A WL részéről az üzemanyaghiány volt a legnagyobb gond hisz bármilyen fura de többet szenvedett a lakosság a bombázásoktól mint az ipar.Elég csak megnézni a gyártási adatokat 44-ben és az fog látszani,hogy több mindent gyártottak a teljes nyugati légi hegemónia ellenére mint előtte.
Na, Speer-féle gazdasági csoda, ez megintcsak egy elég érdekes kérdéskör - és mondhatni mintapéldája annak, hogy óvatosan a ránézünk a számokra és levonukn következtetést metodológiával. Lévén ha szimplán ránézünk a számokra (jellemző példa a harckocsi), akkor az látszik, hogy jéé, tényleg, 43-tól ömlik ki a hadianyag a gyárakból és biztos Speer, illetve későn álltak át hadigazdaságra - és hát Albert ipari szinten fényezte magát, igazodott a közvélekedéshez ahogy bírt, sőt.
De ha egy kicsit mélyebbre nézünk, gyakorlatialg arról van szó, hogy a háború előtt/elején tervezett/kivitelezett kifejezetten hadiüzem kb 42-43 körül lett kész/indította a termelést (a népszerű példa a nibelungwerke szokott lenni ausztriában, de a HWG cseheknél is kapott egy szép faceliftet).
(Plusz legjobb tudomásom szerint igenis Speer is belenyúlt a dolgokba, konkrétan valaho lazt olvastam, a pótalkatrész gyártás/felhalmozás jelnentős része is át lett irányítva készterméknek - lévén rajta kész tankot követelet mindenki (Hitler), az hogy ami már kint van a csapatoknál, milyen állapotban van, nem az ő felelőssége - de ez nagyon zárójelben, Mondjuk, tengeralattjárük esetében a tevékenysége nettó káros volt.)
A bombázás termelésre gyakorolt hatásáról én még a mai napig nem találtam igazán meggyőző olvasmányt - ingadozok is erősen - az viszont biztos, hogy a védekezés már egészen korántól iszonyat erőforrást emésztett fel: a légvédelmi ágyúk, azok kezelői, a felhasznált lőszer, vadászok... vagy pl a tengerlattjáró-bunkerek flakturmok, iylesmik.
Az üzemanyaghiány szintén érdekes dolog, 44ig a proléma nem volt akut. Persze, ehez az is kellett, hogy a német üzemanyagtermelést csak 44-ben kezdték el szisztematikusan támadni, össze is omlasztották 44 végére - namármost pont eben az időszakban kezdett el összeomlani mind a LW (esetüken végképp) mind a panzertruppe kiképzési rendszere pont az üzemanyaghiány miatt, durván csökkentették a kiképzés óráit és enenk bizony volt eredménye, mind a páncélosok, mind a vadászok teljesítményében. Emiatt van is kritika az angolszász strat bomázóerők felé, hogy talán nem 44ben kellett volna elkezdeni támadni a németek üzemanyagát.