A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Kiskunfelegyhaza 10% allatti ez biztos hogy nem igaz. Amugy is hogy lehet kozel 50 eves idoszakot igy beszazalskolni?
30% tája volt személyzetileg két Bazalt '87-es beszámoló szerint. A bibi az, hogy a másodvonalas technikából sem volt meg az előírt mennyiség. Emlékeim szerint elspoilereztem már, hogy nem csaki mi, de kb. a VSz országok többsége mennyire nevetségesen alul volt fegyverezve minőségilag és mennyiségileg a szovjet mintához képest.

A Magyar Néphadseregben a szovjet mennyiséghez képest a következő eltérések voltak:

Az ezred közvetlen légvédelme fele volt a szovjetnek mennyiségileg 1+1 db szakasz helyett csak 1 db szakasz. A 4 db + 4 db Silka + Sztrela-1/10 eredeti szovjet koncepció helyett a MN-ben található mennyiség a fele, vagy Silka vagy Sztrela volt csak.

Harckocsi ezred légvédelme 1 db szakasz, 4 db Silka (lánctalpas, mint harckocsi), nincs légvédelmi rakétás szakasz.

Gépesített lövészezred légvédelme 1 db rakétás szakasz, 4 db Sztrela-1M (kerekes, mint a PSzH járművek egy része) vagy 4 db Sztrela-10 (csak Szombathelyen, lánctalpas, mint a BMP-1), nincs önjáró légvédelmi gépágyús szakasz.

Az zászlóaljak légvédelme is csak fele volt a szovjetnek mennyiségileg, csak 4 db Sztrela-2M vagy 4 db Igla-1 (Szombathelyen) + 1 parancsnoki indító volt hadrendben zászlóaljanként.

Hadsereg szintű légvédelem a 2K11 Krug volt Magyarországon is, de csak 1981-től előtte 2K12 Kub osztályok szolgáltak erre, viszont addig hadosztályoknál egyáltalán nem volt hadosztály szintű rakétás légvédelem. Szovjet erőknél Krug légvédelmi dandár volt 3 db osztállyal, osztályonként 3 db üteggel, addig Magyarországon légvédelmi ezred volt, 2 db osztállyal, osztályonként 3 db üteggel. Tehát a szovjetekhez képest 9 db helyett csak 6 db célcsatorna és arányosan kevesebb rakéta állt rendelkezésre, csak 2/3-a volt az ezred tűzereje a dandárral összevetve.

Az a 5. hadsereg 7. hadosztályánál nem légvédelmi rakéta ezred, hanem csak tüzérezred van. A tüzérezredek Sz-60 légvédelmi ágyút használó légvédelmi ezredeket takarnak

Egy ezrednek 1 db törzsütege és 4 db tüzér ütege volt. A törzsütegnek 2 db P-15 (Flat Face) lokátora, a tüzér ütegekhez pedig 1db SzON-9 vagy RPK-1 radar, továbbá 6 db löveg tartozott. Egy légvédelmi tüzér ezred így: 2 db P-15 radar, 4 db SzON-9/RPK-1, és 4x6 = 24 db 57 mm-es légvédelmi ágyúval rendelkezett. A mellékletekben[1] táblázat 4 db Sz-60-naka 4 db üteget jelenti, tehát a tüzérezredet, ahol 6 db Sz-60 van, ott 6 db üteges Sz-60 dandárról van szó. Sz-60 dandárokat használt az NDK tüzérezredek helyett a hidegháború végén.

(Valószínűleg 2K12 Kub hadrendbe állítását követően a légvédelmi rakétát nem kapó hadosztályok Sz-60 légvédelmi tüzérezredeinek létszámát duzzasztották fel.)

Magyarország soha nem vásárolt az 9K33 Osza (SA-8) rendszert, helyette végig megmaradt a 2K12 Kub (SA-6) mind a három hadosztálynál, ahol Kub rendszeresítése történt. Apró szépséghiba, hogy egyik Kub ezred sem volt soha teljes állományú, 4 -4 db, illetve 3 db osztállyal rendelkeztek az szovjet 5 darabos mennyiség helyett és nem is jutott minden hadosztálynak Kub, ahova nem jutott, ott Sz-60 tüzérezredek maradtak hadrendben.

Ez csak a légvédelem...

Erre jön még az, hogy a '80-as években a magyar páncéloserők közül csak a Tatán levő alakulat kapta meg a T-72M1-et, ami már megjelenésekor elavult volt a Leo2A0-hoz mérten, legfeljebb a szutyok osztrák és olasz illetve a másodvonalas Leo1 ellen volt esélye, de azok tűzvezetése sanszosan jobb volt, csak tűzerőben és pc. védettségben volt jobb a T-72M1. Minden más alakulat T-55AM-et használt, de a hátrább levő hk. erőknek még lekonzerált T-34-ese is volt asszem. Ja, a T-55AM-hez nem volt Bastion ATGM és a T-72M1-hez is a legnagyobb harcértékű gránátot csak háború esetén adták át volna a szovjetek 6-12 db/hk mennyiségben.

Ebben a szovjet szinthez csóróságba is beleszakadt az ország, már a '80-as években a légvédelem átfegyverzése és fejlesztése vitte a pénzt, mint állat. Volhov upgrage pár osztálynak, Sz-200 Vega és AVR telepítés meg a Krug ezred, ami csak ezred volt 2/3-a a dandárnak. A Kub ezredek sem voltak feltöltve soha teljesen.

Ennek fényében tényleg gondolják már át egyesek, hogy mi a fenéről álmodoznak. Ha évi stabil 4%-os GDP növekedés lenne, 0 lopás 0 vízfej, akkor 10+ év lenne kb. 4-5 korszerű állig felfegyverzett ezredet kiállítani támogató erőkkel.

Eleve ott kezdőik, hogy a mostani bérek mellett arról álmodozni, hogy bárki elmegyk önként hosszútávon katonáskodni a műszaki szakemberek igénylő helyekre nevetséges. Én kb. akkor fontolnám meg a katoni szolgálatot, hogy pótlékok nélkül kb. egy mérnök közeli bér jönne. Az alatt felejtsenek el. És ezzel más is így van, nem véletlenül ment el a gripenes földi személyzet számottevő része a civil szférába. A hazaszeretettel nem lehet jóllakni és élni...
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként a fent említett csóróság nem VSz sajátosság volt. Asszem ezt már idéztem, nem nem vagyok biztos benne:


A fórumokon sokszor vérre menő viták mennek, ahol lényegében csak a csúcs szovjet, amerikai és NATO rendszereket mérik össze, de több könyv is ebbe a hibába (?) esik.


Kicsit mélyebbre ásva az ember azt látja, hogy mind a VSz, mind a NATO kemény magját a két nehézfiú, az Szovjetunió és az USA adta. A többi tagországnak voltak komolyabb ütőerővel bíró alakulatai, de az illúzió, hogy csak ezek léteztek volna, valójában ezek voltak kisebbségben. A „masszában” mennyiségileg nagyon komoly aránnyal képviseltették magukat a másodvonalas technikát használó alakulatok.


Tehát nagyon szórakoztató lehet egyeseknek arról vitázni, hogy mit kezdett volna mondjuk egy nyugatnémet Leopard 2A1 harckocsi dandár mondjuk T-64BV harckocsikkal felszerelt páncélos szovjet ezreddel szemben, csak éppen a nyugatnémet páncélos „kemény magot” leszámítva az európai államok nagyrészt Leopard 1, Chieftain és Centurion – ez utóbbi második világháborús gyökerekkel bír – harckocsik különféle változatait használtak nagy számban, a teljesen elavultnak számító francia AMX-30-cal egyetemben.


A keleti oldalon a helyzet pontosan ugyanez. Szép és jó a kőkemény és félelmetes elsővonalas szovjet páncélos erő, csak ehhez képest a ’80-as években is a VSz államok harckocsi erejének gerincét még mindig T-55/T-55AM különféle változatai adták. A T-72 korai és sokkal primitívebb export változata is
(T-72M1) elenyésző mennyiséget képviselte a VSz országok teljes harckocsi erejének, illetve a szovjet T-72 csúcsmodelleknek (T-72B/B1), híre-hamva se volt, a T-64 és T-80 típusok exportja a hidegháború alatt fel sem merült, azokat mindig az elit szovjet alakulatok kapták meg, a hidegháború alatt nem is exportálták azokat. (T-80-ast a hidegháború után már igen, a T-64 addigra, mint platform már elavult, bár továbbra is hadrendben maradt Ukrajnában.)


Tehát a VSz tagállamokban még a rendszeresített T-72 harckocsik is messze a szovjet szint alatt voltak, még az azokhoz való lőszer terén is félig impotensek voltak a VSz tagországok. A legnagyobb páncélátütéssel rendelkező gránátokból háború esetén a szovjet kaptak volna harckocsinként legfeljebb fél-egy tucatot. Bármely nem szovjet páncélos erőt úgy gázolta le volna egy amerikai M1A1-et, vagy egy német Leopard 2A1/2A4-gyel felszerelt alakulat, hogy az maga lett volna a mészárszék. A Magyar Néphadsereg által használt harckocsik ’70-es évek végi, ’80-as évek eleji korszerű irányított páncéltörő rakéták ellen (iTOW, TOW2, HOT I/II) gyakorlatilag védtelenek voltak, azonban a gyengébb olasz, osztrák és egyéb másodvonalas harckocsik ellen azonban megfeleltek a célnak.


Légierő terén sem volt más a helyzet. Szépen csillog az amerikai F-15 és F-16, de emellett összesen ezres nagyságrenden repültek F-104 Starfighter, F-5 Tiger II sőt, szubszonikus, gyakorlatilag iskolagép teljesítményén alig túlmutató, Alpha Jet, Fiat G91 repülőgépek is a ’70-es évek végén, de még a ’80-as években is. Háború esetén ezeket is bevetették volna, mert a szükség és a VSz szárazföldi túlereje megkövetelte volna.


Magyarországon a ’80-as években (időszaktól függően, sármelléki MiG-23-asok váltották le utoljára) legalább 2 db MiG-29 9.12 és/vagy 9.13 vadászgépet üzemeltető szovjet vadászezred állomásozott nagyságrendileg 60-90 db vadászgéppel. Ehhez képest a legkomolyabb magyar vadászgépből a
MiG-23MF-ből összesen egy tucat állt hadrendbe (egy század), minden más alakulat MiG-21bisz és MiG-21MF vadászgépekkel repült. Nem túlzás azt mondani, hogy két szovjet MiG-29-cel felszerelt ezred nagyobb erőt képviselt, mint a Magyar Néphadsereg teljes vadász légiereje. (Talán még 1 ezred is, mert a MiG-21-esek bizonyos célok ellen kb. arra voltak jól, hogy ágyútöltelék legyen, amíg a magasabb harcértékű gépek beviszik a valódi csapást.)


Csapásmérő erő terén a helyzet ugyanez. Minimális mennyiségű, egy századnyi Szu-22M3 (az is inkább felderítőnek), miközben szovjet Déli Hadsereg Csoport repülő alakulatai Szu-24 és MiG-27-tel voltak felszerelve a ’80-as években. Hatalmas a kontraszt a Szovjetunió és a VSz tagországok által használt technikai minőségi és mennyisége eloszlása között. (Na persze nem véletlenül volt a szovjet „életszínvonal” olyan, amilyen és volt üdülés és értékelték jutalomként a szovjet kaonták a magyarországi szolgálatot...)

Valójában két szuperhatalom mellett néhány kiemelt alakulatot leszámítva a VSz tagállamok részben erős túlzással sokszor csak segédcsapatok szintjét érték el, de ez a NATO oldalán sem volt másként.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
khm....
Hány VSZ tagállam rendelkezett saját nukleáris csapásmérő képességgel?
Köszönöm, nincs több kérdésem.
 
M

molnibalage

Guest
khm....
Hány VSZ tagállam rendelkezett saját nukleáris csapásmérő képességgel?
Köszönöm, nincs több kérdésem.
Ennek a kommentnek a jelentéstartalmát nem értem...
  1. Egyik sem.
  2. A NATO tagállamok közül NBr. és Fr. de azoknak olyan platformokon, hogy korlátozott volt a bevethetősége. A németek Pershing rakétái az övék voltak, de a robbanófejeket a jenkik adták, alá Vsz módi.
Francia stratégiai arzenál mikortól is kezdődik? Mert ICBM-jük tudtommal soha nem volt a hh végéig is csak IRBM kategória volt, SLBM meg a '80-as évektől talán. A brit strat atomarzenált is a jenkik adtálk át a tech transzferrel az SLBM-eknél. A légi elrettentő képessége a szovjet és VSz légvédelemmel szemben a RAF-nak nem volt kvázi a '70-es évektől. IRBM és ICBM-je meg soha nem is volt az angoloknak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Aus
60 ezer fő volt a Honvédség létszáma még a kilencvenes évek közepén is. A Magyar Honvédség 1990-es megalakulásakor 105 ezer fő volt a létszám. A Juhász Ferenc féle 2003-as "Haderőreform" kezdetekor még 45 ezer fős volt az állomány. Ma nem azért van fel nem töltött elvi 25 ezer fős létszám, mert megszűnt a sorkatonaság. Ausztria hadereje jelenleg 25000 főnyi hivatásos és szerződéses mellé 27000 fős tartalékos állománnyal bír.

Az általam vázolt védelmi koncepció és szervezeti struktúra mondhatni eszményi, nem holnapra előrántható képesség, a létszám pedig ehhez hangolt, de sorállomány nélkül.
Én úgy tudom hogy ausztriában még mindig van sorkatonaság önkéntes alapon. Svédhonban is most akarják ismét visszahozni. Nem tudom hogy önkéntes alapon?
Tehát véleményem szerint igenis visszakellene hozni a sorkatonasságot sziguruan önkéntes alapon évi max 10 Hetes intervalummal. 18-24 éves kotosztály számára. A következő évben meg aki kedvet kal hozzá szintén mehetne valami értelmesebb kiképzésre,továbbképzésre. Szintén 10-12 hétben. ÖMT alapon vagy ÖTT alapon. Igy leagalább lenne némi utánpotlás is. Számoljunk csak évi 300-500 fő fiatal jelentkező esetén ha csak a 10-15 % a maradna tovább szerződésesnek. Az minimum évi 30 főt jelente. A másik 50- 75 % meg maradhatna tovább ÖTT nek vagy ÖMT nak egy pár évig. És szinte biztosan maradnának is. De ehhez jól kidolgozott rendszer kellene.
A helyesírásért off telorol írok.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 157
113
Francia stratégiai arzenál mikortól is kezdődik? Mert ICBM-jük tudtommal soha nem volt a hh végéig is csak IRBM kategória volt, SLBM meg a '80-as évektől talán.

Csak kérdezem, hogy a haditengerészet atomrakéta hordozó atomtengeralatjáróit is figyelembe vetted? Ha van egy ilyen tengód, akkor nem biztos, hogy kell ICBM ahhoz, hogy legyen stratégiai arzenálod. Pl.: https://en.wikipedia.org/wiki/Triomphant-class_submarine - ebből most 4 van nekik, de korábban is volt 6 db: https://en.wikipedia.org/wiki/Redoutable-class_submarine_(1967)

Az Angoloknak is évtizedek óta vannak ilyen atom meghajtású, atom rakétás tengeralattjáróik, amikkel elvileg bárhol, bárkit, bármikor.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Csak kérdezem, hogy a haditengerészet atomrakéta hordozó atomtengeralatjáróit is figyelembe vetted? Ha van egy ilyen tengód, akkor nem biztos, hogy kell ICBM ahhoz, hogy legyen stratégiai arzenálod. Pl.: https://en.wikipedia.org/wiki/Triomphant-class_submarine - ebből most 4 van nekik, de korábban is volt 6 db: https://en.wikipedia.org/wiki/Redoutable-class_submarine_(1967)

Az Angoloknak is évtizedek óta vannak ilyen atom meghajtású, atom rakétás tengeralattjáróik, amikkel elvileg bárhol, bárkit, bármikor.
De pont erről beszélek. UK már csak azért "nagyhatalom", mert a jenki átadta az SLBM technológiát szőrőstül bőröstül. Ha az nem lenne, akkor ma milyen UK atom ütőerő lenne? Nézd végig a lehetséges platformokat fegyvereket és sokkold magad...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Aus

Én úgy tudom hogy ausztriában még mindig van sorkatonaság önkéntes alapon. Svédhonban is most akarják ismét visszahozni. Nem tudom hogy önkéntes alapon?
Tehát véleményem szerint igenis visszakellene hozni a sorkatonasságot sziguruan önkéntes alapon évi max 10 Hetes intervalummal. 18-24 éves kotosztály számára. A következő évben meg aki kedvet kal hozzá szintén mehetne valami értelmesebb kiképzésre,továbbképzésre. Szintén 10-12 hétben. ÖMT alapon vagy ÖTT alapon. Igy leagalább lenne némi utánpotlás is. Számoljunk csak évi 300-500 fő fiatal jelentkező esetén ha csak a 10-15 % a maradna tovább szerződésesnek. Az minimum évi 30 főt jelente. A másik 50- 75 % meg maradhatna tovább ÖTT nek vagy ÖMT nak egy pár évig. És szinte biztosan maradnának is. De ehhez jól kidolgozott rendszer kellene.
A helyesírásért off telorol írok.

Sorkatonaság van Ausztriában, amit népszavazással meg is erősített a választói többség. Mert az is volt róla.
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov and tonyo
M

molnibalage

Guest
Láttál már logisztikai bázist? Nem kicsi általában. Valamint ezeknek az MLRS rendszereknek pont az a lényege, hogy teleszórnak egy területet, nem egy rakétát indítanak.
Láttam. Az 500-1000 méteres CEP fogalmán gondolkoztál már? Most tényleg csináltak randomizált becsapódási mintát ölési zónákkal? Miért van az, hogy rajtam kívül derogál számokkal dolgozni...?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 349
113
De, a sztereotípiákkal szemben majdnem olyan drága, mint a profi és harcértéke kérdőjeles, ha nem veszed komolyan, mint Svájc....
  1. Etetni és elhelyezni kell a sorozott állományt is, mint az önkéntest. Tök ugyanannyi ez a részre. A sorozott kevesebbet eszik és kevesebb ágy/laktanya és hadtáp kéne hozzá? Egy fenét...
  2. A nemzetgazdaságból kiesik a munkaerő jelentős időre. Biztos tapsikolna ettől a munkaadó. Ez különösen vicces pont a mai helyzetben, amikor már országos munkaerőhiány van, nem csak a felsőfokú munkaerőből, hanem olyan egyszerű és 8 általánossal végezhetőből is, mint kőműves és társai. Képzeld el, hogy akkor -60k mukáskéz lenne a mai állapothoz képest. Izé... Az ipar direktbe megszívja és még adóbevétel sincs.
Nem esne ki ha még munkába állás előtt besoroztak. A frissen végzettek amúgy is hónapok alatt állnak csak be általában dolgozni. Akit nem vesznek fel valahova az meg vonulnak ősszel, pl októberben akár. Így lenne pl elég őt az objektumokban, nem kell kulsosoket fizetni ezért, a külsős meg mehet kőmuvesnek akár.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 349
113
Plusz a laktanya felújítások,élelemmel ruhazattal való ellátás is munkahelyet ,piacot teremt. Ha egyszer nem vonzó annyira amennyire kéne és pl se te,de én nem szeretünk fel hivatásos nak akkor nincs más megoldás.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Láttam. Az 500-1000 méteres CEP fogalmán gondolkoztál már? Most tényleg csináltak randomizált becsapódási mintát ölési zónákkal? Miért van az, hogy rajtam kívül derogál számokkal dolgozni...?
Csinálj. De legalább egy üteggel, ami nem kevés rakéta, és valós méretű raktárbázisra, ne egy 60*90 m es focipályára. Illetve nyugodtan számolhatsz olyan harci résszel, ami nagy területen hatékony puha célok ellen, nem megerősített betonfedezék a célpont. Azért nem értem hogy miért kell ennyit magyarázni ezt, mert ezek a fegyverrendszerek erre lettek kitalálva. Nagy kiterjedésű területcélok ellen. Egy mozgásban lévő haderő ellátmány pont ilyen. Szerinted amúgy mire jó a rakétatüzérség molni? Csak rohamozó bokorugrókra?!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Láttam. Az 500-1000 méteres CEP fogalmán gondolkoztál már? Most tényleg csináltak randomizált becsapódási mintát ölési zónákkal? Miért van az, hogy rajtam kívül derogál számokkal dolgozni...?

Miért lenne neki 100 méteres?Tudod,hogy 100 méteren milyen pontos a rakéta?
 
M

molnibalage

Guest
Miért lenne neki 100 méteres?Tudod,hogy 100 méteren milyen pontos a rakéta?
Ne röhögtessél már. 26 km-en max. lőtávon az M109A5 Paladion hosszirányú CEP-je 120 méter táján van. A hibák meg négyzetesen nőnek a távolsággal főleg, hogy a rakéta kétszer megy át eltérő sebességű és nem mérhető szélesebbésű rétegeken...

A második fele a kommentnek értelmetlen, valamit elégpelhettél. 100 km a lőtáv, nem 100 méter.
 
M

molnibalage

Guest
Csinálj. De legalább egy üteggel, ami nem kevés rakéta, és valós méretű raktárbázisra, ne egy 60*90 m es focipályára. Illetve nyugodtan számolhatsz olyan harci résszel, ami nagy területen hatékony puha célok ellen, nem megerősített betonfedezék a célpont. Azért nem értem hogy miért kell ennyit magyarázni ezt, mert ezek a fegyverrendszerek erre lettek kitalálva. Nagy kiterjedésű területcélok ellen. Egy mozgásban lévő haderő ellátmány pont ilyen. Szerinted amúgy mire jó a rakétatüzérség molni? Csak rohamozó bokorugrókra?!
Jó reggel az 500 méteres CEP azt jelenti, hogy 500 méteren belül a rakéták fele sem ér földet, 1 km-nél is. Tehát bármit is képzeltél el, a felét húzzad le... Kapásból. A másik feléne eloszlása is véletlenszerű lesz azon belül.

Az SV tapasztalata az, hogy 1 db CBU kb. 1 db célpontot tudott kinyírni átlagban. Ez alapján a sokkal kisebb cluszeres harci részre kérlek add meg akkor a lefedést, hogy szerinted (az mennyire valóságos...?) egy db rakéta mekkora területen lenne képes elvi szinten kárt okozni.
 
M

molnibalage

Guest
Nem esne ki ha még munkába állás előtt besoroztak. A frissen végzettek amúgy is hónapok alatt állnak csak be általában dolgozni. Akit nem vesznek fel valahova az meg vonulnak ősszel, pl októberben akár. Így lenne pl elég őt az objektumokban, nem kell kulsosoket fizetni ezért, a külsős meg mehet kőmuvesnek akár.
Felsőoktaásba felvetett kérlek ne szopassunk már azzal, hogy berántod, mert sok értelme az nincs. Amikor meg kijön akkor meg kb. 23-25 évesen a háta közepére kívánja az egészet.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Ne röhögtessél már. 26 km-en max. lőtávon az M109A5 Paladion hosszirányú CEP-je 120 méter táján van. A hibák meg négyzetesen nőnek a távolsággal főleg, hogy a rakéta kétszer megy át eltérő sebességű és nem mérhető szélesebbésű rétegeken...

A második fele a kommentnek értelmetlen, valamit elégpelhettél. 100 km a lőtáv, nem 100 méter.

Nem mondtam,hogy 100 méter lesz!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Jó reggel az 500 méteres CEP azt jelenti, hogy 500 méteren belül a rakéták fele sem ér földet, 1 km-nél is. Tehát bármit is képzeltél el, a felét húzzad le... Kapásból. A másik feléne eloszlása is véletlenszerű lesz azon belül.

Az SV tapasztalata az, hogy 1 db CBU kb. 1 db célpontot tudott kinyírni átlagban. Ez alapján a sokkal kisebb cluszeres harci részre kérlek add meg akkor a lefedést, hogy szerinted (az mennyire valóságos...?) egy db rakéta mekkora területen lenne képes elvi szinten kárt okozni.

A tüzérség nem úgy működik mint bombák!