A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Tata esetében már szerintem az is sokat segítene, ha a dandár fele elköltözne. Tüzérek, harckocsizók maradnak. Lövészek, páncéltörők mennének.
Meg a dandár zenekar is költözzön :)
Tata nagyon kis város egy egész dandárnak, nem csak arról van szó, hogy nincs jelentkező, hanem ha van is a rengeteg multi az egekbe lökte az albérlet árakat nem csak itt de a környéken mindenhol, az utolsó ház is munkásszállás, gyakran a garázsok is (...), aki messzebbről jönne családostul is nehezen talál lakást, ráadásul azt is arany áron (1,5M netto/év alatt nincs, az a panel belépő) a szerződéses katona meg nem a legjobban megfizetett és nehezen hihető, hogy versenyre kelhet a multikkal jelenleg a környéken másfél-kétszeres bér elérhető, persze műszakban. Nem lehet egy ilyen helyen elvárni, hogy stabilan kialakuljon egy gárda ami működteti az ország legerősebb dandárját. És minden tiszteletem azé aki azt mondta egy katonát más motivál, meg kalandból jönnek el, de ha így lenne akkor a Korom Feri bácsit miért kellett leléptetni, nem tudta megállítani a fluktuációk és biztosítani a feltöltéseket. Szóval mindenki pénzből él. Sokan a katonaság mellett másodállást vállalnak, ami idővel főállássá vált. A dandárt oda kell költöztetni -mielőtt beesne a 200+db technika - ahol stabilan lesz rá létszám, nem életszerű, hogy egy város 10%-nyi lakosságának megfelelő "munkaerőt" a környéken el tud szívni a laktanya. El kell vinni Pécsre, meg Miskolcra (csak ötletelek léci ne kontrázzatok) ahol a lakosság 1-2% -a lesz a laktanya "dolgozója" (tudjuk nem csak katona kell) Szóval nem tudom ki mikor döntött Tata mellett, de a Komáromi rév, mint a szoci idők védendő pozíciója már nem indok ami miatt itt kell tartani egy alakulatot, pláne ha már nincs is csak néhány alakulat, a Kisalföldre bőven elég lenne Győr.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 701
113
Tata esetében már szerintem az is sokat segítene, ha a dandár fele elköltözne. Tüzérek, harckocsizók maradnak. Lövészek, páncéltörők mennének.
Tata egy nyugati orientáltságú VSZ -maradvány, amit így ebben a formában fel kéne számolni.
A győri laktanyát eladnám - jó pénzt kapnánk egy betelepülő multitól érte.
Hajmáskéren létrehoznék egy nehéztechnikára kiképző és ellenerő zászlóaljat (ha már mellette egy NATO kiképzőközpontot létesítünk) - így jó indokot szolgáltatunk a főparancsnokság csodálatos épületének felújítására.
A nehézdandárt Szolnokra telepíteném, a légvédelmi rakétaezred menne Kecskemétre, a repülőezred pedig Kiskunlacházára.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Meg a dandár zenekar is költözzön :)
Tata nagyon kis város egy egész dandárnak, nem csak arról van szó, hogy nincs jelentkező, hanem ha van is a rengeteg multi az egekbe lökte az albérlet árakat nem csak itt de a környéken mindenhol, az utolsó ház is munkásszállás, gyakran a garázsok is (...), aki messzebbről jönne családostul is nehezen talál lakást, ráadásul azt is arany áron (1,5M netto/év alatt nincs, az a panel belépő) a szerződéses katona meg nem a legjobban megfizetett és nehezen hihető, hogy versenyre kelhet a multikkal jelenleg a környéken másfél-kétszeres bér elérhető, persze műszakban. Nem lehet egy ilyen helyen elvárni, hogy stabilan kialakuljon egy gárda ami működteti az ország legerősebb dandárját. És minden tiszteletem azé aki azt mondta egy katonát más motivál, meg kalandból jönnek el, de ha így lenne akkor a Korom Feri bácsit miért kellett leléptetni, nem tudta megállítani a fluktuációk és biztosítani a feltöltéseket. Szóval mindenki pénzből él. Sokan a katonaság mellett másodállást vállalnak, ami idővel főállássá vált. A dandárt oda kell költöztetni -mielőtt beesne a 200+db technika - ahol stabilan lesz rá létszám, nem életszerű, hogy egy város 10%-nyi lakosságának megfelelő "munkaerőt" a környéken el tud szívni a laktanya. El kell vinni Pécsre, meg Miskolcra (csak ötletelek léci ne kontrázzatok) ahol a lakosság 1-2% -a lesz a laktanya "dolgozója" (tudjuk nem csak katona kell) Szóval nem tudom ki mikor döntött Tata mellett, de a Komáromi rév, mint a szoci idők védendő pozíciója már nem indok ami miatt itt kell tartani egy alakulatot, pláne ha már nincs is csak néhány alakulat, a Kisalföldre bőven elég lenne Győr.
Tata egy nyugati orientáltságú VSZ -maradvány, amit így ebben a formában fel kéne számolni.
A győri laktanyát eladnám - jó pénzt kapnánk egy betelepülő multitól érte.
Hajmáskéren létrehoznék egy nehéztechnikára kiképző és ellenerő zászlóaljat (ha már mellette egy NATO kiképzőközpontot létesítünk) - így jó indokot szolgáltatunk a főparancsnokság csodálatos épületének felújítására.
A nehézdandárt Szolnokra telepíteném, a légvédelmi rakétaezred menne Kecskemétre, a repülőezred pedig Kiskunlacházára.
Az állomány kis része lakik csak Tatán és környékén. Nagy része Budapest, Győr, Komárom, esetleg Székesfehérvárról jár be.
Bárhová tennétek mindenhol így működne.
Szóval ez nem szempont. Legalább is nem érv 100 Mrd-ok elköltésére új díszlokációs terv gyanánt.
A fiatal tisztek fele budapesti... napi ingázó.
Ettől messzebb nem mennének pesttől... :)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Az állomány kis része lakik csak Tatán és környékén. Nagy része Budapest, Győr, Komárom, esetleg Székesfehérvárról jár be.
Bárhová tennétek mindenhol így működne.
Szóval ez nem szempont. Legalább is nem érv 100 Mrd-ok elköltésére új díszlokációs terv gyanánt.
A fiatal tisztek fele budapesti... napi ingázó.
Ettől messzebb nem mennének pesttől... :)
Ja, és Tatabánya. Onnan jártak be a legtöbben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
igazából tata és bp autóval nics egy óra sem. sokat segítene viszont az tény egy budapesti száló (legénységi altiszti tiszti) és bszos szállítás. valami olyan helyre lenne jó a helyörség ami ezt a kevesebb mint 1 órát nem növelné meg drasztikusan viszont viszonylag könnyen elérhető lenne onnan bp forgalmasabb része.
vonattal sincs 1 óra ha jóra száll az ember bp srácok akik vasutállomáshoz közel laktak jártak vele napi szinten... (tehát megálló mellé sem lenne rossz egy szálló és a tatai vasutállomásról busszal be a helyörségbe.) esetleg MH biciki
Mi van a Petofivel, az tele van?
Biatorbagy korul volt korrekt radaros-radios MNH, azoktol nem maradt ingatlan?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 649
15 043
113
Nem mindegy a költözés iránya! :rolleyes:
Teljesen igazad van.

De nemrég én kardoskodtam, hogy kollégáim napi 4 órát is utaznak(ha én busszal megyek nappalosba reggel 4:30kor indulok 15:15re érek haza, amikor Tatabányáról jártam 4:05-től 1545ig tartott egy munkanapom),6 nap egy héten, ezt a katonák is megtehetik.
De dudi és krisss győzködtek, hogy az pestről megoldhatatlan. Mármint szfehérvár.

Ha átrakod bármely dandárt 20k-ra a fővárostól, mit nyersz?
Nővéremék szigetszentmiklósról azért költöztek vissza Pestre, mert nem bírták idegekkel a reggeli/délutáni dugót.
A Pilis felé ugyanez van.
Érd felé is ha jól sejtem.
Ha a nulláson van valami körülötte minden meghal.
Munkakezdéskor/végzéskor órák hossza araszolás.
Ráadásul annyira kiépült minden, Pest körül épkézláb gyakteret hol csinálsz? Lőteret? Hksoknak? Vagy mindíg a Bakony? Csobánka?


Vicc ha pár ezer harcolót nem tud összeszedni az ország.
Ezt a sorkötelezettséget sem értem. 5000-10000?
Találomra?
Önként? Akkor menjen tartalékosnak.
10000 embert hol kikkel akartok kiképeztetni?
Értelmesen!!!
Én 2001ben voltam soros. Szerettem, jó volt a társaság, de sok értelme nem volt. Ha reálisan nézem sok mindent nem tanultam 9 hónap alatt.

A mostani állomány(tiszt/tiszthelyettes) mennyire van leteerhelve? Határ/külszolgálat/esetleg új technikára felkészülés/nemzetközi gyakorlatok/tartalékosok?

Nem tudtam mindent végigolvasni, szóval ha már megválaszoltátok sorry.

Fizetést kell emelni. Egyértelmű.
De ha valakit Tata távolsága rettenet el Pestről, és azért nem jelentkezik katonának, az tényleg menjen inkább a McDonald's-ba.

Leo/lynx/gidran/bren/cg/h145/spike stb.
Mégegyszer. Kell a normális fizetés. De ha valakit ezek nem hoznak lázba, akkor ne menjen katonának.
Ismétlem magam régebbről. A pár ezer harcolónak spártainak kell lenni, nem perzsának.
Először a ht/szerződéses állományt kellene kipipálni. Fizetés/felszerelés/képzés/jövőkép.
Utána tartalékosok amikor ez kész van.
Nem mindenbe belekapni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.
Nem fognak! Eszük ágaba sincs a termelő ágazatoktól magas honvédségi bérekkel elszivni az embereket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha átrakod bármely dandárt 20k-ra a fővárostól, mit nyersz?
Nővéremék szigetszentmiklósról azért költöztek vissza Pestre, mert nem bírták idegekkel a reggeli/délutáni dugót.
A Pilis felé ugyanez van.
Érd felé is ha jól sejtem.
Ha a nulláson van valami körülötte minden meghal.
Munkakezdéskor/végzéskor órák hossza araszolás.
Ráadásul annyira kiépült minden, Pest körül épkézláb gyakteret hol csinálsz? Lőteret? Hksoknak? Vagy mindíg a Bakony? Csobánka?
Megint az irány a nem mindegy.
Ha az agglomerációban van a "munkahely", akkor te minden nap pint a csúcsforgalommal ellenkező irányban fogsz ingázni. Azaz relatíve könnyen járható lesz az utad. Pestre, és környékére könnyű lövészeket kell telepíteni. Elegendő kézifegyverek számára alkalmas lőteret fenntartani. Nagyobb gyakorlása meg úgy is ritkább esemény. Arra ott a honvédségi busz. Hagy kopjon, ha má' megvették... :rolleyes:

Vicc ha pár ezer harcolót nem tud összeszedni az ország.
Ezt a sorkötelezettséget sem értem. 5000-10000?
Találomra?
Önként? Akkor menjen tartalékosnak.
10000 embert hol kikkel akartok kiképeztetni?
Értelmesen!!!
Én 2001ben voltam soros. Szerettem, jó volt a társaság, de sok értelme nem volt. Ha reálisan nézem sok mindent nem tanultam 9 hónap alatt.
Sorköteles bevonulás nem önkéntes jellegű dolog. Te sem az voltál.
Hogy a bent töltött idő alatt milyen kiképzést kapsz, NA az már a MH feladata. Ehhez motivált kiképzőkre, és dedikált pénzmennyiségre van szükség.
A finnek pl. szintén csak 6-9 hónapot vannak bent (a hosszabb a vezetői képzés miatt van), de azt tartalmasan.
Pl.: minimum a a bent töltött idő 1/3-adát terepen töltik (több részletben ). Nomád körülmények között is (!!!), pedig a finn tél nem olyan, mint itthon. :hadonaszos:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Nem fognak! Eszük ágaba sincs a termelő ágazatoktól magas honvédségi bérekkel elszivni az embereket.
Teljesen igazuk van! A korábbi sorkatonaságnak is az volt a nagy előnye, hogy a társadalmi selejt (szerintem jelentős részéből) csinált használható(bb) "egyedeket!

Romolusznak ilyesmi területen (is) van képzettsége, szervezze meg ezt a mai kornak megfelelő viszonyok között!!!
Ez --szerintem-- az egyetlen járható út, és egy szép előzés lenne a kanyarban!!!

...és: Ha ezt megteszi, végre lett egy jó szakmai vezetője/menedzsere ennek a területnek is végre(emberi erőforrás..)!!!

Itt is lenne már az ideje! Kíváncsian várom az intézkedéseket...


U.i.: Akkor már "csak" egy müszaki technikai csapat-tagot is kellene, hogy keressen maga mellé !!!
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: krisss and Pogány

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 205
5 146
113
Arra, hogy pár éve kb a semmire volt pénz magyar honvédség szinten.

Hogy volt olyan évem amikor nem volt lövészetem. Mert nem volt pénz.

Hogy volt olyan év amikor a század btr állományából 6 tudott elindulni,mert csak annyiban volt működőképes aksi. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatba 1db bakancsot kaptál. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatban nem mindenki kapott kevlár sisakot, csak akiknek a levedlett holland jutott. Mert nem volt pénz.

Hogy külszolgálatban levedlett amcsi járművekkel jártál. Jóesetben. Mert nem volt pénz.

Hogy a megépített zsír új legénység szállásra már nem jutott ágyra pénz, így régi szar ágyakkal rakták téli. Mert nem volt pénz.

Hogy elajándékozgattuk, meg kivontuk a rendszerből az eszközeinket, mert fentartani sem nemhogy használni nem volt pénz.
Ja. Mert nem volt pénz.

A gripen pilóták az éves mennyiséget sem repülték le amit lehetett volna.
Mert nem volt pénz.

Szóval emellett, hogy gondolod elhagyatott, már amúgy is lepusztult laktanyák, fenntartását?

Ez nem igénytelenség.

Afgánnal meg ne hasonlítsd össze a magyart. :hadonaszos:
Még akkor sem ha idézel valakit.

Szóval arra céloztam, hogy ezeket az évtizedeket nem lehet pár év alatt bepótolni.


Emlékezzünk meg amikor egy VW T-4 transporternek 70 km volt az éves kiszabata. Mondtak vigyék le pestről valamit fehérvárra.

Mondom ez tök jó ötlet csak hogy jövök vissza...

Így vonattal mentem...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Meghalt Furkó Kálmán nyugállományú ezredes, 8 danos karatemester, A z MN 3100 mélységi felderítő zászlóalj illetve jogutód alakulat kiképző tisztje.

Életében legenda lett a Seregben. A Néphadseregben a szolnoki MN3100 talán az egyetlen katonai alakulat volt, ahová a sorkatonák nagyon nagy része saját kérésére (sokszor minden ismeretséget megmozgatva) kerül . Vonzotta őket a Furkó Legenda (pláne ha valamilyen harcművészetet űztek) vagy az ejtőernyőzés. De legtöbbször mind a kettő. 43 évesen őrnagyként még oda állt az alakzat élére a közelharc kiképzésen. A kiadott vezényszó az "Utánam" volt. Nem csak tanította a közelharcot, kutatta is a témát.
Nyugodjék békében. Legyen könnyű a föld és örökké kék az ég felette!
Aki ejtőernyős volt, az is marad!

„Aki még egyszer sem hagyta el a repülőgépet
olyan magasságban, ahonnan a városok és falvak
játékszernek tűnnek,
aki még egyszer sem érezte a zuhanás örömét
és feszültségét, a légáramlat erejét a mellén,
nem hallotta a levegő süvítését,
az sohasem érti meg a deszantos
tisztességét és büszkeségét.”
V.F. Margelov hadseregtábornok 1954-1979.-ig a Szovjetunió légideszant csapatainak parancsnoka.





"Megtette, mit megkövetelt a haza..."



.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 205
5 146
113
Mimimi...? HETVEN kilometer egy EVRE??? :eek: :eek:

Bizony. Daliás idők voltak. A gripenek szálltak a szélben, állítólag nem voltak nokiás dobozok, az egyik államtitkárnak lazacos szendvics kellett, a kabinet főnök úgy nézett ki mint egy lerobbant 50-es punk (hosszú haj, stb) és a század vezénylő zászlós fizetés 50%-a egy 36 m2 panellakás rezsijére ment el.

Mondjuk akkor a századok fullra fel voltak töltve, nyugodtan mondhattam hogy ha el akarsz menni öten jönnének a helyedre. Bár a parancsnoki segèlykeret már márciusra elfogyott

De nem mentünk ki gyakorlartra mert nem volt pénz üzemanyagra.

Nem mentünk lőni mert lőszer sem volt.

Ellenben szerveztek a Párizs dakarra a katonák közül egy csapatot ami úgy tudom hogy Szentendrénél közelebb nem került Dakarhoz...

Ha meghallottad hogy korszerűsítik a hadsereget tuttad hogy, létszám leépítés lesz, a keress magadnak beosztást vagy kiteszünk elv alapján...
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Bizony. Daliás idők voltak. A gripenek szálltak a szélben, állítólag nem voltak nokiás dobozok, az egyik államtitkárnak lazacos szendvics kellett, a kabinet főnök úgy nézett ki mint egy lerobbant 50-es punk (hosszú haj, stb) és a század vezénylő zászlós fizetés 50%-a egy 36 m2 panellakás rezsijére ment el.

Mondjuk akkor a századok fullra fel voltak töltve, nyugodtan mondhattam hogy ha el akarsz menni öten jönnének a helyedre. Bár a parancsnoki segèlykeret már márciusra elfogyott

De nem mentünk ki gyakorlartra mert nem volt pénz üzemanyagra.

Nem mentünk lőni mert lőszer sem volt.

Ellenben szerveztek a Párizs dakarra a katonák közül egy csapatot ami úgy tudom hogy Szentendrénél közelebb nem került Dakarhoz...

Ha meghallottad hogy korszerűsítik a hadsereget tuttad hogy, létszám leépítés lesz, a keress magadnak beosztást vagy kiteszünk elv alapján...
Kedvenc sztorim amikor sorra járták a körleteket egy bizonyos dél alföldi laktanyában,hogy ki akar napszámmal kis mellékest keresni. Aztán rábával vitték őket a közeli földekre, munkaidőben persze. El volt nézve, mindenki tudta hogy a legénységiből nem lehetett megélni.

Most is gond van a bérekkel, de azért baromi durva belegondolni hogy 2012-ben 64 ezer volt a kezdő nettó, 14-ben 74...nem volt ez olyan régen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Őrültségek tömkelegét hordtátok itt össze, nem egészen 1 nap alatt. Budapesten eszelős koncentráció van minden téren, ami ennek a kis országnak egészségtelen. Kicsi az ország ekkora fővároshoz, vagy fordítva, túl nagy a főváros, az ország méretéhez képest. Ezen mesterséges úton változtatni nem lehet és nem is kell. Majd magától alakulnak a dolgok. Tovább zsúfolni azt a város semmiképp nem kell. Honvédséget ennél jobban nem kell oda bevinni. Mint ahogy az új nagy gyárakat sem oda viszik. Az nem érv, hogy nem hajlandó egy fiatal tiszt 20 km-nél többet utazni, távolabbi bázisra szolgálatba, mert pesti. Az sem érv, hogy azért nem emelik a fizetést, mert nem akarják a versenyszféra jobb emberanyagát elszívni. A Honvédség békelétszáma ugyanis véges. 30.000 fő, országos méretben a gazdaságnak nem tétel. ( Amiből 25.000 körüli létszám már úgyis ott van mindenképp. )
Először rendezni kell az illetményeket.
Az elhelyezési és munkakörülményeket.
A katonák személyes felszerelését.
Aztán lesz katona is, normálisabb emberekből, mert ha mindezek megvannak, a korszerű technika már jönni fog, mivel megrendeltük.
Amikor a nehézdandár kész, akkor lehet nézni, mi legyen a következő lépés. Logikusnak tűnik, a közepes dandár.
Egyébként, nálam egy dandár, az egy laktanyát is jelent egyben. A dandár erőket nem szabad elaprózni. Az más kérdés, idővel a Honvédségnek illik jelen lenni minden megyében, aktív alegységgel, bázissal is. Az viszont még az a távoli jövő kérdése.
Jelenleg a realitás, hogy van egy különleges erőnek hívott alakulatunk, ami további fejlesztést fog még biztosan kapni, gondolom. Mert nem hinném hogy kész.
Illetve, látható a nehéz dandár kialakítása, felszerelése, fejlesztése, megszabott határidővel. Tudjuk a technikát nagyjából már, de azt még nem pld., hogy lövész zlj mennyi lesz benne, miféle harctámogatók fognak benne lenni, stb.. Még ott is sok a nyitott kérdés, az érdeklődők számára. Majd megtudjuk.
Közepes dandár, na arról még csak sejtéseink lehetnek, hogy részben gumikerekes lesz. Részben, láncos. Nagyjából ennyi, mást nem hinném hogy tudunk mi itt. Annyira korai az még, hogy a szervezeti felépítéséről agyalni is felesleges nekünk, mert annyira nem tudunk róla semmit.
Valamint van a tartalékos rendszer, most már annyi lábon, mint amennyin egy százlábú áll. Területvédelmi, őrző védő, műveleti, meg mit tudom én még milyen néven fut. Kissé ezt már káosznak kezdem érezni. Nagyon úgy fest, akarják az embert, de nem tudják már mit hogyan, még.
Sorkatonai szolgáltot kitárgyaltuk sokszor már. Tömören, jelenleg és a közeli jövőben, semmiféle feltétele nincs a megvalósításának. Bár én támogatnám, mint ahogy a társadalom idősebb generációja is talán akik voltak sorkatonák.
Megszüntetése egy parlamenti döntés volt, újra megvalósítani, hosszú évek munkája lenne, rengeteg pénz beleölésével.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 808
113
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.
Nem akarom kiverni a biztit, de a januári hathavi pluszpénz, majd 50%-os egyszeri emelés lesz. Persze nem épül be a bérbe, de azért szabad szemmel jól érezhető mértékű. Ilyen juttatás, azért kevés van a civil szektorban is. Ez a 3 éves rendszeres fegyverpénz vonzó lesz, főleg ha a politika miatt két évente érkezik.

Persze ez nem váltja ki a havi bért, de kezdetnek jó irány.