A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

D

danielblack

Guest
Az a baj, hogy ilyen kis hadsereg esetében nem engedhetjük meg magunknak, hogy levedlett szarokat vegyünk. Tisztességesen fel kellene szerelni az erőket a lehető legjobb hadfelszereléssel, a zoknitól a páncélosig. Nem köztes megoldásokkal, gyengén védet harcjárművekkel, hanem a piac legjobb ár/érték arányú gépeit kell beszereznünk nagy tételben, jó árat kialkudva, ha kell részletfizetéssel.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Szokatlanul higgadt és szívélyes vagy, megszállt a karácsony hangulata? :)
A Mi-24-esekkel "lesz valami". Legalábbis a bázisparancsnok ezt mondta. Tényleg nem olvastad?

A polák KTO Rozsomákok körülbelül 1mrd/db-ra jött ki. Az önjáró lövegek meg 4/db.



Azért 3 ddr már annyira nem szar, de 5 lenne az optimális.
Oké, hogy kitalálták, hogy egy nehéz, egy "közepes" meg egy könnyű, csak mi alapján lehet ez? Bevallom, nem olvastam el, pont nem volt erre időm.
Tény viszont, hogy dandárokat nem csak úgy pakolgatunk. Az ország, illetve a környező országok katonaföldrajza megadja, hogy hova mekkora erőket lehet összevonni, mit mivel lehet lezárni, hol lehet árasztással akadályokat képezni, stb. Azt is tudhatjuk, hogy maximálisan az ellen mekkora erőket vonultathat fel.
Ismerjük a saját eszközeinket, ill. beszerzéseknél ezeket kell megvizsgálni, értelmes vezető tudja, hogy melyik fegyvernemre mekkora százaléka jut a tűzpusztításnak, miegymás. Ezekből egyszerűen ki kell számolni, hogy mire van szükség.

De hogy ddr harckocsik nélkül? Ez nevetséges. Már nem te, hanem ez az ötletszerűség. Minden ddr-nál egy zlj hk. alap kell(ene), hogy legyen, a nehéznél meg egy ezred, esetleg két ddr.
A beszerzéseket mindenképpen elnyújtott fizetéssel, persze. Viszont én úgy csinálnám, hogy egyszerre egy ddr-t szerelünk fel, de azt mindennel.
Megjegyzem, a BTR-eket még megnézném, alvázként mire lehetne használni. Esetleg a Mistralt ráheftelni.
Ami meg most megvan felszerelés, azokból a még használhatókat összeguberálni, és addig is mehetnek kevésbé fontos alakulatokhoz.

