A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 831
80 430
113
A 12,7-es fegyverekkel nem járőröznek,csak kiteszik őket annak a helynek a közelében ahonnan lőnek vele és kész.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 205
113
dudi

Mit gondolsz erről a fölállásról: (általános célú lövészraj)
4 lövész: gépkarabéllyal
2 lövész: gépkarabéllyal+gránátvetővel
1 rádiós: gépkarabéllyal
1 felcser: gépkarabéllyal
1 tűztámogató: RPO PDM-A rakétavetővel vagy
Panzerfaust 3 IT600-al. (vagy hasonló)
1 orvlövész: SVD-vel vagy hasonlóval
2 géppuskás PKM-el
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Igaz,nem én kérdeztem, azért már láttam rajfegyverzetet....

de volt a kezemben SzVD, tuningolva, műanyagra cserélt ágyazat, tus, normál optika és minőségi lőszer.... nem volt semmi...

csodalőszer fejlesztés...mintha linkelte voln avalaki a kínai csodapuskát... emlékeim szerint kb átütött annyit,mint a magyar fejlesztésű páncéltörő gépkarabélylőszer?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Az 5/3 egyik századánál "talán" van 102 db P9RC, 75+9 AK-63, 16+3 PKM, 15 RPG-7, 3 SVD, 2 Gepard M1, 2 9P135M, 2 82mm aknavető. Ha mostantól nem írok többé akkor értem jött a nagy fekete autó :D

hát,ha ez a legnagyobb titok, akkor már bahatjuk az egészet...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 001
113
A 12,7-es fegyverekkel nem járőröznek,csak kiteszik őket annak a helynek a közelében ahonnan lőnek vele és kész.

Nem beszélt itt senki járőrözésről. De ahova kiteszi oda is el kellett vigye és csak megcsinálta valahogy. Nem értem mit vagy úgy belekötve, ha ezt is megtudnák csinálni 12-15kg között és a hátrasiklás miatt nem tépné le az ember vállát akkor éetképes konstrukció.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Csak tunnám hülye amcsik mér nem ötvenessel járnak Mákföldön mindenhol Mákföldön tálibvadászni...

"Hülye angolok, az angolok hülyék"
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote>Az 5/3 egyik századánál "talán" van 102 db P9RC, 75+9 AK-63, 16+3 PKM, 15 RPG-7, 3 SVD, 2 Gepard M1, 2 9P135M, 2 82mm aknavető. Ha mostantól nem írok többé akkor értem jött a nagy fekete autó :D

hát,ha ez a legnagyobb titok, akkor már bahatjuk az egészet...
</blockquote>

Elvileg ez is minősített adat, mint az is, hogy hány helikopterünk is üzemképes valójában...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 831
80 430
113
fip7

Rádiós a stúdióban van,katonáéknál híradó katona. :) Raj szinten nem kell dedikált híradó és eü. katona.Ezekre szakasz szinten van szükség ott pedig vannak.Rádió a raj parancsnoknál van az eü-vel meg az a helyzet,hogy létezik eü. képzés ami magasabb annál mint amit az alakulatoknál általánosan kap az ember(ésilyen képzettségű katonából azért van annyi,hogy jusson minden rajba) de ez messze nem olyan képzés mint amivel egy eü. katona rendelkezik.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
mertugye:

http://www.kaliber.hu/cikkek/gepard-nagyteljesitmenyu-loveszfegyvercsalad.html

hmm ebbe most futottam bele:

http://portal.zmne.hu/download/bjkmk/bsz/bszemle2007/3/13_gyarmati_new.pdf
 

hangtomito

Member
2013. augusztus 30.
115
10
18
A mi kis hazánk esetén, ha valakit nem rettent el a seregünk, az elfoglalja...1-2 szomszéd bátortalan elrettentésére talán képesek vagyunk,másra nem...de ha már elfoglaltak minket,egy jól képzett gyalogos,kis csoport,megfelelő tűzerővel,még a nagyfiukból is hülyét csinálhat....ha van kurázsi,akár éveken át is...Erről szólna nálam a leírt haderő modell.A látszatra és elrettentésre egy szerényebb konvencionális haderő,az elit gyalogság pedig,a hosszú,véres,kimerítő "partizánharcra"...Lásd Irak,de méginkább Afganisztán....
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
meg ebbe is:
http://hhk.uni-nke.hu/downloads/tudomanyos_elet/kmdi/2012/Foldi_Ferenc_ea.pdf

hát izt azt írja az összes változatból, beleértve a kísérletieket gyártva 187 összesen?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Sztem meg inkább az Ankh-Morpork taktika.

Időnként a város uralkodója falat építtet Ankh-Morpork köré, állítólag azért, hogy kívül tartsa az ellenséget. Ám Ankh-Morpork nem fél az ellenségtől. Valójában szívesen látja az ellenséget, föltéve, hogy olyan ellenség, akinek van költőpénze
:)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 378
68 843
113
<b>Ha jól olvastam dudi a felállást akkor még mindíg a géppuska köré vagyunk leszerveződve mint mondjuk a 2 vh német rajai. Most pedig azon filózunk mi lenne ha a mesterlövész köré szerveznék a rajokat. Korábban már írtam hogy a maroknyi lövészünk nyugodtan kaphatna elitebb kiképzést. Mondjuk úgy különleges ( pl specnaz) egységek szintjére felhozni a mini haderőt. Ami valóságban is univerzális nem csak papíron. ( ez most olyan divatszó modul izék stb) De mi lenne ha a tüzérség köré szerveznénk mondjuk sereget pl. Mondjuk 6-8 ilyen ( :D )
1gyhE.png
és hozzá egy légvédelmi század és egy lövész zászlóalj. :D Na ez nem occó de ha odacsap csipesszel szedik össze az ellen rajait, tankjait, pszh-it. stb.</b>
 

hangtomito

Member
2013. augusztus 30.
115
10
18
Isteni ötlet....2 percenként egy lövés...egy rajra érdemes 170kilós skúlót lőni...max 8km-re....8 ilyen a harcmezőn és 3 nap múlva Lakatosék húzzák zsigával a MÉH telepre...mozgó céltáblák...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 831
80 430
113
antigonosz

A világon mindenhol a géppuska/könnyű géppuska köré szervezik a rajt(ennek az az oka,hogy két géppuskának akkor tűzereje van mint a raj maradékának összesen vagy nagyobb).Azt is jól látod,hogy ez a németek által bevezetett szisztéma és ez dívik ma is,persze nem véletlenül!Ha mindenkit úgy akarnál kiképezni mint ahogy egy SZPECNAZ katona ki van képezne akkor kb zászlóaj erejű lenne a Honvédség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 831
80 430
113
a rajra visszatérve egy katonának van egy beosztása meg és emellett másod,harmad vagy akár negyedleges feladata is attól függően,hogy mi a raj vagy szakasz harcfeladata.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 378
68 843
113
Isteni ötlet....2 percenként egy lövés...egy rajra érdemes 170kilós skúlót lőni...max 8km-re....8 ilyen a harcmezőn és 3 nap múlva Lakatosék húzzák zsigával a MÉH telepre...mozgó céltáblák...

<b>:D Nagyon pihent vagyok 3 nap 12 órázás után szóval számoljunk. Legyen 10 percenként 1 lövés. Az 48/óra. Legyen napi 12 óra mert csak és pihenni is kell ha nincs váltószemélyzet. :) Az cc 600 lövés /nap 1800 a 3 napban. Ha optimista vagyok aés ennyi lövés mind talál ( ami hülyeség ) az 1800 ellenséges raj vagy tudomisén mi célpont. De legyen raj. 1800 raj x 8 fő 14400 ellen baka ko. Na most jó nagy hülyeséget írtam.


dudi, az a helyzet sajnos hogy a szakáll vokál katonáktól meg hölgyikéktől nem is vár az ember többet. És most tudom általánosítottam.

Sosem felejtem el hogy nálunk (Hőr) a nőknek elég volt a fele fittségit teljesíteni a szinthez ( női egyenjogúság) és a nyugdíj közelieknek is. ( Én meg baxhattam ) De akkor nekik elég volt fél gőzzel is futni a gibbonok után? :O Na mindegy. </b>
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 756
2 624
113
Szerintem elég lenne szakasz szinten egy GM6-al felszerelt fickó + egy 7,62-es Szép-pel felszerelt lövész, a szakasz parancsnoknak alárendelve. A feladatokat többször szakaszokkal oldanak meg nem rajokkal.