darabszámú megrendelések, értelmetlen is volt bővíteni.
Ahogy ezek beindulnak, bővülni fog minden!
most is lehetne rá elég komoly kapacitást kiépíteni , 8-10.000 sorossal a jelenlegi rendszer ( még úgy is hogy veszel a Brittektől) úgy térdel le ahogy kell , SÖTT-nél letérdelt , aztán volt mennyi, 3-3500 a keretszám ha jól emlékszem
Továbbra is abból indulsz ki, hogy a jelenlegi ellátási láncnak kellene ellátnia a jelenlegi, és a többlet bevonulókat.

Azt akarom ezzel mondani hogy akármennyire is csúrjük-csavarjuk a dolgot a hazai kapacitás kiépítése/továbbfejlesztése/bővítése az egyetlen megoldás kb ami hpsszútávon egyszer majd elvezethet oda, hogy külszolgálatra nem 1 bakit fogsz kapni..
Ha jól tudom a baki, az pl. pont eddig is külföldről (Horvátország) volt beszállítva.
De ha már kapacitásbővítés, és ruhaipari szakemberhiányról van szó.
Prompt megoldásnak elég gyorsan elgondolkodnék képzett indiaiak (csúnya szó) importálásában.
Múltkor hallottam egy hasonló sikertörténetről. Ott egy magyar tehenészet a végső elkeseredésében (emberhiány) Indiából hívott be tehenészeket. Állítólag óriási siker lett.
Mindkét fél részéről. Az Indiaiak nem maradnak örökre, csak turnusokban hozzák őket be. Ráadásul nagyon meg is becsülték magukat.
Indiában pedig ha textiliparról van szó, akkor ott nem szarral gurigáznak. Szóval én nagyon gyorsan elkezdenék ezen gondolkodni a ITM berkeiben.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 723
6 540
113
Eddig mivel nem voltak normális darabszámú megrendelések, értelmetlen is volt bővíteni.
Eddig nem azért nem voltak "normális" rendelések emrt nem lett volna rá igény, hanem mert pénz nem volt rá
Továbbra is abból indulsz ki, hogy a jelenlegi ellátási láncnak kellene ellátnia a jelenlegi, és a többlet bevonulókat.
mert látom hogy jelenleg még a mostani foghíjas társaságot sem tudjuk rendesen felöltöztetni , szerintem előbb inkább oldjuk meg normálisan ezt a gondot hazai gyártással aztán majd lehet gondolkodni hogyan tovább , hova tervezünk bármilyen lépést amikor még járni sem tudunk rendesen??
Prompt megoldásnak elég gyorsan elgondolkodnék képzett indiaiak (csúnya szó) importálásában.
Múltkor hallottam egy hasonló sikertörténetről. Ott egy magyar tehenészet a végső elkeseredésében (emberhiány) Indiából hívott be tehenészeket. Állítólag óriási siker lett.
Mindkét fél részéről. Az Indiaiak nem maradnak örökre, csak turnusokban hozzák őket be. Ráadásul nagyon meg is becsülték magukat.
Indiában pedig ha textiliparról van szó, akkor ott nem szarral gurigáznak. Szóval én nagyon gyorsan elkezdenék ezen gondolkodni a ITM berkeiben.
ez egy érdekes ötlet, ilyenről még nagyon nem hallottam
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 346
74 199
113
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
933
2 310
93
0:20-nál három Mókus van benne, mert az úgy jobban néz ki, mint a kettő amennyi tényleg van .... :mad:
De akkor már miért nem H145M, abból van három is. Azért egy C-17-esből HALO ugrást még beletehettek volna.

Ja azt én is néztem hogy honnan lett hirtelen 3 :D Komolyan nem értem miért kell ilyeneken elcsúszni, felesleges volt +1 mókust odaanimálni mikor van (illetve lesz) bőven helikopterünk más típusból, és egyből észreveszi aki kicsit is követi a honvédséget.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 333
8 155
113
Amúgy mennyire általános az ejtőernyős ugrás a honvédségben? Mindenki ugrik legalább egyszer, vagy csak mondjuk csak a szolnokiak szoktak?
Én biztos beszarnák mikor ki kellene lépni a semmibe a helikopterből :D:oops:
 
  • Hűha
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 955
113
Amúgy mennyire általános az ejtőernyős ugrás a honvédségben? Mindenki ugrik legalább egyszer, vagy csak mondjuk csak a szolnokiak szoktak?
Én biztos beszarnák mikor ki kellene lépni a semmibe a helikopterből :D:oops:
Pilóták, mélységi felderítők, a légi kutató mentők, meg a különlegesek egy része aki ugrál.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
835
4 235
93
Az a része nagyon tetszett a videonak, hogy egy történetet raktak köré. Mikor a főszereplő már túlvan az ugráson, szembeáll egy üvegfallal, ahol a tükörképe már a KMZ-s énje, és az néz vissza rá. Az tényleg jól ki lett találva.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Hát valami nem attól lesz őrültség mert valaki rámondja ... az érvek ütköztetése pedig a helyes irány kikristályosodásához vezet, a konfliktus mint szubsztancia hajtja előre a fejlődést.
Mo-on a közszféra (így a katonaság is) mindig kevesebbet fog keresni mint a versenyszféra, egyszerűen azért mert - és itt sok közgazdász felcsapna valami tudományt - de talán elég kijelenteni, hogy a világ így van beállva (kivéve a bezzegországot ahol a rendező elvektől eltérően a közszféra 30%al többet keres, de összeomlóban is az államháztartás ((Románia )) ). Namost a közszférát alkalmazó többezres katonaságot oda koncentrálni ahol a versenyszféra sem talál elég munkaerőt ( pl Tata ) az azt jelenti, hogy ezzel (is) versenyeznie kell a laktanyának. Erre merte itt pár ember azt mondani, hogy ez rövid -közép - hosszútávon is gond marad. Mondjátok, hogy Bp-ről, Fehérvárról ingáznak a katonák, de az nem természetes, hogy csak ingázókkal kell megtölteni egy intézményt, gondolom rengeteg bérlet meg albérlet támogatás elmegy erre havonta. Mennyivel helyesebb lenne oda telepíteni egy sokezres "közintézményt" ahol eleve nagyobb a "merítés", ahol nagyobb a tömeg, több a lakos, könnyebben megtelik helyiekkel az intézmény, ők nagyobb eséllyel maradnak is helyben és nem unják meg az ingázást. Tatabányát meg ne említsétek, mert Tatabánya, Környe, Tata, Oroszlány, Komárom ipari parkjaiba már nem fér el több gyár, Fehérvár detto .... az egész É-Dunántúlt elvitték a multik. Amit felhoztok érvnek , hogy "dehát, járnak fiatal hadnagyok Pestről ... pont ez a baj, hogy onnan kell behúzni ide embereket. Ilyen fontosságú intézményt mint az ország legerősebb alakulata olyan stabil alapokra kell építeni amennyire csak lehet, az ingázók tömege pedig kockázat ezt akárhogy is szépíti valaki az marad. A környékre nem lehet beköltözni, mert arany áron van minden talp alattnyi telek, lakás, ház, még a falvakban is, akik költöznének is az ország másik végéről nem tudnak, marad az albérlet, a távol élő család, a szálló, de lehet ez életcél ? Lehet arra a hajlandóságra építeni, hogy mindig lesz valaki aki kalandból, hazafiságból, elkötelezettségből ingázik? Mekkora fluktuációt bír el egy Leo-Hiuz-PZH kezelő gárda? Biztosan mindig lesz a laktanyában elég szakképzett katona? Korom Feri bácsi meg a vezérkar egy része ebbe belebukott, pedig talán nem velük hanem a rendszer sajátosságaival van a gond, hogy hazánkban nem tipikus a munkahely miatti költözés, a katona nem tud annyit keresni mint a versenyszféra dolgozója, a katona élet nem vonzó stb stb. Ha a laktanyák a versenyszféra gyujtópontjaiban maradnak szükségszerű a verseny, amit mint kockázat nem vett figyelembe (?) a vezérkar amikor döntött például Tatáról. Sokkal jobb helye lenne a nagy laktanyáknak a D-Dunántúlon, E-Magyarországon, az Alföld egyes vidékein, ott nincs ilyen öldöklő verseny, a terület távolabb van a nyugati felvevő piacok közelsége miatt a multik által igen kitüntetett nyugat Mo-i területektől.
Mivel versenyezni kell a Honvédség rengeteg "bújtatott" költséget kénytelen elszenvedni, és nem csak a bejárás támogatására, meg az albérlet támogatásokra kell gondolni, sokkal inkább a képzés költségeire. A multi ezzel nagyon komolyan számot vetnek, milliós tételek/fő mennek el arra, hogy folyamatosan pótolni kell a tudást. Érdemes a legerősebb alakulatot ilyen helyzetbe hozni és benne tartani? A tények makacs dolgok, a jelenlegi egyik legnagyobb problémája a Honvédségnek a fluktuáció, a betöltetlen pozíciók, ezt ne kérdőjelezze meg már senki, a laktanyák lokációjával meg a helyzet úgy néz ki konzerválódik.
Aki azzal jön hogy a katonaságot meg kell fizetni és akkor lesz katona az nem érti miről szól a verseny. Lehet emelni a fizetéseken, aztán a multi úgy lövi be a helyi fizetéseket, hogy a juttatás azt garantálja, hogy a munkaereje még éppen megmaradjon, ne menjen el, ha már megtelepült azt fogja célozni és garantálni és ígérni azt a fizetést ami ezt meg is valósítja, ezért van jelentős differenciáltság az országon belül, mert a helyi iparági átlaghoz pozícionálja a helyi fizetéseket . A multi a helyi fizetéseket emeli a katonaság meg az országost kell kordában tartsa, ez így nem fog összejönni, ezzel nem lehet versenyezni.

Sok igazságot leírtál. Azonban ez nem csak gazdasági kérdés, már ami a haderő feltöltését illeti. Minősített helyzetben, egy mozgósítás elrendelés esetén nem megoldható és el sem várható, hogy csak az ország keleti és déli felén élő emberek menjenek háborúba. Az ország nyugati fele, ahol én is élek, meg nem ér rá ezzel foglalkozni, mert dolgozik. Területi lefedettség tekintetében törekedni kell, a teljességre, még akkor is ha ez nehezen kivitelezhető. Egész megyék vannak Honvédség nélkül és biztos vagyok benne, hogy ez is rányomja a bélyegét arra, hogy ezen területekről kevesebb az aktív katona. Laktanyákat nem áthelyezni kell, hanem ha lesz rá lehetőség, inkább újabbakat nyitni, új alakulatokkal. ( Na ez nagyon távoli jövő, szerintem )
Tartom amit előző hozzászólásomban írtam, 3 fő dolgot kell alapvetően rendezni. Illetmény, munkakörülmények, személyi felszerelés. Bár a 3. benne van a munkakörülményekben, végül is.
Érzik esetleg a Honvédségnél szerintem ezt a problémát. Talán ezért is van új parancsnok.
Ahol beüt a baj, vagy már beütött állami szervezetnél, hasonló okok miatt ,az a rendőrség, Katasztrófa védelem.
Felénk azt a fiatalt, aki rendőr, vagy tűzoltó akar lenni, már simán hülyének nézik a haverjai. Nem a hivatás, vagy a munka miatt, hanem az ott kapható fizetés folytán.
Ezen az illetmény dolgon mindenképp változtatni kell, akár honnan közelítjük meg a probléma megoldását, akár mit veszünk még bele, megoldásként. Nyilván több dolog kell, de szerintem ez a fő probléma.