Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Sokan feldolgozták már ezt a problémát és talán nem akkora félrevezetés.
Az esetek 99,9% ban nyugadtan beszélhetsz úgy a gravitációról mint egy erőről...

Szerintem pont ez a hozzá állás vezet a felesleges félreértésekhez. És ilyenkor jön egy Szittya aki egész elméletet épít a Newtoni gravitációra. Továbbá ellehetleníti az érdemi párbeszédet, ha már alap fogalmakat rosszúl értelmezünk.

Hejesírás is tők felesleges, anélkűl is 99%ban megértessz, nem?
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
De jó, hogy már megint jön valaki az elavult Newtoni gravitációs elmélettel.
Szerencsétlen Einstein meg forog a sírjában, hogy a már száz éve felálított gravitációs elméletét amivel meghaladta a Newtonit még mindíg nem ismerik annak ellenére, hogy már sikeresen bizonyították is megfigyelésekkel.
Ez a videó csak arra jó példa, hogy nem kell mindent elhinni amit a neten találni, csak azért mert profi az előadás. Kifejezetten kártékony videó, főleg az első 10perc amiben a gyerek mintha tudná mit beszél, vagy 20x gravitációs erőről meg vonzásról beszél.

Tehát mégegyszer.
A relativitáselméletben felállított gravitációmodell alapján gondolkodva kijelenthetjük, hogy gravitációs erő valójában nincs, csak a gravitáció jelensége létezik, „gravitációs hatásról” beszélhetünk, amelyet nem erőkkel, hanem a tér torzulásaival indokolhatunk.

Newton és Einstein modelljei között ha normál körülmények között nem is, kozmikus, extrém méretű jelenségekben már kimutatható eltérés. A nagy pontosságú megfigyelések Einstein elméletét igazolták.

két objektum között nincs kapcsolat, tömegük szerint torzítják a téridőt és a tér görbületére szerint mozog a másik test.
A hatalmas tömegű Nap körül a Föld pedig nem azért kering, mert a Nap egy erőt fejt ki rá valami nem tisztázott módon, hanem mert a Föld a Nap körül létrejött térbeli „gödör” lejtős oldalán szalad körbe, a sebességének köszönhetően mindig azonos magasságban maradva.

Nem én mondom, hanem valami Einstein fazon!
Jajj, már megint 1 fellengzős, önmagamat fényezem duma, ilyenkor nagyon fárasztó tudsz lenni! :):oops::rolleyes:

Segítség számodra! :)

A videót pont azért tettem be, mert az eleje része, történelmi visszatekintés azt mutatja meg, hogy hogyan próbálta pl. Newton a jelenséget a hétköznapi életben értelmezni és használhatóvá tenni néhány képlettel és a gravitációs állandó hozzáadásával.

Kérlek, hogy kb. 7:40-től tekintsd meg újra a videó - úgy gondolom, hogy meg se nézted. :) -, hol a térelmélet nagyon ott van, ha előveszel gravitációs lencsét, talán jobban látod.

Azon kijelentésedet, hogy "két objektum között nincs kapcsolat"

magadat cáfolod a mondatod [ ? :D ] a második felével:

"tömegük szerint torzítják a téridőt és a tér görbületére szerint mozog a másik test".

Persze ezen felül is kellene egy kis pontosítás az egész elméletedben,

mert ha ütköznek a galádok - eléggé el nem ítélhető módon :D - , akkor van más esemény is. Meg vannak mágneses mezők is, az a fene részecske sugárzás, stb. Igen ez a párkapcsolat dilatációját elősegítik.

Még 1× csak arra kérnélek, hogy az idézett videó másik felét is nézd meg. Ne csak írj, olvass is.

... :)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Oké, szépek ezek a lejtős, centripetális erős megjelenítések, de valami lefelé húzza ilyenkor a keringő tárgyat a lejtőn. Szóval mégsem annyira jók. Ezzel semmiféle elméletet sem akarok kétségbe vonni, de ez a "horpasztós" modell csak a gravitáció irányát változtatja meg 90 fokkal és behozza a súrlódást.
Tényleg, bejön a súrlódás, a műűű tényező, meg a 90 fok [ esik be de rögtön a gödörbe]! :D :D

/na itt fejvakarós icon, mekkora, a Merkúrnál, itt karcos, a Plutónál " hullaláájjaigen" ezért vannak öten. :D

Majdnem nem vettem észre, mert a korábbi felbosszantott! :)


Bakker, ez nagyon jóó! Grat! :) :)
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Jajj, már megint 1 fellengzős, önmagamat fényezem duma, ilyenkor nagyon fárasztó tudsz lenni! :):oops::rolleyes:

Segítség számodra! :)

A videót pont azért tettem be, mert az eleje része, történelmi visszatekintés azt mutatja meg, hogy hogyan próbálta pl. Newton a jelenséget a hétköznapi életben értelmezni és használhatóvá tenni néhány képlettel és a gravitációs állandó hozzáadásával.

Kérlek, hogy kb. 7:40-től tekintsd meg újra a videó - úgy gondolom, hogy meg se nézted. :) -, hol a térelmélet nagyon ott van, ha előveszel gravitációs lencsét, talán jobban látod.

Azon kijelentésedet, hogy "két objektum között nincs kapcsolat"

magadat cáfolod a mondatod [ ? :D ] a második felével:

"tömegük szerint torzítják a téridőt és a tér görbületére szerint mozog a másik test".

Persze ezen felül is kellene egy kis pontosítás az egész elméletedben,

mert ha ütköznek a galádok - eléggé el nem ítélhető módon :D - , akkor van más esemény is. Meg vannak mágneses mezők is, az a fene részecske sugárzás, stb. Igen ez a párkapcsolat dilatációját elősegítik.

Még 1× csak arra kérnélek, hogy az idézett videó másik felét is nézd meg. Ne csak írj, olvass is.

... :)
Jajj, már megint 1 fellengzős, önmagamat fényezem duma, ilyenkor nagyon fárasztó tudsz lenni! :):oops::rolleyes:

Segítség számodra! :)

A videót pont azért tettem be, mert az eleje része, történelmi visszatekintés azt mutatja meg, hogy hogyan próbálta pl. Newton a jelenséget a hétköznapi életben értelmezni és használhatóvá tenni néhány képlettel és a gravitációs állandó hozzáadásával.

Kérlek, hogy kb. 7:40-től tekintsd meg újra a videó - úgy gondolom, hogy meg se nézted. :) -, hol a térelmélet nagyon ott van, ha előveszel gravitációs lencsét, talán jobban látod.

Azon kijelentésedet, hogy "két objektum között nincs kapcsolat"

magadat cáfolod a mondatod [ ? :D ] a második felével:

"tömegük szerint torzítják a téridőt és a tér görbületére szerint mozog a másik test".

Persze ezen felül is kellene egy kis pontosítás az egész elméletedben,

mert ha ütköznek a galádok - eléggé el nem ítélhető módon :D - , akkor van más esemény is. Meg vannak mágneses mezők is, az a fene részecske sugárzás, stb. Igen ez a párkapcsolat dilatációját elősegítik.

Még 1× csak arra kérnélek, hogy az idézett videó másik felét is nézd meg. Ne csak írj, olvass is.

... :)
Megnéztem a videót. A srác úgy vezeti be Einsteit mint aki megoldotta a Newtoni modell egy eddig meg nem magyarázott problémáját kiegészítve azt, és nem pedig meghaladva. Folyamatosan gravitációs erőről beszél, talán ha egyszer említi a gravitációt mint hatást. Egyszer nem hangzik el, hogy a gravitáció nem erő! Ezért fentartom korábbi álláspontomat, a videó félrevezető!

Lehet, hogy fellengzősnek tűnik a hozzászólás, (nyilván nem ez a célom), de alapvető elvárásként tekintek egy tudományos jellegű értekezésnél a lehető legpontosabb megfogalmazásra, pont az érthetőség végett.

Amire pedig én hivatkozok nem az én elméletem, hanem Einsteiné.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Azon kijelentésedet, hogy "két objektum között nincs kapcsolat"

magadat cáfolod a mondatod [ ? :D ] a második felével:

"tömegük szerint torzítják a téridőt és a tér görbületére szerint mozog a másik test".
Látod jani ez egy tökéletes példa arra miért fontos a pontos fogalmazás, és a szavak helyes fogalmi használata.

Mert ha pontossan értelmeznéd az leírtakat észrevennéd, hogy nincs ellentmondás bennük.
Szittyával is lejátszottuk már ezt, hogy mi is a kapcsolat szó jelentése, a megfejtésért olvass vissza, és feloldódik az ellentmondás. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember
T

Törölt tag 1586

Guest
Tényleg, bejön a súrlódás, a műűű tényező, meg a 90 fok [ esik be de rögtön a gödörbe]! :D :D

/na itt fejvakarós icon, mekkora, a Merkúrnál, itt karcos, a Plutónál " hullaláájjaigen" ezért vannak öten. :D

Majdnem nem vettem észre, mert a korábbi felbosszantott! :)


Bakker, ez nagyon jóó! Grat! :) :)
Na megvan...
Ezt a videót kerestem. (ponrosabban nem pont ezt, de ez is jó)
Én is utálom a gravitációnak ezt a gumi szövetre tett golyós megjelenítését mert nyilvánvalóan rossz.
A videóban megjelenítettek / elmondottak talán jobban leírják a jelenséget.
(mindenesetre én továbbra is elfogadom aki erőként értelmezi a gravitációt, mert a gyakorlati életben 99,9% ig megfelelő...)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Megnéztem a videót. A srác úgy vezeti be Einsteit mint aki megoldotta a Newtoni modell egy eddig meg nem magyarázott problémáját kiegészítve azt, és nem pedig meghaladva. Folyamatosan gravitációs erőről beszél, talán ha egyszer említi a gravitációt mint hatást. Egyszer nem hangzik el, hogy a gravitáció nem erő! Ezért fentartom korábbi álláspontomat, a videó félrevezető!

Lehet, hogy fellengzősnek tűnik a hozzászólás, (nyilván nem ez a célom), de alapvető elvárásként tekintek egy tudományos jellegű értekezésnél a lehető legpontosabb megfogalmazásra, pont az érthetőség végett.

Amire pedig én hivatkozok nem az én elméletem, hanem Einsteiné.
Látod jani ez egy tökéletes példa arra miért fontos a pontos fogalmazás, és a szavak helyes fogalmi használata.

Mert ha pontosan értelmeznéd az leírtakat észre vennéd, hogy nincs ellentmondás bennük.
Szittyával is lejátszottuk már ezt, hogy mi is a kapcsolat szó jelentése, a megfejtésért olvass vissza, és feloldódik az ellentmondás. ;)
A válaszodból, csak az jön le nekem, hogy magyarázkodsz és a nagy nőszeretővel jössz, aki kétségtelenül nagyon a toppon van.

A videóban is benne van a tértorzulás, már említettem neked a gravitációs lencsét!

Csak ugye ez sem passzol az inkorrekten megfogalmazott felvetésed, és a válaszod irányvonalába / nem érted mi? :) /,

mint az egyéb hatásoknak a hatása / :D /, amit jeleztem neked az előzőben. Amire nem reagáltál, mert nem is akarsz. :)

A témakör nagyon komplex,

én úgy vélem nem lehet ex katedra kijelenteni /mint ahogy te felfűtötten/, hogy ez és ha nem úgy mondom, mint én, akkor ...

Fénysebesség alatt bőven, szemlélve a Naprendszerünket, azért nem kell extra problémákkal szembesülni, elég a háromtest probléma és a pálya korrekció.

Én azért vagyok ezen a Fórumon, hogy beszélgessünk, és nem azért hogy durva szövegeket olvassam.

Ja, az UFO-sban is nyomtad már, de biztos elfelejtetted. :D

Én itt abbahagyom, ne csesszük szét a topicot. :)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Na megvan...
Ezt a videót kerestem. (ponrosabban nem pont ezt, de ez is jó)
Én is utálom a gravitációnak ezt a gumi szövetre tett golyós megjelenítését mert nyilvánvalóan rossz.
A videóban megjelenítettek / elmondottak talán jobban leírják a jelenséget.
(mindenesetre én továbbra is elfogadom aki erőként értelmezi a gravitációt, mert a gyakorlati életben 99,9% ig megfelelő...)
Köszi. :)

Szerintem is a gumiszőnyeg nem olyan megnyugtató és nem mindent lehet vele szemléltetni.
Igen, még nem vagyunk fénysebesség közeli állapotban, addig #6159

Hagy vegyem már lazábbra a témakört, Lucifer az új világban c. sorozat 2 évad utólsú részében, a lángoló kardjával új dimenziót nyitott az anyjának, hogy csináljon amit akar, aki beleadta a teljes erejét. :D

Erről van szó és nyilván nem derül ki semmi. :D

https://www.imdb.com/title/tt6208182/?ref_=ttep_ep18
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
A válaszodból, csak az jön le nekem, hogy magyarázkodsz és a nagy nőszeretővel jössz, aki kétségtelenül nagyon a toppon van.

A videóban is benne van a tértorzulás, már említettem neked a gravitációs lencsét!

Csak ugye ez sem passzol az inkorrekten megfogalmazott felvetésed, és a válaszod irányvonalába / nem érted mi? :) /,

mint az egyéb hatásoknak a hatása / :D /, amit jeleztem neked az előzőben. Amire nem reagáltál, mert nem is akarsz. :)

A témakör nagyon komplex,

én úgy vélem nem lehet ex katedra kijelenteni /mint ahogy te felfűtötten/, hogy ez és ha nem úgy mondom, mint én, akkor ...

Fénysebesség alatt bőven, szemlélve a Naprendszerünket, azért nem kell extra problémákkal szembesülni, elég a háromtest probléma és a pálya korrekció.

Én azért vagyok ezen a Fórumon, hogy beszélgessünk, és nem azért hogy durva szövegeket olvassam.

Ja, az UFO-sban is nyomtad már, de biztos elfelejtetted. :D

Én itt abbahagyom, ne csesszük szét a topicot. :)
Nézd, lehet, hogy nem tetszik a stílusom, és kötekedőnek tartod, de a részemről ez nem több mint ragaszkodás a pontos megfogalmazáshoz, mert ez vezet a megértéshez.
Az ufo topikban is az volt a bajom, hogy nem volt egyértelmű mikor beszél az illető idegenekről és repülő tárgyakról, mert mindent ufoval illetett, és szavaknak új jelentést kölcsönzött.

Hiszed vagy sem engem komolyan érdekelt volna a dolog, azért is én kérdeztem, és nagyon felkavart, hogy csak azért mert pontos megfogalmazást kértem, a szavak jelentés szerinti használatát még én vagyok a nagyképű meg kötekedő, ahogy te is most így próbálsz meg beállítani.

Tudod egy kocsmai beszélgetésben az ilyen simán elmegy, hiszen látod a beszélőt, és ki tudod következtetni mire gondol, de egy fórumon ez nem működik, és félreértésekre ad okot.

Ebben a topikban most sem teszek mást mint felhívom a figyelmet nem első alkalommal a gravitációs modell jelenleg elfogadott modeljére amikor valaki tévesen a korábbival jön.
És azért nem álltam le veled vitatkozni mert neked nem velem van vitád, hanem ezek szerínt Einsteinel.
Továbbá nem is világos mit akartál mondani a mágnesességgel meg a többivel, és úgy meg pláne nehéz vitázni, ha alap fogalnak jelentésével nem vagy tisztába, és először azokat kell magyarázni.

Ha ez számodra nagyképűség, akkor legyen, felkengzős nagyképű vagyok.
De akkor én meg azt aki a vitapartnerének stílusába köt bele csak azért mert nem tetszik annak mondamdója, had tartsam nettó taplóságnak bármennyi smileyval is tűzdeli tele a kommentjét.

Szívesen vitatkozok majd a felvetésedről is akár ha sikerűl majd érthetően megfogalmaznod.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Na megvan...
Ezt a videót kerestem. (ponrosabban nem pont ezt, de ez is jó)
Én is utálom a gravitációnak ezt a gumi szövetre tett golyós megjelenítését mert nyilvánvalóan rossz.
A videóban megjelenítettek / elmondottak talán jobban leírják a jelenséget.
(mindenesetre én továbbra is elfogadom aki erőként értelmezi a gravitációt, mert a gyakorlati életben 99,9% ig megfelelő...)
Azért én örülök, hogy vannak emberek akik nem elégednek meg a 99%pontossággal.
A GPS navigációnk használhatatlan lenne, a műholdjaink navigációja, az egész űrszektor. (És a megannyi más területet, pl. építőipar ne is említsük ahol nem elég ez a fajta hozzá állás)
Persze a kocsmában lehet erről erőként beszélni, de legyünk már annyira igényesek, hogy az űrkutatás topikban legalább törekszünk az elfogadott lehető legpontosabb elméletek támogatására.
Az, hogy neked személy szerint a gravitáció mint erő magyarázása meg belefér, az a te magánügyed.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nézd, lehet, hogy nem tetszik a stílusom, és kötekedőnek tartod, de a részemről ez nem több mint ragaszkodás a pontos megfogalmazáshoz, mert ez vezet a megértéshez.
Az ufo topikban is az volt a bajom, hogy nem volt egyértelmű mikor beszél az illető idegenekről és repülő tárgyakról, mert mindent ufoval illetett, és szavaknak új jelentést kölcsönzött.

Hiszed vagy sem engem komolyan érdekelt volna a dolog, azért is én kérdeztem, és nagyon felkavart, hogy csak azért mert pontos megfogalmazást kértem, a szavak jelentés szerinti használatát még én vagyok a nagyképű meg kötekedő, ahogy te is most így próbálsz meg beállítani.

Tudod egy kocsmai beszélgetésben az ilyen simán elmegy, hiszen látod a beszélőt, és ki tudod következtetni mire gondol, de egy fórumon ez nem működik, és félreértésekre ad okot.

Ebben a topikban most sem teszek mást mint felhívom a figyelmet nem első alkalommal a gravitációs modell jelenleg elfogadott modeljére amikor valaki tévesen a korábbival jön.
És azért nem álltam le veled vitatkozni mert neked nem velem van vitád, hanem ezek szerínt Einsteinel.
Továbbá nem is világos mit akartál mondani a mágnesességgel meg a többivel, és úgy meg pláne nehéz vitázni, ha alap fogalnak jelentésével nem vagy tisztába, és először azokat kell magyarázni.

Ha ez számodra nagyképűség, akkor legyen, felkengzős nagyképű vagyok.
De akkor én meg azt aki a vitapartnerének stílusába köt bele csak azért mert nem tetszik annak mondamdója, had tartsam nettó taplóságnak bármennyi smileyval is tűzdeli tele a kommentjét.

Szívesen vitatkozok majd a felvetésedről is akár ha sikerűl majd érthetően megfogalmaznod.

Javaslom az ignore opció használatát a fórumon (felhasználó nevére ráböksz, majd jobb oldalt ignore). Nem tökéletes megoldás, de legalább valami...
Némileg zavaró, hogy ilyenkor az ignorált felhasználóra adott választ látni (ahogy én látom ezt most nálad, mert Jani le van már tiltva nálam), de legalább a felesleges köröket nem kell lefutnia az embernek. ;)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Hogy kicsit ontopicok is legyünk, az SN8 tesztjármű 15km magasságú tervezett repülése november 9 és 11 közöttre van jelenleg ütemezve.
A cél a nagy vezetőszárnyakkal való manőverezés, illetve a fő hajtóanyagtartály és a kiegészítő hajtóanyag tartályok (header tanks) közötti váltás illetve a hajtómű újra begyújtásának megvalósítása.

140_sn8.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Hogy kicsit ontopicok is legyünk, az SN8 tesztjármű 15km magasságú tervezett repülése november 9 és 11 közöttre van jelenleg ütemezve.
A cél a nagy vezetőszárnyakkal való manőverezés, illetve a fő hajtóanyagtartály és a kiegészítő hajtóanyag tartályok (header tanks) közötti váltás illetve a hajtómű újra begyújtásának megvalósítása.

140_sn8.jpg
Nagy ugrásnak igérkezik, csak nehogy "rapid disassembly" legyen a vége.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
esa-european-space-agency-national-flags-patch-22-flags-2616-p.jpg


Magyarország ma ünnepli ötödik ESA tagságának évfordulóját miután 2015. november 4-én az ESA 22. Partner állama lett. Magyarország volt az első közép-európai állam, amely 1991-ben aláírt egy együttműködési megállapodást az ESA-val.

Magyarország az első európai együttműködő állam lett az ECS-megállapodás 2003. április 7-i aláírásával is. Ezt röviddel azután követte, hogy 2003. november 5-én aláírták a PECS megállapodást (az Európai Együttműködő Államok terve), amelyet meghosszabbítottak Magyarország csatlakozásáig az ESA-egyezményhez. Az aláírási ünnepségre a budapesti Művészetek Palotájában került sor 2015. február 24-én, és a megerősítő okiratot 2015. november 4-én tették letétbe a francia kormánynál.

Ma Magyarország aktív és sikeres tagja az ESA családnak. Ezt mutatták a Space19 + konferencián, ahol az ESA fakultatív programjaihoz való magyar hozzájárulás jelentős előrelépést tett az emberi űrrepülés, az űrbiztonság, a földmegfigyelés és a telekommunikáció területén. A 2016-os 16,1 millió eurós hozzájárulással rendelkező miniszteri tanácshoz képest Magyarország részvétele 97 millió euróra emelkedett a Space19 + -on.

Legutóbb az első Magyar Ipari Napokat rendezték meg Budapesten, 2020 októberében. Ezek nagy sikert arattak, 118 résztvevővel és nagyszerű lehetőségekkel a magyar szervezetek számára, hogy elmélyítsék tudásukat az ESA technológiájáról és alkalmazási programjairól, valamint hálózatuk fejlesztésével a nagy európai űrcégek.

Az ipari szerepvállalás mellett Magyarország számos ESA oktatási tevékenységben is részt vett, többek között ESA radarkurzusokon, hallgatói parabolikus repülési kampányokban és az European Student Moon Orbiter projektben.

Magyarország első műholdját, a MaSat-1, egy cubesat típusú műholdat, amelyet a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatói fejlesztettek és építettek, a Vega rakéta leányrepüléssel indították el 2012-ben.

Amióta 2015-ben az ESA 22. tagállama lett, Magyarország az ESA és az európai űrközösség aktív és megbízható tagjának bizonyult több mint 60 ESA-projektben való részvételével, valamint további 114 szerződéssel.

https://www.spacedaily.com/m/reports/Marking_five_years_of_Hungary_in_ESA_999.html
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Néhány érdekesebb rövidhír az elmúlt napokból..

Sikeres Falcon 9 indítás, és booster landolás a SpaceXtől.


A RocketLab a tervek szerint November 14-én első alkalommal megpróbálja a rakéta indítófokozatának épségben tőrténő visszatérését.
Return-to-Sender-Mission-Profile.jpg

https://spaceflightnow.com/2020/11/05/rocket-lab-to-attempt-booster-recovery-on-next-mission/


ULA United Launch Alliance ismételten elhalasztotta a már kilövőálláson várakozó Atlas 5 rakéta tervezett indítását szerdán. A földi kiszolgáló berendezések szelepeiben keletkezett hiba miatt. Az Atlas 5 rakéta az Egyesült Államok kormányának hírszerzési-ügynöksége, a National Reconnaissance Office számára visz titkos műholdat az űrbe, és először repült volna a Northrop új boostereivel.
https://spaceflightnow.com/2020/11/...acex-readies-repaired-rocket-for-gps-mission/


A Virgin Galactic több mint 18 hónap elteltével , novemberben 19-23 között hajtja végre az első motoros SpaceShipTwo tesztrepülését, amivel a vállalat belép a szuborbitális jármű tesztrepülésének utolsó szakaszába. SpaceShipTwo az Amerikai Spaceport-ból Új-Mexikóban indul a 80km feletti tesztrepülésre.
https://spacenews.com/virgin-galactic-prepares-to-transition-to-operations/


Az Oroszország által fejlesztett super heavy rakéta a Jenisei megbízhatóbb, hatékonyabb és olcsóbb lesz, mint más űrhatalmak, különösen az Egyesült Államok és Kína által létrehozott vetélytársaival szembe mondta Dmitrij Rogozin, a Roscosmos vezetője. Az első repülést 2028ra tervezik.
https://tass.com/science/1219555
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 017
113
https://www.origo.hu/gazdasag/20201104-a-foldon-vilagosak-a-torvenyek-de-mi-lesz-majd-a-marson.html

Musk "önszabályozó" társadalmi normája a Marson, ahol a jóhiszeműség és az önszabályozó folyamatok állnak majd a jog helyett, illetve egyetlen ország kormányának sem lesz felettük hatalma, szuverenitása, ahol mindenki szabad és független nekem ismerős valahonnan mint rendező elv :D!


Spacecommunism/anarchia :D!

Sok sikert nekik a jog nélküli világban, ahol a jóhiszeműség lesz a rendező erő!
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Sajnos lemaradtunk az idei indítási ablakról.

Exomars modules reunited
The Rosalind Franklin ExoMars rover has been reunited with the Kazachok surface platform, carrier module and descent module in Cannes, France.
ExoMars_platform_and_rear_jacket_pillars.jpg


Sajnos a többszörös technikai problémák miatt már márciusban tudni lehetett, hogy 2022re csúszik a program.
Az ExoMars tartalmaz egy orosz építésű leszállóállomást és egy ESA rovert, amely 2 méterrel a Mars felszíne alá fúrna, hogy a múlt vagy a jelen életének jeleit keresse.

Az ejtőernyőkkel kapcsolatos problémák tavaly merültek fel a nagy magasságú tesztek során . Az ejtőernyő szövete elszakadt, miközben kioldódott. Az átalakításokat követően a NASA és az ESA mérnökei sikeres földi teszteket hajtottak végre a NASA Sugárhajtómű Laboratóriumában.De az oregoni döntő kritikus teszteket el kellett halasztani, mert a tesztelő cégnek ejtőernyős teszteket kellett végrehajtania a Boeing Starliner űrhajóinak.

Eközben a franciaországi Cannes-ban végzett környezeti tesztek során kiderült, hogy a napelemek rögzítése meghibásodott.

A landernek, amely a Mars belsejének, légkörének és időjárásának tanulmányozásához szenzorokkal rendelkező bázisállomásként funkcionál, négy olyan alkatrésze volt, amelyek a tesztelés során elektromosan hibásan működtek - így módosításra visszaküldték a gyártóknak. Mindezek késleltették az űrhajó szoftverrendszerének átfogó tesztelését, amelyet a teljes űrhajón kell elvégezni.
https://www.sciencemag.org/news/2020/03/european-mars-rover-delayed-until-2022