Az egyenes húzású hadipuskák kihalása: "
A magyar honvédségben az M95-össel szemben a 35 M. már nem Mannlicher egyenes húzású mechanikáját használta, hanem a német Mauser-hez hasonló forgó-tolózárat - a váltásnak gyakorlati oka volt. A Mannlicher puskák kétségtelenül jelentős tűzgyorsaságot tettek lehetővé és pontosságuk is kiváló volt, de ezt annak köszönhették, hogy minden példányt kézzel szereltek össze és az egyes puskákat külön-külön állították be.
Ez három komoly hátrányos tulajdonsággal is járt: a puskákat nem lehetett nagyüzemi szinten, gépekkel gyártani, az egyes példányok nem voltak csereszabatosak és javításukhoz képzett fegyverkovácsra volt szükség. Mindezek egy vadászfegyvernél irrelevánsak, egy hadipuskánál viszont rendkívül hátrányosak - a korábbi kényes egyenes húzású zárakat ezért a fent vázolt forgó-tolózár váltotta fel. "
Továbbá koszérzékeny volt, valamint azt írják hogy az orosz télben a magyar katonák esetenként földre támasztották a tusát és felülről lábbal rugdosták a zárat hogy kinyíljon mert összefagyott, vagy a kosztól összeragadt.
Ez a kézze lszzereltek össze és külön-külön állították be nekem kicsit fals hiányosságként, lévén mai napig kézzel szerelnek össze minden puskát, robotról nem tudok ami ilyet csinálna.. pláne 2.vh előtt.
Nagyüzemi szinten és géppel gyártották - eleve kézzel nehéz megmunkálni az acélt, szóval WTF? másrészt meg nem is tudom, hány milliót gyártottak le a háború alatt szóval...
Csereszabatosság megvolt/mai napig megvan, fegyverjavítást meg nem képzett fegyverkovácson kívül más lehetőleg ne csináljon.
A koszérzékenység az már más kérdés - mondjuk ez minden fegyverre igaz valaemnnyire - DE! a felülről lábal rugdossás is tudtommal 2vh-s történet, és ne felejtsük el, magashegységben, keleti fronton intenzív használatban volt az első vhban és nem volt a fegyver szemétnek tartva (szemen mondjuk a Ross-al) és nincsenek ehhez hasonló történetek.
Megintcsak erős a gyanúm, hogy bizony képzettség/karbantartás probléma lehet a háttérben.