A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
hiryu itt lement mar 180 komment de Te meg mindig nem irtal ide semmit hogy megis mikent kepzeled el a hadero lehetseges fejleszteset.

Szoval a sok negativ hozzaszolassal meg hasznavehetetlen fejtegetessel szemben LEGYSZIVES IRD MAR LE HOGY MEGIS MIT ES HOGYAN KELLENE . Szerinted.

Koszonom a tobbiek neveben is.

Annyiban azonban igazad van hogy nagyon sokan el vannak rugaszkodva a foldtol es olyanokat irnak le amit kivitelezni nem lehet,az orszag gazdasagilag nem tudna fenntartani.
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
erdifefe3:
" Annyiban azonban igazad van hogy nagyon sokan el vannak rugaszkodva a foldtol es olyanokat irnak le amit kivitelezni nem lehet,az orszag gazdasagilag nem tudna.fenntartani."

Ezzel sajnos kifejezetten egyetértek!
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 865
9 821
113
<a title="hiryu profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/hiryu/">hiryu</a>

Most ezt nem értem. Hollandia , bár nem fenyegeti semmi veszély, mégis jelentős mértékben fejleszti az amúgy is elég potens haderejét. De ez természetesen ez rendben van, hisz a hollandok "tovább látnak az orruknál" és "próbálnak felkészülni a következő évtizedek veszélyeire" .
Őőőőőőő, várjunk csak! Hogy is van ez? "Kicsi az esélye egy D-day reloadnak" - "Következő évtizedek veszélyei" ... Nincs itt egy kis ellentmondás? Most akkor a hollandok miért is "hollandkodnak"? És a németek meg a frankok vajon nem tekintik-e asztalra köpésnek, hogy Hollandia F35-öt rendszeresít?

"központosított Európai Államok" ? Hát ahogy a hírekből hallani: a Csatorna másik oldalán épp arról készül dönteni a jónép , hogy ők inkább "angolkodnak" a közösködés helyett. ;)

 

 

"
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Emlékezz a 2. magyar hadsereg sorsára. Ki szerelte fel szarul a katonákat, a nagyanyám? Nem, a politikusok

Na és kik vezették őket a harctérre, tudva hogy felkészületlenek? A politikusok?

Nem csak . Ha memóriám nem csal az érvényes fegyverkezési program célja az volt, hogy 1948!-ra legyen olyan haderő, ami képes tartani az országot a román hadsereg ellen. Erre 1941- hadüzenet a szovjeteknek, Usának. Gratulálunk Emese! Hány főtiszt állt fel, hogy ez öngyilkok?

 Minden gerillaháború aszimmetrikus de ettől még lehet eredményes.

Hol vivnál Magyarországon gerillaháborút és hogyan?

Mikent kepzeled el a hadero lehetseges fejleszteset.

Sehogy. Haderő/hadsereg Magyarországon kb 1992-óta nem létezik.

Azóta csak  látszattevékenység folyik.

 

pld:

http://www.honvedelem.hu/cikk/36088_bizonyitottak_a_felkeszultseguket

 

ja...és a csak harci helikoptereket elfelejteném. Abból van fölösleg NATO-szerte, ráadásul érdekes UAV-ok lesznek 10 éven belül.

Akkor inkább ha lenne pénz, LAS. Ez a képesség eléggé hiánycikk...

Ha mégis létrehoznánk egyet, valahogy így:

http://wagnerpeter.blogspot.hu/2010/10/szloven-fegyveres-erok-nemzetkozi.html

innen lehetne valamit kezdeni..

 

 
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Kicsi az esélye egy D-day reloadnak” – “Következő évtizedek veszélyei” … Nincs itt egy kis ellentmondás? Most akkor a hollandok miért is “hollandkodnak”? És a németek meg a frankok vajon nem tekintik-e asztalra köpésnek, hogy Hollandia F35-öt rendszeresít?

Nincs ellentmondás. Ha kitörne Európában a gyalázat NBC nélkül, az Hollandia határain kívül történne. Nem fognak a pirézek partraszállni Amszterdamnál. És ezt a hollandok is tudják, bár éppen kezdik kiherélni magukat, ahogy egész Európa.   De ettől függetlenül próbálnak a szóba jöhető konfliktusokra felkészülni.

Nem tekintik, mert tudják hogy Hollandia nem hüjje, nem fog nekik hadat üzenni.

 
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
erdifefe, Hans

Mire gondoltok elrugaszkodás alatt? A hozzászólók nagy többsége azért némileg reális képet vízionál a jövő magyar honvédségére. Hivatalosan nincs pénz, tudom, semmire, a csapból is ez folyik. De erre mindig beugrik a négyes metro meg az 500 millliárd és kinyílik a bicska a zsebemben. Úgyhogy van itt pénz, amire akarnak. Valahol olvastam, hogy ha lesz a helikopterbeszerzésből valami, a központi költségvetésből finanszírozzák,mert mit ad isten, mire a HM ki tudná csengetni, addigra már a pénz fogalmát is elfelejtik a világban. S még nincs vége, mert az ancsák is a végüket járják és ott sem két fillér lesz az utódlás.

hiryu

Vagy nagyon okos vagy,csak nem tudod magad kifejezni, vagy mindig más gondolatát plántálod ide és ezért van ez a káosz a soraidban. A blog, amit linkeltél a másik fórumban, érdemes a hozzászólásokat olvasni, számomra elszomorító maga a blog is, de némelyik kommentelőt kirúgnám a békeszeretetével együtt most épp Maliba vagy Afganisztánba és megkérdezném, ha visszajött, hogy kell e katonaság. Álomvilágban élnek sokan, attól, hogy a mindenki szeret mindenki elvvel tömik az ember fejét, a világbéke mint olyan, sosem tartott sokáig. S akkor én, meg Te, meg a román,orosz,német,francia meg a többiek megint egymás nyakára lépünk, más nem azért, hogy életben maradjunk.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Volt itt egy sorozáson alapuló magyar néphadsereg, és elődjei. Ezek végig a huszadik században tettek  róla hogy a magyar társadalom a háta közepére se kívánja a  sereget...

Lehet hogy az átlag magyar Blikket olvas, de abban is szépen előjönnek  a sereg ügyei...ha az a főcímlap a sajtóban, hogy na, most a helikopteres képesség IS ugrott, mindjárt a Gripen korrupcióról szóló hír alatt, akkor el is helyezte a honvédséget az őt  megillető helyre.

Ha pedig csak egy kicsit beleolvas szaksajtóba, még inkább.

 

Egyébként pedig mi a fenét keresünk Afgánföldön, ha eddig gyakorlati hasznunk nem volt belőle?

Pedig anno ha jól emléxem el lett magyarázva hogy milyen jó lesz,  ez nekünk, gazdaságilag is...

Politikai?  Kérdezze meg valaki az új-zélandi hadügyminisztert...
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Hihetetlen, hogy mennyire izzik ez a témakör, de végül is lehetett sejteni, hogy ez lesz. Azért ne egyétek meg egymást:). Mondjuk csak annyit, hogy én még itt olyan hú de elrugaszkodott elképzeléseket nem olvastam senkitől se, hogy pl F-35-öst meg Repülőgép-hordozót a honvédségünknek. Én úgy vettem észre, hogy azért próbál mindenki a valóságban maradni. Ha csak a szomszédaink seregeit nézzük  és olyan minőségű/mennyiségű fejlesztést, beszerzést szeretnénk itthon vagy csak álmodunk róla, az még nem ér fel egy Amerikával vagy talán egy birodalmi flottával.

A nagyon "píszes" emberkékről meg megvan a véleményem. Én is békepárti vagyok, de ezek az álomvilágok, hogy <b>„</b>soha ne legyenek háborúk<b>”</b> meg <b>„</b>minden katona gyilkos<b>”</b> <b>„</b>minek sereg?!<b>”</b> <b>„</b>Minek mentek oda<b>”</b> (<-na ebbe azért párszor igazuk van) gondolkodástól felfordul a gyomrom! És tudom, hogy mit beszélek mert az ismerőseim 99% ilyen. Van akivel nem tudok normálisan beszélni egy épkézláb mondatot a sereg/háborúk/történelem témákról, mert leordít, hogy én vagyok a hülye, hogy ilyen dolgokat felmerek hozni.  A világ nem fekete és fehér, hanem szürke és mocskos szürke, ezt fel kéne fogni végre a szivárványliberálisoknak is.

Ja és még nem kaptam választ, de akkor mindegy, csak kíváncsi voltam:).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 976
18 538
113
Az átlagember annyit tud a hadseregről, amennyire a hadsereg is akarja hogy tudjanak róla. Keveset. Mit vártok, ha a több tucat hazai televízió csatorna közül sehol nincs még egy vacak, heti, katonai műsor sem. Miféle kommunikáció, ha a társadalom elől elzárnak minden csatornát, ami reálisabb képet adnak, mi  miért is van ? Az átlag embernek így marad a kecskeméti repülőnap, ha megtartják, meg a civil katasztrófák, ahol alkalmazzák a katonákat és az médianyilvánosságot kap. Ja, meg a Blikk. :)

Ami a 2. hadsereget illeti, nem küldték vágóhídra, felszerelték annyira, amennyire akkor fel tudták maximálisan. Az itthon maradt egységeket szinte levetkőztették, hogy alkalmassá tegyék a kivonuló kötelékeket előzetesen megszabott feladatuk ellátására. Még egy páncélos hadosztály is felállításra került, ami addig nem volt a Honvédségben. Tartani a Don vonalat, ez volt a feladat, a hídfőcsaták lezárulása után. Egyébként a sereg kiküldése, akkor alapvető külpolitikai érdek volt. 1942-ben, mindenki német győzelmet várt az akkori Európában. Mentek a velünk szomszédos riválisaink is, akiktől a bécsi döntések következtében sikerült visszakapnunk némi Trianon előtti területet. Hosszú történet ez, javaslom aki nem eléggé tájékozott a témában, járjon utána, meg fogja érteni, mi miért is történt úgy akkor, ahogy....

 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 011
113
<a title="hiryu profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/hiryu/">hiryu</a>

A linkelt lövészet konkrétan miért is látszattevékenység?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ezt Én sem értem miért látszat ? De attól még nincs kizárva, de legalább van némi gyakorlat, szlovákoknál mostanába az sincs.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 455
113
Minek ennyi körítés, modern ütőképes fenntartható haderőt ide.

Én, személy szerint pzh-2000-et és Fh77 BW L52 archert kérek a legmodernebb tűzvezető rendszerekkel, UAV-okkal, Leopard 2/6 harckocsikat. A többi fegyvernemet a hozzá jobban értők eldöntik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 011
113
<a title="ijasz profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/ijasz/">ijasz</a>

Egyet értünk bár szerintem felesleges a PZH-2000 mellé Archer és fordítva.
 
D

danielblack

Guest
Én úgy vagyok vele, hogyha a 2014-es választásokig felállna a tartalékos rendszer, a katonáink modern személyi felszerelést kapnának, és eldőlne a helikopter kérdés, akkor már nagyon boldog lennék :) Pláne ha egyéb beszerzésekben is sikerülne aláírni valamit :)
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
luperator

Sokak esetebn elrugaszkodas alatt azt ertem hogy rengetegen leirtak hogy kellene harckocsi ezred meg tuzerdandar meg azok mellett repuloezred meg 3-4 loveszdandar, meg panceltoro dander es stb. Ennek a vegen ott lennenk hogy lenne egy 50 ezres hadseregunk.Erre mondom azt hogy az orszag nem tudna fenntartani.
 
D

danielblack

Guest
Ugyebár jelenleg a GDP 0,8%-át költjük haderőre, ami jó esetben is maximum szinten tartásra elég. A célja a jelenlegi vezetésnek, az, hogy 2020 körül már a GDP 1,6%-át, azaz a dupláját költsük a haderőre. Nos a jelenlegi maximum létszám az 29.780 főben van maximalizálva, plussz erre jön rá még a 8000 fős tartalékosi keretszám. Azaz ha fel lenne töltve az összes beosztás, akkor lenne egy kb. 37-38 ezer fős honvédségünk. A kérdés az az, hogy majd 2020 körül elég lesz-e egy ekkora haderő, megfelelő ütemű fejlesztésére is az az 1,6%. Vagy lehet, hogy megint hazudtak egy szépet, és nem lesz itt semmi pozitív változás. Húú, ha mondjuk 2014-es évre már 1,6%-al gazdálkodhatnánk.... :)
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Ahogy en tudom az egy kicsit kulonbozik ettol es abban az van hogy a kormany 2016 tol akarja novelni a vedelmi budzset,addig be lesz fagyasztva. 2016 tol egy tizeves periodusban kepzelik el a budzse noveleset ugy hogy 2026 ra az orszag gdp jenek az 1.40 % a lenne.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 991
113
Ez a "2020-ra 1,6%-ot fog kapni a honvédelem" kijelentést én óvatosan kezelném.  Sokat, sok mindent mondtak már itt az elmúlt 20 évben. A "pár év múlva" tervek nagyon népszerűek ebben az országban.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
Sziasztok,

Olvasom egy ideje a hozzászólásokat és úgy éreztem most már hozzászólok én is. Valamennyire ismerem a rendszert és tudom, hogy úgyis a legrosszabb megoldást választják az "okosok".(erre több példa is van) De álmodozni attól még lehet. A több évtizedig tartó oda nem figyelés, és rossz  hozzáállás miatt minden lepusztult. Szánalmasnak tartom, hogy még mindig tártáskával ócska kabáttal és hátizsákkal vannak felszerelve a katonák. Ezeknek a cseréje nem hiszem, hogy bedöntené a költségvetést. Egyesek itt tüzérségről meg harckocsikról írnak. Ezeknél vannak fontosabb dolgok is, lehetőleg olyan eszközöket kellene beszerezni amikre szükség lehet itthon vagy külföldi misszióban.

Leírom az elképzelésem aztán jöhet a kritika:

- a katonák ruházata, felszerelése (ebbe nagyon sok minden beletartozik)

- BTR-ek és T-72 cseréje: pl. Patria AMV változataira

-tehergépek cseréje: pl.C-27J (azért ez mert ha megvalósul az MC-27J akkor később ritka képességhez jutna a honvédség)

-szállító helikopterek cseréje: én valami európait látnék szívesen

-harci helikopterek: szerintem ez már luxuscikknek számít, túl egyfeladatú, nehéz a néppel elhitetni, hogy kell.

-oktató gépek: nem tudom meddig bírják még, lassan ideje ezen is gondolkodni, hogy kell-e, ha igen akkor valami PC-7/9 féle amire fegyverzet is mehet

-drónok beszerzése: ha már Gripenből kevés van megfelelően kiegészíthetik és a harci helikopterek helyett is megfelelnének (gondolok itt MQ-1/9-re) ez egy eu-ban is ritka képesség lenne kérdés, hogy vehetnénk-e...

-nehéz szállítás,  tanker gépek: ezekbe közösen részt venni ahogy most is

Köszönöm a türelmét annak aki elolvassa.