A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 754
3 975
113
Sajnos ebből van egyre kevesebb.
Igen , igazad van. A fizikummal annyira nem is lenne baj, mint a idenditásbeli problémákkal, ami nagyon gáz. Itt arra gondolok, hogy arra nevelik a fiatalokat a kereskedelmi médiákban , hogy a saját boldogulásod mindig előbbrevalóbb , mint a közösséged, amiben élsz.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Hát Igen fejlesztési irányok jelenleg nincs
szerintem van, de a jelenlegi geopol helyzetben egy allam sem mondana meg elore, hogy kitol mit es mennyiert fogunk mikor vasarolni. Arrol nem is beszelve, hogy a kormany nagyon fel attol, hogy az ellenzek barmibe belekot igy a valasztasok elott, tehat mar csak ezert sem mondanak el semmit, de attol meg biztos vagyok benne hogy van egy koncepcio. Pl. az utobbi egy evben rengeteg mindent kezdtek fejleszteni, kijavitani, megalapozni a Honvedsegi es tarsszerveknel, de ezek kozott egy sincs ami egyertelmu hosszu tavu elkotelezodest jelentene egy adott szovetsegi rendszer fele. Godolom a tervek megvannak mindegyik eshetosegre, de pl. tankot vagy legvedelmet (tehat ami fix elkotelezodest jelent) majd csak akkor veszunk ha mar eldol hogy hol allunk. Addig is van eleg terulet ahova onthejuk a penzt (illetmeny, laktanyafelujitas, uj szemelyi felszereles, pilotakepzes-ujrainditas, tartalekos rendszer kiepitese, ...)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
szerintem van, de a jelenlegi geopol helyzetben egy allam sem mondana meg elore, hogy kitol mit es mennyiert fogunk mikor vasarolni. Arrol nem is beszelve, hogy a kormany nagyon fel attol, hogy az ellenzek barmibe belekot igy a valasztasok elott, tehat mar csak ezert sem mondanak el semmit, de attol meg biztos vagyok benne hogy van egy koncepcio. Pl. az utobbi egy evben rengeteg mindent kezdtek fejleszteni, kijavitani, megalapozni a Honvedsegi es tarsszerveknel, de ezek kozott egy sincs ami egyertelmu hosszu tavu elkotelezodest jelentene egy adott szovetsegi rendszer fele. Godolom a tervek megvannak mindegyik eshetosegre, de pl. tankot vagy legvedelmet (tehat ami fix elkotelezodest jelent) majd csak akkor veszunk ha mar eldol hogy hol allunk. Addig is van eleg terulet ahova onthejuk a penzt (illetmeny, laktanyafelujitas, uj szemelyi felszereles, pilotakepzes-ujrainditas, tartalekos rendszer kiepitese, ...)

Tudod az a nagy büdös helyzet, hogy lassan nyolc éve vannak kormányon, de még semmit nem vettek, amivel lőni is lehet.
Vehettünk volna bőven semleges országtól is. Vagy mondjuk valamelyik V4 államtól, de még az sem jött össze.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Tudod az a nagy büdös helyzet, hogy lassan nyolc éve vannak kormányon, de még semmit nem vettek, amivel lőni is lehet.
Vehettünk volna bőven semleges országtól is. Vagy mondjuk valamelyik V4 államtól, de még az sem jött össze.
Nem igy van, mivel a valsagbol 2015-ben jottunk ki egyertelmuen, a GDP/munkanelkuliseg/egyeb fontos makrookonimiai adatok akkorra haladtak meg a 2008-ast! (2013-ban mar latszott, hogy labaunk kifele, de meg szarban voltunk) Tehat volt ra 2 ev, hogy vegyenek valamit es azota szorjak is a penzt a Honvedsegre, de nyilvan van meg mire kolteni boven. Olyat meg ne puffogtasson senki mar, hogy nem vettunk semmit amivel loni lehet, hiszen te sem a tetovel kezded a hazepitest, illetve igenis vettunk pl. geppisztolyokat a rendorsegnek (ahova a hatarorseg beolvadt) vagy a Gripenekre bombakat. Barki aki ma fanyalog el sem tudta volna kepzelni a szocik alatt, hogy egyszer ennyi fejlesztes fog megindulni itt es ez meg cak az elso eve a haderoreformnak.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 754
3 975
113
Tudod az a nagy büdös helyzet, hogy lassan nyolc éve vannak kormányon, de még semmit nem vettek, amivel lőni is lehet.
Vehettünk volna bőven semleges országtól is. Vagy mondjuk valamelyik V4 államtól, de még az sem jött össze.
Na ne már ! Mintha nem is itt élnél, ezt úgy mondod. Az első négy évben vettek bátorságot és kilőtték az IMF-t. ;) Ettől jobb beszerzést az első évben nem is vártam.
Minden csak viszonyítási alap. Szerinted a románok a megrendelt Patriótokkal le tudják szedni az IMF-t?:D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Amúgy meg jól tolják viccen kívül :hadonaszos:
Nézzünk szét egy cseppet a szomszédokban.
Szlovák Patria. Ahogy elnéztem a számokat nekem közel 5.5 millió Euro jött ki darabonkénti áron. Hát sztem ez kurva sokk db énti ár! valaki aki jobban jártas a thémában nézzen már utána hogy tényleg ennyiért vették e???? Köszi! Igaz van közben beszereztek 12 db új helit is,közben meg bevezették a sorkatonai szolgálatot önkéntes alapon pár éve. Mert létszám ott is a nádasi béka seggét súrolja arulról
Román f-16 ok,légvédelem meg amit kiabálnak. Több tíz milliárd dollárért? Oszt talpasaink elfelejtették hozzátenni hogy honnét a búbánatba lesz rá pénzük. Mert vagy felkopik az álluk. Vagy valakit lerohannak időközben a késve és "alul" fizetett katonáikkal:rolleyes:
Horvátok: ugyan vettek pátriákat önjáró ütegeket + szereztek be heliket. De légierő a jó uki szakértelemnek köszönhetően kuka. Nem is lesz egy darabig még légierejük mert a pénz na szóval a pénz kevéske rá. Ha csak nem kapnak (segélyben) majd pár db gépet. Inkább okosban vettek ami pénzük volt 12 db önjárót.
Szerbek: Hát ahogy elnézzem a déli szomszédainkat az igazat megvalva most ők állnak legjobban a térségben. Van némi használható harckocsi és IFV állományuk. Tűzérségük, saját hadiparuk. Fejlesztéseik. Inkább ott is a létszám a szűkös tényező.
És itt jövünk mi a képben. Mit is csináltunk az elmúlt két évben: bizony sajnos nálunk ebből a két tényező nehezíti a modern elképzeléseket. A pénz és a létszám.
-felújitotunk 6 db szállító helit. Jó lenne hozzá a későbbiekben még ugyan ennyi.
-Felújítjuk a kicsi AS350 et. Kapnak Erősebb hajtóműveket + külső teher pilotokat (javítsatok ki nyugodtan fáradt vagyok már gépelni) Vajon miért? Lehet hogy a beszerzési tapasztalat alapjait teremtik meg velük?? saját tippem a későbbiekben lehet beszereznek majd néhány új H-125 könnyű harci heliket. megj: jól is járnánk vele.Olcsóak a mi igényeinkhez "tökéletesen" megfelelőek lennének.
-Felújítunk 12 db Mihut. Remélem az éjellátás képességeit már előkészítik bennük.Fegyverrendszereket a szerbektől-(lengyelektől) szinte bármit be tudnánk szerezni. Igaz nem a legmodernebbek. De adott célra tökéletesek lennének. Ha már orosz szankciók miatt nem lehet.Nem hiába találgozgatunk mostanában elég ""sűrűn"" a druszákkal.
-Beindult az ÖTT rendszer igaz még nagyon de nagyon az elején tartunk. Döcög is még rendesen mint a hidegen betolt motor. Én nagyon szeretném, de szerintem sokan így lennénk vele. hogy jövő ilyenkorra szeretnék-énk már ehhez hasonló szavakat itt olvasni. Önkéntes sorkatonaság, több hetes nyári katonai tábor a tinédzsereknek, lőterek-kiképzőpályákkal,megújult toborzó honlap stb,stb
-Veszünk/vettünk szállítógépeket. Igaz előbb a kormányzati igényeknek/csapatszállításnak de új gépek beszerzéséről is hallani. (még a használt 2db svéd herculessen se lennénk meglepődve:D
+ ba az apróságok.
Nekem ebből az tűnik le: Igen beindult valami. Nem oly mértékben és magasságban mint szeretnénk. Tegyük hozzá hogy szinte mindenen de mindenen változtatni kéne. Ez viszont rengeteg idő és energia nem beszélve hogy egy mélyre ható szerkezeti változtatásra az adott szakterületen nagyon képbe kellene lenni. Na ennek még híján vagyunk. (szerintem mostanra már igen kevés hozzáértő maradt,vagy egyáltalán nem maradt a rendszerben vagy lentről jövő hangokat elnyomják vagy nem hallgatják meg) De térjünk vissza az megvalósításokhoz elképzelésekhez. Mint írtam korábban hogy érződik valami szakmaiság is az irányokon elképzeléseken. Tudom kívül állóként írok. De pár évet lehúztam folyamatszervezésben. Tehát igen ahogy írtátok. van irány és cél. Ebből következik hogy a rendelkezésre álló erőforrásokból megpróbálják a lehető legtöbbet kihozni. (Igaz haveroknak is jusson a csontból) De mi még mindig jobban állunk mint a pl a romulánok. Mert mi legalább ha kicsit is de már ésszel csináljuk. Nem vágunk bele über hasra ütött beszerzésekben oszt utána koplaljunk meg maradna a pár év alatti amorcizáció alapon. Megéri így e nekünk? Szerintem nem. Maradjunk csak egyenlőre a felújításoknál,meg az olcsóbb apróbb beszerzésekben. Kis lépesek. De öszeségében "jó" lépések. lehetnének jobbak is! Majd meglátjuk mit hoz a jövő.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Nézzétek munkák kapcsán fontos a pár beszéd az őszinte párbeszéd!

Nézd a munkaerő piacon a régóta hangoztatott demográfia helyzet most gyűrűzik be. Ehhez jön nyugat-európai országok munkaerő elszívása. Eu mért jó mért nem témában már írtam. Eu támogatások milyen jók stb lehet hangoztatni, de ezen pénzekért cserébe feladtuk piacunk és iparunk. Valamint hazánkból is a jól képzet dolgozni akaró fiatal alacsony bérek miatt áramlanak nyugatra. Egy gyerek felnevelése hazánkba is évente 1 milliós kiadás 20-23 éves koráig tanul átlagosan ez gyerekenként 20-23 millió forint érték. Nem is beszélve hogy ezen fiatalok itthon és nyugaton aktív éveik alatt mennyi értéket termelnek meg! 3. szempont Kína helyett a németek a volt keleti blockba hozzák a munkát és 1/5 bérélt dolgoztatja az embereket a gyártósoron. Ez már plusz extra profit számunkra!
Google a barátunk a hazai korfára is rálehet keresni a társadalmunkban jelenleg a legnépesebb réteg a 41 éves korosztály. Összesen 181 000 fő az én korosztályom aki jelenleg 29 évesek már csak 121 000 vannak. 21 évesek 117 000 csökkenő tendencia. És ehhez jön a külföld munkaerő elszívása. 3 hatás ként hazai gazdaság is nőne az olcsó viszonylag jó képzett munkaerő miatt. Csak hát egyre nehezebb ezért jó most melósnak lenni.

https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html

"de ezen pénzekért cserébe feladtuk piacunk és iparunk."

1991ben a VSZ nem szabályozottan összeomlott. Nem feladtuk a piacainkat hanem elvesztettük azokat. 30.000 Ikarus helyett 1995ben készült 1.500. És 1.500at se sikerült értékesíteni állt a csillagos ég alatt. Eközben ezen vállalatok vég nélkül termelték a veszteségeket. 1995 meg nagyon messze van 2004től.

A magyar mukaerő kiáramlása nagyon nem EUba való belépésünkel indult el, hanem kb miután fellebent a vasfüggöny. 2004ben annyi változott, hogy onnan nem kell trükközni. Nem mellesleg megjelent az internet nevű dolog. pár click és csinálhatja uazt NYon 3-4*annyiért. Akkor mért ne tegye? Túró rudi? btw az internet is az EU bűne? És akkor a fapadosokat még nem is említettem. Ami Malével anno volt 90.000 1999ben az most 30.000. És 1999ben 40netto már egy jobb fizetés volt. Tessék szorozni.

Ne emeljük ki imo Németeket. Nem németek mindenki oda viszi a termelést, szolgáltatást vagy akár a kfet is ahol az a legolcsobb. Számíthat még a piacok közelsége, kultúra képzettség... és rengeteg minden de kb ennyi. És itt visszakanyarodhatunk 1991hez. A befektetésekért azért, hogy aki idejön "extraprofitot" termeljen verseny van. Ha nem tetszik nem kell ebbe beszálni a tőke legyen az Német, US, Japán, Kína vagy akár Orosz szépen megy majd máshova.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
Tudod az a nagy büdös helyzet, hogy lassan nyolc éve vannak kormányon, de még semmit nem vettek, amivel lőni is lehet.
Vehettünk volna bőven semleges országtól is. Vagy mondjuk valamelyik V4 államtól, de még az sem jött össze.
Amivel lőni is lehet, az stratégiailag nem fontos, mondhatni lényegtelen a Magyarországon! Csak a foci!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ne emeljük ki imo Németeket. Nem németek mindenki oda viszi a termelést, szolgáltatást vagy akár a kfet is ahol az a legolcsobb. Számíthat még a piacok közelsége, kultúra képzettség... és rengeteg minden de kb ennyi. És itt visszakanyarodhatunk 1991hez. A befektetésekért azért, hogy aki idejön "extraprofitot" termeljen verseny van. Ha nem tetszik nem kell ebbe beszálni a tőke legyen az Német, US, Japán, Kína vagy akár Orosz szépen megy majd máshova.

Hát pedig de. A német külker többlet viszi jórészt a német gazdaságot.
Azon kívül nem egy német áp jár pl melózni Svájba, Ausztriába, Dániába, még pár száz euróval, frankkal, koronával többért is.
Össze kell hasonlítani a csehszlovák kuponos privatizációt a magyarral, vagy a lengyelt is lehet.
Nem véletlenül előztek le minket, mert nem adták oda a stratégiai ágazatokat fullba.
A magyarok viszont igen, plusz az akkori MNB kamatpolitikája, amely mentén izzadságmentes dollármilliókat szipkázhattak ki az országból.
Nem véletlenül szidják Matolcsyt, mert levette az alapkamatot így megszünt ez a lehetőség.
Viszont ezért van most béremelés, ezért vannak beruházások, útépítések. Persze előtte az IMF-hitelt vissza kellett fizetni és kirakni őket innen.
Tehát eddig is megtermeltük kisebb-nagyobb mértékben ezt a pénzt, de a multinackó tőke szépen zsebretette azt amit itthon nagy nehezen összehoztunk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Helyes, nem gonoszkodásból írtam, csak még emlékeztem arra tavalyi beszélgetésre. :)
Másrészt én inkább lennék katona mint pénztáros, az azért kevésbé stresszesebb mint azzal a rengeteg idiótával foglalkozni akik ott türelmetlenkednek a kassza előtt.
Khmm. Idióta van mindenhol :p.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
"de ezen pénzekért cserébe feladtuk piacunk és iparunk."

1991ben a VSZ nem szabályozottan összeomlott. Nem feladtuk a piacainkat hanem elvesztettük azokat. 30.000 Ikarus helyett 1995ben készült 1.500. És 1.500at se sikerült értékesíteni állt a csillagos ég alatt. Eközben ezen vállalatok vég nélkül termelték a veszteségeket. 1995 meg nagyon messze van 2004től.

A magyar mukaerő kiáramlása nagyon nem EUba való belépésünkel indult el, hanem kb miután fellebent a vasfüggöny. 2004ben annyi változott, hogy onnan nem kell trükközni. Nem mellesleg megjelent az internet nevű dolog. pár click és csinálhatja uazt NYon 3-4*annyiért. Akkor mért ne tegye? Túró rudi? btw az internet is az EU bűne? És akkor a fapadosokat még nem is említettem. Ami Malével anno volt 90.000 1999ben az most 30.000. És 1999ben 40netto már egy jobb fizetés volt. Tessék szorozni.

Ne emeljük ki imo Németeket. Nem németek mindenki oda viszi a termelést, szolgáltatást vagy akár a kfet is ahol az a legolcsobb. Számíthat még a piacok közelsége, kultúra képzettség... és rengeteg minden de kb ennyi. És itt visszakanyarodhatunk 1991hez. A befektetésekért azért, hogy aki idejön "extraprofitot" termeljen verseny van. Ha nem tetszik nem kell ebbe beszálni a tőke legyen az Német, US, Japán, Kína vagy akár Orosz szépen megy majd máshova.
Nagyon felreerted a helyzetet: VSZ osszeomlasa resz igaz, de ebbol egyaltalan NEM kovetkezik, hogy a kapitalizmus helyett az EU vadkapitalizmusara kellett valtanunk! Lengyelorszag is akkor kezdett raketakent emelkedni amikor megszunt a szovjet megszzallas, NEM akkor amikor evekkel kesob becsatlakoztak az EU-hoz! Az igaz, hogy Lengyelorszag eseteben haszna IS volt az EU csatlakozasnak, nem csak kara, mivel sokkal nagyobb gazdasagkent es sokkal jobb politikusainak koszonhetoen sokkal jobb szerzodest kapott a nyugattol mint az osszes tobbi kelet-kozepeuropai allam, de ma mar a lengyelek is panaszkodnak az EU-ra! (A csatlakozasi targyalason egesz egyszeruen megmondta a lengyel kormany, hogy NEM fogunk csatlakozni, ha nem kapjuk legalabb azokat a felteteleket mint a sokkal nagyobb gazdasagu Spanyolorszag. A tobbi szervilis, liberalbolsevik allam bezzeg konyorgott a csatalkozasert, meg is lett az eredmenye)