A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 841
65 494
113
Komolyan már megint ez a zindeksz stílusú hozzánemértő fikanyáladzás.

A VB Sword az Berbekucz Viktor fegyverkovács boltja. Ő már 10+ éve amikor haditornáztam is név volt a szakmában. Jó minőséget csinált, nem olcsón, de a fő piaca németország volt. Ottani szinthez ő olcsó és nagyon jó minőség.
Csak egy díszes szablya tok kerül 20-50 000 Ft-ba. Akkor a kard ára még benne sincs. Ő "battle ready" kardokat gyárt 4-5 mm vastag 51 CRV4 szénacélból 50-52 Rockwell keményre edzve. Konkrétan ezekkel vertük egymást és bírják. Ha kiélezik, a tisztek nyugodtan nyakazhatnak vele. 109 200 ft teljessen jó ár egy ilyen szetért, pláne ha ki is van díszítve.

Amit a hvgsek linkeltek az egy ST50 acélból készült díszkard. Konkrétan egyetlen edzést sem bírna ki. De ilyen minőségű kardal találkoztam párral. Kilötyögősödik a keresztvasnál, szétesik a markolat és ha ütni mersz vele, törik/csorbul.

Szégyen lenne ha ilyet adnánk A tisztjeinknek avatásra.
(a szeretett USAban 400-800 USD egy battle ready szablya)
Azt esetleg tudod hogy sok régi M1861 féle kardnál miért van a kosár előtt a keresztvas felső részén miért van meghajtva a fém? Gyanítom valami frontszolgálatos oka lehet ennek mert már többön is láttam. pl itt a különbség:
56470db5585b6-cserebe-is-m1861-es-81-cm-solingeni-penge.jpg
89b9_12_big.jpg
 
T

Törölt tag 008

Guest
Azt esetleg tudod hogy sok régi M1861 féle kardnál miért van a kosár előtt a keresztvas felső részén miért van meghajtva a fém?.. ..
XV. Századi egy és másfél kezes karddal nyomtuk, Dürer / Talhoffer tanítások alapján. A szablya nem az én világom. Amúgy tippre csak annyi, hogy garantáltan megfogja az ellenfél pengéjét. Ha nem lenne visszahajlítva, lecsúszna és durva sérülést okozna. A bumszi is azért lehet, hogyha összeakaszkodnak ne tudja az ellenfél végigcsúsztatni a keresztvason.
Nekem másfélkezesről csúszott le védés és a szemem alá 2 centivel jött be a penge. Az volt az első, hogy elgondolkoztam rajta, hogy nem kéne ezt csinálnom.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 841
65 494
113
XV. Századi egy és másfél kezes karddal nyomtuk, Dürer / Talhoffer tanítások alapján. A szablya nem az én világom. Amúgy tippre csak annyi, hogy garantáltan megfogja az ellenfél pengéjét. Ha nem lenne visszahajlítva, lecsúszna és durva sérülést okozna. A bumszi is azért lehet, hogyha összeakaszkodnak ne tudja az ellenfél végigcsúsztatni a keresztvason.
Nekem másfélkezesről csúszott le védés és a szemem alá 2 centivel jött be a penge. Az volt az első, hogy elgondolkoztam rajta, hogy nem kéne ezt csinálnom.
Pontosan erre gondoltam én is, viszont Matróz Kommandó válasza is elgondolkodtatott. Ezek a lehajtottak rendszeres használatban lehettek, praktikussági oka van ennek.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
A haderő fejlesztési program meghirdetése óta lassan 2 év telt el. Azonban legyünk tárgyilagosak. Nagyjából a 2017. évet vehetjük a kezdő lépésnek. Nézzük mi az amit vettünk, felújítottunk, vagy elkezdtük az elmúlt másfél évben a beszerzést és felújítást illetően. Helikoptereket újítottunk fel, szállítókat, talán 4 db ??? Elkezdődött a harci helikopterek felújítása .8 db. Új terepjárók kerültek be, Toyota márkából. Busz, százas nagyságrendben lett rendelve. 350 db Suzuki Vitara, szintén érkezett, már ebben az évben, ez igaz. Megkezdődött az egyenruhacsere. Katonák tudnák hogyan is zajlik épp. Szerződést kötöttünk 200.000 db Cseh kézifegyver hazai gyártására a Honvédségnek. Gripenek, talán, de ezt nem tudjuk biztosan, tudnak már talán bombázni is. Felállt két új katonai szervezet. Létszámban, elvileg kicsit erősödött a Honvédség, bár nyilván kevés ami van és sok a hiány. Érzékelhető illetményemelés volt a múlt évben. Vettünk 2 Airbus repülőgépet. Zlin gépek érkeztek Szolnokra. Nagyobb mennyiségben szereztünk be új katonai mentőket. Felállt egy új tartalékos rendszer, ami nem túl sikeres lehet, de több a semminél. Kaptak is Brit egyenruhát és terepjárókat, kis mennyiségben. Elvileg, de ezt megint az érintettek tudnák erősíteni, vagy cáfolni, több laktanya, bázis felújítása is napirenden lehet. Nagyjából ennyi, ami kapásból beugrott az elmúlt másfél évről, így hirtelen. Tegye hozzá aki még tud mást, egyebet. Lehet hogy még kihagytam dolgokat, passz. Mindenesetre azt állítani, hogy semmi nem történik a Zrínyi 2026 terv alatt, azért az túlzás lenne. Majd a történések eldöntik az elkövetkező években, hogy mire megyünk a meghirdetett katonai fejlesztőprogrammal. Mindenesetre a legfelsőbb hadúr, a miniszterelnök, teljes mellszélességgel a fejlesztés mellé állt. Ez a lényeg, szerintem hogy próbáljuk hinni, nem csak egy blöff az egész.

amiről tudunk még: 5 db nyergesvontató, 8 felújított PTSZ, pár felújított Ural, gulyáságyúk, csónakmotorok, ja meg néhány vízszállító utánfutó. Vitarából össz. 550 van már
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 559
113
+ A Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár kapott idén márciusban 12 db Polaris MRZR 4 könnyű taktikai járművet + Szintén idén márciusban a honvédség 27 Rába H14 tehergépjárművet kapott. 8 készlet mobil ellenőrző-áteresztő ponttal, négy készlet drótakadály gyors telepítésére szolgáló utánfutóval és egy emelővillás targoncával együtt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 256
120 001
113
P
amiről tudunk még: 5 db nyergesvontató, 8 felújított PTSZ, pár felújított Ural, gulyáságyúk, csónakmotorok, ja meg néhány vízszállító utánfutó. Vitarából össz. 550 van már
Plusz a laktanya felújítás folyamatosan pörög. Digitális infrastruktúra fejlesztése is folyamatos.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 062
4 021
113
A haderő fejlesztési program meghirdetése óta lassan 2 év telt el. Azonban legyünk tárgyilagosak. Nagyjából a 2017. évet vehetjük a kezdő lépésnek. Nézzük mi az amit vettünk, felújítottunk, vagy elkezdtük az elmúlt másfél évben a beszerzést és felújítást illetően. Helikoptereket újítottunk fel, szállítókat, talán 4 db ??? Elkezdődött a harci helikopterek felújítása .8 db. Új terepjárók kerültek be, Toyota márkából. Busz, százas nagyságrendben lett rendelve. 350 db Suzuki Vitara, szintén érkezett, már ebben az évben, ez igaz. Megkezdődött az egyenruhacsere. Katonák tudnák hogyan is zajlik épp. Szerződést kötöttünk 200.000 db Cseh kézifegyver hazai gyártására a Honvédségnek. Gripenek, talán, de ezt nem tudjuk biztosan, tudnak már talán bombázni is. Felállt két új katonai szervezet. Létszámban, elvileg kicsit erősödött a Honvédség, bár nyilván kevés ami van és sok a hiány. Érzékelhető illetményemelés volt a múlt évben. Vettünk 2 Airbus repülőgépet. Zlin gépek érkeztek Szolnokra. Nagyobb mennyiségben szereztünk be új katonai mentőket. Felállt egy új tartalékos rendszer, ami nem túl sikeres lehet, de több a semminél. Kaptak is Brit egyenruhát és terepjárókat, kis mennyiségben. Elvileg, de ezt megint az érintettek tudnák erősíteni, vagy cáfolni, több laktanya, bázis felújítása is napirenden lehet. Nagyjából ennyi, ami kapásból beugrott az elmúlt másfél évről, így hirtelen. Tegye hozzá aki még tud mást, egyebet. Lehet hogy még kihagytam dolgokat, passz. Mindenesetre azt állítani, hogy semmi nem történik a Zrínyi 2026 terv alatt, azért az túlzás lenne. Majd a történések eldöntik az elkövetkező években, hogy mire megyünk a meghirdetett katonai fejlesztőprogrammal. Mindenesetre a legfelsőbb hadúr, a miniszterelnök, teljes mellszélességgel a fejlesztés mellé állt. Ez a lényeg, szerintem hogy próbáljuk hinni, nem csak egy blöff az egész.
Ez mind szép és jó, de ezek közül a helikopterfelújításon, és a kézifegyvergyártáson kívül a többinek nem kellene, hogy hírértéke legyen!
A laktanyák felújításával, a ruházat, a fegyver nélküli szállító járművek beszerzésével szemben az összes szomszédos ország harcjármű, tüzérségi, helikopter, vadászgép, légvédelmi rakéta, stb. beszerzései állnak.
Tehát megkérdezem amit Papajoe szokott, hogy vettünk már valamit, amivel lőni is lehet? Persze a kézifegyvereken kívül, ami még csak terv. És itt megemlítem a tervezett páncéltörő rakéta beszerzést is, ami szintén előrelépés lenne, ha realizálódik. APC, IFV, tüzérség, harckocsi, légvédelem?
Ha a mi fejlesztéseinket összehasonlítjuk a szomszédos országokéval, akkor egyelőre nemhogy erősödünk, hanem tovább gyengülünk velük szemben!
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 559
113
Ez mind szép és jó, de ezek közül a helikopterfelújításon, és a kézifegyvergyártáson kívül a többinek nem kellene, hogy hírértéke legyen!
A laktanyák felújításával, a ruházat, a fegyver nélküli szállító járművek beszerzésével szemben az összes szomszédos ország harcjármű, tüzérségi, helikopter, vadászgép, légvédelmi rakéta, stb. beszerzései állnak.
Tehát megkérdezem amit Papajoe szokott, hogy vettünk már valamit, amivel lőni is lehet? Persze a kézifegyvereken kívül, ami még csak terv. És itt megemlítem a tervezett páncéltörő rakéta beszerzést is, ami szintén előrelépés lenne, ha realizálódik. APC, IFV, tüzérség, harckocsi, légvédelem?
Ha a mi fejlesztéseinket összehasonlítjuk a szomszédos országokéval, akkor egyelőre nemhogy erősödünk, hanem tovább gyengülünk velük szemben!