A Mistralt nem kellene heftelni, ki volt rá dolgozva a technológia, még Btr is volt kint a franciáknál, csak aztán a hazai Atlas platform győzött...
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Nem L-39 ről van szó. Hanem L-159 Alca ról. Nem tudom hány db ot akar beszerezni a légierő és milyen koncepcióval fog rendelkezni a légierő 2024-26 utáni időszakra. De amire nekünk itt a térségben szükségünk lesz arra ezek a kis könnyű többcélú gépek is ideáliasak lenének. Mi itt és gondolom a térségben senki nem akar egy nagyhatalmi jelegű konfliktusba belebonyolódni mert az majdnem egyenlő lenne egy atomháborúval vagy néhány taktikai nuku töltet elsütésével.
Ne várjunk el irreális elvárásokat egy olyan országtól ami részben nem akar túlzott költségekbe beleesni egy esetleges haderőreform címszó alatt. Mert szép elképzelések vannak de a számokról valahogy a számokról,költségvonzatról valahogy nem esik nagyon szó. Mert ebben az országban ha valami beszerzésről lenne szó akkor mindig az érdek szó esik le az embernek először. Itt elsődleges az érdek és másodlagos a technika. Ebből kifolyólag valószínűleg nem is "akarnak" über nyugati fegyvereket beszerezni vagy csak látszat szintjén hogy a Nato se rinyáljon annyit.
Egyébként ahogy külső szemlélőként elnézve a magyar haderő siralmas állapotát. A haderőre nemhogy a GDP 2% a de még a 4-5% a is kevés lenne az elkövetkező 6-8 évre. Tehát az olyan fegyverrendszerek,eszközök,felszerelések amit itt felsoroltattok a hozzászólásokban azok számunkra még egy jó darabig elérhetetlennek lesznek. Ami egyrészt ha geo politikát figyelembe veszem nem is baj. Legalább nem kötelezünk el magunkat és nyaljunk be tövig mint a románok senki felé.
Rudi ez csak neked :)
További kellemes karácsonyt!
Az Alca alapjáraton nem kiképző gép pl, csak párat toldottak meg két ülésesre a csehek ha jól rémlik. Egyáltalán van eladó? Amúgy ezek el se jutnának az első lövésig egy támadó haderő ellen, már 20-30km-ről letakarítaná az inváziós erők légvédelmi rakétái vagy repülői.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
3 dandáros koncepcióról írnak. Amiben nehéz, közepes és könnyű dandár szerepel. A nehéz dandárt nem tudom elképzelni harckocsik nélkül, tehát ott szerintem mindenképp lesz 1 zlj. harckocsi ( 58 db ) A nehéz dandárnál 2 lövész zlj esetén, is kell alsó hangon min., 100 db lánctalpas IFV. Ott a tüzér osztály is mindenképp önjáró kell hogy legyen, ami 18 db fegyvert jelent. Ehhez jön még a csapat légvédelem ,amit már nem szabadna kispórolni, valamint kell a dandárnak egy saját felderítő szd. Ami további 15 gépet jelent. Ehhez vegyük még az üzemeltetéshez, mentéshez, szükséges nehéz járműveket is hozzá. Nem számolom mennyibe kerül, mert a nulláról indulunk sajnos. Viszont megoldható, több évre lebontva a költségeket és beszerzéseket. Amennyiben új eszközöket veszünk, akkor mindenképp több évre kell szétszedni a kifizetést. Használt, olcsóbb fegyverek beszerzése esetén, nem tudom mi lenne a jobb pénzügyi megoldás. Egyébként amit elolvashatunk a Honvédelem.hu-n, az inkább egy kommunikációs anyag az érdeklődőknek, mint részletes terv.
Mi az a közepes dd? Az miből áll? Mert a nehéz dd az a gldd, az ok értem. A könnyű dd az meg olyan üss és fuss egység gumikerekes járművek garmadájával komoly tűzerő nélkül, esetenként légi úton szállítható dobható. De mi a közepes? Mitől közepes? Vagy ez valami hungaricum megoldás? Tartalékos dd nem lesz? Nem azok lesznek a könnyűek, amolyan tartalékos gépkocsizó lövész dd csak álnéven? Én speciel egy direkt városi harcokra kihegyezett dd-t kalapálnék össze, mind támadó mind védelmi képesség terén.
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Az Alca alapjáraton nem kiképző gép pl, csak párat toldottak meg két ülésesre a csehek ha jól rémlik. Egyáltalán van eladó? Amúgy ezek el se jutnának az első lövésig egy támadó haderő ellen, már 20-30km-ről letakarítaná az inváziós erők légvédelmi rakétái vagy repülői.
Gonosz. Nem tudom ki hogy van vele de nem hiszem hogy itt a térségben nagyobb fegyveres csetepaté legyen. Részünkre az iszlám invázió bármilyen formája nagyobb veszélyt jelent mint bármilyen nagyot mondó szomszéd. Az oroszok ellen? Sztem ha bevonulnának még üdvözlégy partit is szerveznének a tiszteletükre.
Ha bármiféle szituációra kerülne sor itt bárhol az országban és tovább fajulnának a dolgot. Akkor csak jelezném (aki itt él észak keleten annak ismerős lehet) Azon az ukrán-magyar határon akkor nem tonnaszámra jönne át a cigi. Hanem tonnaszámra a fegyverek,municiók. Csak legyen rá elég valuta. Egy ilyen helyzet esetén pont az uki-magyar cigi maffia maradna ki a bizniszből. Nem ahhoz túl sokat érne az konfliktus részükre.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Az a baj, hogy ilyen kis hadsereg esetében nem engedhetjük meg magunknak, hogy levedlett szarokat vegyünk. Tisztességesen fel kellene szerelni az erőket a lehető legjobb hadfelszereléssel, a zoknitól a páncélosig. Nem köztes megoldásokkal, gyengén védet harcjárművekkel, hanem a piac legjobb ár/érték arányú gépeit kell beszereznünk nagy tételben, jó árat kialkudva, ha kell részletfizetéssel.

