A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Amikor jelentkeztem az ÖTT hoz rögtön az első kérdés az volt hogy milyen jogsim van? Ami szerintem nem véletlen. C és bármilyen jogosítvánnyal rendelkezőket is keresnek Pl targonca. Ami szerintem nem véletlen. Több mint valószínűleg a Területi/Műveleti védelmisek is fel lesznek később vagy BTR el vagy valamilyen pszh járművel feltöltve. Nem tudom. Nekem az az érzésem ha összehoznak valami használható létszámot akkor az adott létszámot valahová fel fogják fejleszteni. És több mint valószínűleg a területvédelemnél a BTR re fognak alapozni. Ami óhatatlanul magával fogja rántani a könnyű lövész koncepciót kicsit másképp,magyarosan.
Inkább azért kérdezik, mert sofőrből mindig hiány van. Aki megszerzi a C jogsit bent lép is le rövid időn belül.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Inkább azért kérdezik, mert sofőrből mindig hiány van. Aki megszerzi a C jogsit bent lép is le rövid időn belül.
Nem is csoda. Egy c jogsi nehéz pótkocsival közel 200 pipi. Ha ez megvan itthon bárhová eltud menni. Mert lassan mindenhol sofőr hiány van.
Na jó van én lépek egy két hétre talán egy hónapra. Ha csoda történik felnézek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Harckocsizó.
Gépesített lövész.
Gépkocsizó lövész.
Szerintem így jobb. :)

Csak semmi köze nincs ahhoz, amit ez a három fogalom jelent: nehéz, közepes, könnyű. Mind a gépesített lövész, mind a gépkocsizó lóvész lehet nehéz, közepes vagy könnyű kategóriákba sorolható. Itt lényegében a hadfelszerelésről van szó és a taktikáról. Ezenkívül a harckocsizó az nem sorolható gyalogság kategóriába. Az egykori gyalogság/lovasság felosztás bizonyos mértékben ma is alkalmazható. A felderítők, a harckocsizók, a különféle nagy mozgékonyságú erők a modern lovasság, míg a gyalogságot a lövészek jelentik nehéz-közepes-könnyű kategóriától függetlenül, mivel ez a három kategória alkalmazható a harckocsikra is. A nehéz harckocsizó alakulatok az MBT-k, a közepes az IFV bázisú könnyűharckocsik, míg a könnyű a gumikerekes páncélvadászok!

Hadfelszerelés és taktika áll e három kategória mögött.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Csak egy példa arra, hogy nem a látszat, hanem a taktika is beleszól ebbe a kategóriákba! Páncélozatlan könnyű járművekkel gépesített gyalogság:
marines-hmmwvs.jpg


Harckocsikkal támogatott, páncélozott járműveken utazó gépkocsizó gyalogság:
a398ecde34fa1921c4ac8eea7243c5ee.jpg

Igen, a BMD elvben alkalmas lenne gépesített taktikára, de valamiért a képen látható katonák csak utaznak rajta a harcolnak benne helyett. Megvolt ennek az oka, most ne bontsuk ki, de bizony ez képen a klasszikus gépkocsizó gyalogos harc alapvetése, itt a jármű csak elvisz A-ból B-be!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A vértesnél vagy vadásznál csak jobb. De ott volt a végén a szmájli.

Speciel ez az európai katonai terminológia. Páncélos gyalogság, vagy lovasság, vértes gyalogság, vagy dragonyos lovasság (ugye a Stryker dandárok!) és a vadászok (jäger, jagdkommando) meg a huszárok (hussards). A magyar katonai hagyományokat megtagadó rákosista időkmáig élő örökségeként nem nevezzük néven azt, amit az összes NATO szövetségesünk ilyen neveken nevez!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Igen, a BMD elvben alkalmas lenne gépesített taktikára, de valamiért a képen látható katonák csak utaznak rajta a harcolnak benne helyett.

A helyzet az, hogy a legjobb IFV is alapvetően szállítja a katonát és nem abból harcol. Természetesen, fő és mellékes fegyvereivel a harcjármű maga is harcba száll, de a gyalogság legjobban akkor jár, ha kiszáll, ahogy felveszik a harcérintkezést. Valamennyi helyi háború azt bizonyította, ha megkísérlik azt a harcászati elképzelést követni, hogy a harcjármű lőrésein, harcjárműből harcolnak, akkor csúfos veszteség a vége élő erőben, az ezt próbálók részéről. Gyalogság akkor a leghatékonyabb, legjobb százalékkal marad életben, ha gyalog van a harctevékenységben közvetlenül. persze, hogyne számítana hogy IFV ,vagy PSZH csak, ami van. Hogyne kellene a lánctalpas IFV.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
A magyar katonai hagyományokat megtagadó rákosista időkmáig élő örökségeként nem nevezzük néven azt, amit az összes NATO szövetségesünk ilyen neveken nevez!

Na engem ezzel a retard szöveggel ne fárassz.

Nehézdandár (magyarul "páncélos"): hk + lánctalpas IFV + lánctalpas önjáró
Közepesdandár (magyarul "vértes"): hk + 8x8 v 6x6 gumikerekes APC + valamilyen gumikeres önjáró
Ez rendben van.

Könnyűdandár (magyarul "vadász" v. "huszár"): 4x4 gumikerekes és valamilyen aknavetős tűztámogatás, esetleg könnyű lövegek, gazdag országokban légi mozgékonyság.
Ez meg gondolom a különlegesek lesznek.

A járműveken felül fontos hogy a gyalogság tűzerejét is növeljük, új könnyű géppuskák, cső alatti gránátvetők, nem irányított és irányított páncéltörő rakéták, automata gránátvetők, MANPADS és természetesen mindenkinek éjjellátó.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A helyzet az, hogy a legjobb IFV is alapvetően szállítja a katonát és nem abból harcol. Természetesen, fő és mellékes fegyvereivel a harcjármű maga is harcba száll, de a gyalogság legjobban akkor jár, ha kiszáll, ahogy felveszik a harcérintkezést. Valamennyi helyi háború azt bizonyította, ha megkísérlik azt a harcászati elképzelést követni, hogy a harcjármű lőrésein, harcjárműből harcolnak, akkor csúfos veszteség a vége élő erőben, az ezt próbálók részéről. Gyalogság akkor a leghatékonyabb, legjobb százalékkal marad életben, ha gyalog van a harctevékenységben közvetlenül. persze, hogyne számítana hogy IFV ,vagy PSZH csak, ami van. Hogyne kellene a lánctalpas IFV.

Épp ezért terjedtek el nagyon a különféle könnyű, páncélozott járművek, a felpáncélozott HMMWV-k, a MRAP-ok, stb. Nem kell kiszállniuk, mert nincs szállított gyalogság bennük, csak járművezető, járműparancsnok és géppuskás vagy esetleg még +1 katona. A mozgékonyság a viszonylagos páncélvédettség (gyalogsági fegyverekkel szemben) megmarad), viszont ballasztnak nem marad ott a járműben 5-7 katona, akik tényleg nem tudnának érdemlegesen hozzászólni a harcnoz.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Na engem ezzel a retard szöveggel ne fárassz.

Pedig de. Akkor a haladó erők eltörölték a múltat annak terminológiájával együtt és politikailag kínossá tették ezeket a kifejezéseket. Máig az elavultság képzete társul hozzájuk, ami bizony a továbbélő rákosista örökség, amit te is hordozol, feljebb szmájlival hoztad a világ tudomására, hogy te nem vagy elmaradott gondolkodású, hogy olyan fogalmakat használj, mint a "vadász"!

Ez meg gondolom a különlegesek lesznek.

Hát nagyon nem, hanem némi túlzással úgy a fél NATO mostanra. Afganisztánban lényegében mindenki ilyen volt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Épp ezért terjedtek el nagyon a különféle könnyű, páncélozott járművek, a felpáncélozott HMMWV-k, a MRAP-ok, stb. Nem kell kiszállniuk, mert nincs szállított gyalogság bennük, csak járművezető, járműparancsnok és géppuskás vagy esetleg még +1 katona. A mozgékonyság a viszonylagos páncélvédettség (gyalogsági fegyverekkel szemben) megmarad), viszont ballasztnak nem marad ott a járműben 5-7 katona, akik tényleg nem tudnának érdemlegesen hozzászólni a harcnoz.

Hát szerintem jó magányos célpont, ha egy ilyen terepjáró, vagy MRAP bemegy a harcba, kísérő gyalogság nélkül. Az arab izraeli háborúkban próbálták a szíriai erők, hogy nem szálltak ki a BMP-ből. Abból akartak harcolni, ahogy együtt mozognak a harckocsikkal. Erős veszteségeik lettek, miközben harci hatékonyságuk alig ért valamit.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Hát nagyon nem, hanem némi túlzással úgy a fél NATO mostanra. Afganisztánban lényegében mindenki ilyen volt.

Tudtommal nemrég fejlesztették a különleges rendeltetésű ezredet dandárrá, legalábbis névleg. Vagy tervezik, nem tudom pontosan.

Pedig de. Akkor a haladó erők eltörölték a múltat annak terminológiájával együtt és politikailag kínossá tették ezeket a kifejezéseket. Máig az elavultság képzete társul hozzájuk, ami bizony a továbbélő rákosista örökség, amit te is hordozol, feljebb szmájlival hoztad a világ tudomására, hogy te nem vagy elmaradott gondolkodású, hogy olyan fogalmakat használj, mint a "vadász"!

A gépkocsizó lövész a második világháborúban is használt fogalom volt, nem tudom ez mennyire számít rákosistának. De ne lovagoljunk ezen, leszarom minek nevezik csak legyen végre egy épeszű koncepció.
 
M

molnibalage

Guest
Csak egy példa arra, hogy nem a látszat, hanem a taktika is beleszól ebbe a kategóriákba! Páncélozatlan könnyű járművekkel gépesített gyalogság:
marines-hmmwvs.jpg


Harckocsikkal támogatott, páncélozott járműveken utazó gépkocsizó gyalogság:
a398ecde34fa1921c4ac8eea7243c5ee.jpg

Igen, a BMD elvben alkalmas lenne gépesített taktikára, de valamiért a képen látható katonák csak utaznak rajta a harcolnak benne helyett. Megvolt ennek az oka, most ne bontsuk ki, de bizony ez képen a klasszikus gépkocsizó gyalogos harc alapvetése, itt a jármű csak elvisz A-ból B-be!
Teljesen rosszul használod a fogalmakat. A HT összfoglaló csapatlégévdelmi rész elején tisztázva van. Gépkocsizó lövészek teljesen páncélozatlanok, illetve az angol néha valamiért a gl. is azt használja, ha az gumikerekes BTR.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Gonosz. Nem tudom ki hogy van vele de nem hiszem hogy itt a térségben nagyobb fegyveres csetepaté legyen. Részünkre az iszlám invázió bármilyen formája nagyobb veszélyt jelent mint bármilyen nagyot mondó szomszéd. Az oroszok ellen? Sztem ha bevonulnának még üdvözlégy partit is szerveznének a tiszteletükre.
Ha bármiféle szituációra kerülne sor itt bárhol az országban és tovább fajulnának a dolgot. Akkor csak jelezném (aki itt él észak keleten annak ismerős lehet) Azon az ukrán-magyar határon akkor nem tonnaszámra jönne át a cigi. Hanem tonnaszámra a fegyverek,municiók. Csak legyen rá elég valuta. Egy ilyen helyzet esetén pont az uki-magyar cigi maffia maradna ki a bizniszből. Nem ahhoz túl sokat érne az konfliktus részükre.

'12-ben megjósoltad volna az ukrajnai háborút? Naugye.
Egyébként nem basztatásból írjuk, hogy nem kell nekünk szubszonikus sugárhajtású harci gép, hanem azért, mert ennél körülbelül 1200 fontosabb dolog van.

Fentebb mar emlitettem az amcsi szervezesi rend lessz atveve. 1-2-1 aranyba plussz 2 onallo ezreddel /koztuk egy varosi harc/ es ket harom sved minta alapjan letrejovo onallo zaszloaljakkal nem lenne ez olyan rossz.
De hat na...

A városi harcra specializált alakulat igénye teljesen legitim, de azt azért ne felejtsük el, hogy mi nem Svédországban élünk. Én legalább is nem. teljesen más a mi katonaföldrajzi helyzetünk, fentebb írtam.

Jah olvastam, de azért a btr-80 nem stryker, legalábbis ami a fegyverzetet illeti, bár a 30mm nem rossz.

Nem rossz, csak még senki nem mondta a szemembe, hogy a 30-assal lehetne célzott sorozatot leadni. Az ellenkezőjét viszont igen.

A helyzet az, hogy a legjobb IFV is alapvetően szállítja a katonát és nem abból harcol. Természetesen, fő és mellékes fegyvereivel a harcjármű maga is harcba száll, de a gyalogság legjobban akkor jár, ha kiszáll, ahogy felveszik a harcérintkezést. Valamennyi helyi háború azt bizonyította, ha megkísérlik azt a harcászati elképzelést követni, hogy a harcjármű lőrésein, harcjárműből harcolnak, akkor csúfos veszteség a vége élő erőben, az ezt próbálók részéről. Gyalogság akkor a leghatékonyabb, legjobb százalékkal marad életben, ha gyalog van a harctevékenységben közvetlenül. persze, hogyne számítana hogy IFV ,vagy PSZH csak, ami van. Hogyne kellene a lánctalpas IFV.

Már jó pár évvel ezelőtt, a szíriai polgárháborúban is látszott, hogy, főleg beépített területen a gyalogságot és a páncélosokat együtt kell bevetni, különben nagyon súlyos árakat kell fizetni. Folyamatosan, kölcsönösen egymást támogatják. Ahol így vetették be őket, ott haladtak is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
'12-ben megjósoltad volna az ukrajnai háborút? Naugye.
Egyébként nem basztatásból írjuk, hogy nem kell nekünk szubszonikus sugárhajtású harci gép, hanem azért, mert ennél körülbelül 1200 fontosabb dolog van.



A városi harcra specializált alakulat igénye teljesen legitim, de azt azért ne felejtsük el, hogy mi nem Svédországban élünk. Én legalább is nem. teljesen más a mi katonaföldrajzi helyzetünk, fentebb írtam.



Nem rossz, csak még senki nem mondta a szemembe, hogy a 30-assal lehetne célzott sorozatot leadni. Az ellenkezőjét viszont igen.



Már jó pár évvel ezelőtt, a szíriai polgárháborúban is látszott, hogy, főleg beépített területen a gyalogságot és a páncélosokat együtt kell bevetni, különben nagyon súlyos árakat kell fizetni. Folyamatosan, kölcsönösen egymást támogatják. Ahol így vetették be őket, ott haladtak is.

Én a saját szememmel láttam,hogy a 30mm-es gépágyúval rövid sorozatokat lőnek és e is találják a célpontot.Bár lehet,hogy vak vagyok jó pár éve.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Már jó pár évvel ezelőtt, a szíriai polgárháborúban is látszott, hogy, főleg beépített területen a gyalogságot és a páncélosokat együtt kell bevetni, különben nagyon súlyos árakat kell fizetni. Folyamatosan, kölcsönösen egymást támogatják. Ahol így vetették be őket, ott hal

Persze, ez a 2. világháború óta így van. Én csupán azt szerettem volna érzékeltetni, hogy nem szabad a gyalogságnak a harcjárműben maradnia, ha harcérintkezésbe kerül. Egyrészt mert nem tudja elég hatékonyan támogatni, védeni, saját harcjárművét, vagy a velük együtt harcoló harckocsit. Másrészt, mert bent maradva, sebezhetőbb és könnyebb célpont.