A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

R

rejsz felügyelő

Guest
Az a helyzet a T5-52-ben legkevésbé a d.afrikai szakemberek tudását dicséri.
Sokkal inkább ennek az úriembernek a zsenije kellett hozzá..
Gerald Bull
Tudok róla de maga az önjáró löveg és az egyedi talpalásos megoldása nem hozzá köthető.
A lényeg hogy valószínűleg pusztán politikai és gazdasági megfontolásból érdeklődünk az EVA iránt, ha egyáltalán igaz a dolog és komolyan vehető.
És a 45milis lőszerrel is kisérleteztek
Igen, én is olvastam arról hogy 45mm-es teleszkópos lőszeres löveget terveznek ahogy a francia-angol cuccnál is, de ismerve a viszonyokat vagy 20 év múlva lesz belőle valami vagy választanak valami szarabb de olcsóbb megoldást. Pl az általad favorizált modellt. Hogy tovább bonyolódjon, olvastam egy másik 57mm-es változatról is, ami hasonló koncepció mint az M230, rövidebb, könnyebb, kompaktabb, kisebb lőszerrel és csökkentett visszarúgással.
Mert nem csak ifv ellen van.
Akkor most gyalogsági harcjárműre, tűztámogató járműre vagy légvédelmi járműre akarod ráaggatni? IFV-re szerintem továbbra is overkill, nagy helyet vesz el vagy brutális méretű kaszni kell alá. Légvédelemre az általad mutatott tornyokkal alkalmatlan, arra valami ilyesmi kell:
lvkv_90.jpg

Tűztámogatásra alkalmasabb egy nagyobb űrméret, mondjuk 105mm, az jó all-arounder. Én a honvédségnek ilyesmit is vennék(ha már ebben a topikban vagyunk...) a közepes dandárba, a kerekes APC-k mellé beosztva.
Na az kimondottan vicces történet lenne!
Ja, a lehető legdrágább és legrosszabb megoldás lenne többfélét rendszeresíteni ugyanazon kategóriájú járműből.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én STANAG 3-at találtam rá balisztikus védelemre, és Stanag 4-et akna elleni védelemre. A 14,5mmes AP ellen védett lenne, akkor már STANAG 4 lenne, nem?
A gyári oldalon STANAG 4a és b az alap kialakitás.De kérhető erősitett páncélzattal,illetve szerelhető rá kiegészitő páncél-de akkor már közel 30tonna.
Akkor most gyalogsági harcjárműre, tűztámogató járműre vagy légvédelmi járműre akarod ráaggatni? IFV-re szerintem továbbra is overkill, nagy helyet vesz el vagy brutális méretű kaszni kell alá. Légvédelemre az általad mutatott tornyokkal alkalmatlan, arra valami ilyesmi kell:
A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 25milis gá-val,és Stinger rakétával-de hatékonyan csak légvédelmi AVR kapcsolattal.Mert azért nem lett volna dedikált légvédelmi jármű,felderitő lokátor nélkül.
Van más célpont is épen elég.Fedezék,épület,de gyalogság is.A nagyobb lövedék légi robbantással több repeszt eredményez.Egy 57milis fajtától függően 3-4 30milis lövedékkel is felér.Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Orosz BMP-3ba is belefér 500db 30milis,és 40db 100milis lőszer,és mind a torony alatt.Nem vesz el helyet a deszanttérből.A Bajkál toronynak ugyanúgy a torony alatt van a lőszerkészlete.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
A gyári oldalon STANAG 4a és b az alap kialakitás.De kérhető erősitett páncélzattal,illetve szerelhető rá kiegészitő páncél-de akkor már közel 30tonna.

A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 25milis gá-val,és Stinger rakétával-de hatékonyan csak légvédelmi AVR kapcsolattal.Mert azért nem lett volna dedikált légvédelmi jármű,felderitő lokátor nélkül.
Van más célpont is épen elég.Fedezék,épület,de gyalogság is.A nagyobb lövedék légi robbantással több repeszt eredményez.Egy 57milis fajtától függően 3-4 30milis lövedékkel is felér.Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Orosz BMP-3ba is belefér 500db 30milis,és 40db 100milis lőszer,és mind a torony alatt.Nem vesz el helyet a deszanttérből.A Bajkál toronynak ugyanúgy a torony alatt van a lőszerkészlete.
most akkor Te az 57mm-es mellett vagy?
Az a baj, hogy én meg ebbe a Barys/MBombe járműbe nem ülnék be szívesen. Egy sima 12,5-essel átlövik? Magyarul, egy sima rombolópuskával? Hát nem tudom...
amúgy ez a kazak csoda miért keltett ekkora buzgóságot ? bejelentettük hogy megvesszük vagy mi ? :D a hivatalos nyilatkozatban ha jól emlékszem csak megállapodás volt , semmi extra , vagy csak érdekesség maradt meg a Barys ?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
R

rejsz felügyelő

Guest
A 90es években tervezet magyar(svájci.izraeli) BMP modernizáció is alkalmas lett volna légvédelmi feladatra 2
Igen de minek? A főfegyverzet elég a helikopterek,esetleg alacsonyan repülő lassú gépek ellen de ennyi. Nem gondolom hogy egy gyalogsági harcjárműnek feladata a légvédelem.
Svédek ha jol emlékszem 2,5x tartják hatékonyabbnak az 57milis 3P lőszert a 40milis 3P lőszernél.
IFVvel szemben előnye a nagyobb lőtáv.Az ellen hatásos lőtávján kivülről vadászhat.Oldalrol még egy hk is vakarózhat tőle.
Szépen leírkáltad az előnyeit, én meg fentebb a hátrányait. A kettőt össze kell vetni és az alapján mérlegelni.
amúgy ez a kazak csoda miért keltett ekkora buzgóságot ? bejelentettük hogy megvesszük vagy mi ?
Csak a szokásos. Valaki belinkelt valamit és továbbgondoltuk.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
H

Hummen23

Guest
Az a kérdés merült fel bennem, hogy az új megszavazott 37500 fős keretlétszám hogyan is nézne ki teljes feltöltöttség mellett? Mert ugyebár ez is egy cél most. Ha meglesz a 3 dandár, plusz a rakétaezred, felderítők, műszakiak, akkor is nagyon sok a 37500.
Mit gondoltok? Újabb dandárokat, vagy ezredeket, vagy még nagyobb vízfejet jelenthet ez?
Mi lehet a reális felépítés ekkora létszám mellett?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 905
113
Az a kérdés merült fel bennem, hogy az új megszavazott 37500 fős keretlétszám hogyan is nézne ki teljes feltöltöttség mellett? Mert ugyebár ez is egy cél most. Ha meglesz a 3 dandár, plusz a rakétaezred, felderítők, műszakiak, akkor is nagyon sok a 37500.
Mit gondoltok? Újabb dandárokat, vagy ezredeket, vagy még nagyobb vízfejet jelenthet ez?
Mi lehet a reális felépítés ekkora létszám mellett?

A régi keret sincs feltöltve.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 193
113
Az a kérdés merült fel bennem, hogy az új megszavazott 37500 fős keretlétszám hogyan is nézne ki teljes feltöltöttség mellett? Mert ugyebár ez is egy cél most. Ha meglesz a 3 dandár, plusz a rakétaezred, felderítők, műszakiak, akkor is nagyon sok a 37500.
Mit gondoltok? Újabb dandárokat, vagy ezredeket, vagy még nagyobb vízfejet jelenthet ez?
Mi lehet a reális felépítés ekkora létszám mellett?


Szerintem a korkedvezményes nyugdíj megszünése után feltorlódó embereknek csinálnak így helyet.
Hogy hová rakják őket az jó kérdés. Én nem nagyon olvastam olyan nyilatkozatot, hogy új alakulatok lesznek.
De az számomra még mindíg kérdés az 50 éves zászlósokkal mit kezdenek.
Harcolónak már öreg, de hol van ennyi irodai hely?

Nekem az egyik 44 éves főtörzs rokonom ött vagy ömt kiképző lett.
Ücsörög egy irodában, néhanapján kimennek gyaktérre hülyéskedni(ő fogalmazott így).
Lehet oda kellenek még emberek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Az a kérdés merült fel bennem, hogy az új megszavazott 37500 fős keretlétszám hogyan is nézne ki teljes feltöltöttség mellett? Mert ugyebár ez is egy cél most. Ha meglesz a 3 dandár, plusz a rakétaezred, felderítők, műszakiak, akkor is nagyon sok a 37500.
Mit gondoltok? Újabb dandárokat, vagy ezredeket, vagy még nagyobb vízfejet jelenthet ez?
Mi lehet a reális felépítés ekkora létszám mellett?
Hát a keretszám a tényleges 3. könnyű dandárt vetítené előre. Mert ugye a mostani különleges az nem rendes dandár.
Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy ha egy új jönne létre, akkor annak alapja nem a mostani különlegesben lévő 88-asok adnák-e a gerincét, vagy teljesen új szervezet jönne létre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Szerintem a korkedvezményes nyugdíj megszünése után feltorlódó embereknek csinálnak így helyet.
Hogy hová rakják őket az jó kérdés. Én nem nagyon olvastam olyan nyilatkozatot, hogy új alakulatok lesznek.
De az számomra még mindíg kérdés az 50 éves zászlósokkal mit kezdenek.
Harcolónak már öreg, de hol van ennyi irodai hely?

Nekem az egyik 44 éves főtörzs rokonom ött vagy ömt kiképző lett.
Ücsörög egy irodában, néhanapján kimennek gyaktérre hülyéskedni(ő fogalmazott így).
Lehet oda kellenek még emberek.
A tartalékos állomány nem tartozik a keretszámokba tudtommal.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Szerintem a korkedvezményes nyugdíj megszünése után feltorlódó embereknek csinálnak így helyet.
Hogy hová rakják őket az jó kérdés. Én nem nagyon olvastam olyan nyilatkozatot, hogy új alakulatok lesznek.
De az számomra még mindíg kérdés az 50 éves zászlósokkal mit kezdenek.
Harcolónak már öreg, de hol van ennyi irodai hely?

Nekem az egyik 44 éves főtörzs rokonom ött vagy ömt kiképző lett.
Ücsörög egy irodában, néhanapján kimennek gyaktérre hülyéskedni(ő fogalmazott így).
Lehet oda kellenek még emberek.

Lehet irodába csak 40 év felett lehet majd bejutni a továbbiakban.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 193
113
A tartalékos állomány nem tartozik a keretszámokba tudtommal.

Az én rokonom szeződéses. Egy nagyvárosban.
Toborzó és érdekvédelmi irodában vagy mi a neve. Nem tartalékos.
Hogy hogyan működik a képzés őszintén fogalmam nincs.
Azt pedig, hogy most sincsenek feltöltve az alakulatok akkor miért emelik a létszámot az meg nem értem.
 
H

Hummen23

Guest
Hát a keretszám a tényleges 3. könnyű dandárt vetítené előre. Mert ugye a mostani különleges az nem rendes dandár.
Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy ha egy új jönne létre, akkor annak alapja nem a mostani különlegesben lévő 88-asok adnák-e a gerincét, vagy teljesen új szervezet jönne létre.

De arányaiban hatalmas ez a keretlétszám növekedés. Mindössze egy új dandár indokolttá teszi ezt?
Mert valószínűleg van tervük, és megy nekik a matek, nem véletlen ez a 37500 fő.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár