Sehol! Illetve cca 20 eves lemaradasban vannak. ELBRUSZMiben mond ez ellent nekem?Nézd meg hol tart az orosz processzorgyártás...
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Sehol! Illetve cca 20 eves lemaradasban vannak. ELBRUSZMiben mond ez ellent nekem?Nézd meg hol tart az orosz processzorgyártás...
Es ezt kondicionalo berendezesekkel oldjak meg. Hutes /futes. Az elektronikahoz ennek a resznek nincs koze. Magyaran sok sok militarizalt elektronika nem mas mint civil alapokon nyugvo "atcsomagolas"
Sehol! Illetve cca 20 eves lemaradasban vannak. ELBRUSZ
Na látod!Te ezek utan akkor meg is milyen szoftveres marhaságról hadoválsz?
Annál is inkábbmert pl fly by wire szoftverekben előbb járnak mint bárki a világon.
A T-14 topikban van egy teszt amin a harckocsiba szánt elektronikai blokkot tesztelik(talán ejtéses teszt)úgy,hogy van mellette egy civil talán laptop is.Tessék megnézni mielőtt ilyeneket leírsz.
Neked marhasag baratom mert olyan hulye vagy a temahoz hogy csak na. Ugyanis a mai AESA radarokban ( 4 et ismerek) a proci teljesitmenye megegyezik nagysagrendileg az ELBRUSZ al.
dudi! Tudod mi a kulonbseg a buta meg az ostoba kozott? A buta ha kiderul hogy hulyeseget mod elhhalgat. Az ostoba meg csak folytatja kettozott erovel es ujabb hulyesegekkel megtetezve.
dudi egy objektiv kerdes.
Tanultal e valaha AESA radarrol vagy olvastal e rola komoly szakmunkat ( forrast kereke) vagy csak te ezt ugy kepzeled gondolod stb ?
Ezt már korábban írtam, hogy az áramköri elemek messze nem olyan érzékenyek a környezeti hatásokra, mint azt sokan hiszik.Komolyan mondom elképesztő vagy!Nem azért macerás a hadi minősegű elektronika(legyen az processzor vagy bármi)mert jobb teljesítményű mint a civil hanem azért mert sokkal extrémebb környezetben kell dolgoznia.Jó pelda ere a rep.fedélzeti radarok elektronikája:egyik pillanatban a 40fokos sivatagban van 10 perccel később meg 10.000 méteren a mínusz mittudom én hány fokban olyan vibráció mellett amitől a civil elektronika elbőgi magát.De ugyan ez igaz egy legvédelmi rendszer elaktronikájara annyi különbseggel,hogy ott másjellegű a környezeti terheles(por,hóvihar stb).
Jah csak az ELBRUSZ civil,nem hadi.A hadi gyengébb,erről beszélek.
Ezt már korábban írtam, hogy az áramköri elemek messze nem olyan érzékenyek a környezeti hatásokra, mint azt sokan hiszik.
Maga a processzor csupaszon is képes elviselni olyan hőmérsékleti viszonyokat, ami egy ember számára elviselhetetlen. A procik tokozási hőmérséklete minimum 85 fok, de a legújabbak esetén már akar 100 fok is lehet. (most gyorsan ránéztem legújabb intel m procira)
Ez azt jelenti, hogy akár 98 fokon is hajthatod viszonylag tartósan, és még mindig működni fog. (Persze a 60-70 fok körüli az optimális a forrasztások öregedése szempontjából, de percekig simán mehet magasabb hőmérsékleten is)
Ez azt jelenti, hogy akár egy passzív hűtés is elég neki, amennyiben az emberrel egy légtérben van, mert elég lehet neki az a levegő is a hűtésre. Ha ezt egy aktív hűtéssel megtoldod, akkor meg gyakorlatilag örök élet. Emellett ezeket a procikat vállalkozó kedvű tuninghuszárok aktívan is szokták ám folyékony nitrogénnal is hűteni. (No nem direktben)
És most csak arról beszéltünk, hogy mi van akkor, ha csúcsteljesítményen pörgetjük.
De az meg egy másik alap trükk, hogy egyszerűen leveszik a proci órajelét, és féltempóban elketyeg ameddig akarod. A mai procikban ez pedig az alap funkció, hogy a rendszer maga változtatja az órajelet, hogy pont annyi hűtésre legyen szükség, hogy ne kelljen hangosan mennie a ventillátoroknak.
A fejlesztős topicba most, nemrég tettem be a Samsung frissen kijött tactical telefonját, amely gyakorlatilag tudásban megegyezik a polgari modellel.
A rázkódás pedig semmit nem árt egy solid áramköri lapnak, egy SSD-nek. Vagy azt gondoljuk, hogy egy karon hordható okosóra tönkremegy, mert megrázzuk a kezünket?
A rázkódas alapvetően a különböző korábbi adattárolóknak okozott komoly kihívást. Szalagos eszközök, HDD-k, Optikai meghajtók mind olvasó/író fejekkel rögzítik, és olvassák az adatot a tarolókba/ból/ra/ról. Minnél nagyobb az adatsűrűség, annál precízebb motorizációt igényelt a fej mozgatása, és annál érzékenyebb a rezgésre (pl a kezdeti diskmanek ezért áltak meg gyakran ha mozgattad öket, aztan abba is flash alapú puffer tároló került).
Az SSD-k korában csak a redundanciára, az árnyékolásra és a megfelelő, a felhasználashoz illő housingra kell komoly gondot fordítani. Ez meg nem igényel high-tec ipart.
Ha tudnád, hogy egy mai modern laptopban mi van, lehidalnál. Minden alaplapra forrasztva. Videochip, proci, ssd chipek, ram chipek....MINDEN!!!
Beteszed egy strapabíró, árnyékolt gumírozott házba, aztán csumi! Ez ma már nem téma. Modder hülyegyerekek olyat raknak össze, amilyet akarsz.
A Raspberry-t is bármikor megveheted készen. Fillérekért. Meg merném kockáztatni, hogy 3-4-ből összeépítve radarrendszert vezérelsz. Az a nem mindegy, hogy ehhez milyen szoftvert fejlesztessz!
Akkor áruld el kérlek,ha ez ilyen egyszerű akkor miért nevetségesen alacsony teljesítmenyű cuccok vannak meg a legmodernebb eszközökben is?
Nem-nem a hegyek nem érnek véget Libanonnál. Szíria egész nyugati része hegyvidékes terület ahogy Anatólia is, és mivel itt található a városok illetve az infrastruktúra többsége így az Sz-300 ide települt. Ennek következtében viszont a radarhorizontba belerondít a terep és hiába láthatna el több száz km-re az Sz-300 felderítő radarja ha a környék tele van hegyekkel. Molnit idézve Gripen topikból: "Mert vannak hegyek és radar horizont. Egy Paks közepén levő radar kb. sokezer méteres magasság alatt semmit nem lát a magyar-szlovák határon, nemhogy bentebb sem. Mert a távol levő hegyek relatíve kis magassága is csúnyán blokkol..." Átültetve ezt szíriai viszonyokba naná, hogy a lérakosok sokmindent nem látnak. Egy Bukamal elleni támadást nem is az Sz-300-nak kell megfognia főképp, ha talajkövető üzemmódban pár 10 méteren repül a rakéta, amit tegyük fel Golán-fennsík felett indítottak és a jordán határ mentén halad. Esélytelen, hogy ráláss.Ezek a libanoni hegyek olyan kincstári kifogássá váltak amit minden csapás után zsebből előrántanak, pedig ha egy picit is belegondolunk semmi értelme sincs.
Ez előjött a legutóbbi csapások alkalmával is, pedig mostanában Majadint és Bukamalt támadták ami az ország keleti részén van. Ha az egész országon átmentek azok a rakéták akkor mégis miféle kifogást jelenthetnek a libanoni hegyek? Palmüránál vagy Alepponál mégis mit számít, hogy Libanonban hegyek vannak? Ha kijönnek a hegyek mögül és több száz kilométert tesznek meg, akkor már minek mosakszik az S-300 a hegyekkel?
Ez a kínai radarral fogtuk meg az izraeli rakétákat most április végén bukott ki a szírekből. Az avia.pro átvette a SANA meg kínai cikkeket, onnan pedig csak pár oroszul tudó nyugati kolléga kellett, aki lefordítsa angolra. Pancirral régebben is elégedetlenek voltak, ezért álltak át cirkáló rakéták védekezésénél a Buk-ra. Az eltörléses válasz meg csak szimplán röhej megspékelve a klasszikus alap nélküli arab nagyotmondással. Nagyon is jól tudják, hogy ha nincs Putyin 15-ben akkor Aszad Kadhafi sorsára jutott volna, legjobb esetben is lincselés helyett Iránban fogorvosként praktizálva. Kölcsönösen függnek egymástól, Aszad az orosz fegyverektől meg támogatástól, az oroszok meg Aszadtól aki a szírai államiság képviseleteként kontrollálja az ország nagyrészét. Viszont a szír elit sem pótolhatatlan ha túl bátorrá (na meg orosz szempontból pofátlanná) válnak.Mostanában megy az izmozás, de az állítás nem mostanában volt. Az orosz bírálatokra az volt a szírek reakciója, hogy örökre kitörlik Putyint az orosz történelemből.
Viszont az állítás a Pancirról meg az S-300-ról még korábban bukott ki belőlük, akkor amikor az offenzívájukat szétcsapták a török drónok. Az sem azért történt, mert nem akarták lelőni azokat a drónokat, hanem mert nem tudták.
Ket oka van/.
Az elso hogy azok a legmegbizhatobbak.
A masodik meg az hogy keptelenseg az IT fejlodesevel lepest tartani. Egyszeruen nem megoldhato az hogy evente ketevente lecsereled az IT reszt es vele egyutt kezdheted ujra a technikusaid kepzeset.
Egyrészt, mert egy fegyverrendszer fejlesztési ideje, illetve életciklusa jóval nagyobb, mint ami soho környezeti elektronikai eszközeinek az életciklusa.Akkor áruld el kérlek,ha ez ilyen egyszerű akkor miért nevetségesen alacsony teljesítmenyű cuccok vannak meg a legmodernebb eszközökben is?
Dehogynem megoldható, csak ahhoz az alap architechtúrán kell változtatni. A NASAMS rendszer pl. nagyon könnyen elvisel egy ilyet. Bár ott inkább a rendszer elemeit cserélheted külön-külön.Ket oka van/.
Az elso hogy azok a legmegbizhatobbak.
A masodik meg az hogy keptelenseg az IT fejlodesevel lepest tartani. Egyszeruen nem megoldhato az hogy evente ketevente lecsereled az IT reszt es vele egyutt kezdheted ujra a technikusaid kepzeset.
Az egyik zenész ügyfelemnek múltkor a 2007-es MacPro-jába kerestem vidókártyát....Itt 20 éves lemaradásról beszélünk a legmodernebb haditechnikai eszközök esetében a civil piaccal szemben.
Igazán nagy hegyük csak a libanoni határon van, ha már a Tátrával példálózol az az egyetlen ami ahhoz hasonlítható. Meg van még egy nagyobb hegyük a Jordán határon, és van még pár kisebb is de ennyi, nem hasonlítható Anatóliához. Az ország 80-90%-a nagyjából egyenletes fennsík, a nagyvárosok is ilyen helyekre épültek, üss csak fel bármilyen random szíriai videót és nézd meg a horizontot. Igazából kifejezetten törekedni kéne rá, hogy olyan völgyek mélyét találjanak ahonnan nem lát ki a radar és te mintha arra utalnál, hogy direkt ezekbe tették az S-300-akat de ennek semmi értelme. Mindenki az előnyös helyre teszi a radart és Szíriában van is ilyen hely bőven. Az egyetlen eset amikor valóban kifogást jelenthetnek a hegyek az tényleg az, amikor Libanonból indítanak a hegy mögül, de az is csak addig amíg elő nem bújnak a hegy mögül. Lehetne ott úgy elhelyezni az S-300-akat, hogy az országnak csak néhány százaléka legyen takarásban. Annak nem a domborzat az oka, hogy Izrael az ország bármelyik pontján tud csapást mérni, ez csak kifogás. Vagy talán a kínai radarok amik látják a célt azok átlátnak a hegyeken?Nem-nem a hegyek nem érnek véget Libanonnál. Szíria egész nyugati része hegyvidékes terület ahogy Anatólia is, és mivel itt található a városok illetve az infrastruktúra többsége így az Sz-300 ide települt. Ennek következtében viszont a radarhorizontba belerondít a terep és hiába láthatna el több száz km-re az Sz-300 felderítő radarja ha a környék tele van hegyekkel. Molnit idézve Gripen topikból: "Mert vannak hegyek és radar horizont. Egy Paks közepén levő radar kb. sokezer méteres magasság alatt semmit nem lát a magyar-szlovák határon, nemhogy bentebb sem. Mert a távol levő hegyek relatíve kis magassága is csúnyán blokkol..." Átültetve ezt szíriai viszonyokba naná, hogy a lérakosok sokmindent nem látnak. Egy Bukamal elleni támadást nem is az Sz-300-nak kell megfognia főképp, ha talajkövető üzemmódban pár 10 méteren repül a rakéta, amit tegyük fel Golán-fennsík felett indítottak és a jordán határ mentén halad. Esélytelen, hogy ráláss.
Putyin eltörlése nagyot mondás volt, de az is nagyot mondás, hogy az oroszok leválthatják a szír elitet. Ha ez az elit elbukna azt inkább Irán tudná kiaknázni, ők sokkal jobban be vannak ágyazva Szíriában, kulturálisan is közelebb állnak hozzájuk, emberlétszámban is nagy fölényben vannak, ha szétesne Aszad rendszere abból valami szír Hezbollah emelkedne fel egy szakállas diktátorral. Az oroszok bábjaiból mint mondjuk a langyos tábornokból szerinted lehetne diktátort csinálni? Jobb nem bolygatni ezt, mert még Putyin széke is beleremegne ha a sok beleölt ember és pénz után összevesznének és ajtót mutatnának nekik.Ez a kínai radarral fogtuk meg az izraeli rakétákat most április végén bukott ki a szírekből. Az avia.pro átvette a SANA meg kínai cikkeket, onnan pedig csak pár oroszul tudó nyugati kolléga kellett, aki lefordítsa angolra. Pancirral régebben is elégedetlenek voltak, ezért álltak át cirkáló rakéták védekezésénél a Buk-ra. Az eltörléses válasz meg csak szimplán röhej megspékelve a klasszikus alap nélküli arab nagyotmondással. Nagyon is jól tudják, hogy ha nincs Putyin 15-ben akkor Aszad Kadhafi sorsára jutott volna, legjobb esetben is lincselés helyett Iránban fogorvosként praktizálva. Kölcsönösen függnek egymástól, Aszad az orosz fegyverektől meg támogatástól, az oroszok meg Aszadtól aki a szírai államiság képviseleteként kontrollálja az ország nagyrészét. Viszont a szír elit sem pótolhatatlan ha túl bátorrá (na meg orosz szempontból pofátlanná) válnak.
Számtalan olyan HT "fejlesztés" van, amit a kívülálló nem ért. Mert a fejlesztés lényegében egy meglevő, de már nem supportált dolog újratervezése. Az AP blogon 2-3 éve volt erről egy hosszabb beszélgetés Zorddal.Erre a fegyvergyártók úgy készülnek fel, hogy az eredeti hardverekből alaposan betáraznak. Erre jó példa volt az AMRAAM rakéta. Múltkor olvastam, hogy épp mostanában fogytak ki az eredeti vezérlőáramkörökből - és újat már az alkatrészek hiányában nem lehetett gyártani.
Emiatt a Pentagonnak plusz pénzeket kellett biztosítania az új áramköri lapkák lefejlesztésére, gyártására. A Raytheon meg cseszik ingyen újat fejleszteni nekik.
Szerintem különben emiatt is tudtak jelentős hatótávnövelést elérni az AMRAAM-ok újabb lot-jainál, mivel a vezérléshez szükséges teljesítményt sokkal kisebb helyre be lehetett szuszakolni. Több hely maradt a hajtóanyagnak!
Pont a 90-es évbekben kezdett megdőlni, mert akkor lódult meg nagyon a civil piac. Amikor az F-22-es számítógépét tervezték, akkor szuperszámítógép szintű kapacitásokkal dobálóztak. Egy 2000-es évek eleji doksiban meg kb. akkori 500 MHz-es gémer PC- teljesítményével vetették össze. Talán megvan még valahol az az anyagom, ami erről szól.Szóval ha hadi elektronikát kell fejlesztened, akkor semmiképp nem kísérleti procikat teszel bele, mert a konstrukciós hibák ilyeneknél simán előjöhetnek. Ugyanakkor jó alaposan bevásárolsz, ha beválik, és nagyobb tételt rendelnek tőled, hogy akár 10 év múlva is el tudd látni a supportot. És persze emiatt rettenetesen túlárazod az egész rendszert, mert neked 10 év múlva is (márpedig a kormányok komoly pénzeket csak tartós support mellett fizetnek, lásd még Gripen 10 éves szerződések) kell tudni alkatrészt cserélni, vagy olyan kötbért tolnak rád, hogy arról koldulsz.
Az az igazság, hogy ez a fejlesztési gyártási filozófia egész jól bevált eddig, mert '80-'90-00-es években nem volt akkora tempó a fejlesztésben. Ha valami forradalmit kitaláltál 10-15 évig jó voltál. Ami alatt megint volt idő nagyot gurítani.
Számtalan olyan HT "fejlesztés" van, amit a kívülálló nem ért. Mert a fejlesztés lényegében egy meglevő, de már nem supportált dolog újratervezése. Az AP blogon 2-3 éve volt erről egy hosszabb beszélgetés Zorddal.
A hatótáv növekedés nem tudom, hogy mennyire jelentős, talán, a 10%kal több hajtóanyagot sikerült így beletenni a rakétába, de ez még kb. a 90-es évek vége volt, nem mostanában. Így fejből.
Pont a 90-es évbekben kezdett megdőlni, mert akkor lódult meg nagyon a civil piac. Amikor az F-22-es számítógépét tervezték, akkor szuperszámítógép szintű kapacitásokkal dobálóztak. Egy 2000-es évek eleji doksiban meg kb. akkori 500 MHz-es gémer PC- teljesítményével vetették össze. Talán megvan még valahol az az anyagom, ami erről szól.
A Patriot teljesítménye valahol több C64 gép együttes teljesítménye volt 1982 táján és az még 6-7 év múlva is használható volt a civil piacon is. Nézd meg mi volt 1993 és 2000 között. Még nyugaton sem használták kvázi a CD-t 33-40 MHz-es CPU bivalyerős volt 8MB RAM mellet. 2000 táján már 1GHz táji CPU volt és 128-256MB RAM.
Itt avultak el fénysebességgel a 80-as évek végén tervezett és beépített számítógépek teljesítményei. A 80-as évek végén egy katonai, nuki támadás esetén is stabil egység és egy asztali gép összemérhető volt. A 90-es években iszonyatos szakadék lett.
Ez manapság odáig süllyedt, hogy andoriodos katonai alkalmazások vannak okostelóra...
Pont erről beszélek. Régen erre katonai célhardver készült volna. Ma már csak az komm interface az, maga a véghardver nem.Az androidos katonai appok-nál nagyon fontos,hogy a kommunikációt nem a telefon végzi hanem katonai rádió,csak így biztosítható a titkosított zavarásments adatátvitel.
Gyakorlatilag a telafon csak egy hardver ami futtaja az appot,minden mást a katonai rádió végez és igen ez azért van mert amtelefon procija meg gpu-ja(van egyáltalán külön gpu az okostelefonokban???)tudja biztosítani a kellő rendszerkövetelményt.
Pont erről beszélek. Régen erre katonai célhardver készült volna. Ma már csak az komm interface az, maga a véghardver nem.
1991-ben a SAS 8 tagjának volt 1 szem GPS vevője. Ami egy brit elit alakulat. Ma a telefonod egy kis whatever része a GPS és mindenki zsebében ott van.
Ezzel a katonai célhardver fejlesztés nem tud lépést tartani. Konkrétan az Virgina osztály arról szólt, hogy a tengót minél inkább off the shelf alapon tervezzék meg, mert a Seawolf költségei tolerálhatatlanok voltak.