A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
A tüzérség nem úgy működik mint bombák!
Hanem hogyan? Most a CEP zóna formájára gonoldsz? Mert a bombáknál sem körkörös, nemhogy a tüzérségnél, ha erre gondolsz. Azért írtam a Paladinnál távolság értéket. Pár az szinte 0 szélsebességre vonatkozó adat volt...

Tőmondatok helyett sokkal előremutatóbb lenne, ha kifejtenéd gondolataidat és nem chat módban használnád a fórumot.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Felsőoktaásba felvetett kérlek ne szopassunk már azzal, hogy berántod, mert sok értelme az nincs. Amikor meg kijön akkor meg kb. 23-25 évesen a háta közepére kívánja az egészet.
Őket mondjuk nem, én érettségi ,szakmunkás vizsga utánra gondoltam a bevonulást rögtön, kb júniusra. Akit még nem vesznek fel valahova továbbtanulni az vonul ősszel. Így nincs alibi sulival kibuvas. Rehabosok közül aki nem fogyatékos meg pl cukros az mind mehetne be. Ilyen allergia meg hasonlókkal nem lehetne kibújni. Lenne kb egy negyvenezer bevonuló létszám? Xar telóról potyogni bocsi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Hanem hogyan? Most a CEP zóna formájára gonoldsz? Mert a bombáknál sem körkörös, nemhogy a tüzérségnél, ha erre gondolsz. Azért írtam a Paladinnál távolság értéket. Pár az szinte 0 szélsebességre vonatkozó adat volt...

Tőmondatok helyett sokkal előremutatóbb lenne, ha kifejtenéd gondolataidat és nem chat módban használnád a fórumot.

Tudom,hogy a bombáknál sem körkörös a terület ahová eshet a bomba.
Arra gondolok,hogy a tüzérségnél rengeteg olyan dolgot használnak amik növelik a pontosságot.Pl egy tüzérségi gránát 5 féle tömegkategóriába eshet és mind az ötre külön lőtábla van(nem is lőnek el vegyes tömegű gránátot egy tűzcsapásban egy csőből).Pl ez meg van a bombáknál(nem irányított bombáknál)?
Pontosságot csak nulla szélnél adnak meg.Egyébként nem befolyásolja a pontosságot a szél ha le tudod mérni pontosan.De például említetted a légrétegeket,na a tüzérségnél ezzel is számolnak(az rendszereket mint a BM-30 teljesen hülyeség meteorológiai állomások nélkül használni) 70km fölött még a Coriolis-hatással is.Tüzérséggel sokkal pontosabb tudsz lenni azonos távolságon mint bombázással.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Az ilyen lelkiismereti okból meg vallasbol stb fegyveres szólít nem vallalok meg mehetnek csellora,munkasbrigadba stb.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ne legyetek már ilyen gonoszak:) Egyrészt szerezetek hozzá legalább 150-200 milliárdot. Másrészt a mai fiatalokbol alig lenne rá alkalmas. Tudom régi duma. De ez sajnos a mai világban hatványozottan érvényes. Maradjunk annyiba kezdésnek önkéntes alapon a nyári holtszezonban 60 70 nap böven elegendö lenne. Mint írtam. Ha kedvet kap hozzá. Akkor a következö évben mehet ÖMT nek vagy ÖTT. Ha tovább megy pl ömt nek akkor má kaphatna egy jobb kiképzést. Pl btr lövész stb. Szintén 60 napban. A tényleges sorkatonaságot pedig felejtsük el
Egyrészt nincs hozzá joformán semmilyen eszközünk. Másrészt semilyen párt nem vállalná be. Sajnos a 25 év teljes amortizácioját már nem tudjuk és nem is akarják visszahozni.
Off de rosz írni telorol
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Felsőoktaásba felvetett kérlek ne szopassunk már azzal, hogy berántod, mert sok értelme az nincs. Amikor meg kijön akkor meg kb. 23-25 évesen a háta közepére kívánja az egészet.

ELŐSZÖR, legyen egy olyan hadsereg, ami legalább messziről, neplementekor, hunyorítva, erős jóindulattal hasonlít egy hadseregre.
Utána el lehet kezdeni a vitát a sorozott/önkéntes témakörben.

Egyébként "szopassuk sorozással ha már olyan hülye, hogy taovábbtanult" vonalat erőltetők véleményét várom: a felvettek száma, tizenvalahányévre visszamenőleg.
https://www.felvi.hu/felveteli/ponthatarok_rangsorok/elmult_evek/!ElmultEvek/elmult_evek.php?stat=1

hová a fxomba akar elhelyezni ennyi bevonulót....
a többiről nem is beszélve
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Ne legyetek már ilyen gonoszak:) Egyrészt szerezetek hozzá legalább 150-200 milliárdot. Másrészt a mai fiatalokbol alig lenne rá alkalmas. Tudom régi duma. De ez sajnos a mai világban hatványozottan érvényes. Maradjunk annyiba kezdésnek önkéntes alapon a nyári holtszezonban 60 70 nap böven elegendö lenne. Mint írtam. Ha kedvet kap hozzá. Akkor a következö évben mehet ÖMT nek vagy ÖTT. Ha tovább megy pl ömt nek akkor má kaphatna egy jobb kiképzést. Pl btr lövész stb. Szintén 60 napban. A tényleges sorkatonaságot pedig felejtsük el
Egyrészt nincs hozzá joformán semmilyen eszközünk. Másrészt semilyen párt nem vállalná be. Sajnos a 25 év teljes amortizácioját már nem tudjuk és nem is akarják visszahozni.
Off de rosz írni telorol
Miert ne volna alkalmas? Lejjebb kell vinni a lécet és máris alkalmas.
 
M

molnibalage

Guest
Arra gondolok,hogy a tüzérségnél rengeteg olyan dolgot használnak amik növelik a pontosságot.Pl egy tüzérségi gránát 5 féle tömegkategóriába eshet és mind az ötre külön lőtábla van(nem is lőnek el vegyes tömegű gránátot egy tűzcsapásban egy csőből).Pl ez meg van a bombáknál(nem irányított bombáknál)?
Nem tudom, hogy a legyártott bombák tömege mennyire szór, de ott meg csőkopással nem kell számolni...

Egyébként nem befolyásolja a pontosságot a szél ha le tudod mérni pontosan.
Ez az, ami fizikai képtelenség. Ha meg kell magyarázni, hogy miért, akkor facpalmosan sóhajtok majd egyet.

Tüzérséggel sokkal pontosabb tudsz lenni azonos távolságon mint bombázással.
Ez ebben a formában értelmetlen kijelentés, mert majd értesíts, ha a tüzérség a 500 km-es távolságban csapást mér. Vagy ezt a ferde lőtávra érted? Úgy már lehet értelme, csak az összeshasonlítás értelmetlen, met a repülő közelmegy a céljához és kész. Ezen felül úgy szeretném látni azt, hogy mekkora tömeg robbanóanyagot lő ki a tüzérség és mennyi idő alatt. Egy Gripen 6 db Mk-82-es salvoja szerintem nagyobb olőhaással bír, mint 1 perces sortüze egy 4-6 ágyús M109 szaksznak, vagy hogyan hívják az ekkora egységet. A tűzerő skálázható is.

Megvan a tüzérség helye is a harcmezőn, de Dudi, érintettséged miatt én azt látom, hogy rendszeresen felülbecsülöd a tüzréség képességeit és alul a légierőét.

Mit ajd isten összehasnolításra alkalmas adatok vannak benne.
Ez a kép jobb minőségben egy pdf-ben is benne van, de most nem találom. Az egyik lenti linken van. 15k láb magasságból oldaásnál van ez.

szerk: Itt van.
http://www.midkiff.cz/obj/firma_produkt_priloha_3_soubor.pdf
article_9.png

http://characterisationexplosiveweapons.org/studies/final-report/
http://thanlont.blogspot.hu/2009/09/why-laser-guided-bombs.html
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Nem tudom, hogy a legyártott bombák tömege mennyire szór, de ott meg csőkopással nem kell számolni...


Ez az, ami fizikai képtelenség. Ha meg kell magyarázni, hogy miért, akkor facpalmosan sóhajtok majd egyet.


Ez ebben a formában értelmetlen kijelentés, mert majd értesíts, ha a tüzérség a 500 km-es távolságban csapást mér. Vagy ezt a ferde lőtávra érted? Úgy már lehet értelme, csak az összeshasonlítás értelmetlen, met a repülő közelmegy a céljához és kész. Ezen felül úgy szeretném látni azt, hogy mekkora tömeg robbanóanyagot lő ki a tüzérség és mennyi idő alatt.

Mit ajd isten összehasnolításra alkalmas adatok vannak benne.
Ez a kép jobb minőségben egy pdf-ben is benne van, de most nem találom. Az egyik lenti linken van. 15k láb magasságból oldaásnál van ez.

szerk: Itt van.
http://www.midkiff.cz/obj/firma_produkt_priloha_3_soubor.pdf
article_9.png

http://characterisationexplosiveweapons.org/studies/final-report/
http://thanlont.blogspot.hu/2009/09/why-laser-guided-bombs.html


Áruld már el nekem,hogy milyen nem irányított bombát oldasz te ki 500 méterről?A szél nem a pontosságot befolyásolja hanem a találatokat.Tehát a tüzérségi eszközöd nagy szélben is ugyan olyan pontos hisz a pontosság függ:a lőszertől és attól amiből kilövöd.Csőkopással számolnak a tüzérek ugyan úgy mint a lőporhőmérséklettel stb stb.
 
M

molnibalage

Guest
article_6.png


Probable error for a 122 mm rocket fired from a BM-21 Grad at a range of 20 km (source: ARES). These figures have been overlaid on a real-world example of BM-21 CEP. The map shows select, verified impact locations and approximate scale of an MBRL attack in Mariupol, Ukraine on 24 Jan 2015 (source: Human Rights Watch, 2015)

Hát izé... Ez 20 km-en. Ok, Grad és nem BM-30, de a fizika tudja a dolgát...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Áruld már el nekem,hogy milyen nem irányított bombát oldasz te ki 500 méterről?A szél nem a pontosságot befolyásolja hanem a találatokat.Tehát a tüzérségi eszközöd nagy szélben is ugyan olyan pontos hisz a pontosság függ:a lőszertől és attól amiből kilövöd.Csőkopással számolnak a tüzérek ugyan úgy mint a lőporhőmérséklettel stb stb.
Dudi, dudi... Szokás szerint látszik, hogy elméleti képzettség híján csípőből orbitális marhaságokat mondasz...

  1. Minál erősebb a szél annál nehezebben határozható meg az atmoszférikus átmenet és magasabb rétegek sebessége extrapolációval, mert máshogy turbulensek a légrétegek... (Ezért van az, hogy a Volhov éleslövészet videón ökörhugyozás a rakéta füstcsíkja, mert eltérő szitben eltérő szélerősség van.) Ezt egyre nehezebb becsülni. --> Pontatlanság nő.
  2. 10-20-30-100 km-es távolságban nemhogy a meteorológia viszonyok egy töklapos tájon, de még a helyi domborzat is befolyásolja a szélirányt. Minél eltérőbb a terület a síktól, annál inkább. Javaslom látogasd meg Dél-Budát egy szeles napon meg Észak-pestet és lepődj meg. Sőt, elég csak a időkép széltérképét nézni... Már bánom, hogy nem mentettem le az extrém helyzeteket, amikor 4 kerületben 4 féle szélirány volt 8 km-en belül a mérőállomások magasságában. Na, ez van kismagasságon...
  3. A kismagasságú és nagymagasságú szelek is elég viccesen rétegződnek néha. Ha bringáznál akkor lenne olyan élményed és megfigyelésed, hogy nagy magasságban a felhők DK felől mennek ÉK felé, miközbe bringázol DK felé és talajszinten olyan hátszeled van, hogy beszarsz. Onnan tudom ezt, mert ilyen helyzetben állítottam fel egyéni csúcsot Bp-Szigetszenmiklós távon. Lámpás megállásokkal nem 21-22, hanem 26 feletti átlagot mentem a felhők meg szaladtak ÉK felé. (Nem csak én vettem észre, hanem időjárásra aboszlút nem fogékony barátom is.)
Ez alapján a szélre tett megjegyzéseden kb. hasamat fogva röhögök. Minden mesterlövész is tudja, hogy a szél a lenagyobb random faktor és nem tudnak vele mit csinálni (lőtéren kis zászlócskák vannak, végig a táv mentént néha, de élesben ilyen nincs max. bokrok és fák) pedig ők 1 km-en lőnek átlagosan és pár méternél nem több a lövedék pályahajlása. Na, a tüzérségi lövegék kétszer megy át több határrétegen és a légkör állapotát MINDENHOL csak becsülöd.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Dudi, dudi... Szokás szerint látszik, hogy elméleti képzettség híján csípőből orbitális marhaságokat mondasz...

  1. Minál erősebb a szél annál nehezebben határozható meg az atmoszférikus átmenet és magasabb rétegek sebessége extrapolációval, mert máshogy turbulensek a légrétegek... (Ezért van az, hogy a Volhov éleslövészet videón ökörhugyozás a rakéta füstcsíkja, mert eltérő szitben eltérő szélerősség van.) Ezt egyre nehezebb becsülni. --> Pontatlanság nő.
  2. 10-20-30-100 km-es távolságban nemhogy a meteorológia viszonyok egy töklapos tájon, de még a helyi domborzat is befolyásolja a szélirányt. Minél eltérőbb a terület a síktól, annál inkább. Javaslom látogasd meg Dél-Budát egy szeles napon meg Észak-pestet és lepődj meg. Sőt, elég csak a időkép széltérképét nézni... Már bánom, hogy nem mentettem le az extrém helyzeteket, amikor 4 kerületben 4 féle szélirány volt 8 km-en belül a mérőállomások magasságában. Na, ez van kismagasságon...
  3. A kismagasságú és nagymagasságú szelek is elég viccesen rétegződnek néha. Ha bringáznál akkor lenne olyan élményed és megfigyelésed, hogy nagy magasságban a felhők DK felől mennek ÉK felé, miközbe bringázol DK felé és talajszinten olyan hátszeled van, hogy beszarsz. Onnan tudom ezt, mert ilyen helyzetben állítottam fel egyéni csúcsot Bp-Szigetszenmiklós távon. Lámpás megállásokkal nem 21-22, hanem 26 feletti átlagot mentem a felhők meg szaladtak ÉK felé. (Nem csak én vettem észre, hanem időjárásra aboszlút nem fogékony barátom is.)
Ez alapján a szélre tett megjegyzéseden kb. hasamat fogva röhögök. Minden mesterlövész is tudja, hogy a szél a lenagyobb random faktor és nem tudnak vele mit csinálni (lőtéren kis zászlócskák vannak, végig a táv mentént néha, de élesben ilyen nincs max. bokrok és fák) pedig ők 1 km-en lőnek átlagosan és pár méternél nem több a lövedék pályahajlása. Na, a tüzérségi lövegék kétszer megy át több határrétegen és a légkör állapotát MINDENHOL csak becsülöd.


Az a baj,hogy nem vagy tisztában azzal,hogy mitől függ a találatok helye meg mitől függ a pontosság.

Áruld el nekem,hogy mi értelme 90km hatótávolságú(vagy 70km-eset) nem irányított rakétát csinálni HE harci résszel(még csak nem is kazettás!!!)ha semmilyen katonailag értelmezhető célpontot nem tudsz vele eltalálni?
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
article_6.png


Probable error for a 122 mm rocket fired from a BM-21 Grad at a range of 20 km (source: ARES). These figures have been overlaid on a real-world example of BM-21 CEP. The map shows select, verified impact locations and approximate scale of an MBRL attack in Mariupol, Ukraine on 24 Jan 2015 (source: Human Rights Watch, 2015)

Hát izé... Ez 20 km-en. Ok, Grad és nem BM-30, de a fizika tudja a dolgát...

Itt ismerni kellene a helyzetet is, hogy mi volt a cél. Mert simán lehet, hogy a jelölt területen belül két cél volt, ami nagyban árnyalná a képet.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Dudi arra gondol hogy attol hogy ki van love x szamu lovedek es eggyik se talal celt meg lehet pontos. /alapkikepzes felkeszito logxakorlat fegyverbeloves/
A lenyeg a szoraskep. A lovedekek becsapodasanak egymashoz valo viszonya a lenyeg es nem az hogy a cel szelen vagy kozepen helyezkedik el. /lenyeg ha teszem azt 5 loves nem talalja el a celpntot de mind kozel egymashoz csapodik be a loves pontos volt ilyenkor korigalni kell es kessz.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Dudi arra gondol hogy attol hogy ki van love x szamu lovedek es eggyik se talal celt meg lehet pontos. /alapkikepzes felkeszito logxakorlat fegyverbeloves/
A lenyeg a szoraskep. A lovedekek becsapodasanak egymashoz valo viszonya a lenyeg es nem az hogy a cel szelen vagy kozepen helyezkedik el. /lenyeg ha teszem azt 5 loves nem talalja el a celpntot de mind kozel egymashoz csapodik be a loves pontos volt ilyenkor korigalni kell es kessz.

Mi a fegyver pontosságáról beszélünk.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Igen es belovesnel is pont az a lenyeg. Ha pontos a fegyver akkor egy pontra valo helyes celzassal a lovedekek egy helyen fognak becsapodni /megha az nem is a celpont kozepe/hanem mondjuk a szele/ kis szoraskep eseten a fegyver pontos a problema amiert nem a celpont kozepere ment az osszes lovedek nem a fegyver pontatlsnsaga.

A fenti kepen is latszik hogy a kilott raketak tobb bolyba csapodtsk be. Valoszinuleg tobb loveg eredmenyezte ezt a kepet.

A lovegek eggyedevel pontosak voltak hisz nsgyjabol egy helyre csapodott be egy egy sorozatveto alltal inditott raketa.

A hiba a celzassal volt mert csak egy sorozatveto talalt celt./de a tobbi is pontos volt mert kicsi a szorsskepuk csak celt tevesztettek/
 
  • Tetszik
Reactions: endre and zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Igen es belovesnel is pont az a lenyeg. Ha pontos a fegyver akkor egy pontra valo helyes celzassal a lovedekek egy helyen fognak becsapodni /megha az nem is a celpont kozepe/hanem mondjuk a szele/ kis szoraskep eseten a fegyver pontos a problema amiert nem a celpont kozepere ment az osszes lovedek nem a fegyver pontatlsnsaga.

A fenti kepen is latszik hogy a kilott raketak tobb bolyba csapodtsk be. Valoszinuleg tobb loveg eredmenyezte ezt a kepet.

A lovegek eggyedevel pontosak voltak hisz nsgyjabol egy helyre csapodott be egy egy sorozatveto alltal inditott raketa.

A hiba a celzassal volt mert csak egy sorozatveto talalt celt./de a tobbi is pontos volt mert kicsi a szorsskepuk csak celt tevesztettek/
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Igen, nekem ez a grad elég pontosnak tűnik. A helyszínen lévő felderítő rádión helyesbít, és a következő sorozat a belövés után visz mindent mint a piros hetes. Egy szar nem prec. fegyvertől nem is olyan rossz ez, ugye? S ez csak egy Grad, nem egy Szmercs.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci