A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Alapvetően szerintem nincs szükség a reptérre egyelőre Szentkirályszabadján, a légi szállítások nagyja is konténeres mert az a szabvány és egyből fel lehet tenni kocsira pont akkor szokták palettázni ha a célállomás maga a reptér. Ezért volt kitétel, hogy a rámpás szállító tudja szállítani a gripenek szabvány karbantartó konténereit is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 207
33 622
113
Szamolj /0 ft os repterre 15 milliardbol hany 30 km es oda vissza jon ki? /ja hogy 10 szallitogep elettartama.../
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
Hogyne, pápán is ezért a strabag csinálja az utat... A reptéri beton meg ennél egy lehelletnyivel bonyibb főleg ha azt szeretnéd hogy nagyobb szállító üzemeljen róla.
Én a bontásról beszéltem. Tudtommal ilyen jellegű melókat jelenleg is csinálnak a szentesiek. Szóval itt itt nem fog számítani, ha esetleg bontani kell. Az biztos, hogy az ottani reptér nem prioritás per pillanat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Én a bontásról beszéltem. Tudtommal ilyen jellegű melókat jelenleg is csinálnak a szentesiek. Szóval itt itt nem fog számítani, ha esetleg bontani kell. Az biztos, hogy az ottani reptér nem prioritás per pillanat.
Hát a Pápai reptéren is volt meglepődés, mert anno a németek betonozták le az utakat a háború alatt és arra lett ráhúzva később az aszfalt, amikor most csinálták az utakat egypár gépet megevett mire rájöttek, hogy miért is áll még mindig az Autobahn 1 :D
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 905
113
Oké. De honnan van az a belsös infód, hogy nem a BTR-80 és /A lesz az utolsó kerekes IFV-nk?
Mi van, ha a BTR-eket Hiúzzal váltjuk ki?
Minek vennénk kerekest?
Ja nem, mégis, tudom: olcsóbb üzemeltetni.

Biztos, hogy olcsóbb?
Kell rá 8 gumi, kopnak, egy csomó differenciálmű, kardánok, gömbcsuklók, meg ilyen szir-szarok.

Igazabol csprnapusztan a kutyat nem zavarna a loter ujranyitasa /plane ha oregcsertorol par ember melot is kapna ott./

En egyebkent nem tartom kizartnak hogy tata debrece-hodmezohoz hasonloan ket helyorsegben diszlokaljon... /az eggyikbe mehetne az egyik lovz plussz akikepzo szazad es valamemmyi tartalekos valamemmyi logisztika ez meg az... Vagy akarmi /na ezt jol megaszontam./

Már párszor mondtam, hogy az inaktív zászlóaljat ki kéne szervezni valahova, de hát senki nem hallgat rám.

Hát nem is a betonozás, hanem üzemanyag töltő és tároló rendszerek akkor oda kell egy iránnyító torony radarok stb stb. Az nem úgy van hogy van egy normális forgalommal üzemelő reptered ami csak egy betoncsík.

Meg fenntartani. A polgári reptér termel, ez meg csak viszi a pénzt.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
Én így ismerem a politikai vezetés célját, országgyűlési határozat formájába öntve:

https://mkogy.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A18H0025.OGY

Állománycsoportok Engedélyezett létszámkeret
(státuszok száma) A létszám összlétszámhoz viszonyított maximális aránya
Tiszt 6.600

Altiszt 10.200 legfeljebb az összlétszám 29%-a
Legénységi állomány 13.200 legfeljebb az összlétszám 36%-a
Honvéd tisztjelölt állomány 800 -
Honvéd altiszt-jelölt állomány 250 -
Kormánytisztviselők, közalkalmazott és munkavállaló állomány 6.600 legfeljebb az összlétszám 18%-a
Összesen legfeljebb 37.650

Indoklásban:
"A képességfejlesztési célok megvalósítása érdekében és a 2026-ra tervezett végállapot elérésére, a keretszám teljes felhasználására, a státuszok rendszeresítésére ütemezetten, csak a feladat tényleges végrehajtásakor kerül sor."
Ez már egy éve nem igaz.
És ezen te voltál legjobban kiakadva! :p:D
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 189
113
Oké, oldom a feszkós hangulatot. Tippjáték: kerekes apc-nk valtótípusa? (Azt is lehet kommentelni, hogy nem lesz, láncos lesz csak stb., mi gyártjuk - nem mi gyártjuk stb.) :)
Hajrá! :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 391
113
Csak 2 megjegyzés.

Ha megy a BTR, akkor a Yalcin/Yörük a közepes dd gerincét adó járműpark lesz? Mert az meg akkor nagyon mágia egy komoly közepes(majdnem nehéz) dandárnak. Szóval ez sem jó így sehogy.
.
Sztem a BTR-nek lesz kerekes utódja. Az RM prezi egyértelműen számol vele és ami eddig ott hozzánk be volt írva, az idővel kizöldült, beszerzésre került.
De nem azt mondom, hogy tuti a Boxer lesz, sztem még nem döntöttek az alternatívák közül, valószínűleg azt is hazai gyártással akarjuk. Felröppent itt még másik lehetőség is.

Mindemellett lazán beleálltunk egy prototípust akkor még fel sem vonultatott harcjármű megrendelésébe, ami jó eséllyel hamarabb lesz másoknak, mint nekünk, az áldozati báránynak, aki beleállt, csak hogy legyen piaca a járműnek.
Ezt a kritikádat nem igazán értem. Ha vkinek először lesz új IFV a térségben, az mi meg a lengyelek. Sztem nálunk talán nagyobb évi mennyiségben, de mindenképpen korábban összeáll egy szemmel látható mennyiség. Újat előbb beszerezni mást sem tudtunk volna és így még anyagilag is jól járunk.

Ami neked tetű lassúnak tűnik, az a külföldi szemlélők fejében gyors, határozott beszerzésnek látzsanak. Valszeg azért ez a kettős érzés, mert te látod, milyen mélyről indulunk. Ha lenne vmi alap, akkor nem tűnne lassúnak. De hidd el ennél dinakusabb beszezések csak akkor lesznek, ha ég a ház. Azt meg jó lenne elkerülni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Ezt a kritikádat nem igazán értem. Ha vkinek először lesz új IFV a térségben, az mi meg a lengyelek. Sztem nálunk talán nagyobb évi mennyiségben, de mindenképpen korábban összeáll egy szemmel látható mennyiség. Újat előbb beszerezni mást sem tudtunk volna és így még anyagilag is jól járunk.
Hát egy cv 90 vagy ascod valószínűleg gyorsabban menne kicsivel mert már van gyártósoruk és kiépült beszállítói lánc illetve mehetne kiképzési együttműködés a többi rendszeresítővel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Csak nem mi gyártanánk. Áfát stb. nem itt fizetnénk...
Mindegyik gyártó ígért saját gyártást, ahogy a cseheknek is ígérnek a tenderükön. A gazdasági ellentételezés része a szerződésnek az a nem mindegy, amúgy mindegyik típussal jól jártunk volna katonailag, mégha nem is vadonat új konstrukciók. Azért menne gyorsabban mert azok már a lynxhez képest kész vannak még akkor is ha a mi igényeinkre szabják őket.
 
K

kamm

Guest
Patriát a népnek. :p:p

Preach, brother! :D

Csak 2 megjegyzés.
Sztem a BTR-nek lesz kerekes utódja. Az RM prezi egyértelműen számol vele és ami eddig ott hozzánk be volt írva, az idővel kizöldült, beszerzésre került.
De nem azt mondom, hogy tuti a Boxer lesz, sztem még nem döntöttek az alternatívák közül, valószínűleg azt is hazai gyártással akarjuk. Felröppent itt még másik lehetőség is.

Szerintem is Boxer lesz, ha hajlandoak reszben Zalaban csinalni majd. Ez egyertelmuen munkat ad masik 3-4 evre a gyarnak, meg exportrendelesek nelkul is.

Ezt a kritikádat nem igazán értem. Ha vkinek először lesz új IFV a térségben, az mi meg a lengyelek. Sztem nálunk talán nagyobb évi mennyiségben, de mindenképpen korábban összeáll egy szemmel látható mennyiség. Újat előbb beszerezni mást sem tudtunk volna és így még anyagilag is jól járunk.

Ami neked tetű lassúnak tűnik, az a külföldi szemlélők fejében gyors, határozott beszerzésnek látzsanak. Valszeg azért ez a kettős érzés, mert te látod, milyen mélyről indulunk. Ha lenne vmi alap, akkor nem tűnne lassúnak. De hidd el ennél dinakusabb beszezések csak akkor lesznek, ha ég a ház. Azt meg jó lenne elkerülni.

Igy van. A romanok vagy tiz eve kuzdenek a kerekes APC sztorijukkal, harom eve irtak ala a konkret rendelest, a napokban sikerult megkapniuk 36-ot, ird es mondd nem egesz egy zl Piranhat.
Ehhez kepest nalunk ket-harom evvel az alairas utan nemcsak erkezni fog az elso nemeteknel gyartott, eleve joval dragabb (lancos IFV) Lynx zl, de kozben felhuznak egy gyarat is a tobbihez... nem igazan ertem, mi a banaton sirankoznak itt egyesek folyamatosan.