Pontosan erről van szó ! Arról nem is beszélve hogy az elkövetkező évtizedekben pont a lézer terjedéséről lesz a hangsúly.
Képzeljük el hogy mi lenne ha egy su-34 hasa alá egy brutál erős lézert szerelnénk kb ekkora méretűt
![]()
Úgy kb 20 év múlva ( hogy elég fejlelett legyen ) akkor egy ilyen gépet hogyan tudna legyőzni egy f-22-es hagyományos rakétákkal?
Nem az lesz érdekes hogy hogyan harcolna két lopakodó gép hanem hogy hogyan harcolna két lézerfegyverrel felszerelt gép egymás ellen
Érdekes nem?
A lézerek erősségétől fog függeni? Akkor 747 méretű gépek fognak egymás ellen harcolni?
Na ez így tömény...
- A lézer nem csodafegyver. Közegfüggő. Energiaigénye nagy, hatásfoka most még alacsony, de utóbbi nyilván változik. De megvan a helye, véleményem szerint azonban teljesen időjárásfüggősége miatt nem lehet elsődleges. De a hatótávolságán belül (ami több dolog miatt aktívan változik), jó mindenre, védelemre és támadásra is.
- "egy ilyen gépet hogyan tudna legyőzni egy f-22-es hagyományos rakétákkal" - elég simán, ha egyrészt a raksijai lézer ellen védettek (lásd már ma IRIS-T - a kiterjedtebb védelmet jelentő bevonat nyilván súlynövekedést, dehát mindennek ára van), másrészt a szenzorai aktív zavarást kapnak, így az elhárítása kínlódik.
Mondom, a lézer egy dolog, van helye, egy újabb, igen rugalmas eszköz a tárházban - de nem akkora game changer. Mindenre létezik counter.
-"hogyan harcolna két lézerfegyverrel felszerelt gép egymás ellen" takitikával. Ahogy légvédelem ellen is teszik pl. tüzérséggel szétlövik, radar alatt repülnek, stand-off cuccok, csalidrónok, stb.... Nyilván stealt, aktív EW, felületvédelem (tükröződő felület ellen lézer hatékonysága közel zéró - végül is fény), általam nem ismert fókuszált nyaláb elleni tevékenység (olvastam lézerfény kioltásról Sciencealerten, bár az nem katonai célú volt).