Nem értem, hogy miért vagy képtelen számok és konkrétumok nélkül kommentelni folyamatosan.
A Cobra július utolsó hete.
Párizs egy héttel később felszabadítva.
Szept. elején a holland határnál voltak.
Ez csak az északi területek, érdemes összevetni a német tempóval 1940-ben, Sedan és Dunk. bekerítése között.
Ez teljesen baromság. Persze, ha meg 1945. május 7-től számítom akkor meg a jenkik 2 nap alatt megnyerték a világháborút is.
Fura mód a D-nap és a Cobra közöttazért valahogy mégiscsak eltelt valahogy bő másfél hónap lényegében semmivel, sorozatos kudarcokkal és sok fejvakarással aminek max. egy mellékterméke a németek lassú felőrlése, brutál veszteségek mellett.
Vesd össze az 1940 májusi hadjáratot (Fall Gelb) 25 napját május 10-június eleje között, ott a németek kb. fele ennyi idő alatt fullra megsemmisítették az - egyébként létszámfölényben lévő - északi szövi erőket Belgiumban, több teljesen intakt hadsereggel szemben, szétvertek kb. 60 szövi hadosztályt.
Ezzel szemben a szövik a második partraszállás előtt már jó ideje Normandiában voltak bezárva bő másfél hónapig, jóval tovább tartott mint eredetileg tervezték (Caennek pl. az első napon el kellett volna esni, ez eltartott bő egy hónapig végül, az kis kb. úgy hogy porrá bombázták a németek meg visszahúzódtak a városból jobb védelmi vonalakba). Az egész addig tartott, amíg a legkőbaltásabb módszerrel lassan felőrülték a németeket anyagháborúban amíg össze nem omlott a védelmük több ponton.
Falaise után után már csak a lényegében teljes visszavonulásban lévő, alulmotorizált német hadsereget üldöztek.
A németek csak a benelux államokat és észak Fr. egy igen kis részén ügyködtek. A szövik a második partaszállás után kvázi 1 hónap alatt egést Fr-t elfoglalták néhány katlant leszámíva. Tehát azzal együtt gyorsabbak voltak és két parszallást kellett megoldni és előrenyomulni. Az egyiknél úgy, hogy hiányzott a kikötői kapacitás alsó hangon fele a tervekhez képest.
Jujj, előre kellett nyomulni egy visszavonuló ellenséggel szemben, aki lényegesen szarabbul volt motorizálva, előtte kvázi minden járművét elveszette Normandiában, és valahogy még így is el tudott szakadni egy sokkal, sokkal jobban motorizált ellenségtől és újraszerveződni egy hónapon belül. Bravó. Azért szerintem erősen borítékolható, hogy egy fordított szituban ennek mi lett volna a vége, erről az 1941-es orosz katlancsaták túlélői sokat tudnának mesélni.
Amúgy meg dehogy voltak gyorsabbak.
A szövik Falaise utáni helyzete és előrenyomulása legfeljebb azzal volt összevethető, amikor a németek az észak franciaországi szövi erők bekerítése és szétverése után délre fordultak a magukra maradt / megmaradt francia erőkkel szemben (kb. a fele francia hadsereg még mindig intakt volt)....
Ja - nem.
A franciák 1940. júniusában még konkrét frontvonalat próbaltak megvédeni jelentős (bár a tartós sikeres védelemre már reménytelenül kevés) intakt erőkkel, kb. 50-60 hadosztállyal, ezt a németek 44-ben erő hiányában meg sem próbálhatták, csak simán visszavonultak.
Ehhez képest amíg a németek 1940-ben nyolc (8!!) nap alatt
áttörték a francia vonalakat és előrenyomultak a belga határtól a Szajnáig (lényegében a szövikhez hasonló utat megtéve) addig ez
az összehasonlíthatatlanul jobban gépesített szöviknek lényegében ellenállás nélkül 1 hónapig tartott.
Ennyit a relatív sebességről és hadműveleti teljesítményről. A németeket 1944 a teljes összeomlástól csak az mentette meg, hogy a jenkik és az angolok reménytelenül balfaszok voltak harcászati-hadműveleti-hadászati szinten.
1940. június 4-12 közötti német hadműveletek (Fall Rot)
Az más kérdés, hogy a jenki hadviselés milyen veszteségekkel vagy logisztikával számolt egy emberre nézve a Wermacthoz vagy a Vörös Hadsereghez képest...
Teljesen mindegy hogy milyen veszteséggel vagy logisztikával számolt a jenki hadviselés, ha végül egyiket sem tudták tartani. A durva az, hogy sokszoros légi- és harckocsi és hadianyagfölény mellett tudtak nagyjából 1:1 élőerő veszteséget kihozni.