Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Az amcsik erre kitalálták a HARM AGM-88E, vagy AASRGM változatát. Ebben egy milliméteres hullámhosszú aktív radar is van. Elméletileg ez már nem sugárzó, mozgó ellen is jó, de gyakorlatilag van pár hibája., Az egyik, hogy a pici radar csak pár km-ről fog be, amikor már kevés az idő és a hely a korrekcióra, tehát a kellően eltávolodott célpont ellen ez sem tökéletes. A másik, hogy a milliméteres radar nem képalkotó. Tehát megtéveszthető akár egy egyszerű szögvisszaverővel is.
Az EW sugárzás, iránymérés + GPS + data link segítsével egy álló sugárzó helyzete olyan pontosan sanszosan bizony meghatározható, hogy odaér a fegyver. (BTW nem csak HARM indítható, hanem más is...) Ha lekapcsolt a radar, rohadtul nem lesz az az 1% pontosság, amit laiki írt. Fent látjuk,hogy tisztán GPS vezérlés milyen pontosságra képes. A régi időkben az INS pontossága volt, ami okozta ezt az elmászást, de ha megvan a sugárforrás GPS koordinátája, akkor onnantól fogva a HARM gyakorlatilag egy GPS irányítású rakéta, semmiféle EM sugárzás nem kell neki. Ha a cél nem mozog, akkor igen jó eséllyel annak meszeltek.
A gond az, hogy a Tor, Tunguzka társai megállnak, indítanak és mennek tovább. Az ellen ez kevés. A miliméteres alakfelismerő radarral dolgozó HARM pont amiatt van, hogy ha indítás után mozogna a cél akkor is rá fog találni.
Pont emiatt asszem már IR érzékelőt is terveznek a cuccba, hogy fém maketekkel nem lehessen megzavarni, mert a kombinált hő és RCS kép utánzása az már nem egyszerű.
A HTS pod segítségével meg elég pontos méréseket lehet tennni, okkal készült és csak azok a gépek operálnak magával a HARM-mal szenzor módban (HAS), ha minden kötél szakad és ezért dedikált SEAD platfrom az F-16CJ HTS poddal.
Ha az időjárás megfelelő, akkor a TGP is nézhet abba az irányba, amit a HTS pod mért. Működés közben ezek hőt bocsátnak ki vagy a nap is süthet rájuk. Ha megvan, akkor az irányból szintén számolható a GPS koordináta és mehet a JDAM, siklóbomba, JSOW, JASSM, amit akarsz. Ez a szinkronizáció 10+ éve megvan tudtommal a CIIP F-16C gépekben. Ha a cél nem mozog, akkor annak meszeltek, és a JSOW-nak van CBU-s harci része is. Egy futballpályát beterít egy ilyen...
(10 km távolságból a Sniper képes egy autó ember mellett álló embert elkülöníteni, ilyen jó a felbontása az optikának. AS-ben volt egy írás, hogy a pilóta 10 km+ távolságból megkereste a lakása ablakát és látta, hogy az asszony mossa az ablakot.).
A jenkik már ott tartanak, hogy az AIM-120 rakétát akarják alakfelismerésre képessé tenni és AG fegyverként is alkalmazni, legalábbis ötletként felmerült...
Szóval igen, a szovjet/orosz rendszerek a Tor-tól és Sz-300-tól kezdve képesek HARM vagy bármi más fenyegetésre lőni, csak a kérdés az, hogy akkor most magukat védjék vagy az objektumokat, amiket oltalmazni kellene?
Ezen felül a tűzcsatornák száma sokkal inkább limitált, mint a koncentrálható HARM és egyéb tűzerő
ezen felül ha két irányból jön a fenyegetés, akkor van baj, mert a tűzvezető radar PESA volta ellenére ugyanúgy korlátos a tűzív. Ha két irányból jön SEAD, akkor melyikre dolgozz?
Viszont az oldalszirmon is bejön a HARM sőt, akár hátulról is.
Ezen felül ott téved a laiki, hogy az optikai rávezetés is EM kisugárzással jár, mert optikai úton követi a célt, de a rádió parancsközlés az mégis mit jelent? Bingo...
Ez az infravörös képalkotós módszer is addig működik, amíg valami el nem vakítja, (<i>T-90-en volt ilyen aktív védelmi rendszer</i>), vagy amíg "átláthatatlan" füstfallal nem találkozik. <i>(Ezt bármelyik mai harckocsi ködgránátvetője tudja produkálni)</i>
A SAR képesség erre lehet megoldás ha elég közel mész de ez igen valószínűtlen és ez is csak álló eszközök esetén működik mert a SAR csak állóképet rögzít nem pedig mozgóképet.
Az alakfelismeréshez SAR technológia kellene, ami rakétákba épített radaroknál jelenleg nincs. De ha lenne akkor is igaz, hogy a SAR radar maga elé nem lát. Csak ferdén oldalra. A felbontása sem túl távolra, sem túl közelre nem jó. Csak közepes távolságon. Tehát rakéta rávezetéshez nem jó.
Nem egyszerű az ügy, de dolgoznak rajta. pl:
http://www.augsignals.com/MMW.pdf
<blockquote rel="laiki">Terveznek. Még csak terveznek. Ha egyáltalán az "asszem" megalapozott információ. Pont azért terveznek, mert az aktív radar nem olyan jó megoldás földi célok ellen, mint ahogy te beállítod.
Olyan nagyon nagy tervezés nem kell, hisz, mint már írtam, létezik ilyen, az SDB II-ben.
<blockquote rel="laiki">A cikkíró pedig kicsit sokat nézte a kék villám című filmet. Mielőtt minden ilyet elhiszel, javaslok egy kísérletet. Vedd elő a szemed, aminek felbontása nagyságrenddel jobb, mint egy ilyen célmegjelölő 640x480-as infra kamerájának. Keres egy 100 méterre lévő ablakot. Látod, hogy mit csinálnak mögötte? Ha igen akkor menj 200 méterre. Onnan már tutira nem látod. Ahhoz, hogy 10 km-ről lásd, 50-szeres, vagy nagyobb nagyítású távcső kellene. Van ilyen nagyítású távcső, de csak próbálj vele célokat felderíteni. Rá fogsz jönni, hogy szinte reménytelen, mert annyira szűk a látószög. De mondjuk akár azt is végig gondolhatnád, hogy 640x480-as felbontásnál ahhoz, hogy egy ember 2-3 képpont széles és 6-9 képpont magas legyen, amivel már nagy nehezen felismerhető az alak, 140x190 méteres terület kell megjeleníteni 10 km távolságból. Ez 1 foknál szűkebb látószöget jelent. Szólj, ha gyakorlatban ilyen szűk látószöggel működő célmegjelölőről hallottál már!
Ez az infravörös képalkotós módszer is addig működik, amíg valami el nem vakítja, (<i>T-90-en volt ilyen aktív védelmi rendszer</i>), vagy amíg "átláthatatlan" füstfallal nem találkozik. <i>(Ezt bármelyik mai harckocsi ködgránátvetője tudja produkálni)</i>
A SAR képesség erre lehet megoldás ha elég közel mész de ez igen valószínűtlen és ez is csak álló eszközök esetén működik mert a SAR csak állóképet rögzít nem pedig mozgóképet.
Az alakfelismeréshez SAR technológia kellene, ami rakétákba épített radaroknál jelenleg nincs. De ha lenne akkor is igaz, hogy a SAR radar maga elé nem lát. Csak ferdén oldalra. A felbontása sem túl távolra, sem túl közelre nem jó. Csak közepes távolságon. Tehát rakéta rávezetéshez nem jó.
Terveznek. Még csak terveznek. Ha egyáltalán az "asszem" megalapozott információ. Pont azért terveznek, mert az aktív radar nem olyan jó megoldás földi célok ellen, mint ahogy te beállítod.
A cikkíró pedig kicsit sokat nézte a kék villám című filmet. Mielőtt minden ilyet elhiszel, javaslok egy kísérletet. Vedd elő a szemed, aminek felbontása nagyságrenddel jobb, mint egy ilyen célmegjelölő 640x480-as infra kamerájának. Keres egy 100 méterre lévő ablakot. Látod, hogy mit csinálnak mögötte? Ha igen akkor menj 200 méterre. Onnan már tutira nem látod. Ahhoz, hogy 10 km-ről lásd, 50-szeres, vagy nagyobb nagyítású távcső kellene. Van ilyen nagyítású távcső, de csak próbálj vele célokat felderíteni. Rá fogsz jönni, hogy szinte reménytelen, mert annyira szűk a látószög. De mondjuk akár azt is végig gondolhatnád, hogy 640x480-as felbontásnál ahhoz, hogy egy ember 2-3 képpont széles és 6-9 képpont magas legyen, amivel már nagy nehezen felismerhető az alak, 140x190 méteres terület kell megjeleníteni 10 km távolságból. Ez 1 foknál szűkebb látószöget jelent. Szólj, ha gyakorlatban ilyen szűk látószöggel működő célmegjelölőről hallottál már!
Van olyan repülőgép fedélzeti radar aminek van akkora számítási kapacitása,hogy real time (de legalábbis minimális késéssel)SAR videót(mozgókép)készítsen és így kövessen egy bármilyen irányba mozgó harckocsizó alegységet?
Ugye arról beszélünk,hogy SAR technológiával lehet felismerni mozgó járműveket.
Meg engem az is érdekelne, hogy a fent vázoltak alapján, hogy szűri ki a repülőgép a Tor-t vagy a Tunguszkát egy éppen előrenyomuló harckocsiezred T-72/T-90-s harcjárművei közül.
Mert az oké, hogy a HARM/ALARM rááll magától, de erről a lehetőségről és annak korlátairól már beszéltünk.
Engem az érdekelne, hogy hogy különböztetik meg ezeket a rendszereket egy sima harckocsitól amikor a légvédelmi komplexum együtt mozog ezen harcjárművekkel?