A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 596
8 211
113
Nem akarok senkit megserteni, mondjuk ugy, hogy szerintem elobb kerdezzetek meg par huszevest, hogy mit szolnanak a sorkotelezettseg visszaallitasahoz, mielott eltervezitek a jovojuket... :p

Teljesen remenytelen otlet a kozeljovoben ilyesmivel erolkodni, azzal gyakorlatilag a MH lassan-lassan pozitivba fordulo arculatat vagnad haza pillanatok alatt, a politikai inga ellenmozgasanak hatasairol nem is beszelve.
Szerintem az önmagában szép teljesítmény lesz, ha a hivatásos állomany NATO-szinten fel tudjuk szetelni minden téren.
Egyelőre ez sincs meg.
A tervezett kb. 20 ezres tartalékos allomany felszerelése ezutan jön.
Sorkötelezettség?!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 831
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
vagy mind2 őt
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 366
14 363
113
Egy halom pénzért jegeljük a tatai és győri létszámhiányt...
Én pestiként szolgáltam Tatán.
Akinek ez a távolság áthidalhatatlan, az ne is menjen katonának.

Ráadásul Pesten a fizutok még kevesebbet ér.

Hogy volt a múltkor.
Pestről ne költözzenek le szfehérvárra, ne keljen feladniuk egzisztenciát, lakást, családot?
Most tatáról menjenek Pest mellé aki ott lakik?

Nem laktanyaköltöztetéssel kell megoldani a létszámhiányt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 530
46 508
113
A bérek területi eloszlásáról ezt a KSH adatbázist találtam:


Az országos nettó átlag kb. 270 volt tavaly. A leghátrányosabb területeken (Nógrád, Békés) kb. 191-195 körül alakultak, míg Bp és az Észak Dunántúlon kb. 260-300 ezer Ft havonta. Ha jól értelmeztem.
Ezek szerint a KEM megyei (Tata) 260 ezer (országos átlag) helyett egy ettől kb. 60-65 ezer Ft-tal alacsonyabb jövedelmű térségbe tett laktanyában több lenne a katona.

A kérdést kétféle képpen is fel lehet tenni:
1. Fizessünk a katonáknak 60-70 ezerrel többet, akkor az elmaradott országrész (elméleti) toborzási adatait produkálhatnánk (ha varrónőket keresnénk). Ez kb. évente 25 Mrd Ft bértöbletet jelent (25 ezer fő, 14 havi nettó illetmény növekménye). Azon lehet vitatkozni, hogy a pár ezer fős legénység, és altiszt-tiszt béreket hogy alakítjuk, de szerintem kb ennyi lenne a kumulált hatás.
2. Építsünk egy új laktanyát az elmaradott országrészben és akkor ugyanennyiért biztos többen jönnek.

Az egyes az minden évben plusz 25 Mrd-ot jelent (nettó) tehát hosszútávon jelentkező kiadás, de az egész haderőt érinti, minden alakulat bővülhet.
A kettes az csak az egynél jelenthet növekedést, viszont az összes többinél tovább folytatódik az elvándorlás, hisz nem emeltünk semmit. Viszont ez legalább 100 Mrd-ba került...

Szerintem nem jó ötlet a költözés...
Ezt megint rosszul látod. Egyrészt a magyar munkaerő teljesen immobilis. Tehát vannak olyanok, akiknek nem tudsz elég fizetést adni ahhoz, hogy elköltözzön
az ország másik végére.
Másrészt ha ordas mértékig megemeled a fizetést, akkor a szegényebb régiók további elnéptelenedését okozod - ha hajlanak is a költözésre.
Mert ahogy írtam, ha adsz egy átlagbért, azzal még nem vonzod be az embereket. De ha a KE megyei átlagra teszel rá 60-70ezer forintot, akkor ugyan lesz jelentkező helyben is, de a legtöbb az ország másik végéből, ami folyamatos konfliktushelyzet lesz a katonának.
És várhatóan nem Tatára akarnak majd menni, ha mondjuk Hódmezőn, vagy Debrecenben jobban megél ugyan abból a pénzből.
Mert ugye azt azért igen nehezen fogod lenyeletni a MH-n belül, hogyha területileg akarod differenciálni a fizetést.
De mondom, ez a lépés - legfőbb negatív hatásként - tovább növelné az országos fizetési és életszínvonali különbségeket. Ez meg kormányzati szinten nem lehet cél!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 530
46 508
113
Én pestiként szolgáltam Tatán.
Akinek ez a távolság áthidalhatatlan, az ne is menjen katonának.

Ráadásul Pesten a fizutok még kevesebbet ér.

Hogy volt a múltkor.
Pestről ne költözzenek le szfehérvárra, ne keljen feladniuk egzisztenciát, lakást, családot?
Most tatáról menjenek Pest mellé aki ott lakik?

Nem laktanyaköltöztetéssel kell megoldani a létszámhiányt.
Nem mindegy a költözés iránya! :rolleyes:
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Egy halom pénzért jegeljük a tatai és győri létszámhiányt...
Tatát szépen töltik fel, most kb 20 %-kal többen lehetnek, mint egy éve. Ez azért szép teljesítmény. Coviddal, korlátozásokkal, stb.
Amúgy Tata közlekedés szempontjából Pest agglomerációja.
Kb. 40 perc vonattal, autópályán (ha nincs) dugó.
Tata jó helyen van.
Fizetést kell emelni és lesz katona.
Ennyi.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Tata esetében már szerintem az is sokat segítene, ha a dandár fele elköltözne. Tüzérek, harckocsizók maradnak. Lövészek, páncéltörők mennének.
Meg a dandár zenekar is költözzön :)
Tata nagyon kis város egy egész dandárnak, nem csak arról van szó, hogy nincs jelentkező, hanem ha van is a rengeteg multi az egekbe lökte az albérlet árakat nem csak itt de a környéken mindenhol, az utolsó ház is munkásszállás, gyakran a garázsok is (...), aki messzebbről jönne családostul is nehezen talál lakást, ráadásul azt is arany áron (1,5M netto/év alatt nincs, az a panel belépő) a szerződéses katona meg nem a legjobban megfizetett és nehezen hihető, hogy versenyre kelhet a multikkal jelenleg a környéken másfél-kétszeres bér elérhető, persze műszakban. Nem lehet egy ilyen helyen elvárni, hogy stabilan kialakuljon egy gárda ami működteti az ország legerősebb dandárját. És minden tiszteletem azé aki azt mondta egy katonát más motivál, meg kalandból jönnek el, de ha így lenne akkor a Korom Feri bácsit miért kellett leléptetni, nem tudta megállítani a fluktuációk és biztosítani a feltöltéseket. Szóval mindenki pénzből él. Sokan a katonaság mellett másodállást vállalnak, ami idővel főállássá vált. A dandárt oda kell költöztetni -mielőtt beesne a 200+db technika - ahol stabilan lesz rá létszám, nem életszerű, hogy egy város 10%-nyi lakosságának megfelelő "munkaerőt" a környéken el tud szívni a laktanya. El kell vinni Pécsre, meg Miskolcra (csak ötletelek léci ne kontrázzatok) ahol a lakosság 1-2% -a lesz a laktanya "dolgozója" (tudjuk nem csak katona kell) Szóval nem tudom ki mikor döntött Tata mellett, de a Komáromi rév, mint a szoci idők védendő pozíciója már nem indok ami miatt itt kell tartani egy alakulatot, pláne ha már nincs is csak néhány alakulat, a Kisalföldre bőven elég lenne Győr.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 063
12 028
113
Tata esetében már szerintem az is sokat segítene, ha a dandár fele elköltözne. Tüzérek, harckocsizók maradnak. Lövészek, páncéltörők mennének.
Tata egy nyugati orientáltságú VSZ -maradvány, amit így ebben a formában fel kéne számolni.
A győri laktanyát eladnám - jó pénzt kapnánk egy betelepülő multitól érte.
Hajmáskéren létrehoznék egy nehéztechnikára kiképző és ellenerő zászlóaljat (ha már mellette egy NATO kiképzőközpontot létesítünk) - így jó indokot szolgáltatunk a főparancsnokság csodálatos épületének felújítására.
A nehézdandárt Szolnokra telepíteném, a légvédelmi rakétaezred menne Kecskemétre, a repülőezred pedig Kiskunlacházára.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 052
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Meg a dandár zenekar is költözzön :)
Tata nagyon kis város egy egész dandárnak, nem csak arról van szó, hogy nincs jelentkező, hanem ha van is a rengeteg multi az egekbe lökte az albérlet árakat nem csak itt de a környéken mindenhol, az utolsó ház is munkásszállás, gyakran a garázsok is (...), aki messzebbről jönne családostul is nehezen talál lakást, ráadásul azt is arany áron (1,5M netto/év alatt nincs, az a panel belépő) a szerződéses katona meg nem a legjobban megfizetett és nehezen hihető, hogy versenyre kelhet a multikkal jelenleg a környéken másfél-kétszeres bér elérhető, persze műszakban. Nem lehet egy ilyen helyen elvárni, hogy stabilan kialakuljon egy gárda ami működteti az ország legerősebb dandárját. És minden tiszteletem azé aki azt mondta egy katonát más motivál, meg kalandból jönnek el, de ha így lenne akkor a Korom Feri bácsit miért kellett leléptetni, nem tudta megállítani a fluktuációk és biztosítani a feltöltéseket. Szóval mindenki pénzből él. Sokan a katonaság mellett másodállást vállalnak, ami idővel főállássá vált. A dandárt oda kell költöztetni -mielőtt beesne a 200+db technika - ahol stabilan lesz rá létszám, nem életszerű, hogy egy város 10%-nyi lakosságának megfelelő "munkaerőt" a környéken el tud szívni a laktanya. El kell vinni Pécsre, meg Miskolcra (csak ötletelek léci ne kontrázzatok) ahol a lakosság 1-2% -a lesz a laktanya "dolgozója" (tudjuk nem csak katona kell) Szóval nem tudom ki mikor döntött Tata mellett, de a Komáromi rév, mint a szoci idők védendő pozíciója már nem indok ami miatt itt kell tartani egy alakulatot, pláne ha már nincs is csak néhány alakulat, a Kisalföldre bőven elég lenne Győr.
Tata egy nyugati orientáltságú VSZ -maradvány, amit így ebben a formában fel kéne számolni.
A győri laktanyát eladnám - jó pénzt kapnánk egy betelepülő multitól érte.
Hajmáskéren létrehoznék egy nehéztechnikára kiképző és ellenerő zászlóaljat (ha már mellette egy NATO kiképzőközpontot létesítünk) - így jó indokot szolgáltatunk a főparancsnokság csodálatos épületének felújítására.
A nehézdandárt Szolnokra telepíteném, a légvédelmi rakétaezred menne Kecskemétre, a repülőezred pedig Kiskunlacházára.
Az állomány kis része lakik csak Tatán és környékén. Nagy része Budapest, Győr, Komárom, esetleg Székesfehérvárról jár be.
Bárhová tennétek mindenhol így működne.
Szóval ez nem szempont. Legalább is nem érv 100 Mrd-ok elköltésére új díszlokációs terv gyanánt.
A fiatal tisztek fele budapesti... napi ingázó.
Ettől messzebb nem mennének pesttől... :)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Az állomány kis része lakik csak Tatán és környékén. Nagy része Budapest, Győr, Komárom, esetleg Székesfehérvárról jár be.
Bárhová tennétek mindenhol így működne.
Szóval ez nem szempont. Legalább is nem érv 100 Mrd-ok elköltésére új díszlokációs terv gyanánt.
A fiatal tisztek fele budapesti... napi ingázó.
Ettől messzebb nem mennének pesttől... :)
Ja, és Tatabánya. Onnan jártak be a legtöbben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
igazából tata és bp autóval nics egy óra sem. sokat segítene viszont az tény egy budapesti száló (legénységi altiszti tiszti) és bszos szállítás. valami olyan helyre lenne jó a helyörség ami ezt a kevesebb mint 1 órát nem növelné meg drasztikusan viszont viszonylag könnyen elérhető lenne onnan bp forgalmasabb része.
vonattal sincs 1 óra ha jóra száll az ember bp srácok akik vasutállomáshoz közel laktak jártak vele napi szinten... (tehát megálló mellé sem lenne rossz egy szálló és a tatai vasutállomásról busszal be a helyörségbe.) esetleg MH biciki
Mi van a Petofivel, az tele van?
Biatorbagy korul volt korrekt radaros-radios MNH, azoktol nem maradt ingatlan?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 366
14 363
113
Nem mindegy a költözés iránya! :rolleyes:
Teljesen igazad van.

