A-10 Thunderbolt II (Fairchild Republic, USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
16845288305_5e38ab378b_k.jpg

16225341933_580f87fa71_k.jpg
 
M

molnibalage

Guest
"de mai is van ilyen COIN hadviselésre tervezett gépnek."

Mármint úgy érted, hogy van létjogosultsága?

Igen és létezik is ilyen gép. Egy időben még az OV-10 Bronco gyártásának ismételt beindítása is felmerült.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
A fenti gépek + a Broncók sem helyettesítik a A-10C-ket, mert páncélozás hiányába sokkal sebezhetőbbek. Egyébbként COIN-ra megfelelnek, mert olcsó a karbantartásuk, üzemeltetésük. A Scorpionra azt mondták a bolgár pilóták (Szu-25 Sturmosok), hogy ők csak gyakorlógépnek tudnák elfogadni. Hiányzik a péncélzat, fedélzeti tűzfegyver.. A légcsavarosak jók lennének, de csak légvédelem nélkül területeken. Pld. drogbárok ellen...
Ennek ellenére, 3-4 éven belül valószínűleg kivonják a Warthogokat, a légierő lobby keresztbeveri az egészet. Egyébként is szerintük csak az a harci gép, amely lopakodó, és szuperszonikus. (Az AC-10 és a többi Herky csatagép ellen is berzenkednek.).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha igaz a hír, akkor Broncót most is használnak Szíriában.
http://www.thedailybeast.com/articles/2016/03/09/why-is-america-using-these-antique-planes-to-fight-isis.html
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
<blockquote rel="laca">"de mai is van ilyen COIN hadviselésre tervezett gépnek."

Mármint úgy érted, hogy van létjogosultsága?

Igen és létezik is ilyen gép. Egy időben még az OV-10 Bronco gyártásának ismételt beindítása is felmerült.</blockquote>

A Bronco koncepciója nekem is mindig tetszett, de azért egy A-10
és egy OV-10 között nagy szakadék van.

Én csak arra próbáltam följebb utalni, hogy el tudnék képzelni légcsavaros utódot/helyettesítőt az A-10-nek.
Egy turboprop gépet is lehetne csökkentett észlelhetőségűre tervezni, gondolom, hogy az infraképét is sokkal jobban kézben lehet tartani, mint bármilyen sugárhajtásúnak.
Kellő teljesítménnyel, mondjuk 4-6000 lóerővel, meglenne a szükséges dinamizmus, terhelhetőség és őrjáratozási idő.
A Super Tucano kategóriában profi gépek vannak , de olyan mint az AH-6 szemben egy AH-64-el. Kis túlzással ha átműszereznénk egy 2 üléses Skyraidert már előrébb tartanánk.
Érdekes megfigyelni a légcsavaros technika másodvirágzását Vietnamban. Még az A-26-osoknak is találtak feladatot 20+ évvel a tervezésük után is.
 
M

molnibalage

Guest
Az A-26 alkalmazása tudtommal nem volt sikeres.

Az A-10 COIN feladatkörben sokszor overkill.

A Skyraider felemlegetését nem értem. Mint platfrom tökéletesen elavult és amúgy sincs belőle reaktiválható.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Az A-26 alkalmazása tudtommal nem volt sikeres.

Az A-26K Counter-Invader-t kifejezetten oda alakították ki és a Spec.Op. egységek használták. Azok az egységek igazi csemegék voltak a különleges gépparkjukkal.

Az A-10 COIN feladatkörben sokszor overkill.

Most. Ezekben a számukra alacsony intenzitású harcokban. Ennyi erővel az AH-64E/AH-1Z is overkill, bőven elég lenne egy jó kis AH-6i is.

A Skyraider felemlegetését nem értem. Mint platfrom tökéletesen elavult és amúgy sincs belőle reaktiválható.

Csak példaként hoztam fel, hogy ha vki akarná, egy ilyen régi gépet is ki lehetne pofozni és hozná a min. szükségeset, amit a mostani kis propelleresek is tudnak.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Az A-10 COIN feladatkörben sokszor overkill.
Ha szempont a pilóta túlélése, akkor annyira nem baj a repülő konzervdoboz-konstrukció. A fent bemutatott alternatívákból pont ezt hiányolom, plusz még lassabbak is. Akkor már oda lehet küldeni valami drónt is, amit egy sörhasú "pilóta" is el tud vezetni Arizonából némi laggel.
Ha egyszerű fegyveztetű gyors, páncélvédett repülőt akarunk, akkor gyaníthatóan bármit raknánk össze, abból egy A-10-klón jönne ki. Persze lehet rárakni wifit, meg blútúszt és rá lehet kapcsolni a felhőre, hogy web kettes legyen, csak kérdéses a dolog értelme.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="molnibalage">
Az A-10 COIN feladatkörben sokszor overkill.
Ha szempont a pilóta túlélése, akkor annyira nem baj a repülő konzervdoboz-konstrukció. A fent bemutatott alternatívákból pont ezt hiányolom, plusz még lassabbak is. Akkor már oda lehet küldeni valami drónt is, amit egy sörhasú "pilóta" is el tud vezetni Arizonából némi laggel.
Ha egyszerű fegyveztetű gyors, páncélvédett repülőt akarunk, akkor gyaníthatóan bármit raknánk össze, abból egy A-10-klón jönne ki. Persze lehet rárakni wifit, meg blútúszt és rá lehet kapcsolni a felhőre, hogy web kettes legyen, csak kérdéses a dolog értelme.
</blockquote>


+1
Totál nem értem, miért b.sztatják az A-10-est... Relatív olcsón üzemben tartható, most folyik/folyt a strukturális modernizációja és ennél védettebb CAS-gép egyszerűen nem létezik...
Megértem, hogy az F-35 (és a lobby-ja) jelentős hatású, de rohadtul nem az A-10-en kéne elverni a port... Pláne, hogy az A-10-et pont nem tudná mindenben kiváltani az F-35. Ott vannak az "oldschool" F-16-osok, azokból bőven lehetne nyirbálni.
 
M

molnibalage

Guest
Egyáltalán nem annyira olcsó. Az A-10C fajlagos repóra költsége kb. 2/3-a egy F-16C-nek. Csak mivel annak utazósebessége vagy 2-2.5-szer magasabb, akkor adott pénzből adott reakció időt elvárva hányszor nagyobb területet is biztosít egy F-16? Hm....

Nagyon szép és jó a passzív védelme, de kb. a MANPAD, kézifegyver és 23 mm AAA-ig tart ezen tudománya. Ebből az első kettő HMZ-jén repül a gép az esetek messze döntő többségében, ahogy minden más gép és ugyanazt a JDAM/LJDAM/GBU-kat dobálja. Más többször leírtam én és más is, hogy ennek fényében van az, hogy akkor mire kell az A-10C? A gépágyú használata kb. olyan gyakori élesben, hogy a kevesen mondhatják el, hogy láttak olyat...

