A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Azért 200 darab egy ilyen korszerű járműből nem kevés.

Hát nem tudom mi a német páncélgránátos alakulatok felállása most, de szerintem 1 dandárnak sok a 200 db, 2 dandárnak meg kevés. Valaki tudja mi ott a felállás harcjárművek darabszámát illetően ?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 425
113
Laikuskent kerdezem hogy a 200 IFV az sok/keves/optimalis? Csehek is hasonlo darabszamot terveznek venni.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
286
220
43
Én úgy tudom 44db zászlóaljanként.
Tata 88 db Debrecen/Hódmezővásárhely 132db az kicsit több mint 200
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Német Puma tankok egy hadgyakorlaton :rolleyes:
26816089_796f70d0a445996df84fe647c89b7e99_wm.jpg

"aligha tüzelné fel a katonák harci kedvét, ha Bárány, vagy Nyúl elnevezésű harci eszközökbe kellene beülniük."
:eek:
"a személyzeten túl szárazföldi deszantgyalogságot is szállít és gyengébb a fegyverzete, gyakorlatilag géppuska van rajta.":confused:
"az ellenség megközelíti a gyalogságával a tankokat, akkor a gyalogság kiszáll a Pumákból és igyekszik kézitusában megvédeni az értékes tankokat.":mad:
"az Iszlám Állam gerillái vagy kilőtték őket a vállról indítható kézi páncéltörő fegyvereikkel, vagy odakúsztak és közelről, felülről kézigránátokkal találták meg a gyenge pontokat (elsősorban a ventilátor-rendszert). ":(

Ha valaki nem akarja végig olvasni, kiszemezgettem a legjobbakat! ;)
Szegény lövészek! A libbantak szerint kézitusa van a gyalogság között... Hiába MARVEL filmek...? :rolleyes:
Viszont egy pár száz ISIS harcost amnesztiával átvehetnénk a sereghez, ha ezek olyan legények, hogy odakúsznak a Leókhoz és a ventilátorba kézigránátokat dobálnak.
John Rambo a kutya füle ezekhez a legényekhez képest. Persze lehet, hogy nálunk a sok gaz, ősszel meg a sár lassítja őket, mert beleragad a szakállukba.
:p:D
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Most mondjam, hogy a cikk üvölt, hogy HTT-t kéni írni róla?
Rohadtul csak az időded pazarlod ezekre a HTT-re szerintem. Nem megy át a jogos kritika, mert ezek a cikkel nem a.szakmaiság hanem a hírérték miatt jellenek meg. Akit csak a hír érdekel annak jó lesz a Puma tank, meg a ventilátorba dobott gránát, aki a szakma az meg idejön és tájékozódik.... :) jah és mellesleg amint láttam nem is szeretik sokan a kritikákat.... mert megsértve érzik az újságíroi szabadságukat.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Mondjuk én biztos nem kukáznám a BTR80A-t.... nem olyan rossz gép az, kis upgrade az optikai rendszeren, FLIR, stb... és maradhat még egy darabig. A 30mmes ágyú még tartja magát...

IFVnek rossz. nyusziszállítónak elmegy.

A Puma amúgy imo és a Cseh tender alapján is a jelenlegi legjobb IFV. Csak az ára. De ha 200dbot veszünk rossz szavunk nem lehet.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 365
113
Mondjuk én biztos nem kukáznám a BTR80A-t.... nem olyan rossz gép az, kis upgrade az optikai rendszeren, FLIR, stb... és maradhat még egy darabig. A 30mmes ágyú még tartja magát...
Sosem mondtam, hogy kukázni kellene, de én amit lehet lekonzerválnám, letárolnám. No nem úgy mint eddig volt.
Bár én nem vagyok a vegyes technika üzemeltetésének a pártján, ha lesz Leo, a T-72 menjen raktárra. Ha lesz Puma, BTR is pihenjen. Szivem szerint a régi technikából amit lehet inkább értékesítenék, és minden centjét új eszközökre vagy azok szakszerű fenntartására áldoznék.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 425
113
Tul sok a BTR hogy kukazva legyen. Meg szerintem a "migransok ellen jo" . Sose tudod mikor ismetlodik meg 2015. Nem fogsz meregdraga Pumaval csavargokat kergetni... csak legyen meg soka BTR boseggel szerintem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 117
73 643
113
Rohadtul csak az időded pazarlod ezekre a HTT-re szerintem. Nem megy át a jogos kritika, mert ezek a cikkel nem a.szakmaiság hanem a hírérték miatt jellenek meg. Akit csak a hír érdekel annak jó lesz a Puma tank, meg a ventilátorba dobott gránát, aki a szakma az meg idejön és tájékozódik.... :) jah és mellesleg amint láttam nem is szeretik sokan a kritikákat.... mert megsértve érzik az újságíroi szabadságukat.

Ha mar kritika... mashol meg htka-t kritizaljak, hogy karosszegbol höbörgők tarsasaga.
 
M

molnibalage

Guest
Rohadtul csak az időded pazarlod ezekre a HTT-re szerintem. Nem megy át a jogos kritika, mert ezek a cikkel nem a.szakmaiság hanem a hírérték miatt jellenek meg. Akit csak a hír érdekel annak jó lesz a Puma tank, meg a ventilátorba dobott gránát, aki a szakma az meg idejön és tájékozódik.... :) jah és mellesleg amint láttam nem is szeretik sokan a kritikákat.... mert megsértve érzik az újságíroi szabadságukat.
Azért írtam egy rövid levelet.


Kedves Brückner Gergő!

https://index.hu/techtud/2019/03/04/komoly_magyar_katonai_tervek_leopardok_utan_pumakat_is_veszunk/
A fent említett cikk hemzseg a pontatlanságoktól. Úgy vélem, mivel a hidegháború utáni legnagyobb haderőfejlesztési program van folyamatban megérdemelné a téma, hogy pontosabb írások szülessenek.

Sorban a problémák. Idézem a problémás és ellentmondó részleteket:

"Puma típusú harckocsit is vehetünk, szintén Németországból."
"a következő években legalább 200 darab modern Puma páncélozott csapatszállítót vásárolhatunk."

Már a cikk is két helyen kétféleképpen nevezi a járművet, csak sajnos egyik sem pontos. A megnevezéshez szükséges egy kis történelem.

A Puma az gyalogsági szállító harcjármű, az angol terminológiában ez az Infantry Fighting Vehicle (IFV) Semmi köze nincs a harckocsikhoz. Ezek lényegében a páncélozott gyalogsági harcjárművekből (armored personnel carrier, vagy röviden APC) fejlődtek ki, azok "szteroidon nevelt" leszármazottjainak tekinthetőek.

Az egész történet még az I. világháború idején kezdődött, amikor a gyalogság a megjelenő harckocsikkal nem mindig tudott lépést tartani. A gépesített hadviselésben a '30-as években jelentek meg az első gyalogsági szállító járművek, de ezek akkor jellemzően - de nem kizárolóslagosan - féllánctalpasok voltak és nem voltak zárt "küzdőterűek". Ilyen pl. az ikonikus Sd. Kfz. 251 vagy az amerikai M3-as.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sd.Kfz._251
https://en.wikipedia.org/wiki/M3_Half-track

Az angoloknál ezek lánctalpasok voltak.
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Carrier

A hidegháborúban a korábbi tapasztalatok okán rájöttek, hogy gyalogsági tűztámogatásra és szállításra szükséges zárt terű jármű, amivel a gyalogság védett kézifegyverek és szemből legalább géppuskák ellen. Ebből születtek meg a páncélozott szállító járművek, zárt küzdőtérrel, sőt egy idő után atomtámadás és vegyi fegyver támadás elleni védelemmel, ami a hála istennek soha be nem következő világégés során szükségesnek látszott. Ennek ikonikus hidegháborús változatai az amerikai lánctalpas M113 vagy a keleti blokkban használt kerekes BTR család.
https://en.wikipedia.org/wiki/BTR-60
https://en.wikipedia.org/wiki/M113_armored_personnel_carrier

Ezek a járművek legfeljebb géppuskával vagy nehéz géppuskával voltak felszerelve, ami azt jelenti, hogy a fő fegyverzetük 20 mm űrméret alatt. Ez fontos. Az APC kategóriának nincs ennél komolyabb fegyverzete néhány kivételtől eltekintve.

A terminológiában a 20 mm vagy afeletti nagy tűzgyorsaságú eszközöket hívjuk gépágyúnak. Az IFV járművek rendelkeznek ilyennel. Persze ennek is széles a skálája a 6000 lövés/perc tűzgyorsaságú hatcsövű repülőgép-fedélzeti M61 Vulcan gépágyútól az akár ma már 30-40 mm vagy annál is nagyobb gépágyúkig, ahol tűzgyorsaság lényegesen alacsonyabb különösen szárazföldi járműveken. A repülőgépeken a 25-30 mm-es kategóriában a tűzgyorsaság kb. 1500 lövés / perc egyetlen lövegcsővel, azonban a szárazföldi célok ellen ekkora tűzgyorsaság nem indokolt, ott 200-300 lövés/perc nagyságrendről van szó. a Puma 30 mm-es lövege is ennyire képes. A 25 mm-es M242 Bushmaster is jellemzően ebben a tartományban üzemel, bár képes nagyobb tűzgyorsaságra is.
http://www.army-guide.com/eng/product3067.html
https://en.wikipedia.org/wiki/M242_Bushmaster

Az APC kategória megjelenésével persze felmerült az igény, hogy ezek ellen is szükséges valami, ami még nem harckocsi, de mégis képesek ezeket szemből is nagyobb távolságról leküzdeni és komolyabb tűztámogatást biztosítani. Na ez lett a fent említett IFV kategória. Ezektől adott esetben elvárták a harckocsi elhárítás képességét is. Ezt úgy érték el, hogy egyes változatukon irányított páncéltörő rakéta is rendelkezésre állt. Pl. a BMP-2-ön az Konkursz vagy a BPM-1-en a Maljutka. A lenti képen egy BMP-2-es látható irányított páncéltörő rakétával.
http://2.bp.blogspot.com/-oyKJd-tsIiw/Tb32BP3bkcI/AAAAAAAACss/NdgPacuEiJs/s1600/bmp2SA5.jpg

További kiegészítés a témához, 456. oldalon.

https://htka.hu/2017/12/20/haditechnikai-osszefoglalo-2017-es-kiadas/

"A szállítóeszközöknek két fő kategóriája van. A tank, vagyis a konkrét esetünkben a Leopard csak a személyzetet szállítja és ezekben nagy hangsúly van a fegyverzeten. A Puma típusú szállító harckocsi (PSZH, vagyis páncélozott szállító harcjármű)) a személyzeten túl szárazföldi deszantgyalogságot is szállít és gyengébb a fegyverzete, gyakorlatilag géppuska van rajta.

Utóbbinak a fő tevékenysége, hogy eljuttatja a katonákat a helyszínre, gerillák ellen jó, de nem tud bekapcsolódni a klasszikus ütközetekbe."

A fentiekből következik az, hogy a Puma az gyalogsági szállító harcjármű (IFV) és nem PSzH (APC), mert 30 mm-es lövege és páncélzata messze komolyabb kategóriába teszi azt. Kiegészítő fegyverzetként van rajta géppuska is, de ettől a Puma az még IFV és nem APC.

A tank esetében a személyzete szállítja kifejezés eléggé képzavar, mert ez olyan suta, mintha azt mondanánk, hogy a Forma 1-es autó a pilótát szállítja, aki a járművet üzemelteti és irányítja. A harckocsit nem csak vezetni kell, de annak fegyverzetét is kezelni, célokat keresni, stb ezért nem egy fős a személyzet.

"A második világháború óta ugyan klasszikus háború ritkán zajlott a térségünkben, vagyis nem láttunk olyat, hogy reguláris hadseregek csaptak volna össze, de ha egy ilyen ütközetet elképzelünk, akkor ott elöl mennének a védett és nagy tűzerejű harckocsik, vagyis a Leopardok és mögöttük lopakodnának a Pumák.

Az ő feladatuk az, hogy miután a Leopardok leadták a megsemmisítő erejűnek szánt lövéseket a célpontok ellen, és az ellenség megközelíti a gyalogságával a tankokat, akkor a gyalogság kiszáll a Pumákból és igyekszik kézitusában megvédeni az értékes tankokat.

A harckocsik ugyanis sérülékenyek az ellenséges gyalogság kézi páncéltörővel legyőzné őket."

Ez a rész úgy zavaros és majdnem értelmezhetetlen, ahogy van. Ennél sokkal rugalmasabb és végtelen számú elképzelhető eset van arra, hogy hogyan használhatóak a harckocsik, a szállító járművek és a harckocsik városi ütközetben, ha oda kényszerülnének. A kézi páncéltörő eszközökbe nem mennék bele, de a többségére igaz az, hogy zárt térből - tehát épületből - nem lehet használni azokat a működési elvük miatt, a rakéta elven működő hajtóműveik miatt. A tűztámogatás különféle szintjét jelentik az APC, az IFV és a harckocsi, igény esetén lehet őket használni, ahogy a túlélőképességük is eltérő. Nem szerencsések ez ilyen "kétbites" képzettársítások, mert nagyon félrevisznek.

Számtalanszor ajánlottam fel és a HTKA.hu oldal is (5-6 éve élt is vele az index.hu néhány alkalommal), hogy haditechnikai témában lektorálunk írásokat ingyen, hogy ne a téveszmék és pontatlanságok terjedjenek, de az index.hu erre valamiért nem nyitott, még válaszra sem nagyon méltatnak...

Üdvözlettel

Molnár Balázs

Ha mar kritika... mashol meg htka-t kritizaljak, hogy karosszegbol höbörgők tarsasaga.
Azért legalább vannak itt szép számmal olyanok, akik nem keverik össze a Gizikét a gőzekével...
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Hát nem tudom mi a német páncélgránátos alakulatok felállása most, de szerintem 1 dandárnak sok a 200 db, 2 dandárnak meg kevés. Valaki tudja mi ott a felállás harcjárművek darabszámát illetően ?

Páncélgránátos dandár: 3x44db (3 pcg z) + 14db (felderítő század) + 2db (ddpk+ddpkh) = 138db
Páncélos dandár: 2x44db (2 pcg z) + 14db (felderítő század) = 102db
 
  • Tetszik
Reactions: honved