[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 439
10 231
113
Kékben a világ országai, amelyek Amerikát a legjobb üzleti partnerként tartják számon. Narancssárgában azok, akik Kínát.
Összehasonlítás a 2000 és 2020 as év között.
239446933_10158662195042183_7450040017198847919_n.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Végignéztem még reggel. Azért nekem szemet szúrt sokminden. Pld. nyugati iskolák szerinti az általános nézőpont, a harmadik világ sorsa az smafu, szinte nem is említi. Az oroszokat és kínát leginkább egy kalap alá veszi, holott teljesen mások. A vezető "igazság" többnyire a nyugati és amerikai álláspont (szerinte), a disznóságaik pedig mélyen el vannak hallgatva. Pld. A britekről sem mondja el hogy több száz évre visszamenően felelősek a fél világ kiszipolyozásáért szétveréséért ês legyilkolásáért gyarmatosításáért.

Ahogy másik postodban írtad megfekszi a gyomromat sok helyen amiket mond, mert én annál sokkal jobban átlátom az egészet ahogy ő azt láttatni szeretné, de valóban, aki nem foglalkozik régóta világpolitikával azok simán benyelnek mindent tőle, és talán fel merül bennük, meg vannak vezetve nyugati szájíz szerint. :oops::D Engem nem tud megvezetni. :) Egyébként a mezei polgároknak hihetően adja elő hogy minden úgy van ahogy állítja és csak az a nézőpont az igaz. Azért néhol vastagon kilóg a megvezetés ha valaki figyel.

Kína és Tajvan esete sokkal fontosabb annál mint amilyen súlyt helyez rá, ugyan is Tajvan jelenleg magasan a világ vezető chip gyártója, ami azt jelenti, hogy a lerohanása biztosan amerikai és szövetségesei kína ellen háborúba fog torkollni, onnan pedig kiterjedhet a fél világra.
Nézzétek már meg az életrajzát...
Amerikai, Brit tanulmányok, középkorú jó kondiban lévő "biztonságpolitikai szakértő - valláskutató az iszlámra specializálva" aki szeret "terepen dolgozni", megfordult a világ pöcegödreiben, beszéli és érti a harmadik világ nyelvét, majd feltűnik egy Friderikusz podcastban elmondani hogy merre tart a világ...

Kilóg a lóláb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Kékben a világ országai, amelyek Amerikát a legjobb üzleti partnerként tartják számon. Narancssárgában azok, akik Kínát.
Összehasonlítás a 2000 és 2020 as év között.
239446933_10158662195042183_7450040017198847919_n.jpg
Ez az infografika honnan van, vajon hiteles? Forrást nem találok rá, e nélkül meg bárki rajzolhat akár olyat is ahol még az óceánok is narancsban úsznak. Már csak azért mert én képkereséssel csak ilyen komolytalan forrásokat, találtam mint Reddit, TikTok, Twitter...
 
  • Tetszik
Reactions: Morishima

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 439
10 231
113
Ez az infografika honnan van, vajon hiteles? Forrást nem találok rá, e nélkül meg bárki rajzolhat akár olyat is ahol még az óceánok is narancsban úsznak. Már csak azért mert én képkereséssel csak ilyen komolytalan forrásokat, találtam mint Reddit, TikTok, Twitter...
A kép forrása a The Economist, viszont én egy portugál afrika csoportban találtam rá, és elég nyakatekerten fordítottam magyarra, így úgy hangzik mintha az emberek véleménye lenne ez, de valójában azt mutatja hogy kivel bonyolítanak nagyobb kereskedelmet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
A kép forrása a The Economist, viszont én egy portugál afrika csoportban találtam rá, és elég nyakatekerten fordítottam magyarra, így úgy hangzik mintha az emberek véleménye lenne ez, de valójában azt mutatja hogy kivel bonyolítanak nagyobb kereskedelmet.
Így van.

Mindent egybe véve, én elsőre nem akartam elhinni, elég pofánverős statisztika!
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 636
113
Szerintem maradhatunk itt is mert ez a téma szervesen összefügg Afganisztán biztonságpolitikájával...
Persze. De nem kifejezetten Afganisztán van under the májkroszóp.
Szóval, ha megnézed a térképet, akkor kiviláglik a szándék és az irány. Vagyis, az egész helyzet kulcsa, a Kaukázus. Miért is volt érdeke Törökországnak beszállni az azeri-örmény meccsbe Karabahban? Azért, mert Azerbajdzsán kijárattal rendelkezik a Kaszpi-tengerre. Miért fontos nekik ez? Baku-olaj, türk népek-Türkmenisztán a túloldalt, ami határos Afganisztánnal. Juhéé....
De, ha jól megnézed a térképet, Törökország eddig be volt szorítva, mert minden oldalról, vele legalább ugyan abba a súlycsoportba tartozók veszik körül. Kitörési pontja csak a Kaukázus-Kaszpi régió. A törökök célja:
1.A térség katonailag legerősebb állama legyen.
2.A Türk öntudat erősítése, befolyásolva ezzel a volt SZU. utódállamok irányultságát.
3.Vezető szerephez jutni a muzulmán világban.
4.Gazdadági/katonai/politikai középhatalomból, a térség meghatározó hatalmává válni.

Valljuk be, ezek a célok mind reálisak számukra. Viszont, nyersanyagéhségük negatívan befolyásolja a végső céljaik megvalósulását, 5. nagyhatalomként szerepelni a "sakktáblán". Van két muzulmán országod, van egy káoszba fulladó, meg egy technikailag erősödő. A térség másik két "bikája" Izrael és Irán, egymást fixírozza. A surranópályán Törökország begaloppozik Közép-Ázsiába, mint egy szekularizált, központosított államhatalom, és kiaknázza az afgán földet.
Egyelőre ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Persze. De nem kifejezetten Afganisztán van under the májkroszóp.
Szóval, ha megnézed a térképet, akkor kiviláglik a szándék és az irány. Vagyis, az egész helyzet kulcsa, a Kaukázus. Miért is volt érdeke Törökországnak beszállni az azeri-örmény meccsbe Karabahban? Azért, mert Azerbajdzsán kijárattal rendelkezik a Kaszpi-tengerre. Miért fontos nekik ez? Baku-olaj, türk népek-Türkmenisztán a túloldalt, ami határos Afganisztánnal. Juhéé....
De, ha jól megnézed a térképet, Törökország eddig be volt szorítva, mert minden oldalról, vele legalább ugyan abba a súlycsoportba tartozók veszik körül. Kitörési pontja csak a Kaukázus-Kaszpi régió. A törökök célja:
1.A térség katonailag legerősebb állama legyen.
2.A Türk öntudat erősítése, befolyásolva ezzel a volt SZU. utódállamok irányultságát.
3.Vezető szerephez jutni a muzulmán világban.
4.Gazdadági/katonai/politikai középhatalomból, a térség meghatározó hatalmává válni.

Valljuk be, ezek a célok mind reálisak számukra. Viszont, nyersanyagéhségük negatívan befolyásolja a végső céljaik megvalósulását, 5. nagyhatalomként szerepelni a "sakktáblán". Van két muzulmán országod, van egy káoszba fulladó, meg egy technikailag erősödő. A térség másik két "bikája" Izrael és Irán, egymást fixírozza. A surranópályán Törökország begaloppozik Közép-Ázsiába, mint egy szekularizált, központosított államhatalom, és kiaknázza az afgán földet.
Egyelőre ennyi.
Akarni mindent lehet, de szerintem abban a pillanatban, ahogy reális esély lesz arra, hogy Afganisztán ásványkincseit ki lehet termelni és földrajzi helyzetét elsősorban gazdasàgi értelemben ki lehet aknázni, akkor a két nagyhatalom Oroszország és Kína azonnal "felosztja" Afganisztánt,és a törököknek esélye sem lesz.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 636
113
Akarni mindent lehet, de szerintem abban a pillanatban, ahogy reális esély lesz arra, hogy Afganisztán ásványkincseit ki lehet termelni és földrajzi helyzetét elsősorban gazdasàgi értelemben ki lehet aknázni, akkor a két nagyhatalom Oroszország és Kína azonnal "felosztja" Afganisztánt,és a törököknek esélye sem lesz.
Kénytelen vagyok ellentmondani neked. Ha összevetjük az orosz demográfiát, a kínai-Usa szembenállást, akkor a nevető harmadik Törökország.
 
W

Wilson

Guest
Kénytelen vagyok ellentmondani neked. Ha összevetjük az orosz demográfiát, a kínai-Usa szembenállást, akkor a nevető harmadik Törökország.
Szerintem a törökök szerepét tényleges erejüket túlértékeled ,nekik már az is jelentős feladat, hogy a Földközi-tenger térségében meghatározó hatalommá váljanak, és mint már írtam fizikailag távol van Afganisztántól, ez nagyon behatárolja az afganisztáni lehetőségeiket, ráadásul az anyagi erőforrások sem teszik azt lehetővé, hogy meghatározó szereplő legyen Afganisztánban és a térségben.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 439
10 231
113
Kénytelen vagyok ellentmondani neked. Ha összevetjük az orosz demográfiát, a kínai-Usa szembenállást, akkor a nevető harmadik Törökország.

Szerintem a törökök szerepét tényleges erejüket túlértékeled ,nekik már az is jelentős feladat, hogy a Földközi-tenger térségében meghatározó hatalommá váljanak, és mint már írtam fizikailag távol van Afganisztántól, ez nagyon behatárolja az afganisztáni lehetőségeiket, ráadásul az anyagi erőforrások sem teszik azt lehetővé, hogy meghatározó szereplő legyen Afganisztánban és a térségben.
Törökország nincs egy ligában sem az oroszokkal, de főleg nem Kínával, az igaz hogy talán könnyebben mozog muszlim területen. Viszont Oroszország szíriai kiállása nagyon megerősítette a beléjük vetett bizalmat sok közel keleti és közép ázsiai ország szemében, főleg ha megnézzük azt milyen alternatívák vannak.

Amikor Erdogan eltűnik a török politikából, legyen ez visszavonulás, vagy elmozdítás, az új török birodalmiság építése is jó eséllyel megszűnik majd és visszatér az ország valószínűleg a nyugatos usa pórázra, persze lehet hogy lesz aki képes lesz tovább vinni.

Törökország nagyon jól csinálja mert megpróbál vagy légüres térbe bemenni, vagy éppen csak addig megközelíteni a piros vonalat amennyire csak lehet ezzel a módszerrel kisebb és nagyobb morzsákat csipegetve az új török birodalom számára, Afganisztánból is fog hízni gazdaságilag, de az egészet nem tudja lenyelni, akkor se tudná ha nem lennének más szereplők, főleg nem így hogy a legerősebbek vannak ott.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 636
113
Törökország nincs egy ligában sem az oroszokkal, de főleg nem Kínával, az igaz hogy talán könnyebben mozog muszlim területen. Viszont Oroszország szíriai kiállása nagyon megerősítette a beléjük vetett bizalmat sok közel keleti és közép ázsiai ország szemében, főleg ha megnézzük azt milyen alternatívák vannak.

Amikor Erdogan eltűnik a török politikából, legyen ez visszavonulás, vagy elmozdítás, az új török birodalmiság építése is jó eséllyel megszűnik majd és visszatér az ország valószínűleg a nyugatos usa pórázra, persze lehet hogy lesz aki képes lesz tovább vinni.

Törökország nagyon jól csinálja mert megpróbál vagy légüres térbe bemenni, vagy éppen csak addig megközelíteni a piros vonalat amennyire csak lehet ezzel a módszerrel kisebb és nagyobb morzsákat csipegetve az új török birodalom számára, Afganisztánból is fog hízni gazdaságilag, de az egészet nem tudja lenyelni, akkor se tudná ha nem lennének más szereplők, főleg nem így hogy a legerősebbek vannak ott.
Még nem a teljes erejével hat, de már ott van Közép-Ázsiában. Egyelőre orosz farvizen, de belefolyik a térség geopolitikájába. Mindenképp szüksége van nyersanyagra.
Afganisztán!
Szüksége van a türk népekre,
Afganisztán!
Beágyazottsága a muzulmán világban, predesztinálja,
Afganisztán!
Törökország szárazföldi, feltörekvő hatalom,
Afganisztán!
Hol a geológiai törésvonal?
Afganisztán!
Ha az oroszokkal felosztják a szerepeket, Oo.-Kína, To.-dél.
Afganisztán.
 
Status
Not open for further replies.