Addig marad a találgatás, ameddig meg nem tudjuk az első beszerzés eszközeit és mikéntjét. Itt most a szárazföldi erőkre gondolok, természetesen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Mi az a közepes dd? Az miből áll? Mert a nehéz dd az a gldd, az ok értem. A könnyű dd az meg olyan üss és fuss egység gumikerekes járművek garmadájával komoly tűzerő nélkül, esetenként légi úton szállítható dobható. De mi a közepes? Mitől közepes? Vagy ez valami hungaricum megoldás? Tartalékos dd nem lesz? Nem azok lesznek a könnyűek, amolyan tartalékos gépkocsizó lövész dd csak álnéven? Én speciel egy direkt városi harcokra kihegyezett dd-t kalapálnék össze, mind támadó mind védelmi képesség terén.

dudi irta hogy a Stryker dandár, ami közepes. Na nálunk akkor BTR dandár, mindjárt van is kettő közepes. :) A tatai alakulatnál van ugyan harckocsi és tarack, de olyan csekély erővel bírnak, hogy az is csak közepes dandár, az alakulat egészét tekintve.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Tehát akkor a közepesnek nevezett dandár felépítése...

800px-US_Army_Stryker_Brigade.png
 
S

speziale

Guest
A moder harckocsik és IFV-k HEAT ellen extrém mód védettek.Tehát ha használják a TUSK-ot az Abrams-hoz akkor nincs az HEAT eszköz a legmodernebb 1000+mm átütésű ATGM-eken kívül amivel kárt tudsz tenni a harckocsiban és ez ugyan így igaz a modern IFV-kre is.Nézd meg milyen komoly NERA pótpáncél van a Pumán vagy a Nameron.

Ezzel kapcsolatban érdekesség, hogy az UAE rendelt egy armor upgrade kit-et a Leclerc-ekhez, amiket a Dynamit Nobel cég szállít. ez a CLARA nevű ERA páncélzat. Az érdekessége az, hogy ugyanez a páncél van a Puma-n is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Mi az a közepes dd? Az miből áll? Mert a nehéz dd az a gldd, az ok értem. A könnyű dd az meg olyan üss és fuss egység gumikerekes járművek garmadájával komoly tűzerő nélkül, esetenként légi úton szállítható dobható. De mi a közepes? Mitől közepes? Vagy ez valami hungaricum megoldás? Tartalékos dd nem lesz? Nem azok lesznek a könnyűek, amolyan tartalékos gépkocsizó lövész dd csak álnéven? Én speciel egy direkt városi harcokra kihegyezett dd-t kalapálnék össze, mind támadó mind védelmi képesség terén.
Fentebb mar emlitettem az amcsi szervezesi rend lessz atveve. 1-2-1 aranyba plussz 2 onallo ezreddel /koztuk egy varosi harc/ es ket harom sved minta alapjan letrejovo onallo zaszloaljakkal nem lenne ez olyan rossz.
De hat na...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Mi az a közepes dd? Az miből áll? Mert a nehéz dd az a gldd, az ok értem. A könnyű dd az meg olyan üss és fuss egység gumikerekes járművek garmadájával komoly tűzerő nélkül, esetenként légi úton szállítható dobható. De mi a közepes? Mitől közepes? Vagy ez valami hungaricum megoldás? Tartalékos dd nem lesz? Nem azok lesznek a könnyűek, amolyan tartalékos gépkocsizó lövész dd csak álnéven? Én speciel egy direkt városi harcokra kihegyezett dd-t kalapálnék össze, mind támadó mind védelmi képesség terén.
Pedig a tartalékosokból lesz majd az a könnyű dandár összekupálva. Még a közepes dandár egy része is. Te is tudod egy nahéz dandárhoz felkészített,kiképzett,stabil létszám kell. Ez jelenleg minimum 3 ezer fő. Na most jelenleg mennyi is a stabil létszám?
Tehát az ÖMT ill az ÖTT modul rendszerű kiképzéssel megyen a könnyű dandárba. A Közepes/nehéz dandárba az ÖMT további maradék része. Szintén modul rendszerű kiképzéssel.
Na már most ha tényleg ÖTT el il. ÖMT töltenék fel a könnyű dandárt (100% hogy ez lesz) akkor biztosan a maradék BTR ek. il esetleg pár DB újá festett T-72 ek mennek ebbe a dandárba. Tudom hogy könnyű dandár esetén nem szükséges a nehéz páncélos. De a Currusnak is meg kell élnie az elkövetkező 4 évre.
A kiképzést mint írtam több mint valószínüleg egymásra épített modul rendszerű vagy alapokon fogják végrehajtani. Kérdés hogy a könnyű dandárnak így hol lesz a székhelye? Az is elképzelhető. Hogy ahol létszám áll majd rendelkezésre ott megcsinálnak egy zászlóaljat és több ilyen zászlóalj összevonásával "papíron" hozzák létre az a könnyű dandárt.
Fentebb mar emlitettem az amcsi szervezesi rend lessz atveve. 1-2-1 aranyba plussz 2 onallo ezreddel /koztuk egy varosi harc/ es ket harom sved minta alapjan letrejovo onallo zaszloaljakkal nem lenne ez olyan rossz.
De hat na...
A rendelkezésre álló létszám és eszköz lesz a probléma
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
dudi irta hogy a Stryker dandár, ami közepes. Na nálunk akkor BTR dandár, mindjárt van is kettő közepes. :) A tatai alakulatnál van ugyan harckocsi és tarack, de olyan csekély erővel bírnak, hogy az is csak közepes dandár, az alakulat egészét tekintve.
Jah olvastam, de azért a btr-80 nem stryker, legalábbis ami a fegyverzetet illeti, bár a 30mm nem rossz.
 
S

speziale

Guest
Ezeket a példákat sem értem. Legfelebb másik autocannon ennel vannak páncélozva, de az én tudomásom szerint egy 30+ éves VSz hk. is szemből átlövi ezeket különösebb erőlködés nélkül. Vagy a korszerű IFV-nek APFSDS ellen 800 mm + RHA értéke lenne..?

Azért itt felhívnám a figyelmet a cseh IFV tenderről szállingózó infokra. A következő cuccok vesznek rajta részt: Puma, ASCOD2, CV90, Lynx (Marder feltuningolt változata).
A hírek szerint a Puma minden harcászati jellemzőjéban (mozgékonyság, tűzerő, védettség) kimagaslik a mezőnyből...
a lövészetei teszteken pl.: 8 célra kellett lőni egyenként 5-ös sorozatokat. a Puma 37 találatot ért el, míg az őt követő legjobbnak 20 alatt volt az eredménye!!!
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A könnyű / közepes / nehéz dandár terén egyébként nem olyan nehéz a párosítás.

Az US ARMY is háromféle BCT-vel bír Gyalogos (ez lehet a könnyűnek megfeletetni), Stryker (közepes) és Páncélos (nehéz):

Gyalogos: Alapvetően ez három további felé oszolhat (Könnyű gyalogos, Légideszant és Légi szállítású), de esszenciálisan ők azok, akik HMMWV (most már lassan JLTV) alapon meg teherautókon közlekednek.

Stryker: Ez ugye egy "új" csoportosulás, amelyet az 1990-es években álmodott meg Shinseki tábornok, akik gépesített lövészek, 8x8-as Stryker járműcsaládra pakolva.

Páncélos: Ezt pedig aligha kell bemutatni, ők a nehézfiúk, harckocsi (Abrams) és lövészpáncélos (Bradley) nyergébe ültetett nyuszikkal.

Igen, hazai viszonylatban ez már nehezebben kihozható, pláne ha nem nulláról akarunk építkezni.

A "könnyű" tehát a terepjárós / teherautós szállítású baka. Meg a légideszant ("speciális") egységek.
A "közepes" hazai viszonylatban a PSzH, alaphelyzetben BTR-80A alapú egység.
A "nehéz" a harckocsi / lövészpáncélos, esetleg harckocsi / PSzH alapú felépítés.

Szeretnék én is álmodozni, hogy a "nehéz dandár" új harckocsikra és lánctalpas lövészpáncélosokra építkezik, a "közepes" pedig új 8x8-as járművekre, de kétségeim vannak e felől (lent, nagyon mélyen persze a remény ott van).
 
S

speziale

Guest
Szeretnék én is álmodozni, hogy a "nehéz dandár" új harckocsikra és lánctalpas lövészpáncélosokra építkezik, a "közepes" pedig új 8x8-as járművekre, de kétségeim vannak e felől (lent, nagyon mélyen persze a remény ott van).

Én azt látom egyébként, hogy a kisebb európai NATO országok kezdik feladni az összfegyvernemi képességeiket és egyre inkább egy-egy területre specializálódnak. Jó példa Litvánia. Ahhoz képest, hogy a GDP-jük kb. 1/8-a a mienknek vettek 90 darab Boxert meg 20 db. Pzh2000-est meg Nasams-ot...

Én simán el tudnék képzelni egy koncepciót, hogy vennénk valamennyi nagy mozgékonyságú Fennek szerű felderítő/tűztámogató járművet, amik szükség esetén tudnának vinni magukkal ATGM-et, és vennénk 30-40-50 darab CEASAR-t a legmodernebb irányított volcano vagy smart lövedékekkel. Ezekkel 90km-ről lehet hk-kat kilőni!
a légvédelmet meg a baltiakhoz hasonlóan NATO gépek látnák el.
Vagy megfordítva, a svédeknél a Gripen-e rendszeresítésével úgy is fognak c verziók felszabadulni, azokból vennék még 12-16 darabot és felszerelném őket rendesen tGP-vel, Paveway bombákkal meg SDB-vel. Cserébe hanyagolnám a hk vonalat....
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mi az a közepes dd? Az miből áll? Mert a nehéz dd az a gldd, az ok értem. A könnyű dd az meg olyan üss és fuss egység gumikerekes járművek garmadájával komoly tűzerő nélkül, esetenként légi úton szállítható dobható. De mi a közepes? Mitől közepes? Vagy ez valami hungaricum megoldás? Tartalékos dd nem lesz? Nem azok lesznek a könnyűek, amolyan tartalékos gépkocsizó lövész dd csak álnéven? Én speciel egy direkt városi harcokra kihegyezett dd-t kalapálnék össze, mind támadó mind védelmi képesség terén.

Nehézdandár (magyarul "páncélos"): hk + lánctalpas IFV + lánctalpas önjáró
Közepesdandár (magyarul "vértes"): hk + 8x8 v 6x6 gumikerekes APC + valamilyen gumikeres önjáró
Könnyűdandár (magyarul "vadász" v. "huszár"): 4x4 gumikerekes és valamilyen aknavetős tűztámogatás, esetleg könnyű lövegek, gazdag országokban légi mozgékonyság.

A nehéz-közepes-könnyű az mind gépesítettet jelent. A gépkocsizó is lehet nehéz, ha el van látva tankokkal és nehéztüzérséggel például. Nem ez a lényeg, hanem a járművek és fegyverzet jellege!
 
  • Tetszik
Reactions: honved and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nyírtelken a laktanya egy részét legalábbis ha lesz létszám ÖTT hoz akkor a járási "megyei" létszám központja ott lesz. ha így lesz vajon milyen eszközökkel lesz majd feltöltve. Én BTR-80 ak is szóba hoznám. Illetve ha tényleg kialakul a rendszer akkor már ÖMT alapot is le tudnának fektetni. Persze mindez csak létszám kérdése.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A könnyű / közepes / nehéz dandár terén egyébként nem olyan nehéz a párosítás.

Az US ARMY is háromféle BCT-vel bír Gyalogos (ez lehet a könnyűnek megfeletetni), Stryker (közepes) és Páncélos (nehéz):

Gyalogos: Alapvetően ez három további felé oszolhat (Könnyű gyalogos, Légideszant és Légi szállítású), de esszenciálisan ők azok, akik HMMWV (most már lassan JLTV) alapon meg teherautókon közlekednek.

Stryker: Ez ugye egy "új" csoportosulás, amelyet az 1990-es években álmodott meg Shinseki tábornok, akik gépesített lövészek, 8x8-as Stryker járműcsaládra pakolva.

Páncélos: Ezt pedig aligha kell bemutatni, ők a nehézfiúk, harckocsi (Abrams) és lövészpáncélos (Bradley) nyergébe ültetett nyuszikkal.

Igen, hazai viszonylatban ez már nehezebben kihozható, pláne ha nem nulláról akarunk építkezni.

A "könnyű" tehát a terepjárós / teherautós szállítású baka. Meg a légideszant ("speciális") egységek.
A "közepes" hazai viszonylatban a PSzH, alaphelyzetben BTR-80A alapú egység.
A "nehéz" a harckocsi / lövészpáncélos, esetleg harckocsi / PSzH alapú felépítés.

Szeretnék én is álmodozni, hogy a "nehéz dandár" új harckocsikra és lánctalpas lövészpáncélosokra építkezik, a "közepes" pedig új 8x8-as járművekre, de kétségeim vannak e felől (lent, nagyon mélyen persze a remény ott van).
Amikor jelentkeztem az ÖTT hoz rögtön az első kérdés az volt hogy milyen jogsim van? Ami szerintem nem véletlen. C és bármilyen jogosítvánnyal rendelkezőket is keresnek Pl targonca. Ami szerintem nem véletlen. Több mint valószínűleg a Területi/Műveleti védelmisek is fel lesznek később vagy BTR el vagy valamilyen pszh járművel feltöltve. Nem tudom. Nekem az az érzésem ha összehoznak valami használható létszámot akkor az adott létszámot valahová fel fogják fejleszteni. És több mint valószínűleg a területvédelemnél a BTR re fognak alapozni. Ami óhatatlanul magával fogja rántani a könnyű lövész koncepciót kicsit másképp,magyarosan.