A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 127
4 158
113
Nem vagyok szakértője az egészségügynek, de ott is azt hallottam több helyről, hogy mindenre szükség lenne tegnapra, egyszerre. Infrastruktúra felújításra, létszám bővítésre/megtartásra, meg műszerekre is.
Én sem vagyok szakértője, de a most belengetett szuperkórházak kapcsán is repkednek a százmilliárdok. Van olyan közülük, amelyik a tervek szerint 3 millió ember ellátására lesz alkalmas. És ez csak egy! Kíváncsi vagyok, hogy egy átlagember mikor jut majd el oda! Na és ebből a pénzből
mi mindenre jutna, a helyi kórházakra. És itt nem feltétlenül a felújításra gondolok, hanem műszerek, normális étel, WC-papír, gyógyszerek, fertőtlenítőszerek, stb..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 784
46 932
113
Én sem vagyok szakértője, de a most belengetett szuperkórházak kapcsán is repkednek a százmilliárdok. Van olyan közülük, amelyik a tervek szerint 3 millió ember ellátására lesz alkalmas. És ez csak egy! Kíváncsi vagyok, hogy egy átlagember mikor jut majd el oda! Na és ebből a pénzből
mi mindenre jutna, a helyi kórházakra. És itt nem feltétlenül a felújításra gondolok, hanem műszerek, normális étel, WC-papír, gyógyszerek, fertőtlenítőszerek, stb..
Ki fog derülni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Én sem vagyok szakértője, de a most belengetett szuperkórházak kapcsán is repkednek a százmilliárdok. Van olyan közülük, amelyik a tervek szerint 3 millió ember ellátására lesz alkalmas. És ez csak egy! Kíváncsi vagyok, hogy egy átlagember mikor jut majd el oda! Na és ebből a pénzből
mi mindenre jutna, a helyi kórházakra. És itt nem feltétlenül a felújításra gondolok, hanem műszerek, normális étel, WC-papír, gyógyszerek, fertőtlenítőszerek, stb..

Ha csak az egyik szuperkórház 3 millió embert ellát, akkor hogy-hogy nem az átlagembereknek készül? Van 3 millió dúsgazdag az országban? :)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and marton

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 127
4 158
113
Ha csak az egyik szuperkórház 3 millió embert ellát, akkor hogy-hogy nem az átlagembereknek készül? Van 3 millió dúsgazdag az országban? :)
A szuperstadionok, kisvasutak hány embernek készülnek? És hányan látogatják? o_OA lényeg, hogy legyen munka a haveroknak, rajtuk keresztül kenőpénz a politikus elitnek. Itt nem csak a mostaniakra gondolok, de ők fejlesztették tökélyre az osztozkodást, Apeh vezérestől, legfőbb ügyészestől, köztársasági elnököstől, belügyminiszterestől, államtitkárostól....:hadonaszos:
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 040
18 719
113
Nem az egészségügy finanszírozásának terhére kell a honvédséget fejleszteni! Van éppen elég, feleslegesen elköltött százmilliárd, amit látványberuházásokra költenek a vezetőink. A kórházépítések is csak akkor érnek valamit, ha közben nem hiányoznak még a legalapvetőbb műszerek is, és meg tudjuk tartani a szakképzett orvosokat, ápolókat!

Az utóbbi évek kórház felújításai, rengeteget újítottak fel, valamint az elindult bérfelzárkóztatás az egészségügyben, abba az irányba viszi a történet fonalát, hogy meg lesz oldva. Na, nem egy nap alatt, az is igaz. Ez a kormány legalább megpróbálja megoldani ,a több évtizedeken át tolt problémák tömkelegét. Az előttiek, meg sem próbálták és akkor is lefolyt az isten pénze is. Elég ha arra gondolok Fletó mennyi kölcsönt is vett fel és a mai napig nem tudja megmondani senki, hogy hova lett és mire ment. Viszont 2013-ig visszafizettük, vért izzadva, a műve örökségét. Na ez a hozzászólásom off, a topicban, ne is folytassuk...
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 127
4 158
113
Az utóbbi évek kórház felújításai, rengeteget újítottak fel, valamint az elindult bérfelzárkóztatás az egészségügyben, abba az irányba viszi a történet fonalát, hogy meg lesz oldva. Na, nem egy nap alatt, az is igaz. Ez a kormány legalább megpróbálja megoldani ,a több évtizedeken át tolt problémák tömkelegét. Az előttiek, meg sem próbálták és akkor is lefolyt az isten pénze is. Elég ha arra gondolok Fletó mennyi kölcsönt is vett fel és a mai napig nem tudja megmondani senki, hogy hova lett és mire ment. Viszont 2013-ig visszafizettük, vért izzadva, a műve örökségét. Na ez a hozzászólásom off, a topicban, ne is folytassuk...
Szerintem se offoljuk ezzel a topikot. A lényeg, hogy arra van pénz, amire akarnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
3 948
113
A szuperstadionok, kisvasutak hány embernek készülnek? És hányan látogatják? o_OA lényeg, hogy legyen munka a haveroknak, rajtuk keresztül kenőpénz a politikus elitnek. Itt nem csak a mostaniakra gondolok, de ők fejlesztették tökélyre az osztozkodást, Apeh vezérestől, legfőbb ügyészestől, köztársasági elnököstől, belügyminiszterestől, államtitkárostól....:hadonaszos:
Nem bírsz leállni a belpolitikával? :hadonaszos:

Ja, és már hosszú ideje nincs APEH.:)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 784
46 932
113
Szerintem se offoljuk ezzel a topikot. A lényeg, hogy arra van pénz, amire akarnak.
Egy ideig, mert akkor meg másta nem lesz. Lehet HM nek venni haditechnikát nyugatit, újat, sokat, egyszerre, csak akkor nem kell várni a nyugdíjat, segélyt, állami alkalmazottnak fizetést, kórházi ellátást, közoktatást, és lesz egyszerre minden!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Egy ideig, mert akkor meg másta nem lesz. Lehet HM nek venni haditechnikát nyugatit, újat, sokat, egyszerre, csak akkor nem kell várni a nyugdíjat, segélyt, állami alkalmazottnak fizetést, kórházi ellátást, közoktatást, és lesz egyszerre minden!
Nem azt mondjuk, hogy azonnal vegyenek mindent csak jelenleg a szájaláson kívül a ráutaló magatartást sem tapasztaljuk.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Ha ennyire elmentünk a témától (mert végül is nincs beszerzés), akkor én is hozzáteszem a korházasdihoz, meg a "minden kell"-hez a magamét.
Ismerős, ki Zalában utak felújításában van ott (nem kivitelező, hanem olyan állami alkalmazott aki lelkiismeretesen végzi munkáját, ezt tanulta és most kamatoztatja is,,, ja és semmi köze sem Orbánhoz, sem Mészihez, csak egy közalkalmazott) Ők mérték fel a Lent környéki hidak állapotát. Most egynek tudtak nekiállni felújítani, erősebb lesz, mittudom én hány tonnát fog már elbírni. DE van még 3!!!! Egyikhez sem volt hozzányúlva évtizedeken keresztül! Kéne minden igaz., de a négyből most 1-re van lóvé! Tudom, mikor ezt mondta, nekem, le kellett volna birka fideszeseznem, meg hasonlók,, csak az a helyzet, a srác nincs negyven éves, van két kislánya, bevállalták a harmadikat, megkapták a Csok-ot, és úgy néz ki saját (és állami erőből, mivel szülői elég kevés volt) erőből lesz jövő ilyenkorra egy házuk, meglesz a harmadik gyerekük, és a legjobb szja sávban lesz. Hova is fog szavazni? ja, hogy birka, M1-et néző Ő-is? Legyen,, én is vállalom ezt a jelzőt ;) Ja, és a birkája kitöltötte a konzultációt is,, mert nem akarja hogy kölkeinek Abdullah legyen az osztálytársa...
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Kriss tudom hogy Katona ember vagy és ezért tisztellek meg minden ,de nem tudom neked a helikopterek vétele szájalás ? ? továbbá reggelig sorolhatnám, persze persze lehetne többet és jobbat, kivülröl mindig ezt látjuk vagy véljük hogy látjuk, de békében a hadsereg fejlesztése a legkevésbé érzékelhető befektetés a nép számára ,semmi előnyt nem éreznek belőle, ezért politikailag is mondjuk 200 milliárd a hadseregre költve , nem sokat ér, mintha az egészségügyre költenék vagy utakra.
Mivel mi mind haditechnika rajongok vagynk mi nem igy látjuk.
Ha fortuna is ugy akarja és jol keverik a kártyákat háboru előtt kell a beszerzéseket lebonyolitani és legcsucsabb technikát beszerezni, meglátjuk mi lesz hogyan....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 227
67 795
113
Pl....?
Oszát már 25+ éve szemügyre tudta venni a jenki is...

A perjel használata kicsit furcsa annak fényében, hogy a Tor ho. szintű csapatlégvédelem a Pacír meg az Sz-400 osztályok pontvédelmi rendszere. Az Tor-M1 az Osza váltótípusa, ahogy a Tor-M2 is.

A Pancírből létezik lánctalpas alvázon csapatlégvédelmi változat, de eddig senki nem rendelt belőle, az oroszok sem. Ennek oka az lehet, hogy nem telik rá és igényük sincs rá, mert a Tor-M2-őket veszik át most már. A másik oda meg az lehet, hogy az alváz és a felépítmény mindennel együtt kicsit túl van már az optimumon teherbírás és stabilitás szempontjából. A Tunguszka ugyanazt az alvázt használja úgy, hogy kevesebb rakéta (12 helyett 8 darab) és könnyebb van rajta, ami önmagában már több száz kg. Ez nem sok, de a súlypont magasan van és a borulékonyságnak ez árt. Aztán a radarok felülete és tömege is érdekes lehet. Ez csak tipp, de inkább a pénztelenség és párhuzamosság elkerülése a cél, meg a Tor-M2 HMZ-je elvileg picivel nagyobb és az M2-nél a kis rakétával azon is van már mennyiség, ha csak ARM és SDB-k lelövése a cél és nem a nagy HMZ. Akkor 4+8 = 12 db rakéta van rajta, pont mint ezen. Csak ezen ha jól látom a csövek újratöltése sanszosan időigényesebb, mint a két db nagy blokkal operáli Tor-nál. Meg persze oroszoknál is dolgozik a lobbi. A Tung. anno pont azért utálták egyesek, mert a gyorsító fokozata a védendő csapatok fején landod. Ennél is ez lenne. A Tor viszont egylépcsős...

Pantsir-S1_SAM_at_Engineering_Technologies_2012.jpg
Molni, vagy más aki agytröszt a témában, ugye az oszat ismeri kívül belül a NATO a tesztelés után kb már 25 éve, legalább. Akkor gyakoroltak ellene tudom is én f-16 block 25-el, meg hasonlókkal. Viszont azóta ezek helyett jön az f-22 f35 f-18 grovler pl amik ellen netán ismét tesztelni szeretnék. Vagy ez lényegtelen mert már korábban ismerik vagy pl a polakoknal már gyakorolhatják ellene az új gépekkel? Ezért csak amiatt vennék meg hogy ne legyen mondjuk Kim vezére pl?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Kriss tudom hogy Katona ember vagy és ezért tisztellek meg minden ,de nem tudom neked a helikopterek vétele szájalás ? ? továbbá reggelig sorolhatnám, persze persze lehetne többet és jobbat, kivülröl mindig ezt látjuk vagy véljük hogy látjuk, de békében a hadsereg fejlesztése a legkevésbé érzékelhető befektetés a nép számára ,semmi előnyt nem éreznek belőle, ezért politikailag is mondjuk 200 milliárd a hadseregre költve , nem sokat ér, mintha az egészségügyre költenék vagy utakra.
Mivel mi mind haditechnika rajongok vagynk mi nem igy látjuk.
Ha fortuna is ugy akarja és jol keverik a kártyákat háboru előtt kell a beszerzéseket lebonyolitani és legcsucsabb technikát beszerezni, meglátjuk mi lesz hogyan....


Tudod mennyi ido egy modern haditechnika rendszerbe allitasa ? Kikepzes a kezeloknek karbantartok logisztikanak. Rendszer integralas stb. Haboru elott csak kapkodhatsz es azt is rohadt dragan. Raadasul kell hozza egy krstalygomb is hogy megmond mikor is kezdodik a haboru.

Az allandoan fentartott hadsereg az draga de megis ez a legolcsobb es legmegbizhatobb megoldas ha vedeni akarod az orszagodat. A Britek tudod mikor hirdettek meg a "10 evig biztos nem lesz haboru" gazdasag es katonapolitikajukat? 1938 ban. Jott is Dunkerque meg szenvedes egeszen 43 mig es ehez is a nagyteso kelett hogy kitomje oket hadianyaggal meg minden joval. Egyedul valszeg elvereztek volna a nacikkal szemben csakugy mint az oroszok.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Megtaláltam a korábban említett fotós képeit.

Nyírtelki hadianyag raktárban uralkodó állapotok:
https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!1977&cid=92D81BA291AEC03A

Tápiószecsői raktár (felhívnám a figyelmet a világháborús fegyverekre...)
https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!7241&cid=92D81BA291AEC03A

Egyéb finomságok charlie21 től:
https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!102&cid=92D81BA291AEC03A
Na végre megtaláltam a képeket.
Térjünk vissza egy kicsit a témához. Nos ahogy csemegéztem a képek között beugrott egy kósza "remélem nem hülye" gondolat. Nem tudom hogy azóta mi változott a helyzet és mennyit kukáztak ki. De eszembe jutott egy Zsiványi Attila nyilatkozat. Mely szerint a "hazai" hadiparra és rányomja a bélyegét a szaki hiány. Nos mi lenne ha ezekre az "ócskavasakra,kikukázandó eszközökre valamilyen tanfolyamot,alkotási lehetőséget/részbeni felújítási esetleg valamilyen garázs alapon modernizálást Pl egy régi dobozos uralra egy dron zavaró elektronikát eszközölni. *(itt nem a használhatóságot kellene figyelembe venni,hanem azt hogy ezek a "pályakezdők" mit tudnának magukból kihozni. A lényeg megtalálják magukban a kreativitást és közben fejlődjenek az is meglehet hogy későbbiekben egy versenyképes koncepsziót tesznek le az asztalra)*. Lehetne szervezni fiatal kezdő/haladó mérnököknek,technikusoknak. Miért is? Mert így a HM nek vagy az "ébredező" hadiparnak is lehetősége lesz rá, hogy "megtalálja" esetleg későbbiekben felkarolja azokat a leendő mérnököket/szakikat akikre későbbiekben szüksége lesz. Az a röhej az egészben hogy ha ha lenne egy ilyen program alig kerülne valamibe. Persze az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy ha lenne egy ilyen program a végzősök (már aki elér oda) nagy része vagy itthon a versenyszférában fog elhelyezkedni, (ami még jó is lenne mert itthon maradnának) vagy külföldre hajókáznak. A lényeg. Azokon az ócskavasakon lehetőség nyílna hogy megtaláljuk azokat fiatalokat akikre később szüksége lehet a HM nek vagy a hazai iparnak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 227
67 795
113
V
Egy 55-60 tonnás trélernek nem két ft az árra:D Egyébként a trélereknek örülök,mert önjáró tüzérségtől kezdve harckocsikon át bármit lehet vele szállítani.
Van ilyesmink? Mert Szomodra az a fél tucat hetvenkettes gyalog is kicsuhog. Másrészt nem hiszem ne volna hozzájuk treler meg a múlt evezredbol mikor több száz hk-hoz kellett komoly teherbírású treler.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 227
67 795
113
J
Ezért mondom azt hogy a Románok erőn felül tolják. Mert be lehet szerezni ATACMS -ot, 4 század F-16 ot, csak fent is kell majd tartani. Az is mehet, csak semmi másra nem lesz akkor pénzük. Szerintem még nekünk nem kell őket követni ilyen hülyeségekben.
Hacsak nem finanszírozzák meg nekik mint Mojseeknek a közel keleten.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
miért ne bírnák?

Magyarország is a meglévőnél jóval többet elbírna, meglévő költségvetési összegből.
 
M

molnibalage

Guest
Molni, vagy más aki agytröszt a témában, ugye az oszat ismeri kívül belül a NATO a tesztelés után kb már 25 éve, legalább. Akkor gyakoroltak ellene tudom is én f-16 block 25-el, meg hasonlókkal. Viszont azóta ezek helyett jön az f-22 f35 f-18 grovler pl amik ellen netán ismét tesztelni szeretnék. Vagy ez lényegtelen mert már korábban ismerik vagy pl a polakoknal már gyakorolhatják ellene az új gépekkel? Ezért csak amiatt vennék meg hogy ne legyen mondjuk Kim vezére pl?
Az Osza eleve elavult olyan nagyhatalom ellen, aki annak HMZ-jén kívül bombázgat már 4++ gépekkel is. És nem egyesével, hanem akár 4-8-asával dobálva azt. Az Osza paraméterei ismertek, a saját gépeikét is ismerik. Szimulációk meg már vannak elég régóta. Nem kell mindennek ma már fizikailag egy helyen lenni. Egy 50+ éves alapokkal bíró eszköznél nincs miről beszélni, amit a VSz összeomlása után a keletnémet készletekből amúgy is megnézhettek, ami sanszosan fejlettebb, mint a 3. világbeli export változat...
 
M

molnibalage

Guest
Ha fortuna is ugy akarja és jol keverik a kártyákat háboru előtt kell a beszerzéseket lebonyolitani és legcsucsabb technikát beszerezni, meglátjuk mi lesz hogyan....
  1. Nemzetbiztonságot fortunára alapozni. Hallod, ez volt nemhogy a hét, vagy év, de minden idők egyik legvicesebb kommentje...
  2. Még a kirobbantóik sem tudták megjósolni azt, hogy mikor kezdődik. Lásd Hitler ígérgetése és a Z-terv füstbe menése alapoktól kezdve. Sok realitása nem volt, de kb. ennyire tervehető az, hogy "háború előtt"...
  3. Hányszor kell még elmagyarázni, hogy kurvára nem lát előre senki semmit? Ma rohamtempóban egy kulcsrakész és bejáratott komlex eszköz rendszeresítése is 2 év, ha korlátlan forrásokat adsz rá. Ez hol van meg itthon?
A padlón keresem az állam kommented láttán...