A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 191
23 569
113
Én itt erre gondoltam.

"a legnagyobb tulajdonsága a félautomata csúszó törésrendszer volt, amely lehetővé tette az ágyú nagyon gyors tüzelését. Amint egy lövedéket betöltöttek, az automatikus kioldó mechanizmus azonnal tüzelni tudott," :)

Igen, ez nagyon komoly volt. A 88-as elméleti tűzgyorsasága 16 lövés/perc volt. 12-t hoztak is gyakorlatban simán. Hogy ez mennyire jó azt az mutatja, hogy a szintén 88 mm-es a Pak 43 elméleti tűzgyorsasága volt valami 8-10 és ezzel még mindig hatékony páncélelhárító tudott lenni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 047
38 425
113
Egy kicsit nem árt a történelemmel foglalkoznod. Szevasztopolt miattuk tudták elfoglalni. Ezek tették tönkre az acélbunkeres orosz nehéz ütegeket. ;)
OFF
Anélkül is ment volna ha körülzárják. Kb. 1 évig volt övék Szevasztopol. Ezért megérte ám megépíteni azt a dögöt - egy-két zászlóaljnyi harckocsi is kijött volna ennyi acélból.
ON
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
OFF
Anélkül is ment volna ha körülzárják. Kb. 1 évig volt övék Szevasztopol. Ezért megérte ám megépíteni azt a dögöt - egy-két zászlóaljnyi harckocsi is kijött volna ennyi acélból.
ON
A körül zárás szart sem ért mert tengerről végig el tudták látni. Amúgy nem tudták bevenni elősször leppantantak róla nem is kicsit.
de hát ez van ha valakinek a román a szövije. ;)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 718
76 746
113
Rohna-PD_0162-enh-C-sm.jpg


1943. november 26-án egy brit szállítóhajó, a HMT Rohna a KMF-26 konvoj részeként hajózott a Földközi-tengeren több mint 2000 fővel a fedélzetén.
  • körülbelül 30 Luftwaffe bombázó, többségében Heinkel He-177A Greif repülőgép támadta meg a KMF-26 konvojt
  • 42 db Hs-293 rádióvezérelt, rakétahajtású siklóbombát indítottak a konvojra
  • annak megakadályozására, hogy a németek felmérhessék az új bombájuk hatékonyságát, az egész incidenst 50 évre titkosították a szövetségesek


 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 472
67 837
113
Nézz utána a Tigris első bevetésének a II.vh-ban.Az is egy jó történet
Ha jó vagyok fejből, akkor 1942 május 21. Pripjanszk környéki mocsaras erdők, századerővel bevetett Tigrisek, teljes hatástalanság, a sár megbénította őket, elsüllyedtek, otthagyták a személyzetek. Az oroszok már elkor zsákmányoltak belőlük.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Ha jó vagyok fejből, akkor 1942 május 21. Pripjanszk környéki mocsaras erdők, századerővel bevetett Tigrisek, teljes hatástalanság, a sár megbénította őket, elsüllyedtek, otthagyták a személyzetek. Az oroszok már elkor zsákmányoltak belőlük.
Én ilyen pontosan fejből nem tudom,de komoly harcok voltak a két sárba ragadt Tigris birtoklásáért.Hivatalos szovjet verzió szerint végül emberi erővel vontatták el a muszkák az egyiket.
És ez volt a Tigris,meglehetősen elszurt bevetése.
De a Párduc kurszki bevetése is még túl korai volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 191
23 569
113
Én ilyen pontosan fejből nem tudom,de komoly harcok voltak a két sárba ragadt Tigris birtoklásáért.Hivatalos szovjet verzió szerint végül emberi erővel vontatták el a muszkák az egyiket.
És ez volt a Tigris,meglehetősen elszurt bevetése.
De a Párduc kurszki bevetése is még túl korai volt.
Emberi erővel a lónak a f*szát vontatták ki. Egy Tiger I normális vontatására 3 darab 18 tonnás Sd.kfz 9 kellett. Porszáraz talajon 2 elboldogult vele, egyébként nem. Sárból-retekből… 3 se szedte ki. Volt Tigris, amit másik 4-5 Tigris tudott kihúzni. Volt rá példa, hogy a Ferdinand kivontatásához 5 darab 18 tonnás FAMO kellett.
r25nn05ybuh61.jpg

Tiger I-et pedig legalább 2 másik Tiger I tudott vontatni. Legvégső esetben próbálkoztak ezzel.
e9ea0957229c4017c020ce50e0090499.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Emberi erővel a lónak a f*szát vontatták ki. Egy Tiger I normális vontatására 3 darab 18 tonnás Sd.kfz 9 kellett. Porszáraz talajon 2 elboldogult vele, egyébként nem. Sárból-retekből… 3 se szedte ki. Volt Tigris, amit másik 4-5 Tigris tudott kihúzni. Volt rá példa, hogy a Ferdinand kivontatásához 5 darab 18 tonnás FAMO kellett.
r25nn05ybuh61.jpg

Tiger I-et pedig legalább 2 másik Tiger I tudott vontatni. Legvégső esetben próbálkoztak ezzel.
e9ea0957229c4017c020ce50e0090499.jpg
Hivatalos szovjet verzió szerint végül emberi erővel vontatták el
Nem véletlenül irtam igy.
Nyugat leirások szerint lánctalpas tüzérségi vontatókkal rángatták el nagy nehezzen,amikhez még emberi erő segitségét is bevetették.
És nem kevés emberük életébe került az akció.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 718
76 746
113
Legyen kedves egy linket vagy bármit dobni, aki szerint a Tigrerfibel vagy Pantherfibel tartalmaz ilyen egymás nyakába ülő katonákat. Én még nem láttam ilyet. Egyébként itt a két kiskönyv PDF-ben:


Pedig épp ilyen stílusú magyarászó ábrára emlékszem. Hátha ebben a topikban emlékszik rá valaki...
(A másik ötletem még a Harci alkalmazása topik, de ott 13 ezer hozzászólást kellene átnézni miatta.)
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 191
23 569
113
Pedig épp ilyen stílusú magyarászó ábrára emlékszem. Hátha ebben a topikban emlékszik rá valaki...
(A másik ötletem még a Harci alkalmazása topik, de ott 13 ezer hozzászólást kellene átnézni miatta.)
Nem tudom, tényleg. Olvastam már és hallottam többször, de sehol nem láttam vagy találtam ilyesmit. Más harckocsikhoz nem készültek ilyen kis füzetek.
Egyébként Guderian ötlete volt, aki azidőtájt a páncéloscsapatok főfelügyelője volt /Generalinspekteur der Panzertruppen/.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 718
76 746
113
Nem tudom, tényleg. Olvastam már és hallottam többször, de sehol nem láttam vagy találtam ilyesmit. Más harckocsikhoz nem készültek ilyen kis füzetek.
Egyébként Guderian ötlete volt, aki azidőtájt a páncéloscsapatok főfelügyelője volt /Generalinspekteur der Panzertruppen/.
Akkor lehet hogy ez is csak egy legenda lesz, ami elterjedt és már annyiszor hallottuk hogy tényként kezeljük?
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 191
23 569
113
Akkor lehet hogy ez is csak egy legenda lesz, ami elterjedt és már annyiszor hallottuk hogy tényként kezeljük?

Valószínűleg. Nem egy beszélgetésben és fórumon időnként felmerül, de az említett két kiadványában nem található. Próbáltam már párszor mindenféle német és angol verzióban keresni az említett ábrát/rajzot, de semmit nem találtam.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Minden műszaki megoldás kompromisszumok eredménye. Van előny, van hátrány.
Szovjet Sherman harckocsizo visszaemlékezéseinem olvastam, hogy imádták a gimibetetes lánctalpat, nekik is szembejött a lefagyott út problémája, már akkor megvolt ugyanez a megoldás - gumibetet kiszedese - sőt, rövid időn belül kaptak téli lánctalpat és teljes boldogság volt.
Ez a megoldás nem szar. Az előnyei meghaladják a hátrányait - amik kifejezetten limitált körülmények között fordulnak elő - és ezek a hátrányok könnyen orvosolhatóak.
Erről jut eszembe
Különben a szovjet kiskatonák minden tekinteben jobbnak tartották a Shermant a T34/76-nál.T34/85nek is csak a tűzereje volt jobb,de egy kifejezetten rosszul üzemeltethető,megbizhatatlan gép volt.76 milis ágyús Shermant a szovjetek már nem kaptak.De Koreában a 76 milis ágyús Sherman jobbnak bizonyult a T34/85nél...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed