Bocs, de ezen gépészémérnökkés és áramlástechnikusként jót röhögök...
Ezerint szerint hülye vagyok a fizikához és nekem az szólbe be és magyaráza, aki akb. 1 hete azt kérdezte még tőlem, hogy milyen manvőerben van 0 és negatív G. Hát hallod, ez tényleg epic...
Egy fegyver elméleti kinematikai hatótávolságának semmi köze ahhoz, hogy meddig marad effektív...
Egy karabély lövedék fizikailag milyen messze repül el? Megvan? És meddig lehet vele átlagos katonaként célzott lövést leadni...?
Harckocsilöveg grántája fizikalilag meddig repül el max. csőemelkedéssel? 8-10-15 km-re is akár terepviszonyoktól és magasságdifitől nézve. Értelmes és hasznos? Nem, ha nem egy kisvárost akarsz randomra ágyúzni, mert célozni nem tudsz vele...
Ez Mk bombát is el lehet hajítani 6-8 km magasasan 45 fokos emelkedésben kurva messze. Van értelme? Nincs.... A tüzérségi lövedékek kezdősebessége kis lőtávon indokolatlan mégis tudja arendszer. Az, hogy extrém magas röppállyán elrepül egy PGM fej nélküli rakéta a off design paraméter ami viszont PGM fejrésszel vagy intelligens aerodnimaikai korrekcióval (ez is PGM) értelmet nyert.
A HT összefoglalóban is láni fogod, hogy az Sz-300 családnak az Sz-400 megjelenéséig olyan kinematikai képességgel bírórakétája volt, ami 300+ km-re is elrepül pusztán a M6.5 égésvégi sebesség alapján, a HMZ-z mégis más limitálta egy rakás dolog. Miért csinálták ezt? Hát azért, mert előre gondolkodtak. A cél a kurvanagy HMZ volt, csak nem egy lépésben akarták a legnagyobb lécet átugrani. Azt persze 1978-ban a PT hadrendbe állításakor senki nem hitte volna, hogy 29 évet kell még várni a 250 km-es HMZ-re és még 10+-at a 380 km-re... De ennyire előre gondolkoztak a rakéta kinematikai képességének és alap képességének megteremtésekor.
Az MLRS-knél is tettenérhető ez a gondolatmenetes sansosan. A '80-as években már 155 mm-es grántában megvolt a PGM (Copperhead). Tehát megjósolható volt, hogy egyszer eljön a pillanat, amikor egy BM-30 rakétába elfér majd az "intelligencia" és értelmet nyert ez a lőtáv... Addig mi értelme a hatalmas sebességnel? Hát az, hogy kisebb lőtvánál kurvagyorsan odaért a válaszcsapás, a nagyobb kinematikai hatótáv meg értelmetlen.
A csatahajók lövegei fizikailag 30-40 km-re is képesek voltak ellőni a II. vh végén, a horizont mögé? Volt értelme? Mint bebizonyosodott kb. kurvára semmi. Még radarral is vaktában lövöldözgettek 20 km felett akkor volt a lövegek szórása és a rendszerben levő paraméterek mérési hibája. Az is a koncepció is kurvára megbukott, hogy majd a hajón felderítőgépe által adott adatokon korrigálnak. Mikor jött elő leközelett az OTH tüzelése? Tutommal a Zumwaltnál...
... ja, hogy PGM-s gránáttal. Izé...
Halkan jegyzem meg, hogy szerinted a hagyományos tüzérség 300 méteres CEP-je 30 km táján miféle praktikummal és használhatósággal szolgál? Mert kb. megint az van, hogy Bp kisebb kerületeinek a felét beterítené vagy egy falu felét ilyen "pontossággal" (muhaha) leadott tűzcsapás. Szerinted harcászatilag mennyire hatékony az, hogy egy akár 8 járműves üteg fűmag módjára szórja szét a gránátokat úgy, hogy azok ölési zónája totálisan nincs arányban a szórással...?
Hát kb. ennyi. Csak ennyit kellett volna végiggondolni.
Én folyamatosan azt látom dudi, hogy csak lenézed az elméleti szekembereket és semmiféle összefüggést nem látsz át. Soha. Sehol. Mindezt úgy, hogy a legalapvetőbb dolgokra is rákérdezel, amit GIMIS fizikával is evidens. És ez nem ritka. Ez az általános. Most erre mit mondjon az ember...?