A komoly légvédelmi rendszerek ellen meg a passzív védelme lényegében semmit sem ér. A Tor méretű rakéták ellen nincs az a passzív védelem, ami segítene, vagy csak irgalatlan nagy mákkal tudna a gép talán selejtezhető roncsként hazamenni. A Tunguzkán 30 mm-es ágyú van. Hm....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 201
113
Az a helyzet, hogy az az A-10C azért még mindig olcsóbb, ha csak azt fogadjuk el, amit te írsz balázs, 33% al, mint az F-16C, repórában. Sok repóránál sok pénz az... Engem az is elgondolkoztat, amit írsz, hogy a gépágyú szökőévben egyszer kell, és a JDAM/GBU dobálás, 5k méterről a tutiság. Mert azért itt megint abból indulsz ki, hogy a VÉGTELENSÉGIG van nagyon nem olcsó precizós fegyverzet. Szerintem, egy CAS-t adó gép, meg bizony abból kell hogy álljon, hogy jó páncélzat, lehetőleg a legtöbb csöves AA fegyvernek ellenálló szinten, lehetőleg sok sok gépágyú lőszer, és olcsó nem irányított rakétablokkok, esetleg néhány páncéltörő rakéta, egyszerű kazettás bombák, és nagyobb sebesség, hatótávolság, mint amit egy harci helikopter tud. Én lövészkatonaként, sokkal többre tartanék egy ilyen gépet, mint egy 5k-n lévő F-16C-t, 2-4 méregdrága JDAM-el, ami ha kell, odaver a mező túloldalára egy - két géppuskafészekre, aknavető állásra némi kazettást, vagy nem irányított rakétát, esetleg egy - két kemény célpontra, Hellfire szintű rakétát, és ezzel a felállt, beállt védelmi vonalat bontja, szétzilálja, és megmenti jó eséllyel az írhám. Ez a JDAM GBU őrület ez már szerintem túl van tolva egy picit a nagy vizen túl, be kéne látni, hogy mikor pl. a DAESH viszi át százasával a kamion - tanker csordával az olajat a törökökhöz, akkor oda pl. az általad lefikkantott GAU-8 a legkiválóbb, és legköltséghatékonyabb fegyver, amit el lehet képzelni. EZ a gép, az Apache ellenfele, és azt a szerepkört váltja ki, sokkal nagyobb harcértékkel, s szerintem tévút, amikor valaki F-16C vel, pláne F-35 el akarja ezt a képességet pótolni, kiváltani. Almát a körtével...
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
" A gépágyú használata kb. olyan gyakori élesben, hogy a kevesen mondhatják el, hogy láttak olyat..."

Én csak olyat láttam az A10-től.
 
M

molnibalage

Guest
Az a helyzet, hogy az az A-10C azért még mindig olcsóbb, ha csak azt fogadjuk el, amit te írsz balázs, 33% al, mint az F-16C, repórában.
Ezt mégis hogyan számoltad ki..? Az ár eltérés fajlagos 2/3, a sebesség meg 2-2,5-szeres. Ráadásul, ha nem távolságra, hanem területre számolod ki, akkor az A-10C brutálisan elvérzik... Tehát azonos terület oltalmazáshoz sokkal több A-10 kell. Legalább kétszerannyi. 2/3-ad árral ez hogyan lesz olcsóbb...? [fejvakarás]

Mert azért itt megint abból indulsz ki, hogy a VÉGTELENSÉGIG van nagyon nem olcsó precizós fegyverzet.
USA szinten gyakorlatilag ez a helyzet. Ha elfogy az elsővonalas, akkor is hegyekben áll a régebbi AGM-65 változat és régebbi Paveway kit is szerintem csak van elfekvőben, mert miért is vágnák ki őket? Még mindig lövöldöznek gyakorlaton AIM-7M és AIM-9M-mel mikor egyiket sem gyártják vagy 25-30 éve...

Szerintem, egy CAS-t adó gép, meg bizony abból kell hogy álljon, hogy jó páncélzat, lehetőleg a legtöbb csöves AA fegyvernek ellenálló szinten, lehetőleg sok sok gépágyú lőszer, és olcsó nem irányított rakétablokkok, esetleg néhány páncéltörő rakéta, egyszerű kazettás bombák, és nagyobb sebesség, hatótávolság, mint amit egy harci helikopter tud.
Ez egyéni ízlés dolgoa. Ahogy mondtam már a COIN hadművelete overkill az A-10 a legtöbbször. A komolyabb SHORAD-nak meg az A-10 sem áll ellen passzívan. Azt kellene megérteni, hogy az A-10-et akkor tervezték, amikor a Silka, a Sztrela-1 és Szrela-2 voltak a fő fenyegetések, de még a '80-as évek legvégén is ez Igla-1-et és Sztrela-10M-et jelentett maximum és persze (elvileg) messze a legveszélyesebb Oszát.