Vajon a nemzetgazdaságuk jelenlegi szintje (pl. Románia, Szerbia, Horvátország) is megengedi ezt a hirtelen jött nagy mértékű fegyverkezést? Esetleg háborúra készülnek, vagy most járt le egy erre vonatkozó saját 10 éves haderő-fejlesztési programjuk? Nem hinném. Szerintem...egyszerűen csak átestek a ló túloldalára és az unokáik is ennek az árát fogják fizetni?!
Mi jelenleg egy 10 éves program 2. évében járunk a látványosabb beszerzések szerintem kb. 3 év múlva várhatók. A fejlesztésekre fordítható összeg évről-évre több lesz. Miért most vegyünk a kevesebb pénzből valamilyen "futottak még" kategóriájút, amikor később a sokkal több pénzből már valamilyen komolyabb cuccot is vásárolhatunk.
Itt most azért a komolyabb dolgokról beszélek, harcjármű, helikopter, repülőgép, légvédelmi rendszer, tüzérség.
Anno 2016-ban az országgyűlés eldöntötte, hogy ezen út bejárásához biztosítja a költségvetés a szükséges keretet. Ez megtörtént 2017-ben és 2018-ban is. Nem hiszem, hogy most a választásokat követően. Amikor ugyanaz a kormány regnál tovább mint aki elindította a folyamatot hirtelen visszalépne. Főleg, hogy az USA fővédnök NATO-ban most ez az elvárás minden tagállam felé. Mondhatjuk azt is, hogy a további tagság feltétele.
A kormány jelenlegi migráncs ellenes és "Mi vagyunk Európa védőbástyája" retorikája is ezt támasztja alá. Nagyon jól csinálják...a megideologizálást. Ha ilyen szinten megy a médiában az ország védelméről szóló litánia. Akkor az ilyen módon kondicionált közvélemény is könnyebben lefog nyelni nagyobb katonai beruházásokat a jövőben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Vajon a nemzetgazdaságuk jelenlegi szintje (pl. Románia, Szerbia, Horvátország) is megengedi ezt a hirtelen jött nagy mértékű fegyverkezést? Esetleg háborúra készülnek, vagy most járt le egy erre vonatkozó saját 10 éves haderő-fejlesztési programjuk? Nem hinném. Szerintem...egyszerűen csak átestek a ló túloldalára és az unokáik is ennek az árát fogják fizetni?!
Mi jelenleg egy 10 éves program 2. évében járunk a látványosabb beszerzések szerintem kb. 3 év múlva várhatók. A fejlesztésekre fordítható összeg évről-évre több lesz. Miért most vegyünk a kevesebb pénzből valamilyen "futottak még" kategóriájút, amikor később a sokkal több pénzből már valamilyen komolyabb cuccot is vásárolhatunk.
Itt most azért a komolyabb dolgokról beszélek, harcjármű, helikopter, repülőgép, légvédelmi rendszer, tüzérség.
Anno 2016-ban az országgyűlés eldöntötte, hogy ezen út bejárásához biztosítja a költségvetés a szükséges keretet. Ez megtörtént 2017-ben és 2018-ban is. Nem hiszem, hogy most a választásokat követően. Amikor ugyanaz a kormány regnál tovább mint aki elindította a folyamatot hirtelen visszalépne. Főleg, hogy az USA fővédnök NATO-ban most ez az elvárás minden tagállam felé. Mondhatjuk azt is, hogy a további tagság feltétele.
A kormány jelenlegi migráncs ellenes és "Mi vagyunk Európa védőbástyája" retorikája is ezt támasztja alá. Nagyon jól csinálják...a megideologizálást. Ha ilyen szinten megy a médiában az ország védelméről szóló litánia. Akkor az ilyen módon kondicionált közvélemény is könnyebben lefog nyelni nagyobb katonai beruházásokat a jövőben.

Megtehetjük a komolyabb katonai kiadásokat. A gazdaság nagyon jól megy már évek óta. Az idei első negyed éves GDP is túlhaladta 4.4 %-al az elmúlt év hasonló szakaszát. Nem véletlen a bérek emelkedése sem, az élet minden területén, ahol dolgoznak. Legyen az versenyszféra, vagy állami munkahely.

https://24.hu/fn/gazdasag/2018/05/15/szarnyalt-az-elso-negyedevben-a-gazdasag/
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Ez mind szép és jó, de ezek közül a helikopterfelújításon, és a kézifegyvergyártáson kívül a többinek nem kellene, hogy hírértéke legyen!
A laktanyák felújításával, a ruházat, a fegyver nélküli szállító járművek beszerzésével szemben az összes szomszédos ország harcjármű, tüzérségi, helikopter, vadászgép, légvédelmi rakéta, stb. beszerzései állnak.
Tehát megkérdezem amit Papajoe szokott, hogy vettünk már valamit, amivel lőni is lehet? Persze a kézifegyvereken kívül, ami még csak terv. És itt megemlítem a tervezett páncéltörő rakéta beszerzést is, ami szintén előrelépés lenne, ha realizálódik. APC, IFV, tüzérség, harckocsi, légvédelem?
Ha a mi fejlesztéseinket összehasonlítjuk a szomszédos országokéval, akkor egyelőre nemhogy erősödünk, hanem tovább gyengülünk velük szemben!

Nem hír érték okán írtam, hanem tényként. Mert nagyon kevés vásárlás volt az azt megelőző 25 évben. Orosz államadósság terhére jött a MIG-29 flotta. Valamennyi BTR, szintén így érkezett, ha jól emlékezem, a 90-es években. Aztán Horn vett T-72 harckocsikat Belorusszától. Majd Viktor a Gripeneket vette. Aztán érkeztek a Mistralok, de azt már nem tudom ki vette. Vettünk még valamit, amivel lőni lehet, a Zrínyi 2026 előtti 25 évben ? Na most itt ez a haderő fejlesztési program, meglátjuk mit veszünk az elkövetkező, mondjuk 2.5 évben. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 018
113
Nem hír érték okán írtam, hanem tényként. Mert nagyon kevés vásárlás volt az azt megelőző 25 évben. Orosz államadósság terhére jött a MIG-29 flotta. Valamennyi BTR, szintén így érkezett, ha jól emlékezem, a 90-es években. Aztán Horn vett T-72 harckocsikat Belorusszától. Majd Viktor a Gripeneket vette. Aztán érkeztek a Mistralok, de azt már nem tudom ki vette. Vettünk még valamit, amivel lőni lehet, a Zrínyi 2026 előtti 25 évben ? Na most itt ez a haderő fejlesztési program, meglátjuk mit veszünk az elkövetkező, mondjuk 2.5 évben. :)

Szerintem a METISZ-t is vettül a 90-es évek közepén.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Ott van még az átvett kettő mentőheli kiképzésre, amiket ha jól olvastam itt valahol felújítják és erősebb hajtóművet is kapnak. Ez is egy olyan beszerzés, ami bennem az ésszerűség gyanúját kelti.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 062
4 021
113
Nem hír érték okán írtam, hanem tényként. Mert nagyon kevés vásárlás volt az azt megelőző 25 évben. Orosz államadósság terhére jött a MIG-29 flotta. Valamennyi BTR, szintén így érkezett, ha jól emlékezem, a 90-es években. Aztán Horn vett T-72 harckocsikat Belorusszától. Majd Viktor a Gripeneket vette. Aztán érkeztek a Mistralok, de azt már nem tudom ki vette. Vettünk még valamit, amivel lőni lehet, a Zrínyi 2026 előtti 25 évben ? Na most itt ez a haderő fejlesztési program, meglátjuk mit veszünk az elkövetkező, mondjuk 2.5 évben. :)
Nincs is semmi baj a fejlesztésekkel, csak én mondjuk egy ütemtervet készítettem volna a Vitara, busz és hasonló beszerzésekre, és akkor több jutott volna fegyverekre.
Ha probléma van, mégsem mondhatjuk, hogy várjatok már 5-10 évet, amíg megjönnek az új APC-k, IFV-k, harckocsik, lérakok, stb.!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Nincs is semmi baj a fejlesztésekkel, csak én mondjuk egy ütemtervet készítettem volna a Vitara, busz és hasonló beszerzésekre, és akkor több jutott volna fegyverekre.
Ha probléma van, mégsem mondhatjuk, hogy várjatok már 5-10 évet, amíg megjönnek az új APC-k, IFV-k, harckocsik, lérakok, stb.!

Igazad van, de nem tudjuk A Suzuki mennyi kedvezményt adott, hogy egy kapacitással szerelhette össze a teljes mennyiséget, ami a Honvédségnek kell. Nme tudom hogy miben különbözik a civil verziótól ez a Vitara, ha különbözik. Amennyiben igen, akkor szerintem egyben olcsóbb lehetett, mint ha lebontjuk a teljes mennyiséget, mondjuk 5 éves gyártásra. Mert akkor lehet hogy a szerelősort 5 éven keresztül át kell kicsit variálni, mondjuk évi 3 munkanapra, hogy legyártsák az abban az évben esedékes honvédségi kocsikat, aztán vissza lehet állítani mindent. Na ez csak egy tipp volt. Mikor az Opelnál voltam, a rendőrségi Astrák elég mások voltak mint a civil kocsik és állítani kellett a soron, amikor szerelték őket. Aztán vissza. Talán ebben az évben már veszünk olyat is, amivel lőni is lehet. :)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg