[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 202
113
"Pitta", arrol a Harangozo-fele, tavaly az emult masfel evben sokszor emlitett, de mindig ovatosan csak korulirt, 1500 milliardos egyetlen tetelrol mit hallottal?
ÉN úgy gondolom, hogy az 1500 milliárd másfél éve mennyit ért, és most hány EUR-t ér, már az is megér egy misét, a másik, hogy ez egy elvi összeg, nincs betervezve a költségvetésbe, ergo nincs.. (hasonló mint a MÁV, hogy 157 darab Veltron mozdonyt vett meg (aztán kiderült, hogy szándéknyilatkozat, hogy ennyit hivhat le, és a nekünk gyártott mozdonyokat más országok veszik, és nagy valószínűséggel se ebben, se a jövő évben nem lesz rá pénz.) Szvsz így állunk a 1500 milliárddal. Ha arra nincs pénz, hogy a radarblokkokat "vesélyhelyzetben" rövid időp alatt kicseréljük - a csehek 2,3 hónapot mondtak - akkor nekünk sem lesz második Griff századunk...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 393
113
ÉN úgy gondolom, hogy az 1500 milliárd másfél éve mennyit ért, és most hány EUR-t ér, már az is megér egy misét, a
10%-ot gyengült a forint 2021 januarjához képest.
2021ben a honvédelmi költségvetés 778 mrd volt. Idén 1.200 mrd fölötti az évközi pluszokkal. Jövőre 1.500 mrd körül lesz.

Bőven kompenzálja az emelkedett büdzsé a forintgyengülést.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1
K

kamm

Guest
ÉN úgy gondolom, hogy az 1500 milliárd másfél éve mennyit ért, és most hány EUR-t ér, már az is megér egy misét,
Tavaly nyarhoz kepest mondjuk felmilliard dollart buktunk - viszont a parhuzamosan Gripen helyzete is nehezebb lett, kulonosen a szokasos woke-nyugati taplo modorban eloadott cseh lepes utan. Kulonos modon ez utobbi szerintem boven kiegyensulyozna az arfolyamveszteseget.

a másik, hogy ez egy elvi összeg, nincs betervezve a költségvetésbe, ergo nincs..
Ezt megis mibol allitod ilyen biztosan...?

(hasonló mint a MÁV, hogy 157 darab Veltron mozdonyt vett meg (aztán kiderült, hogy szándéknyilatkozat, hogy ennyit hivhat le, és a nekünk gyártott mozdonyokat más országok veszik, és nagy valószínűséggel se ebben, se a jövő évben nem lesz rá pénz.) Szvsz így állunk a 1500 milliárddal.
Ezt most vegkepp nem kovetem... mi van, hogy jonnek ide a mozdonyok? Milyen prioritassal rendelkeznenek az amugy kivalo, de eszement draga Siemes Veltronok a haborus helyzetben versus a Gripenek megjelenese haborus helyzetben?

Ha arra nincs pénz, hogy a radarblokkokat "vesélyhelyzetben" rövid időp alatt kicseréljük - a csehek 2,3 hónapot mondtak - akkor nekünk sem lesz második Griff századunk...
Milyen veszelyhelyzet es milyen "cserere" gondolsz? Ti. a Gripenen olyan nincs, hogy "radarblokk-csere"; van a backend meg a frontend, de ha jol remlik ezeknek az upgradeje az MS20 Block II resze...?
 
K

kamm

Guest
10%-ot gyengült a forint 2021 januarjához képest.
2021ben a honvédelmi költségvetés 778 mrd volt. Idén 1.200 mrd fölötti az évközi pluszokkal. Jövőre 1.500 mrd körül lesz.

Bőven kompenzálja az emelkedett büdzsé a forintgyengülést.
Nem erre gondolt, hanem a vasarloertek-paritasra (ti. ezt masra is lehetne kovetni), de azt meg szerintem a Saabra nehezedo sales pressure kiegyenliti majd egy jo megallapodas kereteben.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 225
4 578
113
K

kamm

Guest
Akkor ideznem a teljes mondatot, mert lathatoan eldobtad a lancot azonnal a "veszelyhelyzet" szonal, es mint valami nagyon idos nyugdijas, akinel mar csak az asszociacios palyak mukodnek, azonnal linkelni kezdtel... :D :D :D

Milyen veszelyhelyzet es milyen "cserere" gondolsz? Ti. a Gripenen olyan nincs, hogy "radarblokk-csere"; van a backend meg a frontend, de ha jol remlik ezeknek az upgradeje az MS20 Block II resze...?

Namarmost a fenti linkjeid mennyiben relevansak valamifele azonnali radarupgradere a Gripenen...? :)
Nem monodom, hogy nem kell, sot, nagyon szeretnem, de a @kelepisti irt valaszom arra vontakozott, hogy nem ertem, mitol lenne ez prioritas, mondjuk egy masodik szazad megrendelese, egy PULS/MARS2 avagy valamifele ABM halo berendelese elott.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
pld.. a kurva sok L-39NG-re különösen a felderítőváltozatra. Meg a minisztérium várba költözésére stb. Ezeket kilőve és maradva visszamenve a kanadai kiképzésre, vagy 2-4 gépet lizingelve, bekapcsolódni a csehbe (amig még gripent repülnek az NG-vel/ALCA-val), akkor lenne pénz a teljes századra.. De jelenleg még alig fegyverzet a jelen mennyiséghez és a radar blokkok cseréje is évekre van elhúzva (a sok vészhelyzet ellenére)...
Az MS20 csomagban nincsen blokk csere.A svédek a cseheknek a tenderük alatt ajánlották fel az új AESA radaral ellátott verziót.Ez a MS2.2 keretén belül történt volna.Hogy ez még mit tartalmaz nem tudom.Más én alapból azt gondolom hogy lesz egy szd. modernizált gripen.Viszont a fórumon elhangzott hogy a svédeknek 2 szd. -nyi 0 km es "C" sárkányuk van..Erre írtam hogy egy esetleges 2.szd.-nyi bővítés , olyan mintha vennénk ezen kívül 80 db Puls-t.Elfogadom hogy nem lehet párhuzamba állítani a kettőt.De a jelentőségére írtam.A plussz 2.szd.-ot nagyon jegyeznék a tőzsdén.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 445
46 343
113
Az MS20 csomagban nincsen blokk csere.A svédek a cseheknek a tenderük alatt ajánlották fel az új AESA radaral ellátott verziót.Ez a MS2.2 keretén belül történt volna.Hogy ez még mit tartalmaz nem tudom.Más én alapból azt gondolom hogy lesz egy szd. modernizált gripen.Viszont a fórumon elhangzott hogy a svédeknek 2 szd. -nyi 0 km es "C" sárkányuk van..Erre írtam hogy egy esetleges 2.szd.-nyi bővítés , olyan mintha vennénk ezen kívül 80 db Puls-t.Elfogadom hogy nem lehet párhuzamba állítani a kettőt.De a jelentőségére írtam.A plussz 2.szd.-ot nagyon jegyeznék a tőzsdén.
Ismétlem: csak egy századnyi tartalék airframe van a Svéd Légierőnél.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
Nos , visszakerestem , ebben a topicban hangzott el július 5-kei a beírás hogy a svédeknek 2.szd.-nyi 0 km es C/D -jük van.De ha csak egy akkor egy.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 225
4 578
113
Akkor ideznem a teljes mondatot, mert lathatoan eldobtad a lancot azonnal a "veszelyhelyzet" szonal, es mint valami nagyon idos nyugdijas, akinel mar csak az asszociacios palyak mukodnek, azonnal linkelni kezdtel... :D :D :D

Milyen veszelyhelyzet es milyen "cserere" gondolsz? Ti. a Gripenen olyan nincs, hogy "radarblokk-csere"; van a backend meg a frontend, de ha jol remlik ezeknek az upgradeje az MS20 Block II resze...?

Namarmost a fenti linkjeid mennyiben relevansak valamifele azonnali radarupgradere a Gripenen...? :)
Nem monodom, hogy nem kell, sot, nagyon szeretnem, de a @kelepisti irt valaszom arra vontakozott, hogy nem ertem, mitol lenne ez prioritas, mondjuk egy masodik szazad megrendelese, egy PULS/MARS2 avagy valamifele ABM halo berendelese elott.
Látszik, hogy nem a hazai hivatalos médián edződtek a reakcióid. Volt itt egyszerre 4 vészhelyzet is meghirdetve (a COVID miatt egészségügyi, meg még valami a mostaniak mellett), olyan harcos mondatokkal, mintha már holnap végünk lenne, csak legyen rendeleti kormányzásra ok.
A vészhelyzeteket nem én, hanem a kormány tolja túl a kommunikációs csatornákon. Én csak finoman jeleztem Feléd, hogy van vészhelyzet ma Magyarországon, ebből ráadásul egy háborús és egy migrációs, mindkettő adhatna alapot a Gripen rendszerfejlesztésének gyorsítására, legyen az backend vagy frontend, mi meg széthúztuk az MS20 Block II szoftverfejlesztést a svédországi javítások ütemezésére. Ebben látta @kelepisti az enyhe ellentmondást, és lássuk be, kommunikációs szinten (tehát ijesztgetnek valamivel, de azért halasztjuk a képességfejlesztést) igaza van. Lehet, sőt, nagyon valószínű, hogy a fenyegetettség mértéke engedi a lazább menetrendet, de nem ezt kommunikálják nap mint nap. ;)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 202
113
Már bocsánat, de az MS20 több ágra oszlik. Az első a tisztán szoftveres upgrade, ezt megkapták a repülőgépek. A második a radarok hardwares cseréje (nem a radartányér AESA cseréje, hanem az orr részben lévő "dobozok" cseréje, amelyet szintén megrendeltünk. Ezek is elindultak, de a csehek néhány hónap alatt végigtolták/tolják mi meg elhúzzúk a nagyobb javításokra, amikor svédbe repülnek a gépgek, talán évi 4-5 darabra. A MS20 harmadik lépcsőjében lenne az AESA radarcsere, de ezt senki sem rendelte még meg.
 
K

kamm

Guest
Már bocsánat, de az MS20 több ágra oszlik. Az első a tisztán szoftveres upgrade, ezt megkapták a repülőgépek. A második a radarok hardwares cseréje (nem a radartányér AESA cseréje, hanem az orr részben lévő "dobozok" cseréje, amelyet szintén megrendeltünk. Ezek is elindultak, de a csehek néhány hónap alatt végigtolták/tolják mi meg elhúzzúk a nagyobb javításokra, amikor svédbe repülnek a gépgek, talán évi 4-5 darabra. A MS20 harmadik lépcsőjében lenne az AESA radarcsere, de ezt senki sem rendelte még meg.
? Az MS20 elso lepcsojet regen megkaptak, abban voltak az uj fegyverek integralva (evekkel ezelott.)
Mar az Mk2-Mk3 radar upgradenel is ugrott vagy 50% a hatotav, az Mk3-Mk4 meg kb megduplazta.
Az Mk5, az AESA upgradenek viszont semmi koze az MS20-hoz eredetileg, azt utolag hozta ossze a Saab; az lehetseges, hogy most az MS upg reszekent probaljak elsutni, igazabol mindegy is.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 202
113
? Az MS20 elso lepcsojet regen megkaptak, abban voltak az uj fegyverek integralva (evekkel ezelott.)
Mar az Mk2-Mk3 radar upgradenel is ugrott vagy 50% a hatotav, az Mk3-Mk4 meg kb megduplazta!
----
Igy van, de az Mk4-est nem!!! Abban cserélnek komplett egységeket (jelfeldolgozás, zavarvédettség stb) az orr részben. Saját szemmemel láttam, mit cserélnek (a dobozba bent nem :) Nos utóbbi húzódik forráshiány miatt!!!!
 
K

kamm

Guest
? Az MS20 elso lepcsojet regen megkaptak, abban voltak az uj fegyverek integralva (evekkel ezelott.)
Mar az Mk2-Mk3 radar upgradenel is ugrott vagy 50% a hatotav, az Mk3-Mk4 meg kb megduplazta!
----
Igy van, de az Mk4-est nem!!! Abban cserélnek komplett egységeket (jelfeldolgozás, zavarvédettség stb) az orr részben. Saját szemmemel láttam, mit cserélnek (a dobozba bent nem :) Nos utóbbi húzódik forráshiány miatt!!!!
Igen, ez erdekes, hogy az Mk4-et nem kaptak meg meg a magayrok, tenyleg ment a fillereskedes...
Az az "orr reszben" valojaban a CPUt cserelik ki, mert a sokkal erosebb computing capacity sokkal bonyolultabb algot enged meg, ami cserebe sokkal jobb/alaposabb zajszurest stb eredmenyez, ezert aztan nagyon ugrik a hatotav is.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 907
113
Komoly szövegértési problémák vannak egyeseknél...

Akkor ideznem a teljes mondatot, mert lathatoan eldobtad a lancot azonnal a "veszelyhelyzet" szonal,

Volt egy kollégám, Isten nyugosztalja, a covid-veszélyhelyzet miatt a főnökség kiadta, hogy meg kell tankolnia a kocsikat, ő meg összevissza kiabált nekünk, hogy VÉÉÉSZHELYZET VAN, VÉÉÉÉSZHELYZEET VAAAN!!
 
  • Vicces
Reactions: formosa1