A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 816
113
A kurucon lévő pár félszón kívül én nem találom nyomát annak, hogy "ellenünk partizánkodott" volna. A wikipedia oldala alapján 1921-ben Budapesten született és csak 1939-ben hagyta el az országot, mivel a zsidótörvények miatt nem tanulhatott tovább, és a "Szent Föld"ön képezték ki a britek többedmagával olyan feladatokra, aminek a célja a zsidók deportálásának megakadályozása lett volna. Elvileg egy hónapot voltak jugóban és utána szivárogtak át Magyarországra, ahol elkapta egy csendőr, rabosították, majd a nemzetvezető alatt lazán kivégezték. Zavaros idők voltak azok, pláne zsidóként, hogy ki kivel is van... a "legviccesebb" az az ismerős, aki zsidó nőként egy ss tisztbe lett szerelmes és a háború után gyerekük is lett. Persze lehet, hogy a kurucok tudnak részleteket, hogy milyen háborús bűnöket követett el miközben a másik háborús bűncselekményt próbálta megakadályozni, de ez így kevés szerintem akár pro akár kontra állásfoglaláshoz a hölgy világháborús szerepének megítélésében.

Nincs jogilag semmi zavaros a dologban, a britek is kivégezték azokat a németek által átdobott diverzánsokat, akik angolként álltak a nácik mellé meggyőződésből. Meg az echte németeket is.
USA mondjuk csak lecsukta a Duquesne-féle kémhálózat tagjait.

Nem ehhez kapcsolódik, de a múlt felderítésével kapcsolatosan további érdekesség az, hogy hivatalosan itthon a vkf/2 illetve vkf/5 teljes iratanyagát igazi titkosszolgákhoz méltóan sikerült megsemmisíteni, legalábbis mindenhol ezt állítják. Akkor tessék mondani, hogyan hajtották végre azt a rendeletet a szocializmusban, hogy ezen szervezetek tagjait úgy kell kezelni, mintha priuszuk lenne... nagyon sokminden nem látott napfényt ebből az időszakból és mindenki csak dumál arról, hogy ki mit csinált, mert az iratokat marha mélyen elásták... (a hölgyet pont a vkf/2 kémelhárítás kellett elvileg kihallgassa).

Érdekes, hogy az is csak pl pár éve került feketén-fehéren leírásra, hogy a Rongyosgárda Kárpátalján/Felvidéken csak elvitte a balhét, a fegyveres akciókat a Vkf/5 szervezte, és amikor kompromittálódott az akció, akkor gyorsan előkapták a rongyosvezírt, hogy vállalja magára a bulit. Sokminden van még elásva. Én örülnék neki, ha a rokonoknak legalább kutatható lenne legalább a rokon tekintetében.

A komcsi időkbeli is...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113


 
  • Tetszik
Reactions: ruszkik.haza

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
A magyarországi bombázások témájában kutakodok, és az amerikai szakzsargonban találkoztam pár olyan adattal, kifejezéssel amit nem tudok értelmezni, ezekre várok megfejtéseket, tippeket:

1.) Konkrétan milyen típusú bomba lehet az "500 lb RDX" megnevezés mögött?

2.) Mit jelent az 500 fontos RDX bombák esetében a ".1N & .01T fusing"? Már azon túl, hogy az időzítésre vonatkoznak ezek az adatok.

3.) Miféle szerkezet az az "M-17 incendiary cluster"? Ilyen névvel brit gyújtóbombát találtam:
https://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/C4023641
Erről lehet szó?

4.) A magyar 102/1. vadászbombázó század 1944 végi működéséről lenne szükségem még pár infóra. Milyen repülőterekről, milyen gépekkel repültek, és főleg, milyen bevetéseket hajtottak végre, milyen célpontokat bombáztak Magyarországon?

A válaszokat előre is köszönöm.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 818
113
A magyarországi bombázások témájában kutakodok, és az amerikai szakzsargonban találkoztam pár olyan adattal, kifejezéssel amit nem tudok értelmezni, ezekre várok megfejtéseket, tippeket:

1.) Konkrétan milyen típusú bomba lehet az "500 lb RDX" megnevezés mögött?

2.) Mit jelent az 500 fontos RDX bombák esetében a ".1N & .01T fusing"? Már azon túl, hogy az időzítésre vonatkoznak ezek az adatok.

3.) Miféle szerkezet az az "M-17 incendiary cluster"? Ilyen névvel brit gyújtóbombát találtam:
https://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/C4023641
Erről lehet szó?

4.) A magyar 102/1. vadászbombázó század 1944 végi működéséről lenne szükségem még pár infóra. Milyen repülőterekről, milyen gépekkel repültek, és főleg, milyen bevetéseket hajtottak végre, milyen célpontokat bombáztak Magyarországon?

A válaszokat előre is köszönöm.
500 fontos RDX az azt jelenti, hogy 500 fontos bomba az RDX meg a robbanóanyag típusa. Több mint valószínű, hogy ezek sima 225g-s repeszromboló bombák voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and gacsat

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
A magyarországi bombázások témájában kutakodok, és az amerikai szakzsargonban találkoztam pár olyan adattal, kifejezéssel amit nem tudok értelmezni, ezekre várok megfejtéseket, tippeket:

1.) Konkrétan milyen típusú bomba lehet az "500 lb RDX" megnevezés mögött?

2.) Mit jelent az 500 fontos RDX bombák esetében a ".1N & .01T fusing"? Már azon túl, hogy az időzítésre vonatkoznak ezek az adatok.

3.) Miféle szerkezet az az "M-17 incendiary cluster"? Ilyen névvel brit gyújtóbombát találtam:
https://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/C4023641
Erről lehet szó?

4.) A magyar 102/1. vadászbombázó század 1944 végi működéséről lenne szükségem még pár infóra. Milyen repülőterekről, milyen gépekkel repültek, és főleg, milyen bevetéseket hajtottak végre, milyen célpontokat bombáztak Magyarországon?

A válaszokat előre is köszönöm.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
A magyarországi bombázások témájában kutakodok, és az amerikai szakzsargonban találkoztam pár olyan adattal, kifejezéssel amit nem tudok értelmezni, ezekre várok megfejtéseket, tippeket:

1.) Konkrétan milyen típusú bomba lehet az "500 lb RDX" megnevezés mögött?

Feltételezem RDX (=Hexogén) töltetű bombák.

2.) Mit jelent az 500 fontos RDX bombák esetében a ".1N & .01T fusing"? Már azon túl, hogy az időzítésre vonatkoznak ezek az adatok.

A Standard Ordnance Catalouge III. kötet oldalán az AN-M100, -A2AN-M101-A2, AN-M102-A2 fenékgyújtóknál találtam ezt. Ha jól értem különböző időzítésű gyújtók, amiket lehet késleltetéssel és késleltetés nélkül állítani (az N valszeg non-delay, a T pedig Timed lehet)

"These are tail fuzes which are designed to function on impact and which may be equipped with M14 primer detonators to provide delays of 0.01 second, 0.025 second, or 0.1 second, or nondelay action."

Jó eséllyel tehát egyszerre dobtak repesz (késleltetés nélküli) és romboló (késleltetett) bombákat.

3.) Miféle szerkezet az az "M-17 incendiary cluster"? Ilyen névvel brit gyújtóbombát találtam:
https://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/C4023641
Erről lehet szó?

Szerintem ez lehet az, ezt B-24-esek dobták.

AN-M17A1 AIMABLE CLUSTER​


 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and Pogány

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Bardy Gyorgy pilota volt a haboruban, eddig nem tudtam.
images



K: De jött a háború. Besorozták Gyuri bácsit?
BGY: Ó, hogyne, a légierőhöz.
K: Hogy került a légierőhöz?
BGY: Saját kérésemre, mert imádtam a repülést. Amatőr pilóta voltam és amikor besoroztak, egyértelmű volt, hogy odakerülök. A háborúnak nagyon tevékeny résztvevője voltam, de erről részleteket azért nem szeretnék mesélni, mert ahányszor szóba kerül, vagy gondolok rá, nagyon felzaklat. Háromszor meghaltam abban az időben Ukrajnában.
K: Ha valakit lelőnek egy géppel, hogy mer beülni még egyszer?
BGY: Nem szívesen, de muszáj volt. Mindig volt bennem egy beteges félelem az utolsó pillanatig, de azt kénytelen legyőzni az ember, hogy életben maradjon. Szerencse, ha valakinek olyan a természete, hogy legyőzi a bajokat. Az enyém ilyen.
K: Egyszer azt tetszett mesélni, hogy álmodik a háborúról.
BGY: Igen.
K: Ezek rémálmok?
BGY: Igen. Nem tudom pontosan megfogalmazni, mert ez idegi dolog, agyi dolog… Ezek olyan soha nem feledhető negatív élmények, amiket egy életen át hurcolok magamban. Nem lehet kiirtani teljesen, mert elképesztő kemény dolgok és emlékek. A mai napig is, bár egyre ritkábban, hál’ Istennek, felriadok álmomból, mert zuhanok.
K: Újra és újra átéli mindazt, ami történt?
BGY: Igen. Előfordult. Nem egyszer.
K: Azt tetszett mesélni, hogy mikor lezuhant a géppel, először azt nézte meg, hogy megvan-e mind a két lába, megvolt, és ez azt jelentette, hogy menni kell előre.
BGY: Nem hátrafelé kell nézni, hanem mindig csak előre. Ennek a szemléletnek hasznát vettem akkor is, amikor örökre eltiltottak a színészi pályától. ..."
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Gyalogsági kiképzés a Ludovika Akadémián -híradó, 1944.
 
G

Galthran

Guest

Volt, hogy lefizette az SS embereit, máskor pedig a razziázó nyilasokat zavarta el határozott fellépéssel: ő Ocskay László, akinek életéről részletesebben is olvashat a Magyar hősök című kötetben.

609831_foto_arcanum_fejer_megyei_hirlap.jpg
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113

Volt, hogy lefizette az SS embereit, máskor pedig a razziázó nyilasokat zavarta el határozott fellépéssel: ő Ocskay László, akinek életéről részletesebben is olvashat a Magyar hősök című kötetben.

609831_foto_arcanum_fejer_megyei_hirlap.jpg
Amikor először láttam a Városligetben, hogy van egy Ocskay László út, akkor azt hittem, hogy "Rákóczi villámáról" Ocskay László brigadérosról kapta a nevét, aki elárulta a fejedelmet és átállt a labancokhoz (lásd: Jókai Mór: Szeretve mind a vérpadig).
Ezért furcsáltam a dolgot és utána olvastam és akkor tudtam meg, hogy volt a második világháborúban is egy Ocskay László (százados), aki kb. 2500 embert mentett meg és tényleg annak a bizonyos Ocskay László kuruc brigadérosnak a leszármazottja.
Szépen kiköszörülte az Ocskay László néven esett csorbát, de nemesi származása miatt a háború után 48-ban az USA-ba kellett menekülnie, ahol szegény körülmények között élt, biztonsági őrként dolgozott New York-ban, 1966-ban halt meg.