Én lövészkatonaként, sokkal többre tartanék egy ilyen gépet, mint egy 5k-n lévő F-16C-t, 2-4 méregdrága JDAM-el, ami ha kell, odaver a mező túloldalára egy - két géppuskafészekre, aknavető állásra némi kazettást, vagy nem irányított rakétát, esetleg egy - két kemény célpontra, Hellfire szintű rakétát, és ezzel a felállt, beállt védelmi vonalat bontja, szétzilálja, és megmenti jó eséllyel az írhám.
A méregdrága igen relatív fogalom. A USAF 20-25k ért vett egy JDAM kitet is már 2-3 éve. Egyszer durrantson le a légvédelem egy A-10-zet és már oda az a költséghatékonysága a gépágyúnak, mert eg cirka 40-50 millás gépet írsz le.

Ez a JDAM GBU őrület ez már szerintem túl van tolva egy picit a nagy vizen túl, be kéne látni, hogy mikor pl. a DAESH viszi át százasával a kamion - tanker csordával az olajat a törökökhöz, akkor oda pl. az általad lefikkantott GAU-8 a legkiválóbb, és legköltséghatékonyabb fegyver, amit el lehet képzelni.
Mondod te. A SDB-vel is elég közeli supportot lehet adni, mert annyira kicsit a pusztító ereje. Viszont nem kell bemászni hozzá semmiféle légvédelem HMZ-be a COIN műveleteknél és még az oroszokat feltételezve is a Tor-tól felfele kezdődne a fenyegetés. MANPAD és Tunguzka kihúzva 4 km repmagasság felett.


EZ a gép, az Apache ellenfele, és azt a szerepkört váltja ki, sokkal nagyobb harcértékkel, s szerintem tévút, amikor valaki F-16C vel, pláne F-35 el akarja ezt a képességet pótolni, kiváltani. Almát a körtével...
Az AH-64 is igen sokszor overkill, de a jenki már csak így tolja. Nem tudom, hogy ez miért nem esik le n+1-ig magyarázatra is. A jenkik képtelenek elszakadni a "nagy háborúra" való felkészüléstől és engedni a minőség és mennyiségből is ott, ahol nincs rá szükség.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 201
113
Ha van rá pénzük, csinálják. Egyszerűen a nagy háborúra való készülés nem ezen múlik, hogy A-10C vagy F-35 adja a CAS-t, hanem az olyan fegyvereken, mint pl. egy másik vitánák tárgya, a Tu-160 topikban... Természetesen egy JDAM SDB jobb, csak itt megint az ésszerűsgé mondatja azt velem, hogy tanker kamionra, Pick up-ra, HMG vel, költséghatékonyabb a 30mm gépágyú, főleg ha 1000 -vel vannak ilyen célpontok. Márpedig ilyenek vannak, és ezrével. Hogy hegyekben állnak ezek az egyébként nem olcsó prec fegyverek, ezt senki sem vitatja. Ha így használják, szerintem majd nem fognak... Ez a területet lefedni, meg mekkora sebesség különbség van az F-16C és az A10C közt, meg azért érdekes nekem, mert ha jól tudom, az F-16 sem arra van kitalálva, hogy mach 2 vel őrjáratozzon folyamatosan, azt meg, hogy a két gép cirkáló sebessége közt legyen 2-2.5x különbség, azt azért talán én vitatnám, de legyen így, még ezt is elfogadom. A SHORAD rendszer le lehet tudva valóban az 5km+ magassággal, az oroszok is kb. pont ezt csinálják sokszor szíriában, ez tény. Ahogy azért szerintem az is, hogy műholdak, mindenféle Podok ide, oda, ha VALÓDI CAS-t akarsz adni, akkor bizony egy dinamikusan változó terepen, a vizuális azonosítás, gépágyú+kazettás, nem irányított blokkok nagyon jók lehetnek. Meg az is, ha ezt egy védett géppből tudod megtenni. Ahogy azt se felejtsük el, hogy az, az egyik oldalról előny valóban, ha magasan vagy, de másik oldalról meg hátrány, ha van Shorad rendszeren túl valami komolyabb légvédelem, a földhöz közel, egy S-300 legacy rendszer, vagy a védővadászok később tudnak tüzkiváltást végezni ellened, mint ha 5k + on vagyok. Szerintem itt is előnyök/hátrányok mentén hozott kompromisszumok vannak, nincs tisztán fehér vagy fekete. Az, hogy az USA jelenleg megteheti, hogy mindenre prec fegyvert szór, nagy teljesítményű vadászbombázókról, az még nem jelenti azt, hogy egy adott feladatra az a legcélszerűbb megoldás. ŐK megtehetik, még. Ha egy kicsit is felelősebb pénzügyi vezetés jön, egy politikai váltás után, ahol nem a fegyverlobbi emberei lesznek a döntéshozó helyeken, feltétlenül, majd meglátjuk, kell e egy A10C szintű gép nekik...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Ok,hogy adott területet több A-10 kell de mennyivel tovább tud CAS-t adni egy A-10 mint egy F-16?Arra gondolok,hogy ugyan abból a fegyverből minimum dupla mennyiséget visz az A-10 ezért adott területen ha a sebesség miatt 4 A-10 kell szemben 2 F-16-tal akkor fegyver szempontjából már nem elég a 2 Falcon 8 fog kelleni ami már egyáltalán nem olcsóbb.
 
M

molnibalage

Guest
Ok,hogy adott területet több A-10 kell de mennyivel tovább tud CAS-t adni egy A-10 mint egy F-16?
Pont ez a probléma. Mivel az A-10 lasabb is hiába repül el adott távolságra gazdaságosan fajlagosan, mire oda és visszaér, a harcászati hatósugár alig nagyobb, a forduló idő két On Call CAS között hosszabb, stb.

Arra gondolok,hogy ugyan abból a fegyverből minimum dupla mennyiséget visz
És itt a baj. Rosszra gondolsz. Az A-10 gépeken jellemzően 4 db 500 fontos bomba van és nem irányított rakéta és esetleg AGM-65, de az is ritkán. Az A-10 alig repül több fegyverzettel, mint egy F-16. Ne a demonstrációs képeket, hanem az éles bevetéseket készült képeket és videókat nézzed.

az A-10 ezért adott területen ha a sebesség miatt 4 A-10 kell szemben 2 F-16-tal akkor fegyver szempontjából már nem elég a 2 Falcon 8 fog kelleni ami már egyáltalán nem olcsóbb.
Most akkor meg arról van szó, hogy a COIN harcászatot messze meghaladó tűzerőről beszélsz... Egyébként meg a jövő az SDB-é és abból az F-16 elvisz 2x4-et. 8 db pontcél leküzdése több, mint elég COIN környezetben. Igazából bárhol, mert a SDB erőlködés nélkül kap szét akár egy harckocsit is...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A legjobb CAS a tüzérség:)))
Az A-10 elméletileg előretolt bázisokról is üzemelhet, ami ugyebár akár 40-50 kilométerre is lehet a csapatoktól. Ilyen esetben megnő a reakcióerő. Gondolom ezt a képességet soha nem használták ki igazán és ezért van hátrányban az F-16-tal szemben. A másik gond, hogy COIN, tehát nincs is hagyományos értelemben vett frontvonal.
Részemről: tüzérség, helikopterek, UACV, multifinkci vagászok. Ezek kombinációja mindent lefed.