De nemrég én kardoskodtam, hogy kollégáim napi 4 órát is utaznak(ha én busszal megyek nappalosba reggel 4:30kor indulok 15:15re érek haza, amikor Tatabányáról jártam 4:05-től 1545ig tartott egy munkanapom),6 nap egy héten, ezt a katonák is megtehetik.
De dudi és krisss győzködtek, hogy az pestről megoldhatatlan. Mármint szfehérvár.

Ha átrakod bármely dandárt 20k-ra a fővárostól, mit nyersz?
Nővéremék szigetszentmiklósról azért költöztek vissza Pestre, mert nem bírták idegekkel a reggeli/délutáni dugót.
A Pilis felé ugyanez van.
Érd felé is ha jól sejtem.
Ha a nulláson van valami körülötte minden meghal.
Munkakezdéskor/végzéskor órák hossza araszolás.
Ráadásul annyira kiépült minden, Pest körül épkézláb gyakteret hol csinálsz? Lőteret? Hksoknak? Vagy mindíg a Bakony? Csobánka?


Vicc ha pár ezer harcolót nem tud összeszedni az ország.
Ezt a sorkötelezettséget sem értem. 5000-10000?
Találomra?
Önként? Akkor menjen tartalékosnak.
10000 embert hol kikkel akartok kiképeztetni?
Értelmesen!!!
Én 2001ben voltam soros. Szerettem, jó volt a társaság, de sok értelme nem volt. Ha reálisan nézem sok mindent nem tanultam 9 hónap alatt.

A mostani állomány(tiszt/tiszthelyettes) mennyire van leteerhelve? Határ/külszolgálat/esetleg új technikára felkészülés/nemzetközi gyakorlatok/tartalékosok?

Nem tudtam mindent végigolvasni, szóval ha már megválaszoltátok sorry.

Fizetést kell emelni. Egyértelmű.
De ha valakit Tata távolsága rettenet el Pestről, és azért nem jelentkezik katonának, az tényleg menjen inkább a McDonald's-ba.

Leo/lynx/gidran/bren/cg/h145/spike stb.
Mégegyszer. Kell a normális fizetés. De ha valakit ezek nem hoznak lázba, akkor ne menjen katonának.
Ismétlem magam régebbről. A pár ezer harcolónak spártainak kell lenni, nem perzsának.
Először a ht/szerződéses állományt kellene kipipálni. Fizetés/felszerelés/képzés/jövőkép.
Utána tartalékosok amikor ez kész van.
Nem mindenbe belekapni.