A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
addig Te nem készíted fel az ellátórendszert , te jóég ,5-10.000 fő? főleg nem :D jeesszsus ember :D
természetesen azért érdekelne hogy oldanád meg :)
Ha ilyen szoros lenne a határidő, akkor szépen elmennék a Brit Hadsereghez, és a korábban berendelt inkurencia pakknál eggyel nagyobb (értsd több elemű) csomagot rendelnék kezdetnek kb. 40-50.000 főre. Náluk még talán elsővonalas cucc is lenne ennyi... (most majdnem ennyivel csökkentik az aktív állományt)
Ez adna annyi időt, hogy felpörögjön, és magához térjen a hazai gyártói bázis. A brit gyakorló meg már úgy sem lenne talán kirívó a MH-n belül a szemnek.
Azt kell hogy mondjam, hogy ebben az esetben a HM helyében pofátlanul ki kellene használni a NER "áldásait" - amolyan cél szentesíti az eszközt alapon -, mert mondjuk a kivitelezés időtényezőiben igen komoly előnyt jelent, ha nélkülözni lehet a komoly pályáztatást.
Ha jövő tavaszra kell állnia egy teljes kiképző tábornak, akkor én azt szemrebbenés nélkül felhúznám a bakonyi kiképző terület valamelyik szegletében. Akár úgy is, hogy mondjuk a gyulafirátóti építkezés mellé telepítem (minden civil tiltakozás ellenére is!). Hja és simán konténertábort pakolnék ki. Mondjuk a szétszerelt és áttelepített kiskunhalasi járványkórház (reméljük nem lesz már rá szükség) elemeinek felhasználásával.
Az étkeztetést kezdetben kiadnám külsős cégnek. Nagy bizniszre lenne jelentkező - bőven!
A most beszerzésre kerülő Role 2-es kórházak meg mehetnének a területre. Ha már megvettük őket, akkor legyen haszna is.

A másik opcióm, az, hogy a szentendrei bázisból (azt ismerem) kiköltöztetem a jelenleg benne lévőket. Ugyan kellene bővíteni némileg, de rendelkezésre áll Csobánka, és Izbég a kiképzésre. Természetesen, mindkettőt a központi laktanyával párhuzamosan fel kellene újítani, és némileg kibővíteni. A szentendrei bázison van hely bővülésre. Én mondjuk a területen lévő Kossuth lőteret is beáldoznám. Azzal valami 10ha-nyi terület szabadulna fel, de a Duna felé is vannak kihasználatlan területeik.
Építkezésre sima előregyártott elemű csarnokrendszereket alkalmaznék.
A fenti számokat (5-10.000 főt) 2 turnusra kell bontani (6-6 hónap), így csak fele mennyiségű emberről kell gondoskodni egyszerre.

Szentendrének lenne olyan előnye, hogy az elhelyezkedése miatt talán könnyű lenne a kiképző állományt mindenhonnan összetrombitálni.
Esetleg lehetne olyan módszert alkalmazni, hogy a jelenlegi alakulatok a kiképzőket delegálják. Olyan fizut kapnának, mintha külszolgálaton lennének. (Most talán különben is kevesebb lesz a külszolgálat)
A soresz zászlóaljak pedig egymással versenyezhetnének az elért eredmények alapján. A győztes zászlóaljak kiképzőinek extra juttatás is járhat, az erkölcsi dicsőség mellett.
 
K

kamm

Guest
Nem akarok senkit megserteni, mondjuk ugy, hogy szerintem elobb kerdezzetek meg par huszevest, hogy mit szolnanak a sorkotelezettseg visszaallitasahoz, mielott eltervezitek a jovojuket... :p

Teljesen remenytelen otlet a kozeljovoben ilyesmivel erolkodni, azzal gyakorlatilag a MH lassan-lassan pozitivba fordulo arculatat vagnad haza pillanatok alatt, a politikai inga ellenmozgasanak hatasairol nem is beszelve.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem akarok senkit megserteni, mondjuk ugy, hogy szerintem elobb kerdezzetek meg par huszevest, hogy mit szolnanak a sorkotelezettseg visszaallitasahoz, mielott eltervezitek a jovojuket... :p

Teljesen remenytelen otlet a kozeljovoben ilyesmivel erolkodni, azzal gyakorlatilag a MH lassan-lassan pozitivba fordulo arculatat vagnad haza pillanatok alatt, a politikai inga ellenmozgasanak hatasairol nem is beszelve.
Tudod, hogy van mifelénk az a mondás, hogy "kecske se menne a vásárba, ha nem csapkodnák a seggét"... :rolleyes:
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Hát így biztosan nem fog, és nem is szabad így gondolkodnia egy állami vezetőnek. Üljön az akár a HM-ben, vagy méginkább a PM-ben. :)
Ha most kifizetsz 100Mrd HUF összeget fizetésemelésre, akkor azt jövőre, meg azután, meg azután is ki kell fizetned. Persze mindezt folyamatosan emelkedő mértékben. Arról nem is beszélve, hogy az a 100Mrd igen gyorsan eltűnik, ha a jelenlegi állományt is részesíteni kell belőle, ráadásul érdemeinek és csillagjainak arányában.
Egy hipermodern laktanya létrehozása, vagy felújítása után viszont, csak a töredékét kell a fenntartásra költeni.
Fizessünk 100 Mrd-t azért, hogy keveset fizethessünk a katonának?

Nem jó ötlet.
Ha már Miskolcon se lesz elég munkaerő, akkor hol építjük 20 év múlva az új laktanyát 100 Mrd-ert?
Katmanduban?
Nem ez a megoldás.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Szerintem most jó az időpont a költözésre, hisz minden laktanyát fel kell újítani teljesen. Szerintem nem felújítani kéne hanem költözni
Persze nem minden laktanyának de Tatának meg Győrnek biztosan. Az egyik mehetne pest 20km-es környékére.
Budapest mellett hol jobb a helyzet?
Mindkét laktanyában több tíz milliárd forintos fejlesztések indultak el.
Hosszú évek előkészítését követően....
Semmit sem nyernénk, de sok pénzt és időt buknánk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Fizessünk 100 Mrd-t azért, hogy keveset fizethessünk a katonának?

Nem jó ötlet.
Ha már Miskolcon se lesz elég munkaerő, akkor hol építjük 20 év múlva az új laktanyát 100 Mrd-ert?
Katmanduban?
Nem ez a megoldás.
Félreértetted.
Én ezt csak arra írtam, hogy azzal biztosan nem érsz el tartós növekedést a toborzásban, hogy csak drasztikus fizuemelést adsz. Mert ez a pozitív hatás csak egészen addig fog tartani, amíg a piac el nem erodálja az előnyt. Ráadásul - ahogy írtam is - a kifizetés nagy része nem a bővítésre fog elmenni, hanem arra, hogy ne menjen el a jelenlegi állomány.
Szóval hasznosabb szerintem, ha közelebb hozod a munkaerőhöz a munkát, és még esetleg szépen lassan fizut is emelsz....
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Budapest mellett hol jobb a helyzet?
Mindkét laktanyában több tíz milliárd forintos fejlesztések indultak el.
Hosszú évek előkészítését követően....
Semmit sem nyernénk, de sok pénzt és időt buknánk.
Tata esetében már szerintem az is sokat segítene, ha a dandár fele elköltözne. Tüzérek, harckocsizók maradnak. Lövészek, páncéltörők mennének.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
igazából tata és bp autóval nics egy óra sem. sokat segítene viszont az tény egy budapesti száló (legénységi altiszti tiszti) és bszos szállítás. valami olyan helyre lenne jó a helyörség ami ezt a kevesebb mint 1 órát nem növelné meg drasztikusan viszont viszonylag könnyen elérhető lenne onnan bp forgalmasabb része.
vonattal sincs 1 óra ha jóra száll az ember bp srácok akik vasutállomáshoz közel laktak jártak vele napi szinten... (tehát megálló mellé sem lenne rossz egy szálló és a tatai vasutállomásról busszal be a helyörségbe.) esetleg MH biciki
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Nem akarok senkit megserteni, mondjuk ugy, hogy szerintem elobb kerdezzetek meg par huszevest, hogy mit szolnanak a sorkotelezettseg visszaallitasahoz, mielott eltervezitek a jovojuket... :p

Teljesen remenytelen otlet a kozeljovoben ilyesmivel erolkodni, azzal gyakorlatilag a MH lassan-lassan pozitivba fordulo arculatat vagnad haza pillanatok alatt, a politikai inga ellenmozgasanak hatasairol nem is beszelve.
Szerintem az önmagában szép teljesítmény lesz, ha a hivatásos állomany NATO-szinten fel tudjuk szetelni minden téren.
Egyelőre ez sincs meg.
A tervezett kb. 20 ezres tartalékos allomany felszerelése ezutan jön.
Sorkötelezettség?!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
vagy mind2 őt
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 649
15 043
113
Egy halom pénzért jegeljük a tatai és győri létszámhiányt...
Én pestiként szolgáltam Tatán.
Akinek ez a távolság áthidalhatatlan, az ne is menjen katonának.

Ráadásul Pesten a fizutok még kevesebbet ér.

Hogy volt a múltkor.
Pestről ne költözzenek le szfehérvárra, ne keljen feladniuk egzisztenciát, lakást, családot?
Most tatáról menjenek Pest mellé aki ott lakik?

Nem laktanyaköltöztetéssel kell megoldani a létszámhiányt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
Ezt megint rosszul látod. Egyrészt a magyar munkaerő teljesen immobilis. Tehát vannak olyanok, akiknek nem tudsz elég fizetést adni ahhoz, hogy elköltözzön
az ország másik végére.
Másrészt ha ordas mértékig megemeled a fizetést, akkor a szegényebb régiók további elnéptelenedését okozod - ha hajlanak is a költözésre.
Mert ahogy írtam, ha adsz egy átlagbért, azzal még nem vonzod be az embereket. De ha a KE megyei átlagra teszel rá 60-70ezer forintot, akkor ugyan lesz jelentkező helyben is, de a legtöbb az ország másik végéből, ami folyamatos konfliktushelyzet lesz a katonának.
És várhatóan nem Tatára akarnak majd menni, ha mondjuk Hódmezőn, vagy Debrecenben jobban megél ugyan abból a pénzből.
Mert ugye azt azért igen nehezen fogod lenyeletni a MH-n belül, hogyha területileg akarod differenciálni a fizetést.
De mondom, ez a lépés - legfőbb negatív hatásként - tovább növelné az országos fizetési és életszínvonali különbségeket. Ez meg kormányzati szinten nem lehet cél!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én pestiként szolgáltam Tatán.
Akinek ez a távolság áthidalhatatlan, az ne is menjen katonának.

Ráadásul Pesten a fizutok még kevesebbet ér.

Hogy volt a múltkor.
Pestről ne költözzenek le szfehérvárra, ne keljen feladniuk egzisztenciát, lakást, családot?
Most tatáról menjenek Pest mellé aki ott lakik?

Nem laktanyaköltöztetéssel kell megoldani a létszámhiányt.
Nem mindegy a költözés iránya! :rolleyes:
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 524
113
Egy halom pénzért jegeljük a tatai és győri létszámhiányt